Skip to content

TropiMy Przygody


Blogi podróżnicze

Blogi podróżnicze w Polsce z roku na rok powstają w coraz szybszym tempie i obecnie jest ich chyba z miliard, przynajmniej tak było kiedy ostatnio sprawdzaliśmy. Teraz, kiedy to czytacie, może ich być jeszcze więcej. Jako że sami nie tylko prowadzimy bloga, ale sporo też blogów czytamy i staramy orientować się na bieżąco co w blogosferze piszczy, postanowiliśmy ułatwić wam przebrnięcie przez blogi podróżnicze i dotarcie do tych, które w naszej ocenie są najbardziej wartościowej i zasługują na uwagę. Poniżej znajdziecie subiektywną, nieustannie wydłużającą się listę fajnych miejsc w sieci dotyczących podróżowania (z kilkoma małymi wyjątkami).

blogi podrożnicze

TropiMy Przygody

Surprise, surprise 🙂 Oczywiście wasz folder „blogi podróżnicze” zaczynać powinien się od naszego bloga 😛 Z najnowszych rzeczy znajdziecie u nas dużo tekstów, informacji praktycznych oraz pięknych zdjęć Koraliny m.in. z Ameryki Południowej oraz Nowej Zelandii. Poczytacie u nas również o slow travel, odpowiedzialnej turystyce a już wkrótce o minimalizmie w podróży oraz zero waste! A kogo czytać jeszcze? Kolejność przypadkowa.

 

Australia i Nowa Zelandia

Vathsan Clan – blog dopiero nabiera rozpędu, ale dobrze się zapowiada 🙂 Historia Oli i Vathsana, którzy przemierzyli razem świat, wzięli ślub na Vanuatu, a teraz podróżują 2+2, za bazę wypadową mając Nową Zelandię. Do tego prywatnie fajni ludzie 😉

4ever Moments – Aśka i Olek w Nowej Zelandii byli przez rok, po czym wrócili do Polski i… miłość do Nowej Zelandii wygrała, bo znów tam polecieli na trochę dłużej. Ale jak to z trudnymi romansami bywa, obecnie stacjonują ponownie w Polsce 🙂 Wprawdzie dawno już nic nowego nie napisali, ale ich tekst o tym, jak zdobyć wizę WH do Nowej Zelandii jest ponadczasowy!

Trampki w podróży – blog Danki i Kuby z 1000 informacji o Nowej Zelandii, w której od dłuższego czasu mieszkają. Warto, jeśli lubicie szukać informacji na temat wina, bo Kuba to jego dobry znawca.

Sto Historii – Agatę i Ola poznaliśmy w Nowej Zelandii, gdzie spędzili rok pracując i podróżując. Można powiedzieć, że w Nowej Zelandii i ch wymieniliśmy, bo kilka dni po naszym przylocie oni wylatywali z końca świata. Teraz są znowu w Polsce 🙂 Najlepiej sprawdzić na blogu!

Where is Juli + Sam – pierwsza osoba, która przychodzi na myśl, gdy wspomina się Australię, to już nie Kościuszko, ale Julka. Podróżując po świecie odnalazła miłość i swoje miejsce na świecie w Krainie Kangurów. Do tego płodna pisarka – jak dalej tak dobrze będzie jej szło, to niebawem miłośnicy literatury podróżniczej będą musieli zarezerwować jedną półkę w domu tylko na jej książki 😉

Przedeptane – nowa siła australijskiej imigracji. Do niedawna pisali głównie o Europie, teraz porządnie zabrali się za opisywanie rzeczywistości „down under”.

Ameryka Południowa

Bolivia in my Eyes – kompendium wiedzy o różnych miejscach w Boliwii. Blog pisany zarówno po polsku, jak i angielsku jest zapisem 3-letniego pobytu autorki w tym kraju. Obecnie Danuta wróciła już do Europy.

Tresvodka – jeden z symboli Chile, obok pisco, Andów i carmenere. Człowiek – instytucja. Korespondentka radiowa, pilot wycieczek, cierpliwa nauczycielka języka polskiego, no i blogerka. Do tego prywatnie super osoba. A skąd tak oryginalna nazwa? Sprawdźcie sami 😉

One way 2 freedom – Ewelina i Marco mogliby być również w kategorii „całe życie w podróży” bo co chwila zmieniają adres 😉 Na ich blogu znajdziecie głównie teksty i przewodniki z obu Ameryk.

Along dusty roads – blog (anglojęzyczny), który nie raz pomógł nam ogarnąć praktycznie różne miejsca i przeszkody w Ameryce Południowej.

Pewnego razu w Chile – blog Doroty, która z Chile związała swoją przyszłość. Mnóstwo informacji, m.in. historycznych o kraju. Po co komu wikipedia skoro jest Pewnego razu w Chile? 🙂

Azja

Love traveling – Ibazela, autorka bloga, zakochana w kulturze i folklorze. Warto do niej zajrzeć szczególnie w poszukiwaniu wszelkich informacji na temat życia w Japonii. Myślisz Japonia – piszesz Ibazela 😉

Plecak i walizka – Sri Lanka, Jordania, Izrael, obecnie Azja Południowo-Wschodnia. Jeśli wybieracie się w te strony koniecznie zajrzyjcie do Hanki, którą jakiś czas temu do Azji wywiało. Przy odrobienie szczęścia znajdziecie ją gdzieś między Wietnamem a Filipinami 😉

Kto podróżuje ten żyje dwa razy – czyli po polsku Kto podróżuje, ten żyje dwa razy 🙂 Już sama nazwa zwiastuje, że będzie inspirująco. Sprawdźcie jej podróże, zwłaszcza po Azji Południowo-Wschodniej.

Mucha w Sieci –  blog (nie tylko) o Turcji. Do Pauliny warto zajrzeć również wybierając się na Bałkany czy Bliski Wschód.

Europa

Zależna w podróży – ekspertka jeśli idzie o Włochy. Agnieszka na blogu porusza również tematy świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialnego podróżowania, realizując przy tym kierunki, o których marzymy od dawna, jak Izrael czy Kazachstan. Jeden z lepszych blogów w naszej blogosferze!

With Love – Jeden z fajniejszych blogów o górach pisanych po polsku. Justyna pisze o beskidach, kursie na przewodnika górskiego, bezpieczeństwie w górach oraz… wpisy folkowo-mistyczne, moje ulubione na blogu. Andrzej Stasiuk blogów podróżniczych.

Inne Miejsca – nowa siła i powiew młodości w polskiej blogosferze podróżniczej. Wrocławianie, którzy blogowo mają za sobą m.in. Maroko i Peru, obecnie realizują się w tekstach głównie z Dolnego Śląska. Od niedawna jeżdżą w składzie powiększonym o rocznego Wojtka 🙂

Biegun wschodni – podróże po Europie, nie tylko wschodniej. Od niedawna w powiększonym składzie, co zaowocowało m.in. poradnikiem jak podróżować z dzieckiem.

Wojażer – z urodzenia Krakus, niegdyś na emigracji w Chinach. Marcin stara się wydobywać z tematów więcej, odchodząc od tradycyjnych przewodników w kierunku mini-reportaży.

Bałkany wg Rudej – nazwa bloga zobowiązuje – mini kompendium wiedzy o Bałkanach od Olki i Marka.

Italia poza szlakiem – kolejny „włoski blog”. Znajdziecie tam setki inspiracji do prawdziwych „włoskich wakacji”!

Podróżniczo – Marta pisze głównie o Europie, ale na jej blogu znajdziecie również recenzje książek oraz relacje z wyprawy. Poza tym porady oraz ciekawostki podróżnicze.

blogi podróżnicze

Wschód

Podróże Pana Szpaka – Azja Centralna od dawna siedzi mi w głowie, a Szpaku wszystkie Stany zjechał całkiem dobrze. Jadąc w te rejony, pierwsze co zajrzałbym właśnie do niego.

Kami and the resto of the world – masa informacji o Wschodzie oraz Bałkanach, do tego duży nacisk na street art, co niezmiernie nas cieszy. Kamila bloga prowadzi po angielsku.

Różne strony świata

Amused Observer – trochę Afryki, Europy, trochę Azji i Ameryki Łacińskiej. Czego byście nie szukali, spora szansa, iż u Moniki to znajdziecie 😉

Ethno Passion – Karolina z Cieszyna 🙂 Ostatnimi czasy sporo pisała o swoich pracach terenowych w Nowej Kaledonii. Na Ethno Passion przeczytacie również sporo o Europie (zwłaszcza o Paryżu, który Karolina ma nieźle obckany) oraz wolontariatach i wymianach międzynarodowych 🙂

Notatki z podróży – Osmól to człowiek instytucja, marokofil i właściwy adres, jeśli szukacie informacji o Azji Południowo-Wschodniej, Gruzji czy Bałkanach.

Pojechana – niegdyś na emigracji w Chinach, dziś we Francji. U Oli znajdziecie informacje o Azji, Ameryce Południowej oraz Europie.

Takie tam z tripa – Zdzich podróżuje po świecie, ale co ważniejsze, później sporo o tych podróżach gada, a talent do gadania chłop ma. Warto posłuchać, a okazja pewnie sama się znajdzie, bo go wszędzie w Polsce pełno, ostatnimi czasy najwięcej na dmuchanym kajaku, którym przepłynął Wisłę.

Wędrowne Motyle – najbardziej poczytny blog, a w zasadzie portal podróżniczy w Polsce, gdyż ilość materiałów, jakie na swojej stronie zgromadzili Ania i Marcin jest imponująca.

Kami Everywhere – sporo o Portugalii i Bośni, niedawno Kamila przymusowo wróciła z podróży dookoła świata, ale kto wie jak długo w Polsce usiedzi? 🙂

Gadulec – dziewczyna-wulkan energii, którą najpierw słychać, a później widać 😉 Dużo u niej na blogu o Azji, ale ostatnio z Damianem szlajali się dość długo po Ameryce Północnej i Środkowej, nie tylko pisząc, ale i robiąc fajne vlogi! Warto zajrzeć na ich kanał.

Los Wiaheros – Alicja i Andrzej od jakiegoś już czasu wybrali życie cyfrowych nomadów, a bloga urozmaicają zdjęciami i filmami z drona, ich wielkiej pasji.

Na koniec mapy – Agnieszka i Jacek jeżdżą głównie po Europie, ale i nie tylko. Bardzo lubimy ich zdjęcia, teksty o Islandii (tak bardzo im jej zazdrościmy ;)) i w ogóle za to, że są fajni 🙂 Do tego szykują nowy i fajny projekt, ale więcej zdradzić nie możemy 😉

Gonimy słońce – Ewa i Romek ruszyli kiedyś w świat w pogoni za słońcem, ignorując polską zimę. Mieliśmy taki sam zamiar, ale my cały czas, jak na złość, w zimę wpadamy, a im się udało 😉

Daleko Niedaleko – nigdy nie wiesz, gdzie jest Ewa. A to Kenia, a to Zanzibar, Portugalia, Grecja, Hiszpania… nigdy nie wiesz, ale o wszystkich tych dalekich i niedalekich miejscach u niej przeczytasz 😉

Dwa razy ziemia – z długiej podróży wrócili już dawno, ale… znowu ich nosi. Jeśli chcecie się pośmiać, koniecznie wpadnijcie na ich blog – sypią żartami niczym Karol Strasburger! Mają fajny dystans do siebie, podróży i opisywanych przygód.

Podróże z dziećmi

8 stóp – Ola i Paweł udowadniają, że podróże z dziećmi wcale nie muszą ograniczać. Razem z Kaliną i Maćkiem przemierzają świat… na 8 stóp 😉

Rodzina bez granic – Rodzina bez granic. Podróżuje również w systemie 2+2 😉 Kiedyś objechali dookoła Morze Czarne, jechali przez Amerykę Centralną i poznawali powoli uroki Oceanii, współcześnie organizują piękne akcje, jak zbieranie śpiworów dla uchodźców przed zimą czy Marsz do Aleppo.

Kajtostany – nie dość, że podróżują z dziećmi, to jeszcze na rowerach! Wariaty? Tak, i to bardzo pozytywne 🙂 Sprawdźcie m.in. ich podróż do Maroka.

Kasai – Nie Noriaki, lecz Kasia i Marek podróżują razem od dawna, obecnie w składzie powiększonym o córkę Malwinę. Idealnie się uzupełniają – ulubionym momentem w podróży dla Marka jest jej początek, a dla Kasi, domatorki – jej koniec 😉 Długo jednak w tym domu usiedzieć nie mogą 😉

Foto i film

Bart Pogoda – legenda w polskiej fotografii, na jego zdjęcia można patrzeć i patrzeć i patrzeć…

Łukasz Kędzierski – blog Łukasza, który równie dobrze wpaść mógłby do kategorii podróży z dziećmi (patrz Projekt Nadia na blogu). Łukasz robi sporo fajnych zdjęć w nocy, w jaskiniach, pod wodą i wielu innych miejscach, gdzie inni aparatu nie wyciągają 😉

Nieśmigielska – fajnie pisze, ale zdjęcia robi jeszcze fajniej. Czysta przyjemność je oglądać! Teraz zaczyna bawić się w kręcenie filmów i niech kontynuuje, bo wychodzi jej to nie gorzej niż zdjęcia.

The Ollie –  fotograficzny blog Oliwii. Robi naprawdę fajne foty, polecamy głównie te z Azji 😉

Anita Demianowicz – kobieta-orkiestra. Podróżuje, fotografuje, pisze i jeszcze organizuje całkiem już chyba spory festiwal podróżniczy. Oglądanie jej zdjęć to czysta przyjemność!

OOPS!sidedown – Ich filmy i zdjęcia są meeeega! Uwielbiamy każdy kadr.

Kulinarne blogi podróżnicze

Złota Proporcja – oryginalna złota proporcja wywodzi się z ciągu Fibonacciego, a ta kulinarna… z pewnej podróży do Azji w 2013 roku, przy okazji której powstał blog. I tak już zostało. Natalia i Łukasz cenią sobie życie zdrowe i w zgodzie z samym sobą, a kolejne kraje odkrywają poprzez lokalną kuchnię.

Poszli pojechali – Michał i Tati piszą nie tylko o jedzeniu, ale i trunkach! Do tego na blogu znajdziecie sztukę, relacje z festiwali i citybreaków.

The Adamant Wanderer – Ula od wielu lat co chwila zmienia miejsca pobytu, aż trudno za nią nadążyć! Na blogu masa poradników i przepisów z całego świata.

Podróże od kuchni – Marta, czyli jak sama rozwija swoje imię: Miłość, Ambicja, Racjonalizm, Towarzyskość i Anonimowość. No i pewnie jedzenie 😉

Głodny świata – Filip nie tylko prowadzi bloga, ale również pisze książkę kulinarną oraz prowadzi warsztaty kulinarne. Smacznie!

Rowerowe blogi podróżnicze

Kołem się toczy – Karol odwiedza kolejne miejsca na świeci,e obserwując je głównie z perspektywy roweru oraz aparatu. Fajne zdjęcia, wysokiej klasy filmy i wartościowe teksty. Na blogu zajrzyjcie do działu „ludzie są dobrzy”!

Znaj Kraj – na rowerze (i czasami biegówkach) głównie po Polsce i Europie.

Podróże z psem

Makulscy – realizują się świetnie w mikrowyprawach z Luśką, ich fenomenalnym psem, do tego mają jeden z najlepszych newsletterów w blogosferze 🙂 Jakiś czas temu kupili przyczepę campingową i urządzili ją w duchu hygge, więc na pewno jest fajnie i przytulnie, dokładnie tak jak na ich blogu.

Szymon Podróżnik – pokłosiem jego wcześniejszych podróży była książka – Tryptyk z podróży. Od jakiegoś czasu podróżuje w powiększonym składzie – z Gringo, białym owczarkiem szwajcarskim. Jeśli będziecie mieć okazję koniecznie idźcie na spotkanie podróżnicze z Szymonem, naprawdę warto!

Pozostałe blogi niepodróżnicze

Springer – Filip Springer to jedna z polskich gwiazd reportażu, w ostatnich latach solidnie zajął się rodzimą architekturą. Na blogu szukajcie jego dobrych tekstów oraz zdjęć, bo Filip Springer to nie tylko reprtażysta, ale i dobry fotograf.

