Skip to content

TropiMy Przygody


19 (pierwszych) kroków do bycia zero waste

19 (pierwszych) kroków do bycia zero waste

Jakiś czas temu zaczęliśmy sobie utrudniać życie. Zupełnie świadomie i z pełną premedytacją. Dlaczego? Bo nie chcemy się dokładać do degradacji naszej planety i chcielibyśmy, żeby nasze dzieci (tak, tak – te, których nie mamy) nie musiały brodzić w śmieciach mocząc stopy w morzu lub oceanie. Co robimy (i co wy możecie zrobić), żeby być bardziej zero waste?

Ostatnio opisywałam wam, jak wyglądał nasz proces dojrzewania do życia zgodnie z ideą zero waste (a przynajmniej prób i kroków prowadzących do ograniczania produkcji niepotrzebnych śmieci). Dziś podzielimy się tymi małymi działaniami, które stosujemy, żeby zminimalizować nasz ślad na Ziemi. Zanim przejdę do konkretnych sposobów na bycie „less waste”, chciałabym przypomnieć o zasadzie 3R: REDUCE, REUSE, RECYCLE (w Polsce zwana czasem 3U: Unikaj [zbędnego kupowania], Użyj [ponownie], Utylizuj). Mamy ją zawsze z tyłu głowy, a nawet więcej: mamy nasze własne, dwa dodatkowe R: RETHINK (przemyśl [bardzo dokładnie zakupy]) i REFUSE (odmawiaj [jednorazowych reklamówek, kawy w jednorazowym kubku itp.]).

RETHINK i REDUCE

Tutaj muszę się przyznać, że to nasze RETHINK (które prowadzi do REDUCE) jest czasem wyjątkowo irytujące… Zanim zdecydujemy się, czy cokolwiek (i naprawdę mam tu na myśli cokolwiek: od kosmetyku po odzież i sprzęty potrzebne w domu) kupimy, musimy bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, czy na pewno jest nam to potrzebne, czy będziemy tego używać/nosić czy też nie. Chyba nie muszę mówić, że czasem ten proces potrafi trwać nawet i tydzień, a my wciąż miotamy się pomiędzy „chcemy to i przydałoby się” a „właściwie to nie jest nam niezbędne do życia” i… decyzja wciąż wisi w powietrzu. Zazwyczaj w takim wypadku dochodzimy do wniosku, że chyba jednak nie jest nam to niezbędne, skoro nawet nie potrafimy podjąć decyzji. Dawniej nie mieliśmy takich rozkmin, bo „chcę i przydałoby się” wystarczało do podjęcia decyzji o zakupie. A tu masz, skomplikowaliśmy sobie 🙂 Niemniej cieszymy się z tego, bo coraz częściej ten rozciągnięty proces podejmowania decyzji prowadzi nas do nie kupowania, a więc osiągamy nasz mały cel. Nie powiem, daje to później satysfakcję, nawet jeśli wydaje się irytujące w trakcie.

REUSE

Ponowne używanie produktów jest ekstra! Nie chodzi mi tu tylko o uzupełnianie butelki na wodę czy noszenie torby na zakupy. Fajną metodą jest również dawanie rzeczom drugiego życia. Mieszkając w Polsce, bardzo lubiłam robić zakupy w szmateksach i to wcale nie ze względu na ideę wykorzystania czegoś, czego ktoś inny już nie potrzebuje. Po prostu można było znaleźć ubraniowe perełki w świetnej cenie. Wprawdzie od wyjazdu w naszą podróż niezbyt wiele ciuchów kupujemy, ale w Nowej Zelandii poszliśmy o krok dalej w nadawaniu nowego życia przedmiotom: większość sprzętów domowego użytku, które były nam potrzebne, kupiliśmy na wyprzedażach od ludzi, którzy ich już nie potrzebowali. Tak samo teraz w Kanadzie – sporo naszych kuchennych przybytków pochodzi z „opszopów” (opportunity shop), czyli sklepów, w których można kupić właściwie wszystko (i wszystko pochodzi z drugiego obiegu). Zresztą, wyjeżdżając z Nowej Zelandii właśnie tam zanieśliśmy niepotrzebne nam już rzeczy – żeby ten cykl trwał dalej i ktoś inny mógł kupić za grosze potrzebne mu przedmioty. Wprawdzie w Polsce „opszopy”, w których można kupić wszystko nie są zbyt popularne, ale taki OLX czy grupy sprzedażowe na Fb działają bardzo dobrze i naprawdę warto z nich korzystać.

Poza tym, fajnie nadawać niektórym przedmiotom zupełnie nowe, inne życie. Kiedyś, jeszcze w Polsce, zrobiłam sobie tablicę korkową z korków po winie, których (jako miłośnicy wina) produkowaliśmy z Bartkiem całkiem sporo. Potrzebowałam mieć nad biurkiem tablice do przyczepiania notatek, zaczęłam więc zbierać korki po opróżnionych butelkach wina i… zrobiłam sobie tablicę sama. Upcykling jest bardzo fajny i internet jest przepełniony pomysłami na wykorzystanie starych, wydawałoby się zbędnych przedmiotów do zrobienia czegoś super kreatywnego i często pięknego. A wiecie jaką satysfakcję daje zrobienie czegoś ekstra ze śmieci? Czasem nawet nie trzeba nic przerabiać, a tylko wymyślić nowe zastosowanie, jak np. mój kempingowy kubek, któremu wewnątrz zaczęła się łuszczyć emalia, przez co przestał się nadawać do picia. Ale jest idealnego rozmiaru kubeczkiem na moje kosmetyki!

RECYCLE

Oczywistość, o której mówi się w Polsce najwięcej i najdłużej z tych 3R. Recykling jest spoko i warto wyrzucać śmieci do odpowiednich kubłów, ale trzeba pamiętać, że to ostatnie R w łańcuchu, które wymaga sporych nakładów. Nie mówiąc o tym, że większości śmieci (nawet tych, które mogłyby się nadawać do ponownego użycia) niestety się nie recyklinguje i lądują na wysypiskach, które później zatruwają środowisko. Recykling jest jak leczenie objawów choroby, a nie przyczyn. A chyba lepiej pozbyć się przyczyny niż objawów, czyż nie?

Zatoczyliśmy więc koło, wracając do pierwszego i drugiego R (reduce i reuse) wraz z naszymi konkretnymi sposobami na ograniczanie się w podróży i w domu.

Zero waste w podróży (i w domu również):

1. Torba szmaciana na zakupy

Wyjeżdżając w 2015 roku do Ameryki Południowej zabraliśmy ze sobą torbę szmacianą, żeby nie musieć zbyt często brać reklamówek jednorazowych podczas zakupów. Wiecie, kto zjada maleńkie cząstki plastiku trafiające do rzek i oceanu z plastikowych śmieci? Zwierzęta, np. krowy, ryby i żółwie. Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland badali wpływ ton plastiku produkowanego przez ludzi na populacje żółwi morskich. Wyszło im, że 52% żółwi morskich zjada mikro-pozostałości plastiku (źródło). Z każdym kolejnym miesiącem wyrabialiśmy sobie nawyk proszenia o niepakowanie naszych produktów do jednorazówek. Obecnie dzięki temu nie bierzemy jednorazówek w sklepach W OGÓLE, zawsze mamy ze sobą szmacianą torbę na zakupy lub plecak, do którego możemy włożyć produkty. Czasem musimy powtórzyć sprzedawcy dwukrotnie, żeby nie pakował do jednorazówki, bo się zapomina, ale skutkuje (w Kolumbii Brytyjskiej wprowadzono niedawno dodatkowe opłaty za jednorazówki i w większych marketach przestano z automatu wkładać do nich zakupy, ale w małych sklepach osiedlowych zazwyczaj wciąż się to robi).

