Skip to content

TropiMy Przygody


Nowa Zelandia

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia to kraj marzenie na krańcu świata. Albo też, jak mawiają mieszkańcy tego kraju, na początku świata 😉 Tylko jak się do Nowej Zelandii dostać? Kiedy najlepiej przylecieć? Jak zorganizować podróż i do jakich miejsc warto się wybrać? Czy zobaczymy na miejscu Hobbita i krainy z Władcy Pierścieni? I ile to wszystko będzie kosztowało? Odpowiedzi poniżej.

Lista wszystkich wpisów znajduje się poniżej. Kliknij, aby przejść do nich od razu.

Gdzie leży Nowa Zelandia?

Niby śmieszne pytanie, ale jak przyjdzie co do czego to niejednemu może zrobić się głupio :p Odpowiadamy więc, patrząc z Wrocławia dokładnie na końcu świata. Patrząc z Auckland dokładnie na jego początku 😉 Na mapie najlepiej szukać obok Australii. Do niedawna uczyliśmy się o kontynencie Australia i Oceania, w skład którego wchodzi również Nowa Zelandia. Możemy chyba powoli o tym zapomnieć, gdyż całkiem niedawno nowozelandzcy (a jakże) naukowcy wysnuli tezę, iż Nowa Zelandia to tak naprawdę część osobnego kontynentu, Zelandii, którego 90% znajduje się pod wodą.


Kliknij na punkty na mapie

Kiedy najlepiej lecieć do Nowej Zelandii?

Nowa Zelandia leży na półkuli południowej. Co to oznacza dla nas oznacza? Pory roku w Nowej Zelandii występują dokładnie na odwrót do naszych. Gdy u nas jest zima, w Nowej Zelandii panuje lato. Aby trafić na najlepsze temperatury najlepiej wybrać się na wakacje pomiędzy październikiem a kwietniem. Pamiętać należy przy tym, że grudzień-styczeń to czas świąt i szczyt sezonu, więc w pakiecie dostaniemy tłok w najbardziej turystycznych miejscach. Pamiętać należy wtedy o zabukowaniu noclegów z wyprzedzeniem, aby nie pozostać bez dachu nad głową w okresie świąteczno-noworocznym.

Znajdźcie najtańsze bilety dzięki rankingowi najtańszych wyszukiwarek lotów, który dla was przygotowaliśmy!

Wiza do Nowej Zelandii

Polacy udający się do Nowej Zelandii na okres nie dłuższy niż 3 miesiące nie potrzebują ubiegać się o wizę. Przy pobytach dłuższych, przedłużaniu pobytu oraz gdy udajemy się do Nowej Zelandii w celach zarobkowych zobowiązani jesteśmy do aplikowania o wizę. Wszelkich informacji na temat procesu wizowego najlepiej szukać na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz  nowozelandzkiego Urzędu Imigracyjnego.

Przytłoczeni natłokiem informacji potrzebnych do zaplanowania wyjazdu? Zostaw to nam! Pomagamy w przygotowaniach i układamy plany podróży po Nowej Zelandii (i nie tylko). Zainteresowani? Więcej informacji tutaj.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Nowej Zelandii?

praca w Nowej Zelandii

Praca w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wyjazdów zarobkowych Polaków. Stawka minimalna (w pierwszej połowie 2019 roku) to 16.50$ za godzinę pracy, w zawodach specjalistycznych to min. 25$. Ludzie są bardzo przyjacielscy, pomocni, a pracodawcy nastawieni na zbilansowanie życia zawodowego i prywatnego. Jest to dobry sposób, aby trochę dorobić i mieć więcej czasu na zwiedzanie kraju (roczna wiza working holiday) lub zostać na dłużej/na stałe (wizy profesjonalne). Sprawdźcie, jak znaleźć pracę oraz ogarnąć się po przylocie do Nowej Zelandii!

 

Road trip po Nowej Zelandii

Jak zorganizować road trip po Nowej Zelandii?

Podpowiadamy, jak przygotować road trip po Nowej Zelandii. Dlaczego lepiej zwiedzać samochodem niż autobusami, czy auto kupić, czy może wypożyczyć, jak to zrobić i gdzie szukać kempingów.  Gdybyśmy przeczytali taki wpis przed naszym wylotem do Nowej Zelandii, nasze życie zapewne byłoby trochę łatwiejsze 😉 NIech wasze takie będzie! 🙂

 

Camp Stream Hut

Jak przygotować się na trekking w Nowej Zelandii?

Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć przed wybraniem się w nowozelandzkie góry, jaki sprzęt warto ze sobą zabrać, co jeść, gdzie nocować itp. Wszystko, co potrzebujecie wiedzieć o trekkingu w Nowej Zelandii zebrane w jednym wpisie. Bierzcie i idźcie w góry! 🙂

 

filmy z Nowej Zelandii

Filmy z Nowej Zelandii, które warto zobaczyć

Podróżować po danym kraju można zwiedzając zabytki, przemierzając szlaki na łonie natury, degustując lokalną kuchnię lub… oglądając filmy 😉 Znacie jakieś filmy z Nowej Zelandii? Mówią wam coś takie nazwiska jak Jemaine Clement czy Taika Waititi? Słyszeliście o Once Were Warriors tudzież Hunt for Wilderpeople? Wiecie, jak są pokazywane na ekranie problemy maoryskiej części społeczeństwa Nowej Zelandii? Jeśli na przynajmniej jedno z tych pytań odpowiedzieliście „nie”, ten wpis jest dla was!

