Skip to content

TropiMy Przygody


Chile

Chile

Chile to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów Ameryki Południowej. Subpolarne i fiordowe południe, plaże, lasy, Andy ciągnące się przez całą praktycznie granicę z Argentyną, pustynie (Atacama) oraz miasta jak Santiago czy Valparaiso. Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem i co warto zobaczyć w Chile?

Lista wszystkich wpisów znajduje się poniżej. Kliknij, aby przejść do nich od razu.

Gdzie leży Chile?

Chile ciągnie się wąskim pasem przez niemal pół kontynentu. Długość kraju to prawie 4 300 km przy szerokości oscylującej zaledwie pomiędzy 90 a 468 km.


Kliknij na punkty na mapie

Kiedy najlepiej jechać do Chile?

W przypadku kraju tak długiego, w którym z racji na położenie geograficzne występuje tyle różnych klimatów, nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie o najlepszy termin na podróż. Musimy sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie na której części kraju zależy nam najbardziej. Wybierający się na subpolarne południe powinni brać pod uwagę chilijskie lato, gdyż zimą część dróg będzie nieprzejezdna. W środkowej części kraju o klimacie podzwrotnikowym najcieplej powinno być w styczniu, najzimniej w lipcu. W okresie zimy napotkamy tam również najwięcej opadów. Region północy jest wybitnie suchy, ze sporadycznymi opadami. Atacama uważana jest za jedno z najbardziej suchych miejsc na ziemi.

Znajdźcie najtańsze bilety dzięki rankingowi najtańszych wyszukiwarek lotów, który dla was przygotowaliśmy!

Wiza do Chile

Polacy wybierający się do Chile w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 90 dni zwolnieni są z obowiązku wizowego. W urzędzie imigracyjnym można przedłużyć pobyt o kolejne 90 dni. W praktyce każdorazowe przekraczanie granicy to nowe 90 dni pozwolenia na pobyt. Na granicy dostaniemy od policji mały druczek z naszymi danymi, który musimy oddać przy wyjeździe, ważne więc, by go nie zgubić. Na granicach obowiązują również restrykcyjne kontrole i zakaz przywożenia produktów organicznych z innych krajów. Więcej informacji na stronie poslkiego MSZu oraz we wpisie praktycznym na końcu tej strony.

Szczepienia przed wyjazdem do Chile

szczepienia-przed-wyjazdem

Lecicie do Chile i zastanawiacie się, na co powinniście się zaszczepić? Zaczynacie podróż po Ameryce Południowej i wolicie być przygotowani na różne sytuacje, które wam się mogą przytrafić? Malaria? Zika? Żółta febra i żółta książeczka szczepień? Czy jedno szczepienie wystarczy, czy trzeba je powtarzać co jakiś czas? Jeszcze nie wiecie? Koniecznie w takim razie sprawdźcie nasze podsumowanie Szczepienia przed wyjazdem – co warto wiedzieć i bądźcie bezpieczni!

Bezpieczeństwo w Chile

Ameryka Południowa bezpieczeństwo

Chile jest stosunkowo bezpiecznym krajem, jednak zdarza się tam sporo kradzieży, głównie kieszonkowych, giną też plecaki i walizki. W trakcie podróży spotkaliśmy wiele osób z Polski, którym bezpośrednio (lub ich znajomym) skradziono plecaki z pieniędzmi, dokumentami i sprzętem. Największe ryzyko takiej kradzieży występuje na dworcu autobusowym. Jak zminimalizować ryzyko takiej kradzieży? Polecamy sprawdzić i kierować się zasadami bezpieczeństwa, które dla was przygotowaliśmy. ⇒ CZYTAJ WIĘCEJ

Przytłoczeni natłokiem informacji potrzebnych do zaplanowania wyjazdu? Zostaw to nam! Pomagamy w przygotowaniach i układamy plany podróży po Chile (i nie tylko). Zainteresowani? Więcej informacji tutaj.

Co warto zobaczyć w Chile?

Wyspa Wielkanocna 

Wyspa Wielkanocna – cud (na końcu) świata

Choć Wyspa Wielkanocna jest częścią Polinezji, to przy okazji to jeden z głównych (naszym zdaniem) powodów do odwiedzin Chile. Sprawdźcie jak zorganizować wyjazd tak, aby nie zrujnować budżetu. Jak dotrzeć na Wyspę Wielkanocną, jakie są główne atrakcje Rapa Nui, gdzie spać i jak poruszać się po wyspie plus galeria zdjęć nieziemskich pomników przodków.