2. Butelka na wodę

Wedle raportu przygotowanego w 2017 roku przez organizację Seas at Risk, w samej tylko Unii Europejskiej co roku wyrzucanych jest 46 miliardów butelek plastikowych (źródło). To całkiem sporo. Zamiast więc kupować wodę butelkowaną (szczególnie te małe butelki, wrrrrrr), możemy kupić butelkę z grubego, odpornego plastiku, którą można używać wielokrotnie i długo. My już od dawna pijamy wodę z kranu, ale wiem, że niektórzy nie są jej zwolennikami. Co w takie sytuacji? Jest kilka wyjść (nie są one tak bardzo zero waste, ale zawsze to krok w dobrym kierunku): kupno butelek z filtrem (kiedyś używaliśmy butelek bobble i fajnie się sprawdzały, ale wyjeżdżając w podróż wiedzieliśmy, że będziemy mieć problem z dokupowaniem filtrów, więc z nich zrezygnowaliśmy), filtrowanie wody w domy (czy to przez filtr na kran, czy dzbanki filtrujące) lub, jeśli filtrowana kranówa wciąż nie wchodzi w grę, zawsze można kupić 1 butelkę 5-litrową zamiast 15 o pojemności 0,33l i z niej uzupełniać swoją butelkę wielorazowego użytku (to wciąż będzie krok w dobrym kierunku). Dobrą butelkę też nie tak łatwo kupić. Sami już kilka różnych rozwaliliśmy, bo były dość wątpliwej jakości, jak się okazało w trakcie użytkowania. Zdecydowanie możemy jednak polecić butelki stalowe ze względu na ich wytrzymałość oraz, z plastikowych, firmę Nalgene – ich butelki są wytrzymałe, nie mają wpływu na smak wody i nie wchodzą w reakcje z innymi napojami (np. z whisky – sprawdzone osobiście). Wiecie, kiedy ostatni raz kupiliśmy wodę butelkowaną? Całkiem niedawno, bo w grudniu 2017 roku, w Bangkoku, kiedy kręcąc się po mieście wypiliśmy całą swoją wodę i nie mieliśmy gdzie uzupełnić butelek, a rozpływaliśmy się z gorąca. A poprzedni raz? Chyba gdzieś w Ameryce Południowej, czyli w 2016 roku.

3. Własny kubek na kawę

Długo żyłam w przekonaniu, że jednorazowe kubki, w których dostaje się kawę w kawiarniach są ok i poddaje się je recyklingowi. Och, naiwna ja! Całkiem sporo kawy wypiliśmy z takich kubków, zanim dowiedzieliśmy się, że większości z nich nie da się już ponownie wykorzystać. Żeby taki kubek trzymał temperaturę kawy i nie pozwolił, aby kawa wchodziła z nim w reakcję, papier nasączany jest polietylenem. Zwykły proces recyklingu nie pozwala na rozdzielenie tych materiałów, a ten który pozwala jest skomplikowany i bardzo kosztowny, zatem mało kto to robi. Szacuje się, że w Unii Europejskiej rocznie wyrzuca się 16 miliardów takich kubków, a w Stanach Zjednoczonych… 25 miliardów! Wprawdzie istnieją też biodegradowalne kubki na kawę, ale zdaje się, że jeszcze nie są zbyt popularne, poza tym musza trafić do odpowiedniego kubła na śmieci, a na ulicy zazwyczaj trafią do pierwszego lepszego kosza na chodniku i nie zostaną odpowiednio przetworzone. Dodatkowo, pokrywki kubków też w większości nie są poddawane recyklingowi, zatem jest to kolejny plastik lądujący finalnie w morzach i oceanach.

Rozwiązanie? Własny kubek na kawę! Wybór takich kubków jest teraz ogromny, można też używać małego termosu, jeśli ktoś ma taki i nie chce kupować kubka (pamiętacie, rethink i reduce?). Akurat w Kanadzie raczej nie mamy problemów w kawiarniach z tym, żeby nalewali nam do naszych kubków, ale ostatnio w jednej kawiarni Pan chciał najpierw zrobić kawy w jednorazowych kubkach, żeby z nich przelać nam do naszych [facepalm], ale po naszym uargumentowaniu, bez problemu zrobił kawy od razu w naszych kubkach. Kanadyjski Starbucks daje też 10 centów zniżki, jeśli przyniesie się swój kubek. Wiem, że w polskich kawiarniach jest z tym gorzej, ale na to też jest metoda: można uargumentować bariście dlaczego nie chce się jednorazowego kubka, a jeśli wciąż się będzie upierał, że nie może – wyjść z kawiarni i znaleźć taką, w której nie będą mieć problemu z waszym kubkiem (takich też jest na pewno sporo). Im więcej osób będzie sygnalizowało w kawiarniach potrzebę napicia się kawy we własnym kubku, tym szybciej kawiarnie dostosują się do nowych warunków i zaczną lać kawę do kubków klientów.

4. Sztućce i naczynia na kemping

Campingowanie, grillowanie i piknikowanie jest ekstra! Tak naprawdę jest jeszcze fajniejsze, kiedy mamy ze sobą zestaw naczyń wielorazowego użytku, a nie jednorazowe plastiki, które wylądują po grillu w śmieciach. Nie mówię, żeby w podróż czy nawet na grill niedaleko domu zabierać najlepszą, porcelanową zastawę z domu, ale można wziąć zestaw piknikowy (tak piękne niektóre naczynia teraz produkują i do tego można trafić na takie stworzone z recyklingu, że nie powstydziłabym się użyć ich na przyjęciach, choć takich nie organizuje) lub np. lekkie naczynia podróżne/campingowe. My zawsze mamy ze sobą lekki zestaw metalowych sztućców turystycznych, na campingach w Nowej Zelandii mieliśmy swoje talerze i miseczki wielorazowego użytku, a teraz w Kanadzie będziemy jeść prosto z menażki, żeby na kilka wyjazdów nie kupować specjalnie naczyń. Wiem, że z jednorazowym plastikiem łatwiej, bo nie trzeba tego później myć, ale mycie naczyń aż tak bardzo nie boli.

5. Jedzenie w knajpie, a nie na wynos

Po co brać obiad czy kolację na wynos, jeśli można zjeść na miejscu? Na wyjeździe jest z tym znacznie łatwiej, bo przecież nigdzie się nie spieszymy, prawda? A przecież przyjemniej zjeść na miejscu niż zabierać ze sobą do hotelu/hostelu i produkować tym samym niepotrzebne opakowania styropianowe/plastikowe i reklamówki, w które to wszystko pakują (bo przecież nie mogą nie zawinąć w worek, prawda?). Kiedyś zdarzało nam się czasem zamawiać lub brać posiłek na wynos, żeby zjeść w domu. Przestaliśmy to robić – jeśli chcemy zjeść „na mieście” to ruszamy nasze leniwe tyłeczki i idziemy. Jak nam się nie chce ruszać leniwych tyłeczków to… jemy na kolację to, co mamy dostępne w lodówce i smucimy się, że to znowu tosty 😉 Autorzy cytowanego już wyżej raportu Seas at Risk szacują, że w Unii Europejskiej rocznie zużywa się 2,5 miliarda jednorazowych opakowań na jedzenie. 2,5 miliarda! To odpowiada 1/3 wszystkich mieszkańców Ziemi.

6. Nie brać rurek do napojów

Jak już jesteśmy przy jedzeniu na wynos, to pojawiają się również głośne ostatnimi czasy rurki do napojów. Wynalazek tyleż szkodliwy dla środowiska, co bezsensowny dla większości ludzi. Według organizacji Plastic Pollution Coalition w samych tylko Stanach Zjednoczonych zużywa się dziennie… 500 milionów słomek! Gdyby połączyć je w jedną mega-słomkę, 2,5 razy okrążałaby Ziemię. KAŻDEGO DNIA. Wiem, że dzieci lubią pić przez rurkę, ale na to też jest rada: metalowa słomka wielokrotnego użytku. Miejsca nie zajmuje właściwie wcale, więc może być jednym z tysiąca ważnych przedmiotów damskiej torebki. Nie pamiętam, kiedy ja ostatni raz piłam coś przez słomkę, bo zwyczajnie nie czuję takiej potrzeby, ale jak ktoś lubi, proszę bardzo własna, prywatna rurka w torebce, fancy nie? 😉 Tak swoją drogą, w międzyczasie powstawania tego tekstu (pisałam go z przerwami przez miesiąc) w Vancouver przegłosowano wprowadzenie zakazu słomek oraz styropianowych kubków i opakowań na jedzenie w ramach wprowadzania strategii miasta zero waste. Brawo Vancouver!

7. Nie kupować puszek (piwa, napoje) z takim plastikowym nosidełkiem

Jeśli musicie kupić sześciopak puszek (choć lepiej wybrać butelkę szklaną), to wybierzcie taki, który nie ma plastikowego koszyczka (kojarzycie? Te takie kółka plastikowe, które trzymają sześciopak razem) na nie – a jeśli już kupicie, zanim je wyrzucicie, rozetnijcie nożyczkami te kółeczka, bo jak te śmieci lądują w środowisku naturalnym, to biedne zwierzaczki zaplątują się w te kółka i nie mogą się z nich wyplątać albo je zjadają i giną od ilości plastiku w swoim przewodzie pokarmowym 🙁 Są już na rynku biodegradowalne, a nawet zdatne do zjedzenia przez zwierzęta, ale wciąż lepiej uniknąć tego bezsensownego produktu w ogóle i wpakować napoje do swojej torby na zakupy. Proste!

