Paragwaj praktycznie – informacje i ceny
Paragwaj to kraj-niewiadoma. Pomimo tego, iż leży w sercu Ameryki Południowej, a więc teoretycznie każdemu tam „blisko”, nie odwiedza go zbyt wielu turystów, a główne szlaki wyznaczane przez przewodniki omijają go z każdej strony. Dlatego właśnie postanowiliśmy wybrać się tam choć na chwilę. Poniżej garść informacji praktycznych, które mogą przydać się wam, jeśli do Paragwaju zawitacie.
Waluta w Paragwaju
Oficjalną walutą kraju jest paragwajskie guarani. W obiegu krążą jedynie banknoty o wysokich nominałach. Gdy my przebywaliśmy w Paragwaju (wrzesień 2016) ponad 1 300 guarani odpowiadało wartości jednej złotówki. Pieniądze można wymieniać oficjalnie w bankach lub kantorach, oraz „półoficjalnie” w niektórych barach i sklepach. Te jednak wskazać wam muszą miejscowi. Uważać też należy w tym przypadku na fałszywe pieniądze.
Ciekawostką jest, że część pieniędzy tego kraju drukuje się poza jego granicami. Banknot o wartości 5 000 guarani powstaje w Kanadzie, natomiast banknoty o nominale 10 000 oraz 20 000 guarani drukowane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.
Korzystanie z bankomatów w Paragwaju
W głównych ośrodkach miejskich kraju, tj. Encarnación, Asunción i Ciudad del Este nie powinno być większych problemów z korzystaniem z bankomatów. Mogą pobierać one jednak prowizję (informacja o tym powinna wyświetlić się na ekranie bankomatu przed ostateczną akceptacją transakcji), więc bardziej opłacalnym może być zakup waluty w kantorach i bankach, o ile zabraliśmy ze sobą dolary czy euro. Jeśli jesteśmy w centrum miasta warto przejść się i porównać kursy w różnych kantorach, gdyż te mogą się znacznie od siebie różnić.
Przekraczanie granic
-
Posadas (Argentyna) – Encarnación (Paragwaj)
Najłatwiej granicę pokonać pociągiem, który kursuje pomiędzy oboma miastami. W jednym punkcie granicznym w Posadas (za którym jest od razu kasa biletowa i wejście na peron) dostaniemy obie pieczątki. Z tego samego miejsca możemy kontynuować autobusem (opcja tańsza, ale wolniejsza) lub jechać pociągiem. Pociąg to 7 minut jazdy i kosztuje 20 000 guarani (lub 18 pesos argentyńskich). Na dworcu kolejowym w Encarnación należy się przesiąść w autobus do centrum miasta, który kosztuje 2 500 guarani. Droga powrotna do Argentyny wygląda tak samo, z tym że pieczątki wyjazdowej w paszporcie nie dostaniemy w Paragwaju, a znowu obie po stronie argentyńskiej. Autobusy z kolei jadą z jednego głównego dworca autobusowego na drugi. Zatrzymują się na przejściu granicznym, gdzie autobus odjeżdża po minucie. Mamy więc dwie opcje: albo poczekać ok. 15-20 minut na kolejny (pamiętajcie, że bileter powinien dać wam dwa bilety w pierwszym autobusie) albo jak miejscowi gnać co tchu po pieczątkę, aby zdążyć wskoczyć do tego samego autobusu.
UWAGA: Krążą w internecie różne nieprawdziwe informacje. Nie musicie na granicy brać żadnej karteczki i trzymać jej do wyjazdu, ani „podbijać do 2 dni” w urzędzie imigracyjnym po paragwajskiej stronie. Robi tak jedynie ludność lokalna, która dzięki temu jest zwolniona z obowiązku posiadania paszportu.
-
Ciudad del Este (Tres Fronteras)
Ciudad del Este leży na styku trzech granic – paragwajskiej, argentyńskiej i brazylijskiej. Przekraczanie ich jest banalnie proste. Po każdej ze stron wsiadacie do bezpośredniego autobusu, który jedzie do jednego z dwóch pozostałych krajów. Warto zapytać, czy autobus czeka na pasażerów na granicy oraz czy w ogóle na niej się zatrzymuje, gdyż ludność lokalna zwolniona jest z obowiązku paszportowego, dlatego lepiej upewnić się, że zostaniemy wysadzeni przy punkcie granicznym. Jeśli to nastąpi, a autobus jedzie dalej, upewnijmy się, że mamy drugi bilet na kolejny autobus – wystarczy przypomnieć się kierowcy lub biletowemu, a czasem sami znajdą was na końcu autobusu, żeby zapytać czy wysiadacie na granicy i dać wam drugi bilecik. Procedury graniczne nie są zbyt rygorystyczne.
