Skip to content

TropiMy Przygody


Asunción – stolica na peryferiach

Asunción – stolica na peryferiach

Paragwaj to nie jest topowy kraj w Ameryce Południowej, jeśli idzie o ruch turystyczny. To samo tyczy się Asunción, jego stolicy, która w przeciwieństwie do stolic sąsiednich krajów nie jest jakoś szczególnie oblegana przez obcokrajowców. Zwłaszcza, że kraj leży w centrum kontynentu, więc teoretycznie każdy ma tu tak samo „blisko”. Ale czy to znaczy, że nie ma tam nic ciekawego czy kryje się za tym inny powód? Czas to sprawdzić!

Historia Asunción

Asunción należy do jednych z najstarszych miast założonych przez Europejczyków w Ameryce Południowej. Powstało prawie pół milenium temu, w 1537 roku pod nazwą Nuestra Señora de la Asunción, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Nazywane jest też „matką miast”, gdyż to właśnie stąd konkwistadorzy wyruszali, aby zakładać nowe miasta.

Asunción było najważniejszym ośrodkiem w tej części Ameryki Południowej do czasu, gdy prymat w XVII wieku odebrało mu Buenos Aires. Miasto nadal posiada zabytki z czasów kolonialnych, wiele z nich jednak uległo zniszczeniu podczas wojny toczonej przeciwko koalicji Argentyny, Brazylii i Urugwaju, kiedy to Paragwaj utracił również znaczną część swojego obszaru. Asunción liczy obecnie 500 tysięcy mieszkańców, a cała aglomeracja ok. 2 miliony, co stanowi prawie jedną trzecią mieszkańców kraju.

Asunción współcześnie

Obecnie Asunción to wciąż ważny port śródlądowy, centrum handlu, finansów oraz giełdy papierów wartościowych. Miasto jest bardzo zamerykanizowane, mnóstwo w nim północnoamerykańskich fastfoodów. Życie mieszkańców kręci się w nowoczesnych i drogich galeriach handlowych, których sporo, zwłaszcza na obrzeżach miasta.
Asunción

Zwiedzanie Asunción

Asunción to zdecydowanie nie jest miasto, którym będziecie zachwycać się przez wiele dni. Jest za to dobrym miejscem, aby zatrzymać się na chwilę w drodze do rejonu Chaco lub w kierunku Wodospadów Iguazu. Na powolne zwiedzanie w zupełności wystarczą wam dwa dni.

Spacerując po Asunción warto zobaczyć:

 • Bogato zdobione domy z XVII i XVIII wieku. Sporo z nich odrestaurowano, do wielu można zajrzeć do środka, gdyż mieszczą się tam instytucje publiczne, a ochrona nie robi problemów. Szukajcie ich m.in. przy „Manzana de la Rivera”.Asunción
 • Museo del Barrojedno z najciekawszych miejsc w Asuncion! Wszystko zaczęło się w 1972 roku od małej kolekcji krążącej od jednej wystawy do drugiej. Dziś muzeum mieści się w dwupiętrowym budynku i dzieli się na trzy główne części – ceramikę (powstałą od XVII wieku do czasów współczesnych), sztukę rdzennych mieszkańców Paragwaju (Gurani) oraz południowoamerykańską sztukę współczesną. Również sama bryła budynku jest godna uwagi. Z centrum łapcie autobus 30 lub cokolwiek, co jedzie na Shopping del Sol, centrum handlowe z którego dojdziecie w 5 min spacerem do muzeum. Wstęp do Museo del Barro jest darmowy.
  Asunción
 • Paragwaj to kraj, który oszalał na punkcie picia mate. Ręcznie robione naczynia do mate (oraz inne wyroby) kupić można wzdłuż prawie całej Calle Palma (w tym na targu na Plaza de Los Heroes), i to znacznie taniej niż np. w Argentynie.
 • Calle Palma – główna ulica, przy której ulokowanych jest wiele placyków i miejsc historycznych.
 • Casa de la Independencia – muzeum dla chcących zgłębić temat historii Paragwaju. To tutaj w 1811 roku deklarowano niepodległość kraju.
 • Palacio de los Lopez – pałac w centrum miasta, obecnie siedziba prezydenta i rządu.
  Asunción
 • Stary budynek Senatu – udostępniony zwiedzającym po tym, jak w 2003 roku oddano do użytku nowy obiekt.
 • Panteon de los Heroes – miejsce pamięci bohaterów wojen, jakie w przeszłości toczył Paragwaj.
 • Stara stacja kolejowa – kolej w Paragwaju umarła dawno temu. Jej pozostałością jest stara stacja kolejowa w centrum miasta z małym muzeum kolejnictwa i paroma starymi składami.
  Asunción
 • Katedra – ponoć często zamknięta, kiedy my byliśmy dosłownie „na amen” z powodu prac konserwatorskich.
 • Ogród botaniczny – raczej nie należy do głównych atrakcji miasta. Jest dobrą alternatywą, gdy mamy do dyspozycji więcej czasu.