8. Ograniczanie zakupów (pamiątek, ciuchów itp.)

Coś, co przychodziło mi (i wciąż przychodzi) z wielkim bólem. Lubię pamiątki, lubię jakieś małe duperelki, które nie służą niczemu poza zbieraniem kurzu. Szczęśliwie, najlepszym lekarstwem na to w naszej długiej podróży była ograniczona objętość naszych plecaków i fakt, że każdy dodatkowy przedmiot będę musiała nosić przez kolejnych kilka miesięcy. Podziałało skutecznie, to była dobra lekcja minimalizmu i ważny krok w drodze do bycia zero waste. Gorzej, jak się wyjeżdża na krótko i ma miejsce w bagażu… Nie mówię, żeby nie kupować pamiątek czy ciuchów. Kupować, ale zastanowić się dwa, a nawet trzy razy czy dana rzecz aby na pewno jest nam potrzebna. W myśl zasady „take only memories, leave only footprints” (weź tylko wspomnienia, zostaw jedynie odciski stóp) mamy mnóstwo zdjęć i wspomnień w głowie, za to niewiele fizycznie namacalnych pamiątek (hehe, nawet kiedyś – dawno temu – napisałam tekst o podróży jako pamiątce z podróży dla Peronu4). I nam to wystarcza.

Ciuchy? Garderoba każdego z nas od trzech lata mieści się w plecaku i waha od 20 do 30 sztuk odzieży na osobę (nie licząc bielizny). I wiecie co? Dobrze nam z tym 🙂 Polecamy takie minimalistyczne podejście do garderoby. Jeśli już kupować, to najlepiej odzież produkowaną odpowiedzialnie i lokalnie albo dawać drugie życie rzeczom z lumpeksów czy różnych SWAPów. W końcu ciuchy też finalnie lądują na wysypiskach śmieci, a ich proces produkcji w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia.

9. Nie wymienianie sprzętów elektronicznych chwilę, kiedy tylko wyjdzie nowy model

Właśnie wyszedł nowy IPhone, Samsung czy inny super ekstra smartphone! No i co z tego, skoro mój telefon jest w świetnym stanie? Po co mam się go pozbywać i wydawać pieniądze na nowy, ciut lepszy, skoro ten dzwoni, wysyła smsy i pozwala mi na dostęp do internetu – czyli robi wszystko, czego oczekuję od telefonu. Mój telefon będzie obchodził swoje 4-te urodziny w tym miesiącu. I wciąż działa jak należy (w sumie trochę się dziwię, biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne, w jakich ze mną bywał przez ten czas)! Jak zacznie mi w nim szwankować bateria, to zamiast kupować nowy telefon, po prostu wymienię baterię. Tak samo laptop – ma już 5 lat i prosi o wymianę zasilacza i baterii. Zamiast więc kupować nowy komputer, wymienię części, które się zużyły (w laptopie wymieniłam już twardy dysk). Skala zjawiska wyrzucania urządzeń elektronicznych jest ogromna: w samym 2016 roku na świecie powstało 44,7 miliona ton elektrośmieci. To tak jakby na śmietnik wyrzucić 4,5 tysiąca wież Eiffla (Dane za Uniwersytetem ONZ, pełen raport możecie przeczytać tutaj). Chyba więcej nie muszę dodawać.

10. Kupowanie produktów lokalnych

Kiedy kupujemy produkty lokalne, nie tylko wspieramy lokalną gospodarkę, ale też oszczędzamy środowisko, wszak produkt nie musi pokonać tysięcy kilometrów na wielkim statku lub w samolocie. Wiem, że nie zawsze się da, nie zawsze wiadomo, skąd dany produkt pochodzi, ale warto mieć to z tyłu głowy podczas cotygodniowych zakupów.

11. Kupowanie tylko tyle jedzenia, ile jest potrzebne

To jest, według nas, super ważne! Co z tego, że będę dbała o minimalizację plastiku w moim otoczeniu, podczas gdy będę wyrzucać połowę zawartości lodówki, bo się zepsuło? Muszę przyznać, że w nie marnowaniu żywności jesteśmy bardzo skuteczni i to już od dawna. Jeszcze zanim wyjechaliśmy w podróż i na długo przed tym, jak usłyszeliśmy po raz pierwszy „zero waste” nie wyrzucaliśmy jedzenia, bo po prostu bardzo nie lubimy tego robić. Nauczyliśmy się tak planować zakupy i gotowanie, żeby zużywać wszystko. I wiecie co? Bardzo rzadko cokolwiek wyrzucamy. Każdego tygodnia planujemy sobie posiłki i robimy tygodniowe zakupy z listą, żeby na pewno niczego nie zapomnieć, a co ważniejsze nie kupić za dużo. Po pobycie w Nowej Zelandii jesteśmy szczególnie wyczuleni na marnowanie żywności, bo widzieliśmy, jak wiele jedzenia marnują goście hotelowi i szlag nas trafiał. Wiecie, że około 1/3 produkowanej żywności na świecie trafia do kosza? Każdego roku ok. 1,3 mld ton jest marnotrawione na każdym etapie: od produkcji przez dystrybucję, na konsumentach kończąc. To są ilości jedzenia, które wystarczyłyby, aby pozbyć się problemu głodu na świecie. A lądują w koszu na śmieci. Coś tu jest ewidentnie nie tak.

12. Ograniczanie spożycia mięsa

Gdyby ktoś chciał zapytać, co ma ograniczanie spożycia mięsa do planety i ograniczania odpadów: produkcja mięsa zużywa bardzo dużo zasobów (choćby wody i zbóż) i przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Większość pól uprawnych nie służy bezpośrednio ludziom, ale jest uprawiane na paszę dla zwierząt hodowlanych, które kończą później na styropianowej tacce w supermarkecie. Bartek nie je mięsa od lat, ja ograniczyłam jego spożycie i od kilku lat jem posiłki mięsne dość sporadycznie. Nie mówię, żeby od razu przechodzić na wegetarianizm albo weganizm, ale można ograniczyć spożycie mięsa o tyle, ile uważacie za stosowne. Już choćby rezygnacja z jednego mięsnego obiadu tygodniowo będzie miało pozytywny wpływ (w ostatnich latach dzięki trendowi ograniczania spożywania mięsa i wzrostu popularności diety wegetariańskiej i wegańskiej, spożycie mięsa na świecie spadło o kilka procent w bardzo mięsnych krajach. Po dokładne dane odsyłamy choćby tutu i tu). Choć dla wielu może to być szokiem, obiad bez mięsa to wciąż obiad 🙂

Jak przeżyć bez miesa w mięsnych krajach? Zajrzyjcie na stronę Wegetarianin w Podróży na blogu!

13. Czytnik e-booków zamiast książki papierowej

Wprawdzie nie jestem pewna, czy czytnik zamiast książek papierowych będzie „less waste” (finalnie skończy jako elektrośmieć i do jego produkcji zużyto całkiem sporo zasobów) niż książki papierowe, aczkolwiek niektórzy tak twierdzą. Szczerze mówiąc, nie wiem, które z rozwiązań jest bardziej przyjazne środowisku. Pisała o tym Julia Wizowska z Na nowo śmieci, ale z jej rozważań też jasno nie wynika, czy książka czy ebook jest bardziej przyjazny środowisku. Umieściłam to na liście z innego, podróżniczego powodu: waga oraz dostęp do książek. Oboje wolimy czytać książki papierowe, ale tułając się trzeci rok po świecie, trudno nam wozić ze sobą grube książki, a kindle pozwala nam czytać dużo i często bez nabywania książek, które potem staną na półce i będą zbierać kurz. Jeśli jednak nie możecie się przestawić z papieru, warto mieć w głowie bookcrossing i korzystać z bibliotek – przecież nie każdą książkę trzeba mieć na swojej półce.

14. Rower/autostop/pociąg/autobus zamiast samolotu

W tym akurat nie jesteśmy najlepsi, bo całkiem sporo latamy. Niemniej tam, gdzie możemy i mamy sensowny wybór, coraz częściej decydujemy się na autobus, pociąg, rower czy też autostop. Wszystko dlatego, że samoloty emitują ogromne ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Wiadomo, że jak ja jedna zrezygnuję z lotu, nie znaczy, że się nie odbędzie i ślad węglowy będzie mniejszy. Ale jeśli takich osób będzie wystarczająco dużo, a popyt generuje podaż, to może mieć to pozytywny wpływ na środowisko. Nie namawiamy do całkowitej rezygnacji z latania (nie śmielibyśmy, jako że nam w kwestii latania bardzo daleko do bycia zero waste), ale warto mieć świadomość, że to, jaki środek transportu wybieramy również ma wpływ na środowisko.