 

kiwi

33 oznaki, że jesteś Kiwi!

Nowa Zelandia to kraj bardzo daleki od Polski i to nie tylko w sensie geograficznym. Jaki jest typowy mieszkaniec Nowej Zelandii? Jakie śmieszne lub wkurzające rzeczy robi w życiu oraz… kim jest ten Kiwi? Zapraszamy na nasze humorystyczne podsumowanie fajnych i niefajnych rzeczy, jakie zaobserwowaliśmy mieszkając w Nowej Zelandii 😉

 

Kultura pracy w Nowej Zelandii

Kultura pracy w Nowej Zelandii

Rozdział „Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Nowej Zelandii?” zaczęliśmy od pracy i na pracy skończymy. Tym razem trochę przemyśleń i spostrzeżeń na temat kultury pracy w Nowej Zelandii i relacji, jakie panują między pracodawcą a pracownikiem. Będzie słodko i gorzko. Jak bardzo, wg was, Nowa Zelandia różni się od Polski. Jeśli nie wiecie to tym bardziej polecamy lekturę tekstu.

 

Co warto zobaczyć w Nowej Zelandii?

najpiękniejsze miejsca w Nowej Zelandii(nasze) Najpiękniejsze miejsca w Nowej Zelandii

To jest dobry tekst do rozpoczęcia poszukiwań inspiracji, co takiego w Nowej Zelandii zobaczyć. Od północnych krańców Wyspy Północnej po południowe zakątki Wyspy Południowej. Znajdziecie tutaj wszystko to, za co pokochaliśmy Nową Zelandię!

 

najpiękniejsze drogi Nowej Zelandii

Najbardziej zjawiskowe drogi Nowej Zelandii

Nowa Zelandia to kraj idealny na tzw. road trip. Niesamowite krajobrazy, stosunkowo mały ruch na drogach, sporo miejsc na camping. Wspominałem już o krajobrazach? Jaraliście się od zawsze filmami drogi i marzyliście, iż pewnego dnia sami usiądziecie za kółkiem i ruszycie w kierunku zachodzącego słońca? Sprawdźcie, jak zorganizować road trip waszego życia!

 

Milford Sound – najpiękniejszy fiord w Nowej ZelandiiMilford Sound

Milford Sound to prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych fiordów na świecie, oczywiście poza tymi w Norwegii 😉 Miesce, którym nie sposób się nie zachwycać. Kiedy najlepiej się wybrać do Milford Sound? Co robić w regionie Milford Sound? Zobaczcie zdjęcia z tego niesamowitego miejsca, sprawdźcie informacje praktyczne i polecane miejsca. 

Queenstown

Queenstown – góry, adrenalina i tłumy turystów

Jest takie miejsce w Nowej Zelandii gdzie prędzej czy później trafiają wszyscy turyści, a z którego do internetu trafiają tysiące zdjęć „najpiękniejsze” w Nowej Zelandii. To Queenstown, adrenalinowa stolica Nowej Zelandii, miejsce, gdzie narodziło się skakanie na bungee. Sprawdźcie, jakie płatne i darmowe atrakcje tu na was czekają.

 

Southern Scenic Route

Southern Scenic Route: road trip po południu Nowej Zelandii

Lubicie road tripy? Poczucie wolności, setki zapierających dech w piersiach miejsc, po prostu uczucie bycia w drodze? Nowa Zelandia to kraj wręcz do road tripów stworzony! Sprawdźcie, jak zorganizować tygodniową podróż szlakiem Southern Scenic Route po południu Wyspy Południowej! W tekście informacje praktyczne, rozpisany każdy dzień podróży, noclegi oraz piękne zdjęcia z trasy!

 

Christchurch

Christchurch – re:start miasta

Centrum Christchurch nie jest typowe. Z resztą, całe miasto nie jest typowe, ale ciekawe: z jednej strony trzęsienia ziemi sprzed kilku lat go nie oszczędziły i jeszcze się z tego nie podniosło. Z drugiej jednak to miasto tętniące sztuką i kulturą, które bardzo je ożywiają. Zobaczcie, jak to wszystko przeplata się ze sobą!

 

Northland

Northland – atrakcje północy Nowej Zelandii

Jeden z gorętszych regionów Nowej Zelandii, do którego droga wiedzie przez Auckland. Czy warto po przylocie nadrobić drogi i udać się na najbardziej północną część Nowej Zelandii? Co robić w regionie Nortland i na ile zaplanować podróż? Gdzie spać i jak nie przepłacić na noclegach i benzynie? Odpowiedzi w tekście.

 

Hobbiton Nowa Zelandia

Jeden dzień w Hobbitonie

Hobbiton – fantastyczna kraina z kart książek Tolkiena, ożywiona w Nowej Zelandii przez Petera Jacksona. Jeśli planujecie wypad do Nowej Zelