Skip to content

TropiMy Przygody


Panama

Panama

Panama – kraj leżący na styku Ameryki Południowej i Północnej, które oddziela od siebie Kanał Panamski. Wszystko, co musicie wiedzieć o Panamie, przewodnik po Panama City, informacje praktyczne oraz sposoby na przekroczenie najtrudniejszej granicy w Ameryce Południowej, granicy pomiędzy Panamą a Kolumbią.

Lista wszystkich wpisów znajduje się poniżej. Kliknij, aby przejść do nich od razu.

Gdzie leży Panama?

Panama leży na styku dwóch Ameryk, które to oddziela od siebie Kanał Panamski. Jest również jedynym miejscem, gdzie na chwilę urywa się Panamericana – trasa drogowa ciągnąca się od Alaski po Ziemię Ognistą.

Kliknij na punkty na mapie

Kiedy najlepiej jechać do Panamy?

Średnia temperatura w Panamie w przeciągu roku to 27 stopni Celsjusza i raczej nie obserwuje się dużych wahań. Pora deszczowa, której najlepiej unikać, trwa od kwietnia do grudnia. My wylądowaliśmy w Panamie z końcem listopada i było już całkiem przyzwoicie, lało tylko co drugi-trzeci dzień 😉

Znajdźcie najtańsze bilety dzięki rankingowi najtańszych wyszukiwarek lotów, który dla was przygotowaliśmy!

Wiza do Panamy

Polacy udający się do Panamy w celach turystycznych na maksymalny okres 90 dni zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy. Teoretycznie celnik na lotnisku lub granicy lądowej poprosić nas może (nam się to nie przytrafiło) o dokument potwierdzający chęć opuszczenia kraju (np. bilet lotniczy) oraz wyciąg z konta dokumentujący posiadanie wystarczających środków (min. 500$) na pobyt w kraju. Więcej informacji na stronie polskiego MSZu.

Szczepienia przed wyjazdem do Panamy

szczepienia-przed-wyjazdem

Lecicie do Panamy i zastanawiacie się, na co powinniście się zaszczepić? Zaczynacie podróż po Ameryce Południowej i wolicie być przygotowani na różne sytuacje, które wam się mogą przytrafić? Malaria? Zika? Żółta febra i żółta książeczka szczepień? Czy jedno szczepienie wystarczy, czy trzeba je powtarzać co jakiś czas? Jeszcze nie wiecie? Koniecznie w takim razie sprawdźcie nasze podsumowanie Szczepienia przed wyjazdem – co warto wiedzieć i bądźcie bezpieczni!

Bezpieczeństwo w Panamie

Ameryka Południowa bezpieczeństwo

W Panamie występuje ryzyko ataków rabunkowych i kradzieży, zwłaszcza w Panama City oraz Colon, o bezpieczeństwie którego krążą legendy. Najlepiej uważać, gdzie się udajemy, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Nie polecamy również przeprawiania się przez granicę lądową do Kolumbii – Puszcza Darien to szlak handlarzy narkotyków, na którym nie ma rzadnego posterunku policji. Jest to również jedyne miejsce, gdzie urywa się Panamericana. Polecamy również sprawdzić i kierować się zasadami bezpieczeństwa, które dla was przygotowaliśmy. ⇒ CZYTAJ WIĘCEJ

Co warto zobaczyć i wiedzieć o Panamie?

panama

Esto es Panama!

Panama City – stolica Panamy, która miejscami wygląda jak miasto na Florydzie czy w Kalifornii, gdzie indziej jak brazylijskie favele, a gdzie indziej jeszcze jakby dżungla starała się odebrać człowiekowi teren, który jej wydarł. Do tego oferuje niezłe widoki, Casco Viejo oraz Kanał Panamski. Sprawdźcie, co musicie wiedzieć przed udaniem się do stolicy Panamy.

 

panama kolumbia

Jak przekroczyć granicę Panamy z Kolumbią?

Granica Panamy z Kolumbią to najtrudniejsza do przekroczenia (o ile nie lecimy samolotem) granica w Ameryce Południowej. Dżungla porastająca pas graniczny to teren przemytu narkotyków z Kolumbii. Sprawdźcie jakie macie opcje na przekroczenie tej granicy udając się na południe.

 

panama-kolumbia

Panama praktycznie – informacje i ceny

Wszystko, co musicie wiedzieć, zanim udacie się w podróż do Panamy. Sprawdźcie informacje o wymianie waluty, kompletny przewodnik po lotnisku, komunikacji, informacji i mieście Panama, bezpieczeństwie, przykładowe ceny produktów spożywczych i wiele więcej. Konieczne do przeczytania przy planowaniu podróży.

 

panama-kolumbia

Ile kosztował nas pobyt w Panamie?

Ile dziennie wydawaliśmy w Panamie, czy zmieściliśmy się w zaplanowanym budżecie, jaki w ogóle mieliśmy zaplanowany budżet? Na te pytania i nie tylko, bo w zestawieniu również pozostałe kraje Ameryki Południowej, znajdziecie odpowiedź we wpisie. Chodźcie zobaczyć, ile pieniędzy nam ubyło podczas podróży 🙂

 

wegetarianin panama

Wegetarianin w Panamie

Informacje, które mogą pomóc osobom na diecie bezmięsnej, udającym się do Panamy. Sprawdźcie, czego możecie się spodziewać po przylocie na swoich talerzach. W tekście również informacje o sąsiedzie Panamy, Kolumbii.

 

owoce egzotyczne

11 owoców, o których istnieniu nie miałeś pojęcia

Owoce egzotyczne potrafią zaskoczyć nie tylko smakiem, ale i sposobem, w jaki należy je spożywać. Sprawdźcie, czego możecie się spodziewać (i które owoce koniecznie trzeba spróbować) w tej części świata!

 

Co myślicie o Panamie? Jest w waszych planach podróżniczych? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

[ezcol_1third]zarezerwuj lot[/ezcol_1third] [ezcol_1third]zarezerwuj nocleg[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]wypożycz samochód[/ezcol_1third_end] Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

Podziel się swoją opinią