Zero waste w domu, czyli to co nie bardzo ma zastosowanie w podróży, ale wciąż warto robić:

15. Pojemniki na jedzenie

Kupowanie produktów na wagę do własnych pojemników jest znacznie lepszym pomysłem niż kupowanie ich zapakowanych w folię i jeszcze w pudełku. Powstaje coraz więcej sklepów „zero waste”, w których można kupić właściwie wszystko na wagę i wsypać to od razu do swojego pojemnika. Dzięki temu ogranicza się śmieci w postaci niepotrzebnych nikomu opakowań.

Szukacie innych artykułów dotyczących ograniczania śmieci? Zajrzyjcie na naszą stronę o zero waste!

16. Woreczki bawełniane na warzywa

Ilekroć widzę, jak ktoś w warzywniaku pakuje każde jedno warzywo w osobny worek, krew mnie zalewa. Bartek jeszcze w Polsce toczył swoje małe wojny z podejrzliwymi kasjerami, kiedy np. brał kilka cytryn bez worka, warzył wszystkie i naklejkę z ceną naklejał na jedną z nich, żeby nie brać na to reklamówki. Z kolei w Vancouver, w naszych lokalnych warzywniakach kasjerzy też chyba nie pałają do nas sympatią, bo wrzucamy do koszyka wszystkie warzywa luzem, a potem pakujemy je do swojej torby. Kiedy patrzymy, jak sprzedawca przekłada z koszyka na wagę pół kilograma pieczarek bez woreczka, to niemal czujemy jak na nas klnie w myślach. A wszystko dlatego, że jeszcze nie udało nam się znaleźć takich woreczków bawełnianych, jakie byśmy chcieli. Cóż, mówi się trudno i wciąż nie bierze jednorazówki – zero waste ważniejsze niż wygoda 😉

17. Worki na śmieci z drugiego obiegu 😉

Wiecie, że odkąd zamieszkaliśmy w Vancouver jeszcze nie kupiliśmy worków na śmieci? I już zapewne nie kupimy. Organicznie śmieci wrzucamy do kosza bez worka, a potem go myjemy (akurat w Vancouver do kubłów na organiczne śmieci nie powinno się wrzucać worków, więc tym bardziej traci sens wkładanie go do kosza, skoro potem i tak trzeba te śmieci z worka wysypać). Może kiedyś będziemy mieć swój własny ogródek, to będziemy robić kompost. Do śmieci recyklingowych nie potrzeba worka, a do wszystkich pozostałych używamy worków, które i tak jakoś się w domu znajdą (np. duże worki po papierze toaletowym. Jeszcze nie znaleźliśmy tutaj miejsca, w którym można kupić papier bez opakowania). Przecież śmieci nie muszą mieć swoich „dedykowanych” worków 🙂

18. Ściereczki wielorazowego użytku

Do sprzątanie używamy materiałowych szmatek, które można prać. My akurat swoje zrobiliśmy z płachty materiału, która została w mieszkaniu po poprzednich lokatorach, więc wszystkie są w tym samym kolorze. Trzymamy je więc w innych miejscach i pierzemy osobno, żeby się nie pomieszały te łazienkowe z kuchennymi, ale najlepiej byłoby mieć je w różnych kolorach i przypisać kolory do konkretnych stref sprzątania. Swoją drogą, do czyszczenia bardzo dobrze nadają się małe ręczniki (może być stary – tym sposobem znajdziecie zastosowanie dla pozornie niepotrzebnego ręcznika – tak bardzo w myśl idei zero waste!).

19. Wykorzystywanie wszystkich części warzyw, w tym obierek

Po co obierać pieczarki? Dlaczego większa część brokułów zazwyczaj ląduje w koszu? Nie wiemy, ale w naszej kuchni tak nie ma, my to zjadamy. Kiedyś podpatrzyłam na jakiejś stronie o zero waste, jak można wykorzystać obierki z warzyw, które zazwyczaj kończą na śmieciach. Wystarczy przez jakiś czas zbierać wszelkie obierki (z ziemniaków, marchewek, cebuli, pietruszki, resztki kapusty itd.) w woreczku lub pojemniku w zamrażarce i jak nazbiera się ich całkiem sporo, ugotować z nich gęsty i aromatyczny rosół. Przecedzić go potem przez sitko, ostudzić, wypełnić nim foremki do lodu i zamrozić. Voila! Domowe kostki rosołowe z resztek warzyw gotowe! Jest z takimi kostkami jednak jeden problem… Jeśli nie jesteście pewni pochodzenia warzyw, jest spora szansa, że większość pestycydów i chemikaliów używanych przy produkcji warzyw jest właśnie w skórkach… Dlatego z punktu widzenia zero waste wykorzystywanie obierek do zupy jest ekstra, ale z punktu widzenia zdrowia może już niestety takie nie być…

Uzbierała się z tego całkiem długa lista, aczkolwiek jak się zastanowić – wszystkie te punkty nie wymagają zbyt wiele wysiłku i można je bez problemu zacząć stosować w każdym momencie. Oczywiście, to są podstawowe działania i nie sprawią, że nagle w domu nie będzie już potrzebny kosz na śmieci a siebie można ochrzcić mianem guru zero waste, ale warto je wprowadzać w życie jako dobre nawyki, które sprawią, że będziemy chcieli dowiadywać się więcej o byciu zero waste i podejmować kolejne kroki w byciu bardziej przyjaznym planecie, na której żyjemy. Ziemia nam kiedyś podziękuje! 🙂

Które z praktyk stosujecie? Może macie inne sprawdzone metody na bycie bardziej zero waste? Podzielcie się w komentarzach, wszak ta lista nie wyczerpuje tematu – ledwie go zaczyna 🙂

77 Komentarze

 • Ania

  12 kwietnia, 2021

  Hej, super post. Ja z mężem i dwójką dzieci mieszkałam w NZ. Muszę przyznać, że w PL jest trudniej żyć less waste. My kupujemy ubrania używane, w NZ również sprzęty wszelkiego rodzaju i meble. Szmaciane torby na zakupy i warzywa, zurzyte ubrania na ścierki, lub przerobione np na torbę, kosmetyczkę, pokrowiec itp. Pieluchy materiałowe, zamiast podpasek i tamponów kubeczek menstruacyjny – polecam jeśli nie ma się problemów z infekcjami. Słoiki wykorzyztane na przechowywanie żywności, kupowane produkty u rolnika lokalnie jak sie da, w większych ilościach np 5kg ryżu brązowego, kaszy, żyto itp. Mielimy ziarno na mąkę i chleb. Zakwaszamy mleko jogurtem, stąd nie trzeba kupowac jogurtu. Pijemy kranówkę, używamy butelki stainless steel, unikamy plastiku. Jeździmy rowerami, gdzie się da. Jak autem to w pełnym składzie. Brakuje mi w PL większego wyboru ekoloviczny h płynów i prozzków do prania, w NZ były przystępniejsze. Do sprzątania ocet, soda olejek eukaliptusowy lub z drzewa herba ianego. Herbata tylko liściasta, nie torebki. Chodujemy kiełki w słoiku, domowe musli. G
  Ograniczone spożywanie mięsa, zamiast tego soczewica, jaja, ry h, ciecierzyca, fasola. Pranie tylko gdy jest psłnapralka, suszone, jeśli się da na słońcu. Minimalna ilośc ubrań, jak coś nowego to jakości takiej by było na lata. Zabawek nie kupujemy na urodziny, prezentem są doświadczenia – wspólny wypad w góry, na narty itp. Gdy dzieci były małe w NZ korzystaliśmy z biblioteki zabawek, super idea pozwala zaoszczędzić spore pieniądze. Zabawki kupowane rzadko, z reguły drewniane lub takie króre będą służyły długo, nie jednemu dziecku i będą pibudzały kreatyność. Brak telewizora od lat daje więcej czasu, 🙂 książki z biblioteki, choć nabyliśmy kindla dla mnie bo zabierałam xużo książek na wakacje abyło mało miejsca w kamperze. Teraz kindel w użyciu przez córkę. Komórki wileloletnie, starą nokią sprzed 10lat syn robi zdjęcia na wycieczkach i kręci filmiki. Kosmetyki minimum potrzebne, domowe maseczki. Zamiast tuszu do rzęs henna na 3 misiące, robię sama, bez potrzeby odwiedzania kosmetyczki. Co nie potrzebne oddajemy dalej. W NZ szło do opshopów, tutaj jak się znajdzie ktoś kto potrzebuje lub po rodzinie. Myślę, że kluczowe w tychczasach jest Rethink – bez tego dużo nie zdzaiałamy. Co mogę robię ręcznie bez użycia sprzętów typu robot kuchennydo ucierania warzyw np. Czy wyrabiania chleba. Oszczędzając prąd także zmniejszamy footprint. Ogrzewanie ustawione na 18 stopni w mieszkaniu, da sie przyzwyczaic tylko trzeba sie ruszac a nie siedziec calymi dniami w bezruchu. Mamy własny kompostownik, w ogródku hodujemy warzywa, segregujemy śmieci. Pozdrawiam i życzę sukcesów w szukaniu rozwiązań zero waste.

