Skip to content

TropiMy Przygody


Ekwador

Ekwador

Ekwador to jedno z najmniejszych państw w Ameryce Południowej, ma jednak całkiem sporo do zaoferowania. Szczęśliwym trafem mieszkaliśmy 3 miesiące w tym kraju. Sprawdźcie kiedy najlepiej lecieć do Ekwadoru, jak wygląda obowiązek wizowy i sprawy urzędowe oraz gdzie warto się wybrać w Ekwadorze. 

Lista wszystkich wpisów znajduje się poniżej. Kliknij, aby przejść do nich od razu.

Gdzie leży Ekwador?

Ekwador leży na północnym zachodzie kontynentu i graniczy z dwoma państwami – Kolumbią oraz Peru. Choć powierzchnią niewiele ustępuje Polsce, na mapie Ameryki Południowej łatwo Ekwador przeoczyć. Co byłoby niewybaczalnym błędem 😉


Kliknij na punkty na mapie

Kiedy najlepiej jechać do Ekwadoru?

Ekwador to dosyć stabilny, na przestrzeni roku, temperaturowo klimat równikowy oraz klimat górski w Andach. Teoretycznie najlepiej do kraju udać się poza głównymi świętami, oraz okresem pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem, gdy trudno o nocleg, zwłaszcza w miejscach turystycznych. Ale jak tu nie zobaczyć np. Semana Santa czy karnawału?

Znajdźcie najtańsze bilety dzięki rankingowi najtańszych wyszukiwarek lotów, który dla was przygotowaliśmy!

Pogoda w Ekwadorze

Średnie temperatury dla innych lokalizacji możecie sprawdzić klikając poniżej.

Wiza do Ekwadoru

Obywatele Polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie nie dłuższym niż 90 dni i tylko w celach turystycznych. 90 dni przysługuje nam jednorazowo w skali roku, wcześniej wystarczyło np. pojechać do Kolumbii na weekend, aby “odnowić” swój pobyt. Obecnie lepiej nie próbować tej sztuczki. Również sprawy urzędowe w Ekwadorze zająć mogą trochę czasu, chcąc więc załatwić legalne przedłużenie pobytu musimy uzbroić się w cierpliwość. Aktualnych informacji szukajcie na stronie polskiego MSZu.

Szczepienia przed wyjazdem do Ekwadoru

szczepienia-przed-wyjazdem

Lecicie do Ekwadoru i zastanawiacie się, na co powinniście się zaszczepić? Zaczynacie podróż po Ameryce Południowej i wolicie być przygotowani na różne sytuacje, które wam się mogą przytrafić? Malaria? Zika? Żółta febra i żółta książeczka szczepień? Czy jedno szczepienie wystarczy, czy trzeba je powtarzać co jakiś czas? Jeszcze nie wiecie? Koniecznie w takim razie sprawdźcie nasze podsumowanie Szczepienia przed wyjazdem – co warto wiedzieć i bądźcie bezpieczni!

Bezpieczeństwo w Ekwadorze

Ameryka Południowa bezpieczeństwo

Ekwador to ponoć najbezpieczniejszy kraj Ameryki Południowej. Tak przynajmniej głosi oficjalna, państwowa propaganda. Prawda jest taka, że nie jest tak kolorowo. Bez popadania w przesadę oczywiście, ale tak w Ekwadorze, jak i w wielu innych miejscach w Ameryce Południowej musi uważać na kieszonkowców i minimalizować ryzyko napadów rabunkowych, a gdy już się wydarzą odpowiednio się zachować. Polecamy również sprawdzić i kierować się zasadami bezpieczeństwa, które dla was przygotowaliśmy. ⇒ CZYTAJ WIĘCEJ

Przewodnik po Quito

Przewodnik po Quito

Darmowy przewodnik po Quito

Z racji na to, iż w trakcie podróży osiedliśmy na chwilę w Quito, Koralina przygotowała dla was darmowy przewodnik po stolicy Ekwadoru. Znajdziecie w nim wiele informacji praktycznych, między innymi o komunikacji miejskiej, najciekawsze miejsca oraz wszystko to, co przyda się wam w podróży i pobycie w Quito.

Co warto zobaczyć w Ekwadorze?

ambato

Fiesta de la fruta y de las flores w Ambato, czyli karnawał w Ekwadorze

Każde miasto w Ekwadorze trochę na swój sposób obchodzi karnawał. W Ambato to święto owoców i kwiatów, kolorowa parada, muzyka i tańce. Sprawdźcie jak wygląda to żywiołowe święto, jak się do Ambato dostać, co z noclegami i innymi organizacyjnymi rzeczami. I udanej zabawy!

