Skip to content

TropiMy Przygody


Ameryka Południowa

Ameryka Południowa

Ameryka Południowa to kontynent, do którego przed podróżą podchodziliśmy z lekkim sceptycyzmem. “Pół roku nam wystarczy, później dalej w drogę”… cóż, po prawie roku opuszczaliśmy kontynent wiedząc, że zostawiamy tu spory kawałek serca. I, że nasza przygoda z Ameryką Południową dopiero się rozpoczęła.

Lista wszystkich krajów znajduje się poniżej. Kliknij, aby przejść do nich od razu.

Gdzie leży Ameryka Południowa?

Ameryka Południowa leży na półkuli zachodniej i w większości na południowej. Ameryka Południowa jest czwartym co do wielkości kontynentem na świecie (17.8 mln km2), zamieszkuje ją niespełna 6% ludności świata. Największym miastem kontynentu jest Brazylijskie Sao Paolo, które wg różnych źródeł zamieszkuje od 16 do 20 milionów mieszkańców. A gdzie my byliśmy w Ameryce Południowej?


Kliknij na punkty na mapie

Kiedy najlepiej jechać do Ameryka Południowej?

Ameryka Południowa to ciągnące się przez cały kontynent Andy z klimatem wysokogórskim, dżungle, pustynie, dwa oceany, pory suche, deszczowe, wiele klimatów i spora rozciągłość geograficzna. Dogodną porę najlepiej sprawdzać dla konkretnych krajów biorąc pod uwagę opady, temperatury oraz ruch turystyczny w danym miesiącu.

Znajdźcie najtańsze bilety do Ameryki Południowej dzięki rankingowi najtańszych wyszukiwarek lotów, który dla was przygotowaliśmy!

 Ameryka Południowa – obowiązek wizowy

Ameryka Południowa stoi przed obywatelami Polski otworem. Jedynymi krajami, do których Polaków obowiązują wizy (o które musimy zaaplikować przed wyjazdem – nie wystawia się ich na granicy) są Gujana oraz Surinam. W każdym z pozostałych krajów wizę turystyczną, czyli czystą formalność, dostaniemy w postaci pieczątki na granicy bez żadnych dodatkowych opłat (oprócz tych nielegalnych jak drobne łapówki – pozdro Boliwia!). Aktualną sytuację wizową najlepiej sprawdzić przed wyjazdem na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Szczepienia przed wyjazdem do Ameryki Południowej

szczepienia-przed-wyjazdem

Lecicie do Ameryki Południowej i zastanawiacie się, na co powinniście się zaszczepić? Wolicie być przygotowani na różne sytuacje, które wam się mogą przytrafić? Malaria? Zika? Żółta febra i żółta książeczka szczepień? Czy jedno szczepienie wystarczy, czy trzeba je powtarzać co jakiś czas? Jeszcze nie wiecie? Koniecznie w takim razie sprawdźcie nasze podsumowanie Szczepienia przed wyjazdem – co warto wiedzieć i bądźcie bezpieczni!

Bezpieczeństwo w Ameryce Południowej

Ameryka Południowa bezpieczeństwo

Ameryka Południowa to kontynent bardzo niejednoznaczny. Z pewnością demonizowany przez wielu, zwłaszcza tych, których tam nie było. Ma oczywiście swoje ciemne miejsca i złych ludzi, ale gdzie na świecie ich nie ma? Należy pamiętać, że zmorą wielu turystów są kieszonkowcy oraz kradzieże mienia pozostawionego w hotelach i nierozważnie na dworcach. Z drugiej strony wielu turystów to zmora miejscowych 😉 Warto mieć oczy dookoła głowy, kierować się zdrowym rozsądkiem, ale też nie popadać ze skrajności w skrajność. Polecamy również sprawdzić i kierować się zasadami bezpieczeństwa, które dla was przygotowaliśmy. ⇒ CZYTAJ WIĘCEJ

Ameryka Południowa – podsumowanie budżetu

Koszt podróży Ameryka Południowa

Nasza podróż po Ameryce Południowej trwała równo 10 miesięcy. W tym czasie odwiedziliśmy 10 krajów. Jak wygląda podsumowanie naszych wydatków z każdego z tych krajów? Który z nich okazał się najtańszy, który najdroższy, gdzie zmieściliśmy się w budżecie, a gdzie go przekroczyliśmy? Sprawdźcie podsumowanie naszego budżetu, które dla was przygotowaliśmy! ⇒ CZYTAJ WIĘCEJ

Kraje w Ameryce Południowej

Ameryka Południowa Argentyna

Argentyna

Kraj wina, steków i tanga. I oszałamiającej przyrody. I wielkiej pustki Patagonii. I Południowego Końca Świata 😉 I wielu innych rzeczy. Jakich? Jak przygotować się do Wyjazdu do Argentyny? Co zobaczyć i gdzie pojechać? Sprawdźcie nasz mini przewodnik po kraju!

