Skip to content

TropiMy Przygody


Najtańsze wyszukiwarki lotów [RANKING]

Najtańsze wyszukiwarki lotów [RANKING]

Szukanie atrakcyjnych cen lotów może irytować, ponieważ ceny pomiędzy liniami lotniczymi oraz pośrednikami bardzo mocno się różnią. Ten sam lot w jednej wyszukiwarce lotów może kosztować 2x więcej niż w innej, ale będzie tańszy niż bezpośrednio u przewoźnika. Skąd wiedzieć, która wyszukiwarka lotów jest najtańsza? Z naszego poradnika!

Postanowiliśmy porównać 10 wyszukiwarek lotów, aby znaleźć tę najkorzystniejszą, ponieważ okazuje się, że ceny różnią się nie tylko pomiędzy różnymi wyszukiwarkami lotów, ale także pomiędzy wersjami językowymi tej samej wyszukiwarki (!).

Skąd pomysł na porównanie?

Nie planowaliśmy lecieć na Galapagos, bo to bardzo droga przyjemność. Ale ostatnio zobaczyliśmy bardzo atrakcyjne ceny biletów i postanowiliśmy: raz się żyje, drugi raz gigantycznych żółwi i lwów morskich raczej nie zobaczymy! Jednak Avianca, którą chcieliśmy polecieć ostudziła nasze podekscytowanie, ponieważ atrakcyjne ceny są tylko dla Ekwadorczyków. Gringos muszą płacić 2x więcej (ale to historia na osobny artykuł)! Pomimo tego jednak, nasz apetyt na odwiedzenie Galapagos nie zmalał, wręcz przeciwnie – wzrósł… Wiecie jak to jest: najpierw czegoś nie chcecie, potem, jak się nadarzy okazja to jednak chcecie, a później jak już nie możecie, to chcecie jeszcze bardziej, czyż nie? No więc zaczęłam szukać tańszych lotów niż te oferowane przez Aviancę na ich stronie. Spędziłam kilka godzin przekopując najróżniejsze wyszukiwarki lotów. Najatrakcyjniejsze ceny różniły się od siebie znacząco, bo aż o 30%! Nie mogąc znaleźć w internecie informacji o tym, która wyszukiwarka oferuje najatrakcyjniejsze ceny, postanowiliśmy takie porównanie stworzyć i się nim z Wami podzielić. Wierzymy, że to skróci czas ślęczenia przed internetem nie tylko nam, ale również Wam. Wszak zakładka z ulubioną i najtańszą wyszukiwarką lotów to ważna rzecz w życiu każdego, kto lubi podróżować! 🙂

Metoda, którą przyjęliśmy

Sprawdziliśmy wiele wyszukiwarek lotów i do ostatecznego testu wybraliśmy 10 najtańszych: zarówno takich, u których bezpośrednio możemy kupić bilet, jak i porównywarek tychże stron: Esky.pl, Expedia.com, Flipo.pl, Google Flights, Kayak.pl, Momondo.pl, Skycheck.pl, Skyscanner.pl, Tanie-loty.pl oraz Tripsta.pl.

Wybraliśmy dwa zakresy dat, w których szukaliśmy lotów w obie strony: „last minute”, czyli od 1 do 15 marca 2016 oraz z trzymiesięcznym wyprzedzeniem: od 1 do 15 czerwca 2016. Jeśli chodzi o trasy, to szukaliśmy zarówno tras po Polsce, po Europie, jak i pomiędzy kontynentami. Oto lista 20 tras, dla których sprawdzaliśmy ceny biletów w obu terminach:

Warszawa – Wrocław, Kraków – Warszawa, Wrocław – Oslo, Gdańsk – Barcelona, Katowice – Londyn, Warszawa – Paryż, Poznań – Rzym, Londyn – Ateny, Paryż – Sztokholm, Amsterdam – Nowy Jork, Madryt – Bogota, Paryż – Sydney, Londyn – Chicago, Rzym – Mexico City, Warszawa – Teheran, Lizbona – Rio de Janeiro, Warszawa – Tokyo, Berlin – Kuala Lumpur, Santiago de Chile – Sydney, Pekin – Los Angeles.

Oto, co nam wyszło z naszego testu:

1. Loty po Europie – bilet kupiony na ostatnią chwilę

wyszukiwarka lotow

Najlepszą wyszukiwarką w tej kategorii okazało się Momondo. Na drugim miejscu Google flights, które tylko o punkt twyprzedziło Skyscannera. Słabe wyniki pozostałych stron, zwłaszcza dwóch ostatnich (Flipo i Expedia) spowodowane są głównie tym, że nie znajdują one często lotów tanich przewoźników (Ryanair i Wizz air) przez co oferują loty linii tradycyjnych i są mniej konkurencyjne, jeśli pod uwagę bierzemy tylko atrakcyjność biletu.

2. Loty po Europie – bilet kupiony z 3-miesięcznym wyprzedzeniem

wyszukiwarka lotow

Po raz kolejny Momondo zostawia w tyle konkurencję. W przypadku wylotu w dłuższej perspektywie czasu zmieniła się jednak kolejność wśród pozostałych wyszukiwarek. Na uwagę zasługują wyszukiwarki lotów Tripsta: (drugie miejsce) i Esky (miejsce trzecie), więc warto zajrzeć na te strony planując urlop z wyprzedzeniem. Po raz kolejny na ostatnich miejscach znalazły się Expedia i Flipo, które w przeciwieństwie do pozostałych stron nie było często w stanie znaleźć lotów w wybranych przez nas datach.

3. Loty po świecie – bilet kupiony na ostatnią chwilę

wyszukiwarka lotow

W tej kategorii notujemy zmianę lidera. O ile Momondo w tym zestawieniu zajmuje wysokie, drugie miejsce, mając tuż za plecami Skyscanner, o tyle najlepsza w tej kategorii okazała się wyszukiwarka lotów Skycheck. Jest to bardzo pozytywne zaskoczenie, gdyż o ile przy lotach wewnątrzeuropejskich plasowała się w okolicach środka stawki, o tyle przy lotach międzykontynentalnych ma na tyle korzystne ceny, iż zdecydowanie nie powinna być pomijana. Przyznamy, że to miła niespodzianka, gdyż ta wyszukiwarka lotów nie plasuje się wysoko w wynikach Google’a, a jak widać przy połączeniach interkontynentalnych, powinno się ją brać pod uwagę. My już zaczęliśmy z niej korzystać!

4. Loty po świecie – bilet kupiony z 3-miesięcznym wyprzedzeniem

wyszukiwarka lotow

Bez większych niespodzianek, na miejsce pierwsze powraca Momondo, jednak tuż za nim plasuje się Skycheck. Na miejscu trzecim mamy Kayak, który tylko nieco gorsze miejsce zajął przy zakupie biletów “na ostatnią chwilę” (czwarte). Stawkę najlepszych wyszukiwarek w tej kategorii uzupełnia Skyscanner. Ta czwórka pozostawia daleko w tyle pozostałe wyszukiwarki lotów, stając się opcją minimum przy szukaniu najtańszych połączeń pomiędzy kontynentami. Warto jednak czasem sprawdzać też wyszukiwarki z mniejszą ilością punktów w naszym rankingu. Dobrym przykładem jest Expedia, która choć w całym zestawieniu wypadła raczej przeciętnie, o tyle na lot interkontynentalny z pominięciem Europy (Pekin – Los Angeles) ceny miała najlepsze.

And the winner is…

wyszukiwarka lotow

Niekwestionowanym zwycięzcą naszego testu okazała się strona Momondo – gratulujemy! Nie dość, że wygrała w 3 z 4 kategorii (w 4. była druga), to jeszcze miała najwięcej najlepszych wyszukiwań – 16 wśród wszystkich tras (2 x20). Wyszukiwarka Skycheck, która zajęła drugie miejsce to dla nas pozytywne zaskoczenie – przyznajemy, że jej nie znaliśmy i nie używaliśmy, co prawdopodobnie było błędem. Skycheck był drugi również w ilości najlepszych wyszukiwań – 10. Trzecie miejsce w klasyfikacji punktowej zajął Skyscanner, natomiast trzeci w ilości najlepszych wyników – 6 – był Kayak, który w kwalifikacji punktowej był czwarty.

Jak widać, każda z czterech powyższych kategorii rządzi się swoimi prawami. Gdybyśmy mieli pokusić o wytypowanie “pakietu” najbardziej uniwersalnego, to będzie to na pewno Momondo, Skycheck, Skyscanner i Kayak. Używając Skychecka warto pamiętać, że w wyszukiwarce można sprawdzać najlepsze ceny dla kombinacji czterech lotnisk wylotu oraz czterech przylotu. Bardzo przydatna opcja, kiedy dość elastycznie podchodzimy do miejsca wylotu lub przylotu. Do tych czterech wyszukiwarek dołożylibyśmy jeszcze Google Flights jako uzupełnienie, gdyż o ile na sztywno wskazany termin rzadko ma lepsze ceny od konkurencji, o tyle pokazuje podpowiedzi bardziej korzystnych cen w ciągu kilku dni od wybranej daty. Poza tym ma kalendarz z cenami przypisanymi do każdego dnia, gdzie kilkoma kliknięciami możemy w ciągu sekundy prześledzić kilka najbliższych miesięcy.