Znajdźcie najtańsze bilety dzięki rankingowi najtańszych wyszukiwarek lotów, który dla was przygotowaliśmy!
Transport w Paragwaju
Ponoć do najlepszych firm w Paragwaju w kraju należą Nuestra Senora de Asuncion, R.Y.S.A., La Encarnacena oraz Crucero del Norte. Firm jest oczywiście więcej, ale większość z nich jeździ autobusami w bardzo złym stanie technicznym. Oczywiście autobusy firm rekomendowanych są średnio 50-100% droższe od pozostałych. Warto pytać o zniżki studenckie i sprawdzać dokładnie nazwę firmy, na którą kupujemy bilet, gdyż wiele mniejszych firm podszywa się pod te największe, a ich nazwa różni się często bardzo nieznacznie od tej rekomendowanej.
Przykładowe ceny komunikacji w Paragwaju
Posadas – Encarnación pociągiem – 20 000 guarani
Posadas Encarnación autobusem – 18 000 guarani
Encarnación – Trynidad – 10 000 guarani
Encarnación – Asunción – 50 000 – 80 000 guarani
Asunción – Ciudad del Este – 55 000 – 90 000 guarani
Bezpieczeństwo w Paragwaju
Paragwaj to kraj stosunkowo bezpieczny (w opinii jego mieszkańców najbezpieczniejszy w Ameryce Południowej, choć dokładnie to samo słyszeliśmy mieszkając w Ekwadorze), jednak nadal w dużych miastach oraz ośrodkach turystycznych występuje spore zagrożenie kradzieżami i napadami rabunkowymi. Aby zminimalizować ryzyko warto zachować w każdej sytuacji zdrowy rozsądek.
Polecamy również zapoznać się z naszym mini-przewodnikiem zawierającym 21 zasad bezpieczeństwa w Ameryce Południowej.
Zdrowie i zagrożenia zdrowotne w Paragwaju
Przed wyjazdem warto się ubezpieczyć, większość ubezpieczeń podróżnych powinno obejmować również pomoc doraźną w Paragwaju. Pamiętajcie, że część kraju pokrywa dżungla tropikalna, a zatem występuje tam ryzyko związane z chorobami przenoszonymi przez komary. Przed wyjazdem do Paragwaju warto się również zaszczepić. Listę szczepień oraz profilaktykę zdrowotną z naszymi sugestiami znajdziecie na blogu.
Szukacie ciekawych miejsc w Paragwaju? Zajrzyjcie na stronę o Paragwaju na naszym blogu!
Wybieracie się do Ameryki Południowej i szukacie miejsc, które nie są zadeptane jeszcze przez masową turystykę? Co powiecie na Paragwaj? 🙂
[ezcol_1third][/ezcol_1third] [ezcol_1third][/ezcol_1third] [ezcol_1third_end][/ezcol_1third_end] Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!
8 Komentarze
Jagoda Unyks
Może i mnie kiedyś tam zaniesie. Zapisze sobie kilka rzeczy 😉
Koralina
Bardzo dobrze, niech się przyda jak najszybciej! 🙂
Summer Bench
Przydatne informacje (y) 🙂
TropiMy Przygody
Dzięki!
Irmina (napokladziezyciapl)
„Nigdy nie mów nigdy”- może kiedyś tam trafię, czemu nie:)
Koralina
Oby! To najlepsza filozofia 🙂 Trzymamy kciuki 🙂
Adrian
Tanie mają te pociągi w porównaniu do jedzenia i alkoholu :/ A gdybym się wybrał do mniej turystycznych miejsc, to ceny będą o dużo niższe? 😉 Czy po prostu jak już się tam płaci?
Bartek
Nie powiedziałbym, że jest tak jakoś specjalnie drogo, oczywiście super tanio też nie, ale dla nas, po drogiej Argentynie, tak czy siak było lepiej 😉 Generalnie ceny będą podobne, choć całego kraju wzdłuż i wszerz nie przemierzyliśmy. No i tam za bardzo turystycznych miejsc w ogóle nie ma 😉