Skip to content

TropiMy Przygody


Inuici – 7 najciekawszych faktów na temat Eskimosów

Inuici – 7 najciekawszych faktów na temat Eskimosów

Eskimosi to nazwa, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza jedzącego surowe mięso. Dlatego też Inuici wolą, aby ich tak nie nazywać – uznają ten zwyczaj za charakterystyczny dla zwierząt, a nie dla ludzi. Co jeszcze warto wiedzieć o Inuitach? Oto 7 ciekawostek.

1. Gdzie mieszkają Eskimosi?

Inuici to grupa społeczno-kulturowa zamieszkująca północne tereny Alaski, Rosji, Kanady oraz Grenlandii. Ze względu na trudne warunki klimatyczne, ich styl życia jest specyficzny, często wciąż na wpół koczowniczy. Inuici, potocznie zwani Eskimosami, bronią swojej kultury i tradycji, a także języka, którym porozumiewają się na co dzień. Liczba Inuitów wynosi obecnie około 80 tysięcy, zatem nie jest to szczególnie liczna grupa.

2. Eskimosi – długość życia

Wiemy już, gdzie żyją Eskimosi, jednak warto zagłębić się również w tematykę średniej długości życia. Jeszcze sto lat temu wynosiła ona 32-35 lat, a więc Eskimosi żyli stosunkowo krótko. Obecnie uległa ona wydłużeniu, ale wciąż jest krótsza, niż przeciętna długość życia Kanadyjczyków. Szacuje się, że różnica wynosi około 12 lat. Mężczyźni żyją tam średnio 80 lat, a kobiety 84 lata. Średnia długość życia Inuitów wynosi więc odpowiednio 68 lat oraz 72 lata. Są to jednak dane statystyczne – w praktyce wiele zależy od rejonu, w którym zamieszkują Eskimosi, diety czy prowadzonego stylu życia. Dieta Eskimosów, pomimo iż wydaje się zdrowa, nie wpływa znacząco na wydłużenie ich życia.

3. Co jedzą Inuici?

Podstawą dieta Eskimosów jest mięso. Spożywają je, nie jak się powszechnie uważa, na surowo, lecz ugotowane. Inuici żywią się również rybami oraz innymi zwierzętami morskimi. Są one podstawowym źródłem białka oraz tłuszczów. Dodatkowo Eskimosi jedzą warzywa i owoce, jednak to, jak wiele z nich znajduje się na ich talerzach, zależy przede wszystkim od miejsca, w którym żyją. Niektóre rejony są bowiem bogatsze na przykład w dziko rosnące jagody. Inuici, choć spożywają dużo ryb, również mają tendencję do zapadania na choroby kardiologiczne, podobnie jest inni Kanadyjczycy.

4. Jak wyglądają domu Inuitów?

Myli się ten, kto uważa, że współczesny Inuita zamieszkuje w igloo. Tego rodzaju domy rzeczywiście są popularne, jednak mają one wyłącznie charakter tymczasowy, dobrze sprawdzając się w czasie dłuższych wypraw. Inuita potrafi zbudować igloo nawet w kilka godzin, wykorzystując do tego lód oraz śnieg. Igloo zapewnia odpowiednią ochronę przed mrozem, jednak mieszkanie w nim w dłuższej perspektywie nie jest wygodne. W rzeczywistości większość Eskimosów mieszka w stałych domach, które buduje się z różnego rodzaju materiałów dostępnych na danym terenie. Największą popularnością cieszą się skały oraz kamienie, czasami również wykorzystywane jest drewno.

5. W co wierzą Inuici?

Dawne wierzenia Inuitów miały charakter politeistyczny, dziś natomiast większość z nich wyznaje chrześcijaństwo – protestantyzm, katolicyzm oraz prawosławie. Wprowadzenie tych religii do ich kultury miało miejsce podczas kolonizacji i misji religijnych. Ówczesne tradycje i wierzenia także przekazywane są z pokolenia na pokolenie, jednak przybierają one charakter opowiadań. Stanowią tym samym bardzo ważną część kultury i dziedzictwa Inuitów.

6. Czym poruszają się Inuici?

Sanki Eskimosa to jeden z charakterystycznych pojazdów dla tak mroźnych terenów. Sankami bez żadnego problemu można przemieszczać się po śniegu, a dodatkowo można je „zrobić” we własnym zakresie. Inuici wiedzą, że ich konstrukcja musi być mocna i trwała, tak aby można było na nich przewozić na przykład upolowaną zwierzynę bądź jej poszczególne elementy.

7. Jak ubierają się Inuici?

Odzież Eskimosów, ze względu na trudne warunki pogodowe, musi być odpowiedniej jakości. Zwykle wykonana jest ze skóry zwierząt, zapewniają ochronę przed mrozem, wodą czy wiatrem. Dawniej mężczyźni nosili spodnie i długie, skórzane płaszcze, kobiety natomiast sukienki oraz spódnice ze skóry. Dziś jednak wśród Inuitów można zauważyć silny wpływ kultury zachodniej – ich odzież często nie przypomina już tej, którą nosili przodkowie.

Podziel się swoją opinią