WSKAZÓWKA: Sprawdzajcie nie tylko strony polskie strony wyszukiwarek (wiele z nich działa również na zagranicznych rynkach), ponieważ nawet wewnątrz jednej firmy, ceny na te same loty różnią się w różnych wersjach językowych. Dla przykładu, Momondo ma kilkanaście wersji dla różnych krajów i najlepsze ceny za ten sam lot pokazywał nam na polskiej stronie, ale zapewne nie zawsze jest to regułą.

I na koniec uwaga do wyszukiwarek z końca zestawienia. Nie odradzalibyśmy kategorycznie korzystanie z nich, zwłaszcza kiedy mamy sporo czasu na wyszukiwanie lotów. Wszędzie zdarzyć się mogą “złote strzały”. Mamy na to świetny przykład! Dzięki Flipo, które zaprezentowało się w standardowych wyszukiwaniach najgorzej, polecieliśmy kilka lat temu do Brazylii za rewelacyjną cenę, o którą teraz nie byłoby łatwo 🙂 Pamiętajcie również, żeby zawsze sprawdzać też ceny bezpośrednio u pośrednika, ponieważ nie zawsze wyszukiwarki mają lepsze ceny niż przewoźnicy, szczególnie kiedy chodzi o tanie linie lotnicze.

wyszukiwarka lotow

Jeśli znacie jakieś inne świetne wyszukiwarki lotów, podzielcie się nimi w komentarzach, wszystkim nam się przyda! 🙂 Ponadto, jeśli nasz ranking Wam się spodobał, udostępnijcie go dalej, wszak może być przydatny przy planowaniu wakacji, a my się nad nim bardzo napracowaliśmy! 🙂

zarezerwuj lot
zarezerwuj nocleg
wypożycz samochód
Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

48

 • Kojocik

  Listopad 13, 2018

  Kiwi też polecić można – mega opcja wyszukiwania lotnisk w okręgu (wylotowo i przylotowo) w powiązaniu że wszystkimi możliwymi zakresami czasowymi – wychodzi potężne narzędzie

 • Marta

  Październik 24, 2018

  Co sądzicie o korzystaniu z różnych promocji pojawiających się np. na flipo.pl ?
  Oferują czesto tanie loty, ktorych nie moge znaleźć szukając tak zywczajnie w wyszukiwarkach (momondo, skysacnner, etc). Warto korzystac z takich ofert? I czemu nie widze ich w normalnych wyszukiwarkach lotów?

  • Bartek

   Listopad 4, 2018

   Wiadomo, różnie z tym jest, my kiedyś raz też z flipo super cenę wyhaczyliśmy do Brazylii. Z pośrednikami zawsze jest ryzyko, często mają lepsze ceny, bo z wyprzedzeniem “bookują” sobie jakąś pulę u operatorów, ale jak się zacznie coś sypać, to już może być dużo gorzej. Generalnie to niektórzy wolą podąć ryzyko, bo jak się wszystko uda to będzie taniej, a inni kupują bilety bezpośrednio od linii lotniczych aby właśnie mieć spokój 😉

 • Ze wspomnianych korzystałam z eSky.pl

  Luty 5, 2018

  Ze wspomnianych korzystałam z eSky.pl. Lubię takie strony, bo mam wiele opcji w jednym miejscu, zarówno różne linie lotnicze, jak i dodatkowe usługi związane z podróżami. Wynik porównania mnie zaskoczył. Będę musiała się zapoznać i z tymi wyszukiwarkami. Świetna robota!

 • Lotnikowa

  Luty 5, 2018

  Ciekawe zestawienie i bardzo jasno wszystko opisane, na pewno daje to pewien pogląd gdzie warto zajrzeć, żeby mieć pewność na zakup całkiem tanich biletów.

  • Koralina

   Luty 5, 2018

   Dzięki! Mamy nadzieję, że będzie Ci się przydawać 🙂

 • AC

  Maj 1, 2017

  Czy możecie polecić jakichś sprawdzonych pośredników?

  • Koralina

   Maj 1, 2017

   Wiesz co, my korzystamy z rożnych, z reguły patrząc na cenę 🙂 Ale kilkakrotnie rezerwowaliśmy przez Tripstę, Go to Gate i eSky i nigdy nie mieliśmy z nimi żadnych problemów. Za to niezbyt dobrze wspominamy Tickets.pl.

   • AC

    Maj 1, 2017

    Bardzo dziękuję.