Wyrwane z kontekstu – jak sama nazwa wskazuje, na blogu można spodziewać się wszystkiego. Dowcipnie, z dużą dawką dystansu i szyderstwa. Uwielbiamy teksty Asi.

Na tafli – nasza znajoma Olka śmiga na łyżwach i robi to naprawdę rewelacyjnie. W miesiącach „niełyżwowych” jeździ na rolkach, ćwiczy pole dance i biega, czyli generalnie trudno jej usiedzieć w bezruchu 😉

Znacie jakieś super blogi podróżnicze, których nie ma na naszej liście, a są warte uwagi? Dajcie znać, chętnie poczytamy 🙂

[ezcol_1third]zarezerwuj lot[/ezcol_1third] [ezcol_1third]zarezerwuj nocleg[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]wypożycz samochód[/ezcol_1third_end] Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

19 Komentarze

 • rabater

  16 grudnia, 2021

  Bardzo dziękuję za ten rzeczowy i przydatny wpis. Na pewno zajrzę na wiele z polecanych blogów 😉 Pozdrawiam!

 • Thomas

  27 stycznia, 2020

  Super zestawienie i bardzo fajnie oddzielone kategorie. 🙂

 • Camper tales

  30 kwietnia, 2019

  Zapraszam na stronę o naszych dzikich podróżach kamperem przez świat ????w tym roku zjechalismy w 9 miesięcy od Norwegii aż po Afrykę… Przygoda życia ????✨

 • wayamaya

  23 marca, 2019

  Od ponad miesiąca prowadzę z mężem bloga podróżniczego https://www.wayamaya.com . Narazie zaczęliśmy od Włoch, ale niebawem pojawią sie posty dotyczące Hiszpanii, Niemiec, Malty, Holandii, Czech, Rosji, a przede wszystkim o naszej pięknej Polsce! Zapraszamy! Keep calm and wayamaya!

 • Marcin

  19 grudnia, 2018

  Natrafiłem na kilka nowości, co bardzo cieszy… dzięki wielkie za wpis 😉

 • [email protected]

  18 grudnia, 2018

  Zazdrościmy tylu podnóży i mamy zamiar zobaczyć wszystkie te miejsca <3
  Również zaczynamy blogowanie o podróżach, zapraszamy w wolnej chwili http://www.jaktaniozwiedzacswiat.pl
  Miłego dnia <3

 • Ula

  9 maja, 2018

  Dzięki wielkie! Miłe zaskoczenie znaleźć się na liście 🙂 :*

 • Ania

  7 maja, 2018

  Stanowczo zabrakło tutaj najlepszego bloga o Meksyku:
  http://mexicomagicoblog.blogspot.mx/
  Kompendium wiedzy o tym kraju, pisane niebanalnie i bardzo profesjonalnie.

 • Katarzyna

  16 kwietnia, 2018

  Somos Dos – migawki z podróży Małej i Dużej – http://somosdos.pl/ – blog prowadzony przez samotną mamę, która od 4 lat jest w podróży dookola swiata ze swą malutką córeczką. Bardzo wciągający! Koniecznie dopiszcie do kategorii „podróże z dziecmi”!

 • OneWay2Freedom

  3 kwietnia, 2018

  hahaha tą zmianą adresą mnie rozbawiliście, ale to rzeczywiście prawda i ja tak słuchajcie od 11 lat :O

 • Basia

  23 marca, 2018

  Wow, ale lista! Zaraz zacznę przeglądanie i zazdroszczenie ludziom wyjazdów 😉

 • Matthew

  6 marca, 2018

  Dzięki za listę. Przyda się. 🙂

 • Monika

  6 marca, 2018

  Wandergirl.pl ????

 • Mmalena

  8 listopada, 2015

  To prawda, super lista, część miejsc znam i odwiedzam, a części muszę się przyjrzeć, bo warto 🙂

  • Koralina

   8 listopada, 2015

   Warto, warto! Zaglądaj 🙂

 • Traveling Rockhopper

  9 maja, 2015

  Bardzo fajna lista, dzięki!

  • Koralina

   9 maja, 2015

   Bardzo proszę 😉

Podziel się swoją opinią