Skip to content

TropiMy Przygody


Paragwaj praktycznie – informacje i ceny

Paragwaj to kraj-niewiadoma. Pomimo tego, iż leży w sercu Ameryki Południowej, a więc teoretycznie każdemu tam „blisko”, nie odwiedza go zbyt wielu turystów, a główne szlaki wyznaczane przez przewodniki omijają go z każdej strony. Dlatego właśnie postanowiliśmy wybrać się tam choć na chwilę. Poniżej garść informacji praktycznych, które mogą przydać się wam, jeśli do Paragwaju zawitacie.

Waluta w Paragwaju

Oficjalną walutą kraju jest paragwajskie guarani. W obiegu krążą jedynie banknoty o wysokich nominałach. Gdy my przebywaliśmy w Paragwaju (wrzesień 2016) ponad 1 300 guarani odpowiadało wartości jednej złotówki. Pieniądze można wymieniać oficjalnie w bankach lub kantorach, oraz „półoficjalnie” w niektórych barach i sklepach. Te jednak wskazać wam muszą miejscowi. Uważać też należy w tym przypadku na fałszywe pieniądze.
Paragwaj praktycznie

Ciekawostką jest, że część pieniędzy tego kraju drukuje się poza jego granicami. Banknot o wartości 5 000 guarani powstaje w Kanadzie, natomiast banknoty o nominale 10 000 oraz 20 000 guarani drukowane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Korzystanie z bankomatów w Paragwaju

W głównych ośrodkach miejskich kraju, tj. Encarnación, Asunción i Ciudad del Este nie powinno być większych problemów z korzystaniem z bankomatów. Mogą pobierać one jednak prowizję (informacja o tym powinna wyświetlić się na ekranie bankomatu przed ostateczną akceptacją transakcji), więc bardziej opłacalnym może być zakup waluty w kantorach i bankach, o ile zabraliśmy ze sobą dolary czy euro. Jeśli jesteśmy w centrum miasta warto przejść się i porównać kursy w różnych kantorach, gdyż te mogą się znacznie od siebie różnić.

Przekraczanie granic

 • Posadas (Argentyna) – Encarnación (Paragwaj)

Najłatwiej granicę pokonać pociągiem, który kursuje pomiędzy oboma miastami. W jednym punkcie granicznym w Posadas (za którym jest od razu kasa biletowa i wejście na peron) dostaniemy obie pieczątki. Z tego samego miejsca możemy kontynuować autobusem (opcja tańsza, ale wolniejsza) lub jechać pociągiem. Pociąg to 7 minut jazdy i kosztuje 20 000 guarani (lub 18 pesos argentyńskich). Na dworcu kolejowym w Encarnación należy się przesiąść w autobus do centrum miasta, który kosztuje 2 500 guarani. Droga powrotna do Argentyny wygląda tak samo, z tym że pieczątki wyjazdowej w paszporcie nie dostaniemy w Paragwaju, a znowu obie po stronie argentyńskiej. Autobusy z kolei jadą z jednego głównego dworca autobusowego na drugi. Zatrzymują się na przejściu granicznym, gdzie autobus odjeżdża po minucie. Mamy więc dwie opcje: albo poczekać ok. 15-20 minut na kolejny (pamiętajcie, że bileter powinien dać wam dwa bilety w pierwszym autobusie) albo jak miejscowi gnać co tchu po pieczątkę, aby zdążyć wskoczyć do tego samego autobusu.

UWAGA: Krążą w internecie różne nieprawdziwe informacje. Nie musicie na granicy brać żadnej karteczki i trzymać jej do wyjazdu, ani „podbijać do 2 dni” w urzędzie imigracyjnym po paragwajskiej stronie. Robi tak jedynie ludność lokalna, która dzięki temu jest zwolniona z obowiązku posiadania paszportu.
 • Ciudad del Este (Tres Fronteras)

Ciudad del Este leży na styku trzech granic – paragwajskiej, argentyńskiej i brazylijskiej. Przekraczanie ich jest banalnie proste. Po każdej ze stron wsiadacie do bezpośredniego autobusu, który jedzie do jednego z dwóch pozostałych krajów. Warto zapytać, czy autobus czeka na pasażerów na granicy oraz czy w ogóle na niej się zatrzymuje, gdyż ludność lokalna zwolniona jest z obowiązku paszportowego, dlatego lepiej upewnić się, że zostaniemy wysadzeni przy punkcie granicznym. Jeśli to nastąpi, a autobus jedzie dalej, upewnijmy się, że mamy drugi bilet na kolejny autobus – wystarczy przypomnieć się kierowcy lub biletowemu, a czasem sami znajdą was na końcu autobusu, żeby zapytać czy wysiadacie na granicy i dać wam drugi bilecik. Procedury graniczne nie są zbyt rygorystyczne.

Znajdźcie najtańsze bilety dzięki rankingowi najtańszych wyszukiwarek lotów, który dla was przygotowaliśmy!

