Skip to content

TropiMy Przygody


Ekwador

Ekwador

Ekwador to jedno z najmniejszych państw w Ameryce Południowej, ma jednak całkiem sporo do zaoferowania. Szczęśliwym trafem mieszkaliśmy 3 miesiące w tym kraju. Sprawdźcie kiedy najlepiej lecieć do Ekwadoru, jak wygląda obowiązek wizowy i sprawy urzędowe oraz gdzie warto się wybrać w Ekwadorze. 

Lista wszystkich wpisów znajduje się poniżej. Kliknij, aby przejść do nich od razu.

Gdzie leży Ekwador?

Ekwador leży na północnym zachodzie kontynentu i graniczy z dwoma państwami – Kolumbią oraz Peru. Choć powierzchnią niewiele ustępuje Polsce, na mapie Ameryki Południowej łatwo Ekwador przeoczyć. Co byłoby niewybaczalnym błędem 😉


Kliknij na punkty na mapie

Kiedy najlepiej jechać do Ekwadoru?

Ekwador to dosyć stabilny, na przestrzeni roku, temperaturowo klimat równikowy oraz klimat górski w Andach. Teoretycznie najlepiej do kraju udać się poza głównymi świętami, oraz okresem pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem, gdy trudno o nocleg, zwłaszcza w miejscach turystycznych. Ale jak tu nie zobaczyć np. Semana Santa czy karnawału?

Znajdźcie najtańsze bilety dzięki rankingowi najtańszych wyszukiwarek lotów, który dla was przygotowaliśmy!

Wiza do Ekwadoru

Obywatele Polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie nie dłuższym niż 90 dni i tylko w celach turystycznych. 90 dni przysługuje nam jednorazowo w skali roku, wcześniej wystarczyło np. pojechać do Kolumbii na weekend, aby „odnowić” swój pobyt. Obecnie lepiej nie próbować tej sztuczki. Również sprawy urzędowe w Ekwadorze zająć mogą trochę czasu, chcąc więc załatwić legalne przedłużenie pobytu musimy uzbroić się w cierpliwość. Aktualnych informacji szukajcie na stronie polskiego MSZu.

Szczepienia przed wyjazdem do Ekwadoru

szczepienia-przed-wyjazdem

Lecicie do Ekwadoru i zastanawiacie się, na co powinniście się zaszczepić? Zaczynacie podróż po Ameryce Południowej i wolicie być przygotowani na różne sytuacje, które wam się mogą przytrafić? Malaria? Zika? Żółta febra i żółta książeczka szczepień? Czy jedno szczepienie wystarczy, czy trzeba je powtarzać co jakiś czas? Jeszcze nie wiecie? Koniecznie w takim razie sprawdźcie nasze podsumowanie Szczepienia przed wyjazdem – co warto wiedzieć i bądźcie bezpieczni!

Bezpieczeństwo w Ekwadorze

Ameryka Południowa bezpieczeństwo

Ekwador to ponoć najbezpieczniejszy kraj Ameryki Południowej. Tak przynajmniej głosi oficjalna, państwowa propaganda. Prawda jest taka, że nie jest tak kolorowo. Bez popadania w przesadę oczywiście, ale tak w Ekwadorze, jak i w wielu innych miejscach w Ameryce Południowej musi uważać na kieszonkowców i minimalizować ryzyko napadów rabunkowych, a gdy już się wydarzą odpowiednio się zachować. Polecamy również sprawdzić i kierować się zasadami bezpieczeństwa, które dla was przygotowaliśmy. ⇒ CZYTAJ WIĘCEJ

Przewodnik po Quito

Przewodnik po Quito 

Darmowy przewodnik po Quito

Z racji na to, iż w trakcie podróży osiedliśmy na chwilę w Quito, Koralina przygotowała dla was darmowy przewodnik po stolicy Ekwadoru. Znajdziecie w nim wiele informacji praktycznych, między innymi o komunikacji miejskiej, najciekawsze miejsca oraz wszystko to, co przyda się wam w podróży i pobycie w Quito.

 

Przytłoczeni natłokiem informacji potrzebnych do zaplanowania wyjazdu? Zostaw to nam! Pomagamy w przygotowaniach i układamy plany podróży po Ekwadorze (i nie tylko). Zainteresowani? Więcej informacji tutaj.

Co warto zobaczyć w Ekwadorze?

ambato 

Fiesta de la fruta y de las flores w Ambato, czyli karnawał w Ekwadorze

Każde miasto w Ekwadorze trochę na swój sposób obchodzi karnawał. W Ambato to święto owoców i kwiatów, kolorowa parada, muzyka i tańce. Sprawdźcie jak wygląda to żywiołowe święto, jak się do Ambato dostać, co z noclegami i innymi organizacyjnymi rzeczami. I udanej zabawy!