 

Pustynia Atacama 

Gwiazdy i rowery na Pustyni Atacama

Pustynia Atacama to jedno z najsuchszych miejsc na świecie, a przy tym idealne (z racji na odległość od miast i czyste powietrze) do oglądania gwiazd – okolica usiana jest obserwatoriami. To z jednego z nich ostatnio odkryto nowe planety (Trappist-1). Dodatkowo jest idealna, aby przejechać ją na… rowerze. Sprawdźcie jak zorganizować wycieczkę na Pustynię Atacama, najsuchsze miejsce świata.

 

Valparaíso 

Valparaiso – miasto absurdu i szaleństwa

Tak o Valparaiso pisał poeta Pablo Neruda. Valparaiso to miasto koloru i szarzyzny. Miasto street artu, niszczejących kamienic i niezrównanych widoków ze szczytów miejskich wzgórz. Sprawdźcie jak wygląda Valparaiso widziane z dołu i z góry. We wpisie znajdziecie również poradnik jak poruszać się po Valparaiso, trasę zwiedzania oraz informacje praktyczne.

 

Frutillar 

Frutillar czyli chilijskie Poziomkowo Dolne

Warto podczas podróży szukać miejsc spoza „topu” polecanego przez przewodniki. My tak właśnie trafiliśmy do Frutillar Bajo (czyli… Poziomkowa dolnego :p ). Piękny wulkan Osorno oraz miasteczko z niemiecką architekturą. Sprawdźcie jak tam dojechać i na co warto zwrócić uwagę. Dobra opcja na leniwy, słoneczny dzień, koniecznie przy strudlu z lokalnej kawiarni!

 

Cañon del Blanco 

Cañon del Blanco – historia pewnej znajomości

Opowieść o tym, że najlepsze rzeczy (i historie, które później długo będziemy opowiadać) przytrafiają się nam w najmniej oczekiwanym momencie. Sprawdźcie jak zostaliśmy wybawieni przed noclegiem na odludzi, tuż pod granicą w górach, jak poznaliśmy fantastycznego człowieka, trafiliśmy do wyjątkowego miejsca i… jaka historia stoi za tym zagadkowym zdjęciem Koraliny 😉

 

lama 

Po co światu lamy?

Co zobaczyć w Chile, ale coś z zuepłnie innej beczki 😉 Nie będzie o górach, przyrodzie czy miastach. Będzie o… lamach (i trochę alpakach też), drugiej, po flamingach miłości Koraliny 🙂 Może nie ma ich w Chile aż tyle, co w Peru czy Boliwii, a może po prostu lepiej się chowają 😉 Ale są! W tekście oprócz galerii miliarda lam (czyli więcej niż jednego zwierzęcia) odpowiedź na ważne pytanie natury egzystencjalnej: po co światu lamy?

 

Informacje praktyczne o Chile

Chile informacje

Chile praktycznie – informacje i ceny

Na koniec przewodnik/poradnik o Chile. Jak wymieniać walutę, jak przekraczać granicę, noclegi w Chile, komunikacja miejska i długodystansowa, ceny komunikacji i artykułów spożywczych w Chile. Do tego informacje o bezpieczeństwie i zagrożeniach zdrowotnych. Poradnik, który ułatwi wam zaplanowanie podróży i poruszanie się po kraju.

 

Valparaíso 

Ile kosztował nas pobyt w Chile?

Ile dziennie wydawaliśmy w Chile, czy zmieściliśmy się w zaplanowanym budżecie, jaki w ogóle mieliśmy zaplanowany budżet? Na te pytania i nie tylko, bo w zestawieniu również pozostałe kraje Ameryki Południowej, znajdziecie odpowiedź we wpisie. Chodźcie zobaczyć, ile pieniędzy nam ubyło podczas podróży 🙂

 

Co myślicie o Chile? Jest w waszych planach podróżniczych? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

[ezcol_1third]zarezerwuj lot[/ezcol_1third] [ezcol_1third]zarezerwuj nocleg[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]wypożycz samochód[/ezcol_1third_end] Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

Podziel się swoją opinią