Skip to content

TropiMy Przygody


Kanada

Kanada

Kanada, drugi co do wielkości kraj świata i z tej chociażby przyczyny wybitnie trudno zaplanować w nim pobyt zarówno krótki, jak i trochę dłuższy. Gdzie warto pojechać w Kanadzie? Co należy wiedzieć przed wyjazdem. Postaramy sukcesywnie dzielić się z wami naszymi doświadczeniami. 

Lista wszystkich wpisów znajduje się poniżej. Kliknij, aby przejść do nich od razu.

Gdzie leży Kanada?

Kanada to drugi co do wielkości kraj na świecie pod względem powierzchni, ale dopiero 36 pod względem ilości mieszkańców. Zajmuje większość północnej części Ameryki Północnej. Lądowo graniczy jedynie ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki.


Kliknij na punkty na mapie

Kiedy najlepiej lecieć do Kanady?

Oczywiście latem, o ile nie jesteście amatorami wielkich mrozów. Temperatura w Kanadzie jest bardzo zróżnicowana, w lipcu na południu średnia temperatura to 21 stopni, na północy -5, gdzie zimą średnie temperatury osiągają wartość -35 stopni.

Wiele krajów oferuje bezpośrednie loty do Kanady, zwłaszcza do Toronto. Bezpośrednio polecicie między innymi z Warszawy. Dobre ceny można ustrzelić lecąc z Polski przez Amsterdam, lub, tak jak my (w kosmicznie niskiej cenie) przez Lizbonę, gdzie dzięki paronastogodzinnej przesiadce nadarzyła się okazja do powrotu i spędzenia tam nocy. Znajdźcie najtańsze bilety (tak jak my) dzięki rankingowi najtańszych wyszukiwarek lotów, który dla was przygotowaliśmy!

Pogoda w Kanadzie

Kanada to wielki kraj, pogoda będzie więc bardzo się różnić w zależności od konkretnego miejsca. Średnie temperatury dla innych lokalizacji możecie sprawdzić klikając poniżej.

Wiza do Kanady

Polacy udający się w celach turystycznych do Kanady mogą przebywać na terytorium kraju maksymalnie do 6 miesięcy, o ile pracownik urzędu imigracyjnego na lotnisku nie skróci nam tego okresu. O ile bowiem od wielu lat wizy dla obywateli RP zostały zniesione, o tyle ostateczną decyzję co do pobytu (oraz jego długości) podejmuje urząd imigracyjny na lotnisku. Lecąc do Kanady zobowiązani jesteśmy natomiast do wyrobienia przez internet eTA  (electronic Travel Authorization), o które zaaplikować musicie na stronie rządu kanadyjskiego. Opłata to 7 CAD. Aktualną sytuację wizową najlepiej sprawdzić przed wyjazdem na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dodatkowe informacje konsularne na stronie Ambasady RP w Ottawie oraz Ambasady Kanady w Warszawie.

Bezpieczeństwo w Kanadzie

Kanada jest stosunkowo bezpiecznym krajem, ale jak wszędzie na świecie trzeba pamiętać, że paść możemy ofiarą złodziei/kieszonkowców,  a w miastach po zmroku jest mniej bezpiecznie niż za dnia, zwłaszcza w niektórych dzielnicach. Oczywistość. Kanada to bezmiar przyrody i w związku z tym musimy pamiętać, iż zostając gdzieś na łonie przyrody na noc nie będziemy tam sami. Niedźwiedzie, pumy, wilki, kojoty, skunksy to tylko część z milusińskich zwierząt, które zamieszkują Kanadę. Zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem.

Kanada – informacje praktyczne

wiza IEC Kanada

 Jak zdobyć wizę IEC do Kanady?

Chcecie zostać w Kanadzie dłużej niż przewiduje to wiza turystyczna i do tego trochę legalnie popracować, aby zmniejszyć koszta podróży po kraju i móc poznać go lepiej? Zaaplikujcie o wizę typu work & travel! IEC Kanada to prawie 700 miejsc dla Polaków na rok. Sprawdźcie nasz przewodnik, który krok po kroku przeprowadzi was przez aplikację, pokaże jakie dokumenty będziecie potrzebować oraz jakie są możliwe komplikacje.

Ciąg dalszy oczywiście nastąpi! W miarę podróżowania po Kanadzie udostępniać wam będziemy kolejne informacje praktyczne, polecane miejsca i galerie zdjęć!

Co myślicie o Kanadzie? Jest w waszych planach podróżniczych? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

zarezerwuj lot
zarezerwuj nocleg
wypożycz samochód
Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!