 

galapagos 

Galapagos – gdzie foki mówią dobranoc

Historia naszego pobytu na Galapagos, miejscu, które obwołaliśmy rajem na ziemi. Drugim, w jakim do tej pory byliśmy. Zobaczcie zresztą galerię zdjęć z tego magicznego miejsca i sami powiedzcie, czyż nie jest zachwycająco 😉 Poniżej, w sekcji informacji praktycznych znajdziecie drugi wpis, w którym zdradzamy, jak obniżyć koszta pobytu w tym drogim miejscu.

 

semana santa 

Semana Santa, czyli najdziwniejsza procesja w naszym życiu

Procesja na Semana Santa, czyli katolicki Wielki Tydzień, w wersji ekwadorskiej. My czuliśmy się na niej dziwnie. Bardzo kontrowersyjna. Tylko dla czytelników o mocnych nerwach, dzieci powinny oglądać zdjęcia jedynie za zgodą dorosłych opiekunów.

 

banosHuśtawki i inne zabawy w Baños

Huśtawka na krańcu świata! Kto o niej nie słyszał? My nie tylko o niej słyszeliśmy, ale postanowiliśmy się pohuśtać 😉 Zobaczcie zresztą sami, jak huśta się człowiek na krańcu świata, z widokiem na wulkan, który nie tak dawno wcześniej (i chwilę po naszym pobycie) miał erupcję. #Huśtalibyście się?

 

otavalo ekwador 

Otavalo – targ rozmaitości Ekwadoru

Otavalo znane jest w Ekwadorze z niedzielnych targów, na które zjeżdżają z całej okolicy masy ludzi. Jedni sprzedają swoje wyroby (głównie rzemiosło ręczne oparte na motywach zaczerpniętych z kultury Quechua), drudzy, aby je kupować. A znaleźć tu można wszystko, od masowo produkowanego badziewa po najlepszej jakości rarytasy! Od kolorów można dostać zawrotu głowy.

 

canyoning baños 

Zachciało nam się chodzić po wodospadach, czyli canyoning w Baños

Ekwador to kraj, w którym na każdym kroku mamy dziesiątki możliwości do uprawiania aktywnej turystyki oraz sportów wysoce adrenalinowych. My w Baños spróbowaliśmy canyoningu, czyli przekładając najprościej na język polski, schodzenia na linie po wodospadach. I wiecie co? To na pewnie nie był nasz ostatni raz!

 

nariz del diablo ekwador 

Nariz del Diablo – pociąg do Ekwadoru

Nariz del Diablo, czyli Nos Diabła, to szczyt w Ekwadorze niedaleko granicy z Peru. W jego okolicach przebiega malowniczo położona trasa kolejowa, niegdyś część linii Quito – Guayaquil, dziś atrakcja turystyczna. Przed wyjazdem z Ekwadoru postanowiliśmy się przejechać, aby zobaczyć sławny Nos Diabła – Nariz del Diablo. Zobaczcie sami jak było!

 

mindo ekwador 

Mindo – piękna przyroda i… najlepsze brownie

Mindo to idealne miejsce w Ekwadorze na weekendowy wypad. Przepiękne lasy i góry, sporty ekstremalne, wysokie nagromadzenie różnego gatunku ptaków na niewielkim obszarze (ponoć jedno z największych na świecie) oraz… jedno z najlepszych brownie, jakie w życiu jedliśmy!

 

mariposarium mindo 

Dlaczego nie wolno jeść motyli?

Zagdaka od Koraliny po naszym wizycie w Mariposarium: dlaczego nie wolno jeść motyli? A może czy nie wolno jeść motyli? Odpowiedź znajdziecie w tekście.

 

lama 

Po co światu lamy?

Co zobaczyć w Ekwadorze, ale coś z zuepłnie innej beczki 😉 Nie będzie o górach, przyrodzie czy miastach. Będzie o… lamach (i trochę alpakach też), drugiej, po flamingach miłości Koraliny 🙂 Oczywiście, w Ekwadorze nie są aż tak oczywiste na każdym kroku jak w Peru lub w Boliwii, ale są! W końcu to też kraj andyjski. W tekście oprócz galerii miliarda lam (czyli więcej niż jednego zwierzęcia) odpowiedź na ważne pytanie natury egzystencjalnej: po co światu lamy?

 

Kultura w Ekwadorze

Guayasamin 

Guayasamin – Picasso Ameryki Południowej

Wielu artystów porównuje się do ikon sztuki. To pewnie chwyt marketingowy. W bardzo niewielu przypadkach porównanie takie jest uzasadnione, w tym jednak nie podlega większej dyskusji. Poznajcie życie i twórczość Guayasamina, jednego z najwybitniejszych artystów w Ameryce Południowej, malarza nieprzeciętnego i miłośnika sztuki oraz jeszcze większego miłośnika człowieka.