 • Arkadiusz Dąbrowski

  5 stycznia, 2021

  Dziękuję za świetny tekst. Kocham naturę i staram się o nią dbać. To co ja robię w tym kierunku, oprócz spraw już wcześniej wymienionych w Twoim tekscie: zacząłem kupować nożyki do golenia czyli samo ostrze zamiast calej jednorazowej maszynki z uchwytem. Żona również zaczęła ich używać. Można kupić w necie dużo taniej niż w markecie. Szukalem tez takich koncowek zamiast calych jednorazowych szczoteczek do zebow. Niestety w Polsce ich nie znalazlem. Zostaje elektryczna ale to nie dla mnie. Kolejne to kiedy idę na spacer do lasu zabieram torbę na śmieci, oczyscilem tak okoliczne ścieżki z butelek, puszek itp. Staram się nie kupować rzeczy w necie z dostawą kurierem tylko do paczkomatu. Odpada wtedy dostawa do domu a paczkę odbieram przy okazji.

 • Kasia

  21 maja, 2020

  dla mnie zero to troche duzy hardkor ale less waste jak najbardziej

  • Koralina

   29 maja, 2020

   To nawet nie hardcore, zero to się po prostu nie da w dzisiejszym świecie. Ale warto próbować ograniczać ile się da! 🙂

 • Katarzyna

  27 października, 2019

  Moje rozwiązanie na owocki i warzywa to siatki że starej firanki kupione w lumpeksie(ah co za nie modne teraz słowo) miejscami była dziurawa przez ci wyszły suuuper praktyczne wielorozmiarowe woreczki. Nie wiem jak ma się u Was sprawa z detergentami. Płyn do sprzątania robię sama. 8 cytryn 8 szklanek wody kilka liści mięty gotuję na minimalnym ogniu ok. Godziny po ostudzdniu dodaje ok szklanki octu i olejek lawendowy. Płyn nadaje się do mycia każdej powierzchni i dodatkowo odswieza tapicerkę. Pozostałości czyli cytryny blenduje na gładka masę dodaje sody oczyszczone i wody i jest super pasta do szorowania ????

  • Koralina

   11 listopada, 2019

   Lumpeks niemodny? A gdzież tam! 🙂 Też detergenty robimy sami, ale z innego przepisu. Twój też wygląda bardzo fajnie, sprawdzimy. Dzięki!

  • konfiv

   4 marca, 2020

   zamiana książek papierowych na e-booki ?! Produkcja tych ostatnich odbiega daleko od ekologii…

   • Koralina

    5 marca, 2020

    Proponuję przeczytać cały akapit, nie tylko wyjustowany tytuł.

 • Karolcia

  17 września, 2019

  Super artykuł, dziękuję za niego. Jeśli o nas chodzi to staramy się na co dzień robić tak, aby jak najmniej śmieci było. My na zakupy nosimy torby szmaciane, wielorazowe. Już nie pamiętam nawet kiedy wzięłam folijkę ze sklepu 😉 Ograniczamy zużycie papieru- korzystam z e-faktur. Jeśli już mam jakieś zadrukowane z jednej strony kartki to daję je dzieciom, żeby na odwrocie sobie rysowały albo tnę na mniejsze i wykorzystuję do zapisywania co kupić. Już zapisane, zużyte kartki oraz inny papier wrzucam do kontenera na papier. W ogóle segregujemy odpady na papier, plastik, szkło. Jeśli chodzi o słoiki np po dżemach itp to wykorzystuję je np na przetwory, które robię. Jeśli jemy poza domem to jemy na miejscu w barze/restauracji a jeśli decyduję się zabrać na wynos to biorę swoje pojemniki z domu np na zupę słoik, na drugie danie tzw garnek termiczny, taki z uchwytem. Zaobserwowałam, że trochę ludzi też tak robi. Zakupy robię rozsądnie, gotuję tak, aby wykorzystać to co mam w lodówce. A jeśli już mi czegoś zostanie to zamrażam. Chleb także zamrażam i gdy potrzebuję to po prostu wyciągam. A i jeszcze ubranka dla dzieci- sporo mam od znajomych, później, jeśli są w dobrym stanie też przekazuję dalej. Jeśli nie, to bawełniane bluzeczki itp wykorzystuję jako ścierki w domu. To samo tyczy się naszych podkoszulek- stare idą na ścierki. I ręczniki, te już mocno zużyte idą na ścierki. Tyle mi wpadło do głowy, mysle że jest w miarę ok.

  • Koralina

   29 września, 2019

   Cieszymy się, że się przydał! Bardzo fajnie, że świadomie ograniczacie. Tak trzymać! 🙂

 • Betty

  22 lipca, 2019

  Cześć, jestem mamą trójki dzieci w nastoletnim wieku i przeraża mnie ilośc odpadów, którą generujemy. Na co dzien pijemy wodę z kranu, ewt. z sokiem ze słoiczka od dziadków, książek nie kupuję, tylko wypożyczam, na zakupy chodzę z własnymi torbami, chociaz nie zawsze się udaje, ale n.p. samo mleko, którego u nas schodzi sporo generuje w tygodniu ok 8 – 9 butelek plastikowych. Poza tym 5 osób to tez bardzo duże zużycie wody, energii elektrycznej i ogromne rachunki. Od pewnego czasu mam wyrzuty sumienia z powodu naszego konsumpcjonizmu. Pochodzimy z mężem z niezamożnych rodzin i do 30 roku życia żylismy bardzo skromnie i kupowalismy mało. Teraz nasza sytuacja jest lepsza i czasami kupujemy bez sensu: n.p. nową lampkę na biurko, bo stara nie pasuje, albo nowe poszewki na poduszki, bo na wiosnę trzeba zmienić kolory. Często się przeprowadzalismy i mamy masę mebli, wyposażenia, które było dokupione na wynajęte lokum, a teraz nigdzie nie pasuje (rozmiarowo), więc leży w piwnicy, czy w garażu. Zdajecie sobie sprawe ile par butów się zużywa przy trójce dzieci w wieku szkolnym? Nie wiem jak to wszystko w całości rozwiązać, wydaje mi się, że moje dotychczasowe rozwiązania to kropla w morzu i nie mam pojęcia jak całościowo zmienić podejście do posiadana nie narażając się na totalny bunt rodziny. To tyle smęcenia :-).

  • Koralina

   22 lipca, 2019

   Cześć! Dobrze słyszeć, że masz świadomość ilości odpadów – od tego zaczyna się zawsze zmiana i małymi kroczkami można robić coraz więcej 🙂 Co do zakupów bez sensu: skoro jesteś już tego świadoma, to też super! 🙂 Zapewne z czasem zaczniesz robić to co my: nad każdym jednym małym zakupem będziesz rozmyślać bardzo długo i będziesz wyszukiwać powodów, dla których nie potrzebujesz danego przedmiotu kupować 🙂 Radę mam taką, jeśli jednak czasem chcesz coś w wystroju mieszkania np. zmienić: daj drugie życie. Na grupach na fb, olxie ludzie odsprzedają lub oddają rzeczy, których nie potrzebują – może akurat znajdziesz coś fajnego? Co do mebli, które wam zalegają w piwnicy: sprzedajcie lub oddajcie! Nie wiem, w jakim mieście mieszkacie, ale na fb świetnie działają grupy „uwaga śmieciarka jedzie [nazwa miasta]”, gdzie wrzucasz fotę, tego co masz do oddania i 5 minut później masz chętnego, który po to przyjeżdża 🙂 My, po powrocie do Pl, kiedy rozpakowaliśmy kartony z naszymi rzeczami uświadomiliśmy sobie, że zostawiliśmy za dużo rzeczy i sporej części nie potrzebujemy. Większość z tego oddaliśmy, a część sprzedaliśmy i wiemy, że ktoś inny z tego korzysta, a nie marnuje się na śmietniku.
   Na buty niestety nie mam dobrej rady, póki rosną dzieciom stopy nie ma chyba idealnego rozwiązania… Powodzenia w kolejnych krokach, dobrze wam idzie! 🙂