 

galapagos

Galapagos – gdzie foki mówią dobranoc

Historia naszego pobytu na Galapagos, miejscu, które obwołaliśmy rajem na ziemi. Drugim, w jakim do tej pory byliśmy. Zobaczcie zresztą galerię zdjęć z tego magicznego miejsca i sami powiedzcie, czyż nie jest zachwycająco 😉 Poniżej, w sekcji informacji praktycznych znajdziecie drugi wpis, w którym zdradzamy, jak obniżyć koszta pobytu w tym drogim miejscu.

 

semana santa

Semana Santa, czyli najdziwniejsza procesja w naszym życiu

Procesja na Semana Santa, czyli katolicki Wielki Tydzień, w wersji ekwadorskiej. My czuliśmy się na niej dziwnie. Bardzo kontrowersyjna. Tylko dla czytelników o mocnych nerwach, dzieci powinny oglądać zdjęcia jedynie za zgodą dorosłych opiekunów.

 

banosHuśtawki i inne zabawy w Baños

Huśtawka na krańcu świata! Kto o niej nie słyszał? My nie tylko o niej słyszeliśmy, ale postanowiliśmy się pohuśtać 😉 Zobaczcie zresztą sami, jak huśta się człowiek na krańcu świata, z widokiem na wulkan, który nie tak dawno wcześniej (i chwilę po naszym pobycie) miał erupcję. #Huśtalibyście się?

 

otavalo ekwador

Otavalo – targ rozmaitości Ekwadoru

Otavalo znane jest w Ekwadorze z niedzielnych targów, na które zjeżdżają z całej okolicy masy ludzi. Jedni sprzedają swoje wyroby (głównie rzemiosło ręczne oparte na motywach zaczerpniętych z kultury Quechua), drudzy, aby je kupować. A znaleźć tu można wszystko, od masowo produkowanego badziewa po najlepszej jakości rarytasy! Od kolorów można dostać zawrotu głowy.

 

canyoning baños

Zachciało nam się chodzić po wodospadach, czyli canyoning w Baños

Ekwador to kraj, w którym na każdym kroku mamy dziesiątki możliwości do uprawiania aktywnej turystyki oraz sportów wysoce adrenalinowych. My w Baños spróbowaliśmy canyoningu, czyli przekładając najprościej na język polski, schodzenia na linie po wodospadach. I wiecie co? To na pewnie nie był nasz ostatni raz!

 

nariz del diablo ekwador

Nariz del Diablo – pociąg do Ekwadoru

Nariz del Diablo, czyli Nos Diabła, to szczyt w Ekwadorze niedaleko granicy z Peru. W jego okolicach przebiega malowniczo położona trasa kolejowa, niegdyś część linii Quito – Guayaquil, dziś atrakcja turystyczna. Przed wyjazdem z Ekwadoru postanowiliśmy się przejechać, aby zobaczyć sławny Nos Diabła – Nariz del Diablo. Zobaczcie sami jak było!

 

mindo ekwador

Mindo – piękna przyroda i… najlepsze brownie

Mindo to idealne miejsce w Ekwadorze na weekendowy wypad. Przepiękne lasy i góry, sporty ekstremalne, wysokie nagromadzenie różnego gatunku ptaków na niewielkim obszarze (ponoć jedno z największych na świecie) oraz… jedno z najlepszych brownie, jakie w życiu jedliśmy!

 

mariposarium mindo

Dlaczego nie wolno jeść motyli?

Zagdaka od Koraliny po naszym wizycie w Mariposarium: dlaczego nie wolno jeść motyli? A może czy nie wolno jeść motyli? Odpowiedź znajdziecie w tekście.

 

lama

Po co światu lamy?

Co zobaczyć w Ekwadorze, ale coś z zuepłnie innej beczki 😉 Nie będzie o górach, przyrodzie czy miastach. Będzie o… lamach (i trochę alpakach też), drugiej, po flamingach miłości Koraliny 🙂 Oczywiście, w Ekwadorze nie są aż tak oczywiste na każdym kroku jak w Peru lub w Boliwii, ale są! W końcu to też kraj andyjski. W tekście oprócz galerii miliarda lam (czyli więcej niż jednego zwierzęcia) odpowiedź na ważne pytanie natury egzystencjalnej: po co światu lamy?