 

 

Templo del Sol – ekwadorska świątynia sztuki

Opowieść o nietuzinkowym miejscu wzniesionym przez nietuzinkowego człowieka. Świątynia Templo del Sol, wzorowana na świątyniach, jakie w tym miejscu wznosili Inkowie, gromadzi obecnie artefakty opowiadające historię Inków, oraz dzieła właściciela miejsca, Cristobala Ortegi, który maluje swoje obrazy… rękoma, bez użycia pędzla. I robi to pierwszorzędnie.

 

Informacje praktyczne o Ekwadorze

Jako, że w Ekwadorze spędziliśmy trochę czasu, to nagromadziliśmy dla was dużo więcej informacji praktycznych, niż w innych krajach. Sprawdźcie poniżej informacje praktyczne, ceny, komunikację, jak zorganizować tańszy wypad na Galapagos, zapisać się na kurs hiszpańskiego (i ogarnąć życie w Quito) oraz teksty o samym życiu w stolicy Ekwadoru.

Ekwador praktycznie 

Ekwador praktycznie – informacje i ceny

Jaką walutę zabrać do Ekwadoru? Które bankomaty są bezprowizyjne? Jak działa komunikacja miejska i międzymiastowa w Ekwadorze? Ceny komunikacji. Jaką kartę SIM kupić? Jak działa internet? Bezpieczeństwo w Ekwadorze. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w tekście, w którym również przykładowe ceny artykułów spożywczych.

 

ambato 

Ile kosztował nas pobyt w Ekwadorze?

Ile dziennie wydawaliśmy w Ekwadorze, czy zmieściliśmy się w zaplanowanym budżecie, jaki w ogóle mieliśmy zaplanowany budżet? Na te pytania i nie tylko, bo w zestawieniu również pozostałe kraje Ameryki Południowej, znajdziecie odpowiedź we wpisie. Chodźcie zobaczyć, ile pieniędzy nam ubyło podczas podróży 🙂

 

galapagos 

Tanie Galapagos – jak zorganizować wyjazd i obniżyć jego koszta?

Wyspy Galapagos to raj na ziemi. W tym przypadku wybitnie drogi raj. Czy pobyt w raju musi zrujnować nam budżet? Odpowiedzi jak ograniczyć koszta pobytu na Galapagos szukajcie w naszym poradniku.

 

kurs językowy 

Kurs językowy za granicą – jak go zorganizować i co trzeba wiedzieć?

Nauka języka w internecie tudzież szkole językowej w Polsce nie idzie tak szybko, jakbyście chcieli? Może najlepiej uczyć się języka w miejscu, w którym jest on używany? Sprawdźcie, jak zorganizować kurs językowy za granicą – na przykładzie nauki języka hiszpańskiego w Ekwadorze.

 

kierowcy 

Uważaj, on się nie zatrzyma! 7 grzechów głównych kierowców w Ekwadorze

Dużo się słyszy o różnych przewinieniach kierowców w Polsce oraz o tym, jacy mili są kierowcy w Skandynawii. A jak to wygląda w Ameryce Południowej? Sprawdźcie, jak wyglądają relacje pieszy-kierowca w Ekwadorze. Szok i niedowierzanie, ale to prawda.

 

wegetarianin ekwador 

Wegetarianin w Ekwadorze

Jedziesz do Ekwadoru i z jakiegokolwiek powodu nie jesz produktów odzwierzęcych? Boisz się, że podczas pobytu będziesz głodował/a? Nic bardziej mylnego! Sprawdź, czego warto szukać w barach i restauracjach Ekwadoru, aby uniknąć mięsnych potraw.

 

Co myślicie o Ekwadorze? Jest w waszych planach podróżniczych? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

[ezcol_1third]zarezerwuj lot[/ezcol_1third] [ezcol_1third]zarezerwuj nocleg[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]wypożycz samochód[/ezcol_1third_end] Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

9 Komentarze

 • Stary

  1 lutego, 2023

  Ekwador to kraj bardzo niebezpieczny dla turystów. Turyści są zagrożeni oszustwami, kradzieżami, porwaniami, pobiciami, gwałtami i mordem. Nie radzę się tam udawać. Jeśli cię nie zabiją to co najmniej oszukają, okradną i pobiją. Niech Ekwadorczycy żyją sobie po swojemu. Ale nie każdemu służy ich mentalność. Trzeba być wysoce nieostrożnym by wybrać się do tego niebezpiecznego kraju.

 • Summer Bench

  14 czerwca, 2017

  Ekwador to marzenie 🙂 spełnimy je na pewno!

 • Arek Radtke

  12 czerwca, 2017

  Galapagos – bylismy, doswiadczylismy i az chce sie wrocic…wiec wrocimy:)

 • Cristobal Moxek

  12 czerwca, 2017

  Juz w październiku, bilet w jedną stronę 🙂

Podziel się swoją opinią