Skip to content

TropiMy Przygody


Gwiazdy i rowery na pustyni Atacama

Gwiazdy i rowery na pustyni Atacama

Nazwę Pustynia Atacama słyszałam w swoim życiu wiele razy: na lekcjach geografii w szkole, z ust podróżników podczas slajdowisk, z programów dokumentalnych, z wiadomości. W końcu to jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi. Atacama w Chile urosła do miejsca legendarnego i tak odległego, że nie sądziłam, iż moja stopa na niej postanie. A stanęły nawet obie.

Pustynia w pierwszym odruchu kojarzy się z sypkim, pomarańczowym piaskiem po horyzont, w którym grzęzną stopy. Ale nie każda pustynia jest taka. Chilijska Atacama jest zupełnie inna: surowa, twarda, różnokolorowa. Czasem kamienista, czasem piaszczysta, a czasem solna. Zawsze jednak sucha. Podobno są na pustyni pojedyncze miejsca, w których ani jedna kropla deszczu nie spadła przez 400 lat! Czasem jednak, kiedy z nieba spada niezwykle rzadki deszcz, pustynia pokrywa się kolorowymi kwiatami. Niestety, ostatni raz kwitła w październiku 2015 roku, a więc trochę ponad pół roku przed naszym przyjazdem. Cóż zrobić, nie było nam dane zobaczyć tego niezwykle rzadkiego widoku. Za to zobaczyliśmy ją w swojej suchej odsłonie i zrobiła na nas spore wrażenie.

Gwiazdy nad pustynią Atacama

Pustynia Atacama ze względu na swoje położenie geograficzne i wysokość oraz niewielką ilość świateł i zanieczyszczenia płynących z nielicznych osad ludzkich jest jednym z miejsc z najczystszym niebem na Ziemi (kolejnym takim miejscem jest choćby nowozelandzkie Lake Tekapo, w którym mieszkaliśmy. Polecamy tam szczególnie trekking Camp Stream Hut). A to oznacza, że można na nim obserwować miliony gwiazd. Właśnie dlatego znajdują się tu obserwatoria astronomiczne. Poza tymi wielkimi, światowymi, do których dostęp mają jedynie naukowcy, jest też kilka mniejszych, stworzonych dla turystów. Żeby też mogli poobserwować różne planety i dowiedzieć się czegoś o astronomii i wszechświecie. Taka gwieździsta wycieczka odbywa się oczywiście późnym wieczorem (zaczyna się o różnych godzinach w zależności od pory roku) i trwa ok. 2-2,5 godzin. Podczas niej można posłuchać o gwiazdach i planetach, pooglądać je przez teleskopy i nawet spróbować zrobić kilka zdjęć, choć akurat na to zostaje mało czasu, nad czym ubolewałam.

Pustynia Atacama

Rowerami po pustyni Atacama

Najbardziej popularną bazą wypadową na pustynię Atacama jest urokliwe (aczkolwiek dość mocno zadeptane przez turystów) piaskowe miasteczko San Pedro de Atacama. To tutaj rozpoczynają się wszystkie wycieczki na nocne oglądanie gwiazd, laguny i solniska (ale o tych będzie w boliwijskich wpisach, bo oglądaliśmy je tuż za chilijską granicą), to tutaj można wypożyczyć rowery, to tutaj można się wybrać na sandboarding (czego my nie zrobiliśmy, bo na deskach po piasku zjeżdżaliśmy już wcześniej w Peru) czy na chilijskie solniska. Możliwości jest wiele, każdemu według potrzeb. My zdecydowaliśmy się na wypożyczenie rowerów i pojechanie na jedną z wytyczonych tras po pustyni: Valle de la Luna, czyli Księżycowa Dolina. I z pełnym przekonaniem uważamy, że rowery to najfajniejszy sposób poruszania się po Atacamie (a przynajmniej jej części), ponieważ nie są to wyczerpujące odległości, a jest zdecydowanie przyjemniej niż autobusem wycieczkowym, którym wysiada się w konkretnie wyznaczonych miejscach. Rowery dają swobodę zatrzymania się w dowolnie wybranym miejscu, robienia miliona zdjęć i przerw, kiedy tylko potrzeba. A do tego można rozruszać nogi 😉 No i najważniejsze: te niezwykłe, księżycowe krajobrazy warte są każdego wysiłku!

