Skip to content

TropiMy Przygody


Szlak wrocławskich krasnali – co warto o nim wiedzieć?

Szlak wrocławskich krasnali – co warto o nim wiedzieć?

Wrocław, stolica Dolnego Śląska, to miasto, które urzeka swoją różnorodnością, ilością zabytków, bogatą historią oraz ciekawymi miejscami wartymi odkrycia. Uważane przez wielu za jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miast Polski. Jego symbolem stały się krasnale, które można spotkać w wielu miejscach. Jak wygląda szlak wrocławskich krasnali i co warto o nim wiedzieć?

Historia wrocławskich krasnali

Krasnale we Wrocławiu pojawiły się pod koniec lat 80. XX wieku. Historii ich pojawienia się jest kilka. Dwie bajkowe, a jedna realna. Skupimy się tylko na tej, która oparta jest na faktach historycznych…

W latach 80. mieszkańcy Wrocławia postanowili zamanifestować swoje niezadowolenie związane z ówczesnym ustrojem politycznym, jaki był PRL. Powstała Pomarańczowa Alternatywa, której uczestniczy nosili szpiczaste czapli. Kolor pomarańczowy pojawił się w odpowiedzi na czerwień, która związana była z komunizmem. W nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 roku na transformatorze w dzielnicy Sępolno oraz na jednym z budynków na Biskupinie powstały dwa krasnale. Ich twórcą był Waldemar „Major” Fydrych. Od tego czasu skrzat w pomarańczowej czapce został symbolem wrocławskich protestów i walki z ustrojem komunistycznym.

Krasnale, które dzisiaj można zobaczyć na ulicach Wrocławia zaczęły powstawać od 2001 roku. Wówczas, po raz pierwszy, mieszkańcy oraz turyści mogli zobaczyć Papę Krasnala, który zamieszkał przy ul. Świdnickiej. Pomnik był upamiętnieniem Pomarańczowej Alternatywy. Obecnie w całym Wrocławiu mieszka ponad 900 skrzatów! Liczba ta stale się powiększa, dlatego atrakcja turystyczna stała się tak popularna zarówno wśród małych, jak i dużych turystów.

Jak zaplanować szlak wrocławskich krasnali?

Szlak wrocławskich krasnali jest dla każdego, ale najwięcej radości będą miały z niego dzieci. Dlatego jeśli planujesz odwiedzić skrzaty z pociechami, koniecznie zaplanuj dla nich zadania do wykonania. Dzięki temu łatwiej będzie o mobilizację, zaangażowanie oraz chęci i motywacji do działania.

Odkrywając wrocławskie krasnale warto zadbać o gadżety, które pozwolą zamienić się maluchom w odkrywców. Spacer po Rynku oraz jego okolicach to nie lada wyzwaniem dla dzieci, dlatego z pomocą przyjdą rekwizyty, które pomogą w poszukiwaniach. Przyda się na pewno mapa z zaznaczonymi miejscami do odnalezienia oraz jakiś drobny gadżet, który pozwoli zamienić się w małych odkrywców.

Wrocmania.pl przygotowała grę miejską „Szlakiem krasnali”, która dedykowana jest przedszkolakom. To edukacyjna zabawa, w której każdy uczestnik otrzyma sprzęt niezbędny do tropienia małych skrzatów oraz czerwoną czapeczkę, nawiązującą do wizerunku krasnala. Dzięki niej będziesz mógł wczuć się w rolę skrzata oraz łatwiej go zlokalizować. Najważniejsza dla dzieci będzie mapa z krasnalami! Wklejanie do niej naklejek będzie możliwe dopiero wtedy, gdy maluch znajdzie postać odpowiedniego skrzata. Nad wszystkim czuwa doświadczony przewodnik, który zabierze dzieci w malowniczy świat krasnoludków.

wrocławskie krasnale

Dlaczego warto odkryć szlak wrocławskich krasnali?

Wrocławskie krasnale to symbol stolicy Dolnego Śląska. Odkrycie ich na szlaku dostarczy sporej dawki radości i zabawy poprzez naukę spostrzegawczości, poznawanie historii oraz kultury stolicy Dolnego Śląska. To podróż, którą każdy turysta powinien odbyć, pozostając z niezapomnianymi wspomnieniami i uśmiechem na twarzy. Spacer ulicami Rynku pozwoli spotkać niejednego krasnala, a gdy tylko będziesz rozglądać się uważanie, na pewno znajdziesz ich znacznie więcej. Zwiedzanie Wrocławia szlakiem krasnali to nie tylko podążanie ścieżką, ale także podróż do serca tego urokliwego miasta. A szlak sam w sobie będzie świetną zabawą zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To atrakcja dla wszystkich i z pewnością każdy, kto zdecyduje się ją poznać, będzie miał z tego niezłą frajdę.

Artykuł zewnętrzny.

Podziel się swoją opinią