 

Kultura w Ekwadorze

Guayasamin

Guayasamin – Picasso Ameryki Południowej

Wielu artystów porównuje się do ikon sztuki. To pewnie chwyt marketingowy. W bardzo niewielu przypadkach porównanie takie jest uzasadnione, w tym jednak nie podlega większej dyskusji. Poznajcie życie i twórczość Guayasamina, jednego z najwybitniejszych artystów w Ameryce Południowej, malarza nieprzeciętnego i miłośnika sztuki oraz jeszcze większego miłośnika człowieka.

 

Templo del Sol – ekwadorska świątynia sztuki

Opowieść o nietuzinkowym miejscu wzniesionym przez nietuzinkowego człowieka. Świątynia Templo del Sol, wzorowana na świątyniach, jakie w tym miejscu wznosili Inkowie, gromadzi obecnie artefakty opowiadające historię Inków, oraz dzieła właściciela miejsca, Cristobala Ortegi, który maluje swoje obrazy… rękoma, bez użycia pędzla. I robi to pierwszorzędnie.

 

Informacje praktyczne o Ekwadorze

Jako, że w Ekwadorze spędziliśmy trochę czasu, to nagromadziliśmy dla was dużo więcej informacji praktycznych, niż w innych krajach. Sprawdźcie poniżej informacje praktyczne, ceny, komunikację, jak zorganizować tańszy wypad na Galapagos, zapisać się na kurs hiszpańskiego (i ogarnąć życie w Quito) oraz teksty o samym życiu w stolicy Ekwadoru.

Ekwador praktycznie

Ekwador praktycznie – informacje i ceny

Jaką walutę zabrać do Ekwadoru? Które bankomaty są bezprowizyjne? Jak działa komunikacja miejska i międzymiastowa w Ekwadorze? Ceny komunikacji. Jaką kartę SIM kupić? Jak działa internet? Bezpieczeństwo w Ekwadorze. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w tekście, w którym również przykładowe ceny artykułów spożywczych.

 

ambato

Ile kosztował nas pobyt w Ekwadorze?

Ile dziennie wydawaliśmy w Ekwadorze, czy zmieściliśmy się w zaplanowanym budżecie, jaki w ogóle mieliśmy zaplanowany budżet? Na te pytania i nie tylko, bo w zestawieniu również pozostałe kraje Ameryki Południowej, znajdziecie odpowiedź we wpisie. Chodźcie zobaczyć, ile pieniędzy nam ubyło podczas podróży 🙂

 

galapagos

Tanie Galapagos – jak zorganizować wyjazd i obniżyć jego koszta?

Wyspy Galapagos to raj na ziemi. W tym przypadku wybitnie drogi raj. Czy pobyt w raju musi zrujnować nam budżet? Odpowiedzi jak ograniczyć koszta pobytu na Galapagos szukajcie w naszym poradniku.

 

kurs językowy

Kurs językowy za granicą – jak go zorganizować i co trzeba wiedzieć?

Nauka języka w internecie tudzież szkole językowej w Polsce nie idzie tak szybko, jakbyście chcieli? Może najlepiej uczyć się języka w miejscu, w którym jest on używany? Sprawdźcie, jak zorganizować kurs językowy za granicą – na przykładzie nauki języka hiszpańskiego w Ekwadorze.

 

kierowcy

Uważaj, on się nie zatrzyma! 7 grzechów głównych kierowców w Ekwadorze

Dużo się słyszy o różnych przewinieniach kierowców w Polsce oraz o tym, jacy mili są kierowcy w Skandynawii. A jak to wygląda w Ameryce Południowej? Sprawdźcie, jak wyglądają relacje pieszy-kierowca w Ekwadorze. Szok i niedowierzanie, ale to prawda.

 

wegetarianin ekwador

Wegetarianin w Ekwadorze

Jedziesz do Ekwadoru i z jakiegokolwiek powodu nie jesz produktów odzwierzęcych? Boisz się, że podczas pobytu będziesz głodował/a? Nic bardziej mylnego! Sprawdź, czego warto szukać w barach i restauracjach Ekwadoru, aby uniknąć mięsnych potraw.

Co myślicie o Ekwadorze? Jest w waszych planach podróżniczych? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

zarezerwuj lot
zarezerwuj nocleg
wypożycz samochód
Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

8

 • Summer Bench

  Czerwiec 14, 2017

  Ekwador to marzenie 🙂 spełnimy je na pewno!

 • Arek Radtke

  Czerwiec 12, 2017

  Galapagos – bylismy, doswiadczylismy i az chce sie wrocic…wiec wrocimy:)

 • Cristobal Moxek

  Czerwiec 12, 2017

  Juz w październiku, bilet w jedną stronę 🙂

Dodaj komentarz