   • Mateusz

    Lipiec 19, 2017

    Witam, chcialbym sie dowiedziec o Twoich doswiadczeniach z tickets.pl, czego mozna sie po nich spodziewać przed ewentualna rezerwacja , pozdrawiam

    • Bartek

     Lipiec 23, 2017

     Witaj, kilkukrotnie robiliśmy przez nich rezerwacje biletów doświadczając ciągłych problemów/cyrków z płatnościami i niekończących się wymian mailowych bez konkretnych rezultatów, dlatego z pozycji klienta unikamy.

 • Mateusz Z.

  Wrzesień 8, 2016

  Witam, w jaki sposób przyznawaliście punkty poszczególnym przeglądarkom? Pozdrawiam 🙂

  • Koralina

   Wrzesień 8, 2016

   Metodę opisaliśmy we wpisie i punktowaliśmy od 1 do 10 na każdej szukanej trasie ze względu na cenę.

 • Góry i Ludzie

  Lipiec 23, 2016

  Przeprowadziliśmy w tym tygodniu podobny test – nie uwzględnialiśmy w nim Skychecka i Google Flights (może zrobimy to w ramach uaktualnienia, kto wie ;)), ale wyniki potwierdzają wysoką pozycję Momondo i Skyscannera. Coś w tym musi być…

  • Koralina

   Lipiec 24, 2016

   My najczęściej korzystamy z Momondo w praktyce i prawie za każdym razem pokazuje najlepsze ceny 🙂

 • Evi Mielczarek

  Lipiec 21, 2016

  Ja na Europę i kawałek za polecam azair.eu – najlepsze składaki tam znalazłam na Islandię czy do Porto – zanim weszły loty bezpośrednie. Co najważniejsze, wyszukiwanie nawet po 10 razy tego samego nie powoduje wzrostu ceny jak to się zdarza na innych wyszukiwarkach (kiedy widać zainteresowanie danym połączeniem cena rośnie).

  • Koralina

   Lipiec 24, 2016

   To prawda. Wtedy zawsze warto wejść w tryb incognito i znowu pokazują się ceny jak przy pierwszych wyszukiwaniach 😉

   • Ala

    Listopad 20, 2016

    A jak się wchodzi w tryb incognito?

    • Bartek

     Listopad 24, 2016

     Każda przeglądarka ma opcję otwarcia nowej karty i nowej karty incognito.

 • Marta

  Kwiecień 9, 2016

  Za każdym razem jak szukam lotów, to wchodzę na waszą stronę tutaj do tego posta, więc jestem tu co najmniej raz na dwa tygodnie 😉

  • Koralina

   Kwiecień 10, 2016

   Bardzo nam miło, właśnie po to powstał ten wpis, żeby ułatwiać życie. No i zachęcamy do jeszcze częstszych odwiedzin 😉

 • Emi

  Marzec 19, 2016

  Będę porównywać przed grudniowym lotem do Polski :)) Póki co zawsze najtaniej wychodziło mi na time4travel.pl – i obsługę mają niezłą.

  • Koralina

   Marzec 19, 2016

   Sprawdzimy też ten time4travel, może się przydać! 🙂

 • Karolina

  Marzec 14, 2016

  Ale się napracowaliście! Super ranking 🙂 Ja najczęściej korzystam ze Skyscannera ze względu na to, że pozwala znaleźć loty z opcją “Wszędzie” i przede wszystkim, co jest dla mnie zdecydowanie największą zaletą, bez określania konkretnych dat, a z opcją “Całego/Najtańszego miesiąca” 🙂 Pozdrawiam Was! 🙂

  • Koralina

   Marzec 14, 2016

   Dzięki! Tak, zdecydowanie to jest fajna opcja w Skyscannerze, też ją lubimy. Ale to warto wyszukać sobie najpierw w skyscannerze tak, a potem sprawdzić wybrane loty w innych wyszukiwarkach 🙂 Również pozdrawiamy! 🙂

 • Miśki Adventure Team

  Marzec 2, 2016

  na pewno się przyda-:)

 • monika

  Luty 28, 2016

  świetny ranking! właśnie szukam tanich lotów na Islandię z dużym wyprzedzeniem, więc spadliście mi z nieba! co za genialny ppomysł na post!!!!!!!!!!!! to idę teraz szturmować Momodo:))

  • Koralina

   Luty 28, 2016

   Cieszymy się, że wpis się przyda! 🙂 Sprawdź nie tylko Momondo, ale też i np. Skycheck i jeszcze bezpośrednio przewoźników! 🙂

 • Natalia

  Luty 27, 2016

  a gdzie azair ???? to jest najlepsza ever wyszukiwarka …

  • Koralina

   Luty 28, 2016

   Azair wyszukuje bilety w Europie i Azji – my robiliśmy porównanie wyszukiwarek, w których można znaleźć loty w każdy zakątek świata.