Pustynia Atacama

Szukacie innych, ciekawych miejsc w Chile? Zajrzyjcie na stronę o Chile na naszym blogu!

Informacje praktyczne:

 • Do San Pedro de Atacama dojeżdżają autobusy m.in. z Boliwii (z Uyuni: z długim oczekiwaniem na granicy i przesiadką na granicy oraz w chilijskiej Calamie), Argentyny (z Salty) oraz ze stolicy Chile – Santiago, zatrzymując się w kilku miastach po drodze. Bez większych problemów jednak da się też San Pedro de Atacama wyjechać stopem, nawet zimą.
 • Noclegi w San Pedro de Atacama, jak i wszystko inne, nie należą do najtańszych w Chile. Najtańsze łóżka w hostelu to wydatek rzędu 7 000 pesos (ponad 40 zł) za osobę za noc. Aktualne ceny możecie porównać tutaj.
 • Wypożyczenie roweru na pół dnia to wydatek między 3 000 a 4 000 pesos, cały dzień – 6 000-8 000 pesos.
 • Część tras i miejsc turystycznych na pustyni Atacama jest płatne. Wstęp do Valle de la Luna, dla przykładu, to wydatek 3 000 pesos (studenci 2 500). 
 • Wycieczka na oglądanie gwiazd to koszt 20 000 pesos, w czym jest również dojazd z i powrót do miasteczka, a także ciepły napój po dwugodzinnym wymarznięciu na dworze. Jest kilka firm, które to robią, ale my polecamy tę, która zaczęła jako pierwsza: Space Obs. Jej właściciel ma ogromną wiedzę, którą potrafi przekazać w przystępny i do tego zabawny sposób. Fantastycznie się go słuchało!
 • Tutejszą zimą (od czerwca do września/października) noce są tutaj bardzo zimne, za to w dzień słońce mocno pali, ale powietrze wciąż pozostaje zimne. Warto wziąć to pod uwagę w trakcie planowania wycieczki, ponieważ można nieźle zmarznąć!

 

Pustynia Atacama nie zawiodła naszych zakorzenionych w głowie wyobrażeń. Czy wy też marzycie o postawieniu swej stopy (albo i dwóch) na pustyni? A może już to zrobiliście? Dajcie znać w komentarzach!

[ezcol_1third]zarezerwuj lot[/ezcol_1third] [ezcol_1third]zarezerwuj nocleg[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]wypożycz samochód[/ezcol_1third_end] Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

10 Komentarze

 • Seneka

  23 grudnia, 2018

  Marzę o Atacamie ,może w2019 się uda zrealzować,choć już jestem stary może zdąże

 • SiP

  26 maja, 2017

  Nam też udało się spełnić marzenie o Atacamie – byliśmy tam 9 dni i ani chwili nie próżnowaliśmy. Fajnie się Was czyta. Pozdrawiamy!

  • Koralina

   26 maja, 2017

   Dzięki! Fajny filmik, my też mamy sporo materiału filmowego z Ameryki Południowej, tylko nie ma kiedy przysiąść i zmontować… 🙂 Pozdrawiamy z NZ!

 • Rayeste

  24 lutego, 2017

  Marzenia mam inne, ale miejsce naprawde znane i oryginalne mimo ponurych widokow.
  serdecznie z Francji i wegetariansko-rowerowe pozdrowienia,

  • Koralina

   26 lutego, 2017

   Widoki trochę ponure, ale naprawdę piękne! 🙂 Wegetariańskie pozdrowienia z Nowej Zelandii 🙂

 • NajlepszeLokaty

  24 lutego, 2017

  Piękna przygoda i super zdjęcia 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Koralina

   26 lutego, 2017

   Dziękujemy i również pozdrawiamy! 🙂

 • MM en el Mundo

  23 lutego, 2017

  Na nas największe wrażenie zrobiły wysokogórskie laguny i solary… oraz buchające nad ranem gejzery!

  • TropiMy Przygody

   23 lutego, 2017

   Oj tak, ale my to wszystko oglądaliśmy po drugiej strony granicy, w Boliwii, więc na Atacamie skupiliśmy się na gwiazdach 🙂

Podziel się swoją opinią