 • Eko_Neko

  7 lipca, 2019

  Niedawno zaczęłam interesować się życiem zero waste. Zaczęłam od filmów na kanale BuzzFeed/Tasty/Ladylike, gdzie pokazywali przepisy na różne dania, sposoby na zrobienie kosmetyków które nie wyrządzą krzywdy środowisku oraz jak można zamienić przedmioty codziennego użytku na takie które mogą być używane przez dłuższy czas (np. maszynka do golenia). Próbuję nie wytwarzać zbyt dużo śmieci nawet podczas rysowania/przerabiania lalek. Na przykład zamiast patyczków lub płatków higienicznych używam skrawków materiału, które potem mogę użyć jeszcze kilka razy. W kuchni mamy w koszyku lub płóciennej torbie skorupki po jajkach i czerstwy chleb. Torba/koszyk trafia potem do mojej babci, która daje to swoim kurom i królikom. Kości od indyka trafiają do jej psa. Na razie nie mamy jeszcze kompostownika, ale to tylko kwestia czasu. Niektóre kosmetyki kupujemy w butelkach, które trafiają do recyklingu. Butelki powodzie (5 litrów) dajemy babci, babcia używa ich do noszenia wody dla zwierząt. Kiedy idę z bratem na lody już nie biorę papierowych/plastikowych kubeczków i łyżeczek jednorazowego użytku, zamiast tego przynoszę swoje miseczki i łyżeczki. I z tego co wiem w niektórych restauracjach dla bezglutenowców można przynieść swoje pojemniki i w ten sposób wziąć jedzenie na wynos (np. we Wrocławiu jest restauracja Manufaktura bezglutenu i można wziąć jedzenie na wynos w swoim pojemniku), a nawet są takie, które dają wszystko na talerzach które można wrzucić do kompostownika (np. Atelier Smaku w Gdyni)

  • Koralina

   8 lipca, 2019

   No i pięknie, tak trzymać! 🙂 Polecam jeszcze zrezygnować z butelkowanej wody na rzecz kranówki – my od lat pijemy (w różnych krajach) i mamy się świetnie 🙂

  • Karolinakorpicka

   10 stycznia, 2020

   Gratulacje kosci dla psa.. zalamka!

 • Aneta

  5 maja, 2019

  Zaczynam wkrecac się w życie less waste, fajny artykuł 🙂 to co bym zmieniła to nie zamieniać plastiku na aluminium (wspominałaś o kubkach, mogą być też sztućce czy menaszki). Aluminium przedostaje się do jedzenia czy picia i jest trujące. Drugi błąd to gotowanie obierkow. Rozumiem ideę, jednak to w skorkach zatrzymuje się większość pestycydów i opryskow. Gotowanie tego to zadanie wywaru z trucizny. Kiedyś czytałam nawet ze powinno się odciąć po 1cm z każdego końca marchewki bo tam kumuluja się toksyny z gleby. Poza tym z resztą się zgadzam, lada dzień usiądę do użycia woreczkow z firanek, bo tych siateczek zuzywamy całkiem sporo.
  Pozdrawiam 🙂

  • Koralina

   9 maja, 2019

   Hej! Zgadzam się z Tobą w 100% – to aluminium to jakoś głupio mi się napisało przy butelkach, nie powinno go tam być 😉 I z obierkami, z bólem serca, też się zgadzam. Rok temu jeszcze robiliśmy z nich kostki rosołowe, ale przestaliśmy właśnie z powodów, o których piszesz – dodam to do tekstu 🙂 Powodzenia na twojej less waste drodze! 🙂

 • Natalia

  30 kwietnia, 2019

  Super, że można znaleźć tak wiele porad w jednym miejscu. Oczywiście życie całkiem zero waste jest ciężkie, ale większość zmian nic nie kosztuje, a pomaga planecie i zwierzętom!
  Zapraszam też do siebie, gdzie właśnie rozpoczynam pisanie o zero waste i ochronie środowiska także od tej naukowej strony 😀

  • Koralina

   30 kwietnia, 2019

   Powiem więcej, życie całkiem zero waste nie jest trudne, ale niemożliwe w dzisiejszym świecie. Ale i tak warto być less waste i redukować swój wpływ na zabijanie planety.

 • Lillyloo

  15 kwietnia, 2019

  Miałabym sama szyć z firanki woreczek, buahahaha! A taka szmata kosztuje 18zl! + potem pranie tego, to niby nie energia i ekologia? 🙂 Co jeszcze? Szklana woda w torebce= ciężar dla kręgosłupa:) Może w XXI w pranie pieluch i może jeszcze podpasek:) A najlepiej jakoś je przetworzyc…może na poduszke:) Kolejna fanatyczna grupa…

  • Koralina

   16 kwietnia, 2019

   Dlaczego pokazanie alternatywy dla jednorazówek nazywasz fanatyzmem? Czy ktoś Cię do czegoś zmusza? My tylko pokazujemy, jak można ograniczać nadmierną produkcję śmieci, która nie służy naszej planecie. Nie chcesz, nie musisz. Wszystko zależy od punktu widzenia. Tam gdzie Ty widzisz obciążenie butelką kręgosłupa (swoją drogą, nikt nie mówi, że to musi być szklana butelka. Chodzi o to, żeby była wielorazowego użytku), ja widzę niewyrzucenie jakiś 300 jednorazowych plastikowych butelek (tylko przeze mnie jedną) w ciągu roku, które inaczej zanieszczyściłyby środowisko. Tam, gdzie Ty widzisz niewygodę prania pieluch i podpasek, ja widzę nierozkładające się tony trujących Ziemię śmieci (pieluchy z zawartością się mumifikują na wysypiskach i wydzielają trujące chemikalia, nie rozkładają). Dane mówią, że każde dziecko w trakcie 3 lat użytkowania pieluch jednorazowych zużywa ich ponad 4,5 tysiąca, a przeciętna kobieta w trakcie całego życia 11 tysięcy jednorazowych produktów do higieny intymnej (swoją drogą, wielorazowe podpaski nie są jedyną alternatywą), nie mówiąc o szkodliwości dla ciała chloru, którym podpaski są bielone, i innych chemikaliów użytych do ich produkcji.

   Oczywiście, że pranie nie jest ekologicznie i pozbawione śmiecenia, ale z dwojga to jest mniejszym złem. Nie da się w dzisiejszym świecie żyć „zero waste” i całkowicie zgodnie z Naturą, ale można modyfikować swoje nawyki, żeby śmiecić mniej. Z naciskiem na słowo MOŻNA – nikt (a przynajmniej my) Cię przecież nie zmusza do bycia „less waste”, jeśli tego nie czujesz.

 • Ania | GlobTroper Podróże Aktywne

  11 kwietnia, 2019

  Poruszyliście bardzo ważny temat! Rozmawiajmy i uświadamiajmy jak najwięcej ludzi. Ja od zawsze staram się zabierać na zakupy torby bawełniane, nie używać słomek a jeżeli już to tylko te papierowe, nosić ze sobą kubek termiczny gdzie ląduje kawka na wynos 🙂 Od zawsze rodzice uczyli mnie o wykorzystywaniu, jak Wy to nazywacie, worków z drugiego obiegu 🙂 Od jakiegoś czasu staram się pracować nad ograniczeniem mięsa, idzie ciężko.
  Przeraża mnie podejście do śmieci i plastiku w krajach Azji Południowo-Wschodniej, która plastikiem stoi. Czasami mam wrażenie, że Azjaci uwielbiają plastik – plastikowe słomki, reklamówki w sklepie dosłownie do wszystkiego, reklamówki-„nosidełka” na napoje, napoje i jedzenie sprzedawane w plastikowych woreczkach… Miejmy nadzieję, że z czasem będzie się to zmieniać. Pozdrawiam! 🙂

  • Koralina

   13 kwietnia, 2019

   Zgadzamy się, trzeba o tym mówić jak najwięcej! 🙂 Niestety, w Ameryce Południowej podobnie WSZYSTKO jest pakowane w plastik, niestety i też serce nam się łamie, jak tam jesteśmy 🙁

 • przepiswgarze.pl

  11 marca, 2019

  Świetny artykuł, dziękuję 🙂 dobrze, że coraz więcej ludzi poważnie traktuje 'zero waste’. Pozdrawiam! 😉

 • Agnieszka

  27 stycznia, 2019

  Świetny materiał

 • Katia

  6 grudnia, 2018

  Warto też korzystać ze skupów surowców wtórnych: oddać papier, metal. Majątku z tego się nie uzbiera, ale jeśli ktoś zapłacił za to pieniądze, to pewnie nie wyląduje to na wysypisku. Z segregowanymi śmieciami jest różnie: czasem trafiają na nielegalne wysypiska, gdzie nie są utylizowane, ale podpalane, żeby się ich pozbyć. I co z tego, że umierają od tego okoliczni mieszkańcy. Czekam na odtworzenie skupów butelek. Zakrętki od butelek też warto zbierać i oddawać potrzebującym, którzy je sprzedają. Marzą mi się skupy plastiku…
  I doceńmy szperaczy, czy tzw. nurków, którzy wybierają ze śmietników to, co nadaje się do sprzedania. Robią za nas kawał roboty.