 • Mmalena

  Luty 27, 2016

  Mam mieszane uczucia 🙂 Zgadzam się, że momondo jest zdecydowanie najlepszą wyszukiwarką, ale.. Ale czasem dobrze sprawdzić finalna cenę zakupu bezpośrednio u przewoźnika, jak zaczną Cię przekierowywać, doliczać ceny transakcyjne, to wychodzi drożej. Momondo jest super, żeby się zorientować co i za ile lata, a potem idę bezpośrednio na stronę i kupuję bilet tam. 🙂
  Sprawdziło mi się w przypadku kupowania biletu z GDN do BKK, i podobnie z Phukket do BKK. Tam to w ogóle było mistrzostwo, bo bilet lotniczy kosztował 1/2 autobusowego 😀
  Dziwi mnie wysoka pozycja skyscannera, mam czasem wrażenie, ze nie znajduje on połowy lotów. 🙂 Musze przetestować skycheck bo go nie znałam.
  Ja jeszcze lubię fru.pl.

  • Koralina

   Luty 28, 2016

   Ależ oczywiście, że trzeba sprawdzać ceny w różnych wyszukiwarkach i u przewoźnika bezpośrednio – pisaliśmy o tym w podsumowaniu 🙂 Wszak nie można do końca ufać jednej wyszukiwarce 🙂 My też Skychecka nie znaliśmy wcześniej, poznaliśmy go wyszukując strony do tego testu i się z tego bardzo cieszymy 🙂

 • Zuzu

  Luty 27, 2016

  a ja jeśli chodzi o loty po Europie najnajnajbardziej polecam Azair.cz 🙂

  • Koralina

   Luty 28, 2016

   Jasne, Azair jest dobry, ale nie zamieściliśmy go w teście, bo nie wyszukuje tras światowych, które chcieliśmy włączyć do testu.

 • Złap trop

  Luty 26, 2016

  A próbowaliście wyszukiwarki Azuon.com? My jesteśmy jej wierni od bardzooo dawna i rzadko nas zawodzi 🙂

  • TropiMy Przygody

   Luty 26, 2016

   Nie z 2 powodów 😉 Po pierwsze testowaliśmy wyszukiwarki darmowe, po drugie Azuon średnio działa na trasach pomijających Europę 😉

 • Marcin

  Luty 25, 2016

  Właśnie porównałem Porto z Warszawy i przez Momondo wychodzi o ok 20% drożej niż bezpośrednio przez RYAINAIR. Może inne loty są tańsze:)

  • Koralina

   Luty 25, 2016

   Bardzo możliwe – żadna z wyszukiwarek nie daje 100% najtańszych wyników – pokazaliśmy tendencje na wielu wynikach, a nie najlepszy możliwy na jednym locie. A przede wszystkim porównywaliśmy wyszukiwarki lotów ze sobą, a nie ze sprzedażą biletów bezpośrednio u linii lotniczych.

  • Stefan

   Sierpień 13, 2017

   Może i Momondo radzi sobie na trasach światowych lecz na europejskich jest beznadziejna. Fakty:
   Trasa Warszawa-Ateny-Warszawa 14.09.2017-23.09.2017
   Momondo najtaniej znalazło za 1151 PLN
   Azair – 667 PLN !!!
   No coments.

   • Koralina

    Sierpień 14, 2017

    Możliwe. Ostatnio jak szukaliśmy to zauważyliśmy, że Momondo często przestaje wynajdywać te najkorzystniejsze oferty. Zmienia się.

 • Kinga

  Luty 25, 2016

  a ja o momondo ledwo słyszałam, raz coś tam dawno temu szukałam i potem zapomniałam. A dzis po waszym wpisie troche tam pobuszowałam i muszę przyznać, że całkiem całkiem to wygląda :O

 • Hanna

  Luty 25, 2016

  Świetne zestawienie! Jakoś tak wyszło, że zawsze w pierwszej kolejności szukałam lotów na momondo 🙂 Na Flipo patrzyłam tylko na promocje 😉

  • Koralina

   Luty 25, 2016

   Dzięki! 🙂 No my też od jakiegoś czasu na Momondo głównie szukamy i okazało się, że słusznie 🙂

 • Sebastian Sroka

  Luty 25, 2016

  Macie loty 🙂

  • Bartek Wudniak

   Luty 25, 2016

   Tacy już jesteśmy odlotowi 😉

Dodaj komentarz