W mieście znajduje się również parę muzeów sztuki oraz historycznych, ale żadne z nich raczej do top Ameryki Południowej nie należy.

Przed zwiedzaniem najlepiej udać się do informacji turystycznej, gdzie dostać powinniśmy darmową mapę miasta. Jeśli któregoś z powyższych miejsc na niej nie będzie, warto zapytać – obsługa jest dobrze przygotowana do pomocy w języku angielskim.

Gdzie spać?

W Asunción zrobiliśmy sobie przerwę od 20-osobowych dormitoriów w hostelach i pokojów w motelikach, które w standardzie oferowały jedynie grzyb na ścianie. Raz na jakiś czas trzeba 😉 Parę dni w stolicy Paragwaju spędziliśmy w małym hotelu butikowym Arthaus Boutique Hotel 15 minut jazdy autobusem od centrum. Miejsce ciche i ustronne, z pysznymi śniadaniami i Banksym witającym nas na naszym piętrze 🙂 Do tego dobry internet, miejsce do pracy i basen. Dodatkowo macie 10 min na piechotę do Museo del Barro, o którym pisałem powyżej! No i jeszcze odebrali nas z lotniska. Takie mini wakacje w podróży. Polecamy, jeśli szukacie ciszy i wytchnienia!

Blogowanie w podróży
Tak to można i odpoczywać i pracować 😉 Asunción, Paragwaj

Baza noclegowa w Asunción nie jest zbyt szeroka, ale jest to jak najbardziej zrozumiałe w kraju, gdzie przemysł turystyczny jest dopiero w etapie początkowego rozwoju. I tak jest zdecydowanie lepiej niż np. w Encarnación. Jeśli nie szukacie cichego miejsca na uboczu, a hostelu w centrum i możliwości poznania innych podróżników, to tutaj możecie sprawdzić, jakie opcje macie w stolicy Paragwaju.

Czy warto jechać do Asunción?

I tak i nie. Choć stolica Paragwaju leży w centrum kontynentu, nie generuje zbyt wielkiego ruchu turystycznego, podobnie zresztą jak cały kraj. Asunción nie rzuci was na kolana. Są miejsca ciekawe i warte zobaczenia, ale raczej w ramach dobrego spaceru niż wielkiej fascynacji. Najfajniejszą rzeczą w Asunción są… murale 🙂 Ich głównym tematem są elementy wierzeń i mitów ludu Guarani, a stylistyka wręcz bajkowa. Dla nas odkrywanie kolejnych, zarówno dużych jak i małych murali było najciekawszymi momentami zwiedzania miasta.

Asunción

Komunikacja miejska w Asunción

W stolicy Paragwaju znajdziemy regularne linie autobusowe i przystanki, co nie jest oczywistością w wielu innych południowoamerykańskich miastach, a zatem autobus nie zatrzyma się tam, gdzie na niego machniemy, ale na przystanku. Ceny autobusów zależą od ich klasy (niektóre mają nawet klimatyzację!) i wahają się w przedziale od 2 700 do 3 400 guarani.

Szukacie ciekawych miejsc w Paragwaju? Zajrzyjcie na stronę o Paragwaju na naszym blogu!

Jak dojechać do Asunción?

Z Europy bezpośrednio dolecimy do Asunción jedynie z Madrytu. Przebywając w Ameryce Południowej możemy dostać się do stolicy Paragwaju samolotem lub autobusem bezpośrednio m.in. z Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro lub Sao Paolo. Wybór autobusu oznacza ponad dobę spędzoną w podróży.

Główne połączenia krajowe:

Asunción – Encarnación 50 000 – 80 000 guarani
Asunción – Ciudad del Este 55 000 – 90 000 guarani
Asunción – Concepción – 60 000 guarani

Ten artykuł zawiera lokowanie produktu. O co chodzi? 

I jak, wybralibyście się? Nawet jeśli miasto nie zachwyca, to jest dobrym punktem wypadowym do eksploracji paragwajskiego interioru, a to naprawdę jego wielki plus!

[ezcol_1third]zarezerwuj lot[/ezcol_1third] [ezcol_1third]zarezerwuj nocleg[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]wypożycz samochód[/ezcol_1third_end] Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

3 Komentarze

 • Dorota Czerniakowska

  8 lutego, 2017

  Ja tam Asuncion postrzegam i opisałam całkiem odmiennie 🙂 Slumsy tuż przy głównych budynkach rządowych, dzielnice biedy, całe rodziny żyjące w szopach 2x2m. I bardzo mili ludzie

  • TropiMy Przygody

   9 lutego, 2017

   A to prawda wszystko, ale jakoś po tylu krajach Ameryki Płd te slumsowe zabudowania aż tak nie dziwią, więc skupiliśmy się na innej twarzy miasta 🙂

 • Archeopasja

  8 lutego, 2017

  Mi podobała się bardzo stara stacja kolejowa 🙂

Podziel się swoją opinią