Transport w Paragwaju

Ponoć do najlepszych firm w Paragwaju w kraju należą Nuestra Senora de Asuncion, R.Y.S.A., La Encarnacena oraz Crucero del Norte. Firm jest oczywiście więcej, ale większość z nich jeździ autobusami w bardzo złym stanie technicznym. Oczywiście autobusy firm rekomendowanych są średnio 50-100% droższe od pozostałych. Warto pytać o zniżki studenckie i sprawdzać dokładnie nazwę firmy, na którą kupujemy bilet, gdyż wiele mniejszych firm podszywa się pod te największe, a ich nazwa różni się często bardzo nieznacznie od tej rekomendowanej.
Paragwaj praktycznie

Przykładowe ceny komunikacji w Paragwaju

Posadas – Encarnación pociągiem – 20 000 guarani
Posadas Encarnación autobusem – 18 000 guarani
Encarnación – Trynidad – 10 000 guarani
Encarnación – Asunción – 50 000 – 80 000 guarani
Asunción – Ciudad del Este – 55 000 – 90 000 guarani

Bezpieczeństwo w Paragwaju

Paragwaj to kraj stosunkowo bezpieczny (w opinii jego mieszkańców najbezpieczniejszy w Ameryce Południowej, choć dokładnie to samo słyszeliśmy mieszkając w Ekwadorze), jednak nadal w dużych miastach oraz ośrodkach turystycznych występuje spore zagrożenie kradzieżami i napadami rabunkowymi. Aby zminimalizować ryzyko warto zachować w każdej sytuacji zdrowy rozsądek.

Polecamy również zapoznać się z naszym mini-przewodnikiem zawierającym 21 zasad bezpieczeństwa w Ameryce Południowej.

Zdrowie i zagrożenia zdrowotne w Paragwaju

Przed wyjazdem warto się ubezpieczyć, większość ubezpieczeń podróżnych powinno obejmować również pomoc doraźną w Paragwaju. Pamiętajcie, że część kraju pokrywa dżungla tropikalna, a zatem występuje tam ryzyko związane z chorobami przenoszonymi przez komary. Przed wyjazdem do Paragwaju warto się również zaszczepić. Listę szczepień oraz profilaktykę zdrowotną z naszymi sugestiami znajdziecie na blogu.

Szukacie ciekawych miejsc w Paragwaju? Zajrzyjcie na stronę o Paragwaju na naszym blogu!

Przykładowe ceny w Paragwaju:

Piwo 1 l – 15 000 – 20 000 guarani
Pizza duża – 30 000 – 50 000 guarani
Danie lunchowe – 15 000 – 20 000 guarani
Orzeszki 100 gr – 4 500 guarani
Serek do smarowania – 6 000 guarani
15 małych lub 10 dużych bułek – 5 500 guarani
12 kromek pieczywa na migi (czym jest miga przeczytacie tutaj) – 5 000 guarani
Woda 2 l – 3 500 guarani
Wino – 20 000 – 35 000 guarani
1 kg sera żółtego – 42 000 guarani
1 kg sera azul – 96 000 guarani
1 kg pomidorków sherry – 39 000 guarani
1 kg mandarynek – 5 000 guarani

Wybieracie się do Ameryki Południowej i szukacie miejsc, które nie są zadeptane jeszcze przez masową turystykę? Co powiecie na Paragwaj? 🙂

[ezcol_1third]zarezerwuj lot[/ezcol_1third] [ezcol_1third]zarezerwuj nocleg[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]wypożycz samochód[/ezcol_1third_end] Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

8 Komentarze

 • Jagoda Unyks

  24 marca, 2017

  Może i mnie kiedyś tam zaniesie. Zapisze sobie kilka rzeczy 😉

  • Koralina

   24 marca, 2017

   Bardzo dobrze, niech się przyda jak najszybciej! 🙂

 • Summer Bench

  17 marca, 2017

  Przydatne informacje (y) 🙂

  • TropiMy Przygody

   17 marca, 2017

   Dzięki!

 • Irmina (napokladziezyciapl)

  16 marca, 2017

  „Nigdy nie mów nigdy”- może kiedyś tam trafię, czemu nie:)

  • Koralina

   17 marca, 2017

   Oby! To najlepsza filozofia 🙂 Trzymamy kciuki 🙂

 • Adrian

  15 marca, 2017

  Tanie mają te pociągi w porównaniu do jedzenia i alkoholu :/ A gdybym się wybrał do mniej turystycznych miejsc, to ceny będą o dużo niższe? 😉 Czy po prostu jak już się tam płaci?

  • Bartek

   16 marca, 2017

   Nie powiedziałbym, że jest tak jakoś specjalnie drogo, oczywiście super tanio też nie, ale dla nas, po drogiej Argentynie, tak czy siak było lepiej 😉 Generalnie ceny będą podobne, choć całego kraju wzdłuż i wszerz nie przemierzyliśmy. No i tam za bardzo turystycznych miejsc w ogóle nie ma 😉

Podziel się swoją opinią