  • Bartek

   16 grudnia, 2018

   To prawda, probrem śmieci i ich segregacji jest ogromny i póki co sobie z nim jako społeczeństwo nie radzimy. Wszystko, co możemy zrobić, by coś w tej kwestii poprawić jest na plus 🙂

 • Jen

  4 grudnia, 2018

  Hej, słuchajcie! Przecież bawełnianych woreczków nie trzeba długo szukać – ja mam kilka uszytych z… poszewki ma poduszkę (akurat nie do tego celu są przeznaczone, bo używam ich jako „kosmetyczek” na waciki, wkładki, podpaski i inne artykuły higieny osobistej w podróży, bo woreczki są lekkie i dopasowują się do wolnej luki w plecaku). Cienka, naturalna bawełna przewiązana wstążką. Drugie życie poduszki, drugie życie wstążki. Nic nie stoi na przeszkodzie! 🙂 A w domu warzywa z woreczka można przesypać do koszyka i spokojnie przechowywać. Ja wprawdzie mam plastikowy, ale wielokrotnego użytku i działa. W ogóle… Istotne znaczenie – poza tym, ile kupujemy żywności, ma też okoliczność JAK ją przechowujemy. Nie jestem eko freakiem, ale po prostu nie marnuję jedzenia. Nigdy. Zostanie mi pieczywo – robię bułkę tartą, zostaje jakiś dziwny owoc – wykrawam co zepsute. Wracając… Przechowywanie jedzenia. Polecam artykuły traktujące o tym, w którym miejscu lodówki należy przechowywac poszczególne produkty. Dzięki temu można cieszyć się ich świeżością dłużej. 🙂

  • Koralina

   4 grudnia, 2018

   Hej! Jasne, że woreczki można zrobić ze starych poduszek, firanek czy koszul i najchętniej tak byśmy zrobili, ale… w naszym przypadku obecnie jest to nie do zrobienia – jak pomieszkujemy przez jakiś czas w danym miejscu to nie gromadzimy więcej niż 1 zestaw pościeli, przez co my nie mamy takich rzeczy, które zawsze w każdym domu się znajdą 😀 Ale i tak staramy się dawać drugie życie nieużywanym rzeczom, jeśli jakaś taka nam się zapląta 🙂 I tak, przechowywanie jedzenia jest bardzo istostne! Też stosujemy kilka prostych zasad, dzięki czemu nie wyrzucamy jedzenia praktycznie wcale (od początku tego roku chyba ze 3 razy wyrzuciliśmy jakiś zepsuty owoc lub warzywo).

 • Monia P

  5 listopada, 2018

  Hej! Świetny tekst. Nie wiem, czy temat się przewinął w komentarzach, ale czytałam dziś, że kobieta szyję woreczki z firan 😉 może to pomoże ^^

  • Koralina

   9 listopada, 2018

   Dzięki! Woreczki ze starych firanek – brzmi świetnie! <3

 • Dorota from Born Globals

  22 października, 2018

  Wczoraj trafiłam gdzeieś na Wasz wpis, zainteresowałam się szerzej tematem i obejrzałam wieczorem A Plastic Ocean. Szokujące, uświadomiło mnie, jakie ogromne ilości plastiku już wyprodukowałam w swoim życiu, choćby pijąc butelkowaną wodę. A wydawało mi się, że jestem już całkiem eko, bo chodzę do sklepu z własną reklamówką i staram się wrzucać śmieci do odpowiedniego pojemnika… Długa droga przede mną, ale przynajmniej teraz już mam świadomość i mogę zacząć iść w dobrą stronę. Dzięki za inspirację, pozdrowienia!

  • Koralina

   22 października, 2018

   Cieszymy się, że byliśmy inspiracją! My też jesteśmy na początku drogi, ale naprawdę warto się starać, bo każdy kolejny krok daje super satysfakcję i motywację do kolejnych działań 🙂

 • Matka Polka

  11 sierpnia, 2018

  Wspaniały wpis! Ze swojej strony polecam myjki konopne (nie jutowe!!!) zamiast syntetycznych sklepowych 🙂 Można takie znaleźć w przystępnych cenach i warto 😉

  • Koralina

   20 sierpnia, 2018

   Dzięki! O tak, sami ostatnio wymieniliśmy myjki na bardziej przyjazne 🙂

 • Madzia

  17 lipca, 2018

  Świetny wpis! Nigdy nie domyśliłabym się pewnych spraw, o których napisałaś, a co dopiero o kostkach rosołowych zrobionych domowym sposobem! Dzięki za przydatne wskazówki i pozdrawaiam!

 • Łukasz Trusz | www.zPodrozy.pl

  2 czerwca, 2018

  Dobra czytanka na leniwe popołudnie! Można się zainspirować. Dzięki 🙂

  • Koralina

   3 czerwca, 2018

   Dzięki za miłe słowa – cieszymy się, że inspiruje 🙂 pozdrowienia!

 • Marysia

  1 czerwca, 2018

  Co do książek – myślę, że tu sprawa nie jest taka prosta. Uważam, że nie warto wszystkiego chomikować, warto natomiast oddawać książki, do których nie ma się zamiaru wracać. Rzeczywistość w Polsce jest taka, że nawet w dobrze zaopatrzonych bibliotekach dzielnicowych Warszawy nowości jest po jednym egzemplarzu i trzeba się do nich zapisywać w kolejce. Warto więc kupować i podawać dalej. Zwłaszcza w kraju, gdzie dość mało ludzi czyta, a coraz łatwiej dać książce drugie życie (specjalne półki bibliotekach lub parkach). Książka nie jest śmieciem jak stary ciuch albo plastikowa butelka – nawet pożółkła i lekko podarta nadal ma wartość.

  • Koralina

   3 czerwca, 2018

   To prawda – sami się tak miotamy w sprawie ksiażek 🙂 Też nie uważam, żeby było to śmieci, ale warto właśnie się swoimi książkami dzielić po przeczytaniu, a nie kolekcjonować na nich kurz 😉

 • Anonim

  31 maja, 2018

  Polecam ponizszy (lekko kontrowersyjny!) artykul zwiazany z tematem zero waste. Pozwala spojrzec na temat z nieco szerszej perspektywy: https://www.theguardian.com/environment/2017/jul/12/want-to-fight-climate-change-have-fewer-children.

  • Anonim

   1 czerwca, 2018

   Z tym dziećmi to lekko naciągane, bo idąc tym tropem to zagłada naszej cywilizacji byłaby najbardziej zero waste 🙂 W sumie 🙂 Z pewnością część prawdy w tym tekście jest, zwłaszcza kwestia auta czy jedzenia mięsa, ale to jest już mniej temat zero waste, a bardziej wpływu/oddziaływania na stan planet i na zmiany klimatyczne.

   • Maaa

    5 stycznia, 2019

    Czy można podważyć, że im mniej ludzi na świecie, tym mniej śmieci? Przecież nigdy nie będzie tak, żeby wszyscy zrezygnowali z prokreacji. W tej kwestii moim wyborem jest recykling (=adopcja).

    • Koralina

     7 stycznia, 2019

     Jasne, że można 🙂 I pomimo tego, że dla wielu jest to sprawa dość kontrowersyjna to zgadzamy się, że prokreacja nie sprzyja byciu zero waste. Gratuluję wyboru adopcji!

 • J_anna

  30 maja, 2018

  Super lista z inspiracjami!

