Wycieczka do Peru – zrób to sam! 7 pomysłów na niezapomniane wakacje
Peru to fascynujący i wielki kraj. Nie dziwi więc, iż jest jednym z najczęściej wybieranych przez polskich turystów krajem Ameryki Południowej. Wycieczka do Peru może być jednak kosztowna, poza tym w tak wielkim kraju łatwo się pogubić i przeoczyć lub nie zdążyć doświadczyć czegoś naprawdę wyjątkowego. Warto więc przed wyjazdem poświecić czas na zdobywanie wiedzy o kraju, oddać swój los w ręce dobrego biura podróży lub… skorzystać z naszych porad!
Polakowi na wakacjach wycieczka do Peru zajmuje 2 do 3 tygodni (przecież urlop nie jest z gumy :/). Poniżej znajdziecie listę miejsc oraz atrakcji na mniej lub bardziej aktywne spędzenie czasu.
Trekking w Cordillera Blanca
Cordillera Blanca to w ocenie wielu jedno z najpiękniejszych pasm Andów – gór, które ciągną się przez niemal całą Amerykę Południową. Ośnieżone wielotysięczniki, malownicze krajobrazy i trasy zarówno dla początkujących, jak i zawodowców. Wybierać możemy pomiędzy krótkimi, parogodzinnymi wycieczkami, kilkudniowymi trasami dla średniozaawansowanych oraz parunastodniowymi ścieżkami dla bardziej zaawansowanych górołazów. Jak się przygotować do takiego trekkingu? Raczej nie będziecie na 2-3 tygodniową wycieczkę do Peru zabierać z Polski całego wyposażenia (namiotu, śpiworów, sprzętu campingowego, zwłaszcza kuchenki, garnków, patelni i tym podobnych). Jeśli marzy wam się taki trekking (my wiemy, że z pewnością wrócimy do Huaraz na kolejny), sprawdźcie koniecznie nasz dokładny przewodnik, który krok po kroku pomoże wam zorganizować trekking w Cordillera Blanca.
Rejs Amazonką
Wyobraźcie sobie taką scenę: sennie toczące się wody ogromnej rzeki. Z jednej i drugiej strony nieprzebrana zieleń – las, który swoją obfitością przytłacza niemal samą rzekę, dochodząc do niej zwartą, gęstą ścianą. Sporadyczne wioski, które widać może raz dziennie. Powietrze ciężkie od gorąca (ale super przyjemne w nocy) i my, leniwie bujający się w kolorowym hamaku, zawieszonym pod stropem dwupoziomowej barki. Właściwie to może wcale nie musicie sobie tego wyobrażać, takie obrazy dostarczył wam pewnie niejeden film podróżniczy. Chcecie tak mieć? Marzy wam się rejs Amazonką, jedną z dwóch największych rzek świata? Nie wiecie jak się za to zabrać? W Peru macie szansę dopłynięcia Amazonką do Iquitos, największego miasta na świecie, do którego nie da się dotrzeć drogą lądową. Sprawdźcie, jak zorganizować rejs po Amazonce i dajcie ponieść usadnos lenistwu i nocnemu liczeniu gwiazd na dachu barki!
Trekking do Tęczowej Góry
Taki obrazek: idziecie parę dni, dookoła was ośnieżone szczyty (dochodzące do 6 tys. m. n.p.m.), lamy, alpaki i surowy, wysokogórski klimat. Mijacie szczyty, które według miejscowych wierzeń są pradawnymi duchami/bóstwami. Śpicie w domkach prowadzonych przez miejscowych w ramach projektu odpowiedzialnej turystyki (bo na szczęście nie wszędzie jest tylko tak, że co turystyka to zło). Zwieńczeniem 5-dniowego trekkingu jest dojście do… Tęczowej Góry! Nie, nie przesłyszeliście (przeczytaliście?) się. W Peru można dojść i zrobić sobie zdjęcie na tle góry, która wygląda, jakby na nią tęcza spadła. Co więcej wielokolorowych gór jest w okolicy więcej (zazwyczaj 3-4 kolory), ale Vinicunca ma tych kolorów zdecydowanie najwięcej. Kojarzycie z internetów ludzi skaczących, mających w tle tęczową górę? Chcecie, aby wasza wycieczka do Peru również dostarczyła wam tak fajnych wrażeń i… zdjęć? 🙂 Koniecznie sprawdźcie jak wygląda 5-dniowy trekking do Tęczowej Góry!
Pij pisco! I jedz jak najwięcej!
