Skip to content

TropiMy Przygody


Boliwia

Boliwia

Boliwia, kraj w centralnej części Ameryki Południowej, o bardzo trudnej historii, w przeszłości prowadzący wojny ze wszystkimi swoimi sąsiadami. Obecnie oficjalna nazwa kraju to Wielonarodowe Państwo Boliwii. Boliwia to kraj przepięknych miejsc, ale również wielu problemów. Sprawdźcie o czym warto wiedzieć planując podróż do tego kraju.

Lista wszystkich wpisów znajduje się poniżej. Kliknij, aby przejść do nich od razu.

Gdzie leży Boliwia?

Boliwia leży w środkowo-zachodniej części Ameryki Południowej. Jako zaledwie jedno z dwóch państw na kontynencie, obok Paragwaju, nie ma dostępu do oceanu. Niegdyś miała (chilijski obecnie region Antofagasta), o czym pamięć nadal w Boliwii jest bardzo żywa, zwłaszcza w regionach przygranicznych.


Kliknij na punkty na mapie

Kiedy najlepiej jechać do Boliwii?

Boliwia to dwie główne strefy klimatyczne. Na nizinach panuje klimat podrównikowy, w Andach (Altiplano) górska odmiana klimatu zwrotnikowego (kontynentalny suchy). Boliwia to stosunkowo wysokie temperatury powietrza w przeciągu całego roku. Najwyższe dobowe amplitudy temperatur charakteryzują Altiplano, gdzie przy temperaturze +25 stopni w dzień noc może przynieść nawet temperatury ujemne rzędu -10 stopni.

Znajdźcie najtańsze bilety dzięki rankingowi najtańszych wyszukiwarek lotów, który dla was przygotowaliśmy!

Pogoda w Boliwii

Boliwia to całkiem spory kraj. Średnie temperatury dla innych lokalizacji możecie sprawdzić klikając poniżej.

Wiza do Boliwii

Obywatele Polski udający się do Boliwii zwolnieni są z obowiązku wizowego do 90 dni pobytu. W praktyce często na granicy wszyscy obcy dostają z automatu pieczątkę zezwalającą na pobyt 30 dniowy, który później można przedłużyć. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy. Na granicach boliwijskich uważać należy m.in. na drobne „opłaty urzędowe”, jakie często nielegalnie pobiera się od obcych. Więcej informacji konsularnych znajdziecie na stronie polskiego MSZu. Boliwia podlega pod Ambasadę RP w Limie.

Bezpieczeństwo w Boliwii

Ameryka Południowa bezpieczeństwo

Boliwia jest dosyć niestabilnym politycznie i społecznie krajem. Częste są protesty różnych grup społecznych (górnicy, rolnicy, etc.). Protesty te często przeradzają się w wielodniowe blokady dróg, więc ważne, aby podczas podróży po Boliwii na bieżąco śledzić sytuację w kraju. Jednym ze smutniejszych protestów w czasie naszego pobytu był wielki przemarsz przez La Paz osób niepełnosprawnych, pozbawionych praktycznie pomocy ze strony państwa. W miastach zagrożeniem są napady rabunkowe, oraz m.in. osoby podszywające się za policjantów.   Polecamy również sprawdzić i kierować się zasadami bezpieczeństwa, które dla was przygotowaliśmy. ⇒ CZYTAJ WIĘCEJ

Co warto zobaczyć w Boliwii?

jezioro Titicaca

Jezioro Titicaca – tam, gdzie urodziło się słońce

Jezioro Titicaca – najwyżej położone żeglowne jezioro świata. Ważne w kulturze narodów Keczua i Ajmara, obecnie leży na granicy Peru i Boliwii. To tu wg legend narodziło się Słońce. Oczywiście na Wyspie Słońca 😉 Zobaczcie galerię zdjęć z tego przepięknego miejsca, oraz sprawdźcie informacje praktyczne, jeśli planujecie podróż w ten zakątek Ameryki Południowej.

 

Salar de Uyuni

Salar de Uyuni – magia wschodu słońca na największym solnisku świata

Salar de Uyuni to jedno z najbardziej znanych miejsc w Ameryce Południowej. I najbardziej obfotografowanych – czemu sprzyja zabawa z perspektywą. My wybraliśmy się w 4 dniową podróż, której zwieńczeniem był wschód słońca – najpiękniejszy, jaki podczas tej podróży widzieliśmy. W tekście poradnik jak zorganizować taki wyjazd oraz  galerie pięknych zdjęć z każdego dnia podróży 🙂

 

Informacje praktyczne o Boliwii

owoce egzotyczne

11 owoców, o których istnieniu nie miałeś pojęcia

Widzieliście pewnie nie raz dziwne owoce w sklepie i zastanawialiście się, czy warto je kupować? Egzotyczne nazwy takie jak babako, lulo, pitahaya, taxo czy pepino nie wiele wam mówią? A „pomidor drzewny”? I jak to w ogóle się je? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule o najdziwniejszych owocach egzotycznych, jakie znaleźliśmy w tym regionie Ameryki Południowej.

 

KOLEJNE ARTYKUŁY O BOLIWII JUŻ NIEBAWEM!

Co myślicie o Boliwii? Jest w waszych planach podróżniczych? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

zarezerwuj lot
zarezerwuj nocleg
wypożycz samochód
Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 😃 Dziękujemy!

Dodaj komentarz