 

Ameryka Południowa Boliwia

Boliwia

Skrywa w sobie wielki skarb – Salar de Uyuni, największą solną pustynię świata. Ale to nie jedyny powód, aby odwiedzić ten kraj. Sprawdźcie, jak przygotować się do podróży do Boliwii, o czym należy wiedzieć, gdzie się wybrać i co skosztować.

 

Ameryka Południowa Brazylia

Brazylia

Kraj zajmujący prawie połowę kontynentu. My odwiedziliśmy go dwa razy, spędzając nasz czas w stanie Rio de Janeiro oraz w okolicach Foz do Iguasu. Wybieracie się w te regiony? Sprawdźcie poradniki z informacjami praktycznymi oraz polecane przez nas miejsca.

 

Chile informacje

Chile

Najwięcej najfajnieszych, najbardziej pomocnych i życzliwych ludzi spotkaliśmy właśnie tu. Przypadek? Nie sądzimy 🙂 Poza ludźmi kraj oferuje nieziemskie krajobrazy andyjskie, mroźne fiordy, gorącą pustynię Atacama i wiele innych miejsc. Co zobaczyć? Jak przygotować się do wyprawy? Podpowiedzi znajdziecie w naszym przewodniku po Chile.

 

Ameryka Południowa Ekwador

Ekwador

Kraj, który nie dość, że dobrze zwiedziliśmy, to jeszcze przez chwilę udało nam się w nim pomieszkać. To tu uczyliśmy się hiszpańskiego. W przewodniku po Ekwadorze znajdziecie mnóstwo informacji praktycznych, przewodnik (z opcją na 3 dniową wycieczkę) po Quito oraz wiele innych, polecanych miejsc łącznie z galeriami zdjęć.

 

Ameryka Południowa Kolumbia

Kolumbia

Do póki nie dotarliśmy do Chile twierdziliśmy, że Kolumbia to kraj najbardziej życzliwych ludzi w Ameryce Południowej. Teraz już sami nie wiemy, ale czy to ważne? Sprawdźcie w naszym przewodniku po kraju jak zorganizować wyjazd do Kolumbii, gdzie warto pojechać, o czym wiedzieć przed wyjazdem.

 

Ameryka Południowa Paragwaj

Paragwaj

Kraj – zagadka. Jeden z najrzadziej odwiedzanych w Ameryce Południowej. W wielu miejscach znajdziecie opinie, że turystów w Paragwaju nie ma, bo nie ma tam po co jechać. Bo nic w Paragwaju nie ma. Czy to prawda? Czy rzeczywiście warto ominąć ten kraj? Sami się przekonajcie 😉

 

 PeruAmeryka Południowa Peru

Jeden z absolutnych hitów turystycznych w Ameryce Południowej. Peru to kraj niebywale pięknych Andów, tęczowych gór, Machu Picchu, Amazonki, Kanionu Colca, najlepszej kuchni w Ameryce Południowej i wymieniać by tak można bardzo długo. W przewodniku po Peru masa informacji praktycznych, gotowe plany wycieczek po Peru oraz galerie zdjęć z polecanych miejsc.

 

Ameryka Południowa Urugwaj

 Urugwaj

Jeden z najmniejszych krajów w Ameryce Południowej. Sprawdźcie gotowe plany wycieczek, informacje praktyczne, polecane miejsca oraz galeria zdjęć i przekonajcie się sami, czy warto włączyć Urugwaj do waszych planów podróżniczych w Ameryce Południowej!

 

Bonus

PanamaAmeryka Południowa Panama

Niby prawie połowa kraju leży w Ameryce Południowej, ale geograficznie przynależy do Ameryki Północnej. Tradycyjnie wymieniana jako jeden z krajów Ameryki Środkowej lub… Ameryki Łacińskiej. Taki mały kraj, a na 4 kontynentach leży 😉 Sprawdźcie, gdzie w Panamie się wybrać, o czym należy wiedzieć, jak się na miejscu we wszystkim połapać i jak najlepiej dalej do Kolumbii podróżować.

Co myślicie o Ameryce Południowej? Jest w waszych planach podróżniczych? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

zarezerwuj lot
zarezerwuj nocleg
wypożycz samochód
Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!