Nie lubicie za bardzo się męczyć? A może szukacie chwili odsapnięcia pomiędzy trekkingami? Będąc w Peru musicie spróbować pisco, lokalnego destylatu (o to, gdzie narodził się ten alkohol Peru toczy debatę z Chile), produkowanego przy winnicach. My wybraliśmy się w okolice miasta Ica, które z produkcji pisco słynie. Klasyczna wersja w restauracjach to drink z limonką i cukrem, „okraszony” z wierzchu pianką z białka jajka. To akurat mniej apetyczne (przynajmniej mi nie podchodziło), dlatego tym bardziej warto wybrać się do winnicy i kupić butelkę na własny użytek 😉 Oprócz klasycznych wersji kupimy takie z dodatkiem soku z limonki oraz z przeróżnymi owocami w środku butelki. Naszym hitem okazało się pisco z marakują! Ica to dobre miejsce z jeszcze jednego powodu. W pobliskiej, super turystycznej oazie Huacachina można spróbować sandboardingu, czyli zjazdu na desce snowboardowej z wydm oraz szalonej jazdy po piachu samochodem rodem z Mad Maxa. I to wszystko w jednym miejscu! Jak to ogarnąć? Odpowiedzi szukajcie w tekście Piasek, deska i pisco – sandboarding w oazie Huacachina.
Peru to ponoć najlepsza kuchnia w Ameryce Południowej, łącząca w sobie smaki lokalne, afrykańskie, europejskie oraz azjatyckie. Wpływy z różnych stron świata mocno uwidaczniają się na peruwiańskich talerzach, tworząc smaczną i różnorodną mieszankę. Dla nas zdecydowanie najlepsza kuchnia na kontynencie 🙂 Dodatkowo, również osoby na diecie bezmięsnej nie będą w Peru narzekać. Sprawdźcie, jakie lokalne, bezmięsne przysmaki czekają na was w Peru!
Nor Yauyos-Cochas – Peru poza szlakiem
Teraz prawdziwy hit dla osób, które ponad miejsca uber-turystyczne, niesamowite, lecz zarazem tłoczne, przedkładają te z dala od ścieżek wydeptywanych każdego roku przez miliony turystów. Miejsce, które urzeka pięknem przyrody i bardzo zaskakuje tym… że tak tam pusto. My spotkaliśmy tylko jedną (oprócz nas) parę turystów. Turystów z Peru. Reserva paisajística Nor Yauyos-Cochas to miejsce wyjątkowe, jak sami zresztą możecie u nas na blogu zobaczyć. Sprawdźcie jak tam dotrzeć i cieszcie się miejscem, którego jeszcze nie dotknęła ręka masowej turystyki. Jeszcze.
Trekking w Kanionie Colca
Trzecia i ostatnia propozycja na trekking w Peru. Jeśli skorzystacie w 100% z naszych porad, wasza wycieczka do Peru zmieni się w trekking po Peru, ale z drugiej strony czy coś w tym złego? Zwłaszcza, jeśli macie szansę dotrzeć do takiego miejsca. Kanion Colca to jeden z dwóch najgłębszych kanionów świata. Drugi położony jest całkiem niedaleko i to, który z nich jest głębszy spędza od wielu lat sen z powiek wielu naukowcom i pomiarowcom. Ale nie nam 😉 Czy pierwszy czy drugi – nieważne. Ważne, że jest jednym z piękniejszych miejsc, jakie widzieliśmy w Ameryce Południowej. Widok z góry (ponad kilometr w dół) zapiera dech w piersiach, a wygrzanie się po dniu męczącego trekkingu w gorących źródłach lub kąpiel w zimnych basenach to przeżycie samo w sobie 🙂 Jeśli chcecie włączyć kanion na waszą listę (dla nas to prawie obowiązkowe miejsce) to sprawdźcie, jak dokładnie zorganizować (transport, zakwaterowanie, trasy, itp.) trekking w Kanonie Colca. Dla nas to miejsce o tyle fajniejsze, że w schronisku w Cabanaconde spotkaliśmy super grupę z Polski, z którą… po półtora roku spotkamy się ponownie, tym razem w Australii!
Szukacie ciekawych miejsc w Peru? Zajrzyjcie na stronę o Peru na naszym blogu!
Machu Picchu – Wycieczka do Peru na 100%
„Oczywiście, musieli dać Machu Picchu”, „ale banał”, „każda wycieczka do Peru musi zawierać Machu Picchu” – można by narzekać. Może i słusznie. Machu Picchu to obok Wodospadów Iguazu jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Ameryce Południowej. Cały dzień spędzimy w tłumie ludzi walcząc o chociaż skrawek przestrzeni do dobrych zdjęć. Poza tych to dosyć droga impreza. Zatem czy warto? Pewnych miejsc „must see” się po prostu nie omija. Wyobraźcie sobie, że po powrocie z wycieczki do Peru opowiadacie swoim znajomym o miejscach, w których biliście. Co usłyszycie? „Peru? A na Machu Picchu byłeś?”. Są miejsca, które naprawdę żal ominąć. I choć Machu Picchu nie znalazłoby się w TOP3 naszych miejsc w Peru, to cieszymy się, że tam byliśmy. A propos faktu, że to droga impreza, chcecie wiedzieć jak obniżyć koszta wyjazdu tak, aby wasz portfel nie przeklinał was po wsze czasy? Sprawdźcie nasz przewodnik jak zwiedzić Machu Picchu i nie zbankrutować.