 • Anonim

  30 maja, 2018

  Dzięki za ten tekst! Przypomnieliście mi, że w końcu powinnam zamówić woreczki Bez folii i spróbować ograniczyć worki na śmieci – tak jak robiła to moja babcia. Mam wiadro na śmieci z jej mieszkania (reuse! 😉 ), a ona worków nie używała, na dno kładła kawałek starej gazety, dzięki czemu nie trzeba było za każdym razem go myć 🙂

  • Anonim

   30 maja, 2018

   O! Stara gazeta to dobry pomysł, dzięki 🙂 chociaż w sumie to wymaga posiadania gazet 😛

  • Anonim

   30 maja, 2018

   Haha, no tak 😉 ale w sumie można wykorzystać inne niepotrzebne rzeczy typu ulotki ze skrzynki na listy, tak sobie myślę 🙂

  • TropiMy Przygody

   30 maja, 2018

   No jasne 🙂 A przy okazji, zwróciłaś moją uwagę na fakt, że w Vancouver właściwie nie ma problemu z ulotkami 🙂

 • Anonim

  29 maja, 2018

  to ja się ucieszę, że nie jesteś pewna, co do czytnika, bo ja wręcz jestem pewna, że zerowastowy, to on nie jest wcale. I się pochwalę, że przeszłam mocno na waciki wielorazowe (obok ściereczek) i przede wszystkim – przepiękne nowoczesne wielorazowe pieluchy <3

  • TropiMy Przygody

   30 maja, 2018

   Właśnie też muszę przerzucić się na waciki wielorazowe 🙂

  • Anonim

   30 maja, 2018

   Daj znać jakie polskie kupiłaś 😉 interesowałam się jakiś czas temu, nie mogłam się zdecydować i zarzuciłam temat :/ ale jak polecasz coś konkretnie to może to do niego wrócę 🙂

  • Anonim

   30 maja, 2018

   Mam taką mini glov w rozmiarze na palec, ale jakoś mi nie podeszła. Ona niby jest przystosowana do użycia samą wodą, a wtedy żeby domyć oczy strasznie musiałam je pocierać. To ja dziękuję, zmarszczki robią mi się i bez tego 😉 wacikiem z płynem micelarnym jednak robię to dużo delikatniej.

  • TropiMy Przygody

   30 maja, 2018

   O! Dobrze wiedzieć, dzięki 🙂

  • Anonim

   30 maja, 2018

   No ja wam powiem, że płatki stosuje tylko na pupę dziecka, więc nie wiem, jakby sobie z demakijażem poradzily.

  • Anonim

   4 czerwca, 2018

   Ja używam rękawiczek od Glov tych dużych i nie trzeba pocierać, tylko dłużej przytrzymać na oku, żeby makijaż mógł się rozpuścić i wsiąknąć w rękawicę – nauczona metodą prób i błędów 😉 A potem… zostawiam je sobie na ściereczki do kurzu 🙂 także wg mnie bardzo fajny patent!

 • Anonim

  29 maja, 2018

  Bardzo ciekawy wpis. Z przyjemnością poczytałam i pośmiałam się (np. z tych pieczarek), choć temat jest mi bliski i też wiele z tych punktów stosuję to przyznam, że aż tak restrykcyjnie jak wy się nie trzymam, np. rosołu jeszcze nie robiłam, ale może spróbuję ;P

  • TropiMy Przygody

   30 maja, 2018

   My też aż tak bardzo restrykcyjni nie jesteśmy – kostki rosołowe dopiero raz robiłam 🙂 Po prostu staramy się wprowadzać coraz to kolejne elelementy do codziennego życia 🙂

 • Tati

  29 maja, 2018

  Praktycznie wszystkie! Punkty 11 i 12 w ograniczeniu, z 14 słabo no i nie przekonuje mnie jedzenie obierków ????

  • Koralina

   30 maja, 2018

   Świetny wynik! 🙂 Co do obierków: zrobiłam kostki rosołowe z nich i jak się przez dobre sitko przeleje, to można się pozbyć wszelkich niechcianych drobinek, więc nie jemy obierków, ale efekt ich ugotowania 😉

 • Anonim

  28 maja, 2018

  Swietny wpis, ja zawsze wychodze z założenia, ze ludzi w oszczędzaniu planety, przekona oszczędność w portfelu. Dla mnie opakowania i siateczki to zmora, jakoś w Europie tego tak nie zauważałam, ale tu w Australii, przynajmniej w nsw wciskają ci co chwila siateczki i pojemniczki, ostatnio ostro się nagławiam gdzie i co i jak kupować żeby nie marnować

  • TropiMy Przygody

   29 maja, 2018

   Dziękujemy 🙂 Pamiętamy, jak to w Australii i Nowej Zelandii musieliśmy być ultra szybcy z naszą bawełnianką czy plecakiem na zakupach, aby nie zaczęli pakować nam w te foliówy i to jeszcze w 2 na raz o_O No i czasami zdziwieni musieli z tych folii wyciągać :p

  • W podróży. Od czasu do czasu

   29 maja, 2018

   Azja to pod tym względem straszna zmora. Przykład pierwszy z brzegu – w Malezji chcieliśmy spróbować 5 czy 6 rodzajów roti i kobitka na tagu chciała nam każdy rodzaj wrzucić do osobnej reklamóweczki i potem wszystkie te reklamóweczki włożyć do 2 większych. 🙁 Była w szoku, że nie chcemy tyle plastiku.

 • RadzimySobie

  28 maja, 2018

  Super wpis! Ostatnio się tym interesujemy, bo jednak w podróży za często się widzi śmieci w rowach, na plażach, w morzu… 🙁 i to nieograniczone użycie plastikowych torebek i słomek… i się człowiek łapie za głowę. Ale wiele z tych metod stosowaliśmy już wcześniej w Polsce, intuicyjnie 😉 Też zawsze robiliśmy jadłospis, a co za tym idzie listę zakupów na cały tydzień, żeby nic się nie marnowało (i w ramach oszczędności przed podróżą;)), chodziliśmy na zakupy ze swoją torbą lub plecakiem, a nasze telefony i laptopy są już mega stare – na szczęście Łukasz to złota rączka i zna się na elektronice, więc lubi naprawiać takie rzeczy i wymieniać części 🙂 i tak wieziemy nasz zepsuty czytnik e-booków przez pół świata, bo Łukasz twierdzi, że go naprawi po powrocie do Polski 😀 nowy kupiliśmy w Peru – używany oczywiście 😉 a po powrocie do kraju na pewno będziemy wprowadzać w życie więcej z Waszych pomysłów

  • TropiMy Przygody

   29 maja, 2018

   Dziękujemy 🙂 Nam też zdarzało się reperować sprzęty w podróży (Ekwador, Boliwia) z wielkimi przebojami, ale służą nam do dziś 🙂 Dobrze, że coraz więcej osób zwracam na to uwagę. I dobrze, że tak ładnie „Radzicie Sobie” z tym 😉 Pozdrawiamy!

 • Anonim

  28 maja, 2018

  Gratuluję, podziwiam, dziękuję i inspiruję się

 • An Ja

  28 maja, 2018

  Ostatni punkt bardzo mi się podoba. Moja siostra sama robi taki wywar i mówi, że w smaku jest doskonały. Prawda jest też taka, że właśnie w skórce i bezpośrednio pod nią znajduje się najwięcej wartości odżywczych. Brawo Wy!

  • Bartek

   29 maja, 2018

   Dokładnie, dlatego też wielu warzyw, które kiedyś obieraliśmy ze skórki, już nie obieramy. I np. pure z ziemniaków nieobranych wcale gorzej nie smakuje 😉

 • Magda | Dobrze podróżować

  27 maja, 2018

  Bardzo ciekawe zestawienie! Sama stosuję część metod, choć dość mało świadomie – bardziej w wyniku oszczędności, diety itp. A moje „rethink” przy zakupach niespożywczych to standard. Choć to chyba mój problem z decyzyjnością, aniżeli świadoma dbałość o środowisko. Tak czy siak, nie lubię ślepego konsumpcjonizmu i kupowania masy ubrań, butów czy elektroniki.

  • Bartek

   29 maja, 2018

   U nas to chyba podobnie się zaczęło, że część z tych rzeczy zaczęliśmy u nas w życiu stosować zanim jeszcze o zero waste zrobiło się głośno. I zaczęliśmy to robić z różnych powodów, ale liczy się efekt 🙂 Nas ta masa niepotrzebnych rzeczy przeraziła 3 lata temu jak pozbywaliśmy się niepotrzebnych rzeczy przed wyjazdem w świat i zbledliśmy jak zobaczyliśmy, ile tych niepotrzebnych rzeczy mieliśmy… drugi raz do tego nie dopuścimy 😉

Podziel się swoją opinią