Skip to content

TropiMy Przygody


Ubezpieczenie na podróż za granicę – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ubezpieczenie na podróż za granicę – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierasz się na wakacje za granicę? Jeśli plan wycieczki już ułożony, to teraz przyszła pora, by pomyśleć o stosownym zabezpieczeniu w razie wypadków podczas wyjazdu. Z tego tekstu dowiesz się, jakie ubezpieczenie na podróż kupić.

Podstawowe ubezpieczenie na podróż za granicę

Wybierając się w podróż zagraniczną po Europie, zawsze warto wyrobić kartę EKUZ, która uprawnia do korzystania z pomocy medycznej w nagłych sytuacjach w placówkach, będących odpowiednikami polskiego NFZ. Trzeba jednak wiedzieć, że EKUZ zapewnia bezpłatną pomoc na takiej samej zasadzie, co obywatele danego państwa. Jeśli muszą oni za daną usługę zapłacić, również turysta posługujący się EKUZ będzie musiał to zrobić. Może to bardzo często mocno nadszarpnąć budżet wycieczki…

I w tym momencie z pomocą przychodzi ubezpieczenie turystyczne, a konkretnie ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży. Dzięki niemu to towarzystwo pokryje koszty związane z leczeniem w związku z nagłą chorobą, przewlekłymi schorzeniami czy wypadkiem. W przypadku ubezpieczenia na podróż za granicę ważna jest wysokość sumy ubezpieczenia. Ubezpieczyciel pokrywa bowiem opłaty do kwoty, którą wskażemy podczas podpisania umowy.

Ważne! Suma ubezpieczenia kosztów leczenia w podróży powinna być dostosowana do kraju, który jest celem naszej wycieczki i od aktywności, które będziesz tam podejmować. Jeśli zdecydujesz się na zbyt niską sumę, może okazać się, że będziesz musiał dużo dopłacać do “rachunku”, który wystawi Ci zagraniczna placówka medyczna.

Oprócz kosztów leczenia w podróży podstawą dobrego ubezpieczenia turystycznego jest NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. W razie wypadku, który spowoduje trwały uszczerbek na zdrowiu, otrzymasz odszkodowanie. Jego wysokość będzie zależeć od sumy gwarancyjnej, którą wybierasz na etapie podpisywania umowy.

Istnieje zasada, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym polisa droższa, jednak warto dołożyć kilka złotych, by cieszyć się odpowiednią ochroną. Najniższy próg, jaki towarzystwa proponują, to zazwyczaj 5000 zł, ale warto zdecydować się na wyższy.

Dodatki do ubezpieczenia na podróż

W zależności od formy wyjazdu czy aktywności, jakie będziesz podejmował na miejscu, możesz zdecydować się na rozszerzenie ubezpieczenia. Oto przydatne dodatki:

  • ubezpieczenie bagażu – gdy z Twoimi rzeczami coś się stanie (zostaną skradzione, zniszczone lub je utracisz), otrzymasz odszkodowanie;
  • assistance w podróży – to kolejne przydatne ubezpieczenie, szczególnie gdy wybieramy się w podróż zagraniczną. To szereg usług, dzięki którym podróż w razie nagłych zdarzeń będzie przebiegać spokojniej;
  • OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie to zadziała zawsze wtedy, gdy wyrządzisz szkodę osobie trzeciej;
  • klauzula alkoholowa – dzięki niej odszkodowanie zostanie wypłacone nawet wtedy, gdy ubezpieczony podczas wypadku był pod wpływem alkoholu;
  • inne – by dowiedzieć się więcej na temat zakresu ubezpieczenia w podróży, wejdź tu: https://cuk.pl/ubezpieczenia/turystyczne

Jak wybrać ubezpieczenie na podróż za granicę?

Wiesz już, z czego składać się może ubezpieczenie na czas podróży. Teraz pora, by zastanowić się, z jakich składników powinna składać się Twoja polisa. Od tego będzie zależeć ostateczna jej cena. Jeśli więc nie chcesz przepłacać, to dokładnie przeanalizuj, co może przydać się na Twoim wyjeździe.

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą trzeba wybierać, dostosowując sumę gwarancyjną do kraju, w którym będziemy przebywać. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie są koszty leczenia w danym państwie. 

W przypadku NNW także trzeba zastanowić się nad wysokością sumy gwarancyjnej. Im wyższa, tym większe odszkodowanie otrzymamy w razie wypadku.

Co do ubezpieczenia bagażu, to przyda się ono szczególnie, jeśli w podróż wybierasz się samolotem. Wtedy, gdy np. Twoja walizka zaginie, zakup najpotrzebniejszych na wyjeździe rzeczy, pokryje ubezpieczenie. To także dobry wybór, jeśli zabierasz ze sobą drogi sprzęt – laptop czy aparat fotograficzny. Jeśli zostaną np. skradzione, polisa pokryje zakup nowego.

Assistance jest przydatne zawsze wtedy, gdy wyjeżdżasz do kraju, w którym nie znasz języka. Jeśli np. na drodze dojdzie do kolizji, będziesz mógł skorzystać z pomocy tłumacza i w ten sposób dogadać się z innym kierowcą. To także szereg innych usług, które ułatwią rozwiązywanie problemów, które pojawić się mogą podczas podróży.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to z kolei konieczność, jeśli chcesz aktywnie spędzać czas np. na stoku. Niezależnie od tego czy jesteś doświadczonym narciarzem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, wypadek na trasie zawsze się może zdarzyć. Wtedy, gdy np. uszkodzisz komuś sprzęt narciarski, poszkodowany otrzyma odszkodowanie z Twojej polisy. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym przydać się może także w innych sytuacjach np. podczas wycieczki w mieście, gdy wytrącisz innemu turyście drogi aparat fotograficzny. Dzięki polisie nie będziesz musiał pokrywać szkody z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie na podróż przez internet

Oczywiście, jeśli wolisz tradycyjny kontakt z agentami ubezpieczeniowymi, by kupić ubezpieczenie na podróż, wybierz się do zaufanej placówki. Jednak, jeśli czas nagli i nie masz czasu na odwiedzenie biura ubezpieczeń osobiście, możesz skorzystać z internetowych kalkulatorów. Nie tylko wyliczysz składki w różnych towarzystwach, wybierzesz najkorzystniejszą opcję, ale będziesz mógł z reguły również dokonać płatności online.

Ważne!

Kupując ubezpieczenie “na ostatnią chwilę”, zwróć jednak uwagę na okres karencji. Z reguły ubezpieczenia na czas podróży zaczynają działać po upływie 3 dni od zakupu.

Materiał promocyjny, przygotowany przy udziale partnera serwisu.

Podziel się swoją opinią