Rewelacyjnych miejsc w Peru jest oczywiście więcej, powyższa lista to tylko parę z nich, które chcieliśmy wam zaproponować. I tak, Lima jest spoko, ale uwzględniłbym ją w planach tylko mając jeden czy dwa dni ekstra przed wylotem. Być może 😉
Wybieracie się do Peru? Jakie miejsca planujecie zwiedzić? Jeśli wasi znajomi akurat planują wycieczkę do Peru podrzućcie im to zestawianie – mamy nadzieję, że się przyda 🙂
[ezcol_1third][/ezcol_1third] [ezcol_1third][/ezcol_1third] [ezcol_1third_end][/ezcol_1third_end] Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!
10 Komentarze
N.A.
Każdemu kto się tam wybiera, w szczególności kobietom polecam książkę „Jak zostałam peruwiańską żoną” Mii Słowik, żeby wiedzieć na co uważać) i zrozumieć najpierw mentalność tamtejszej ludności.
Koralina
Nie słyszeliśmy o książce. Dzięki za polecenie!
Michał
Witam, bardzo dobry artykuł. Wspólnie z narzeczoną wybieramy się podobną trasą w miesiącach lipiec/sierpień/wrzesień. Chcemy skupić się głównie na trekkingach. Mam pytanie odnośnie butów w jakie należy się wyposażyć na taką wyprawę. Oto 3 propozycje:
1)https://www.sklep-presto.pl/grisport-buty-meskie-marrone-dakar-trekking-10303d69g-r-43-133d69g-1600190/
2)https://8a.pl/buty-turystyczne-merrell-thermo-chill-mid-waterproof-black
3)https://www.eobuwie.com.pl/trekkingi-cmp-rigel-mid-trekking-shoes-wp-3q12947-grey-aperol-60ak.html?gclid=Cj0KCQiAjszhBRDgARIsAH8Kgvf9TnxwYZh7FmPA1DUlK_dw20_l5KJvZJixcoh5n1aCRXBfMljBFWQaAvw3EALw_wcB&gclsrc=aw.ds.
Bardzo proszę o pomoc w wyborze. Czy ważniejsze są oddychalność czy wodoodporność w w/w miesiącach (Inca Trail, Kanion Colca, dżungla)?
Koralina
Hej! Trudno nam Ci doradzić między tymi 3 parami, bo Inca Trail w wilgotnym klimacie, mega suchy Kanion Colca i mega wilgotna dżungla wymagałyby najlepiej różnych butów, bo nie da się mieć jednych uniwersalnych na każdy klimat 🙂 Poza tym, nie znamy tych dwóch marek poza Merrelami (które zdaje się są zimowe, a akurat zimowe buty to wam tam nie za bardzo będą potrzebne), więc trudno mi się o nich wypowiadać. Przy wyborze butów najważniejsze jest, żeby je ubrać i trochę sobie w nich pochodzić (choćby po sklepie), żeby poczuć czy są wygodne, przyczepne i stopa dobrze oddycha. Raczej celujcie w buty wiosenne, wodoodporne i oddychające. Osobiście, gdyby nie ograniczał mnie budżet zabrałabym na ten wyjazd te buty: https://8a.pl/buty-turystyczne-la-sportiva-stream-gtx-ocean-tangerine.html. Mam je i jestem z nich bardzo zadowolona. Bardzo dobrze oddychają, nie przepuszczają wody i są bardzo przyczepne. Na gorąc sprawdzają się świetnie (Kanion Colca), ale i w chłodniejszą pogodę (okolice Cusco) też dadzą radę z cieplejszą skarpetką. Jeśli nie chcecie lub nie możecie w buty inwestować zbyt dużo, to w którymś momencie stopy na tym ucierpią 🙂 My mieliśmy Keen Saltzman w Peru i w kanionie było nam w nich zdecydowanie za gorąco, no ale cóż zrobić… Też przeżyliśmy i trekking wspominamy bardzo dobrze 🙂 Tych akurat nie polecam, bo po stosunkowo krótkim czasie przestały być wodoodporne. Powodzenia w wyborze!
Janusz
Świetne opisy i cudowne zdjęcia! Jestem pełen podziwu dla wiedzy, kreatywności i pasji:)
Koralina
Dziękujemy! Bardzo miło nam to słyszeć! 🙂
Entre Rutas
My akurat w Peru, wiec chetnie poczytamy:)
TropiMy Przygody
No to u nas macie dużo więcej tekstów o Peru niż ten jeden 🙂 Polecamy wszystkie! 😀
Katarina
Ile potrzebnych jest funduszy żeby móc wyjechać do Peru i od czego zacząć planowanie? chciałabym się wybrać w przyszłym roku..wpis super…Peru jest piękne…
Bartek
To jak masz tyle czasu najlepiej regularnie szukać dobrych cenowo połączeń do Peru, od tego zależy spora część twojego budżetu. O cenach w Peru, komukikacji po kraju, zakwaterowaniu, etc. poczytasz tutaj: https://tropimyprzygody.pl/2016/11/11/peru-praktycznie/, tutaj możesz poczytać o podsumowaniu naszego budżetu, my po Peru przez 2 miesiące jeździliśmy i tam akurat sporo też płatnych atrakcji zaliczyliśmy (jak Machu Picchu): https://tropimyprzygody.pl/2017/08/01/koszt-podrozy-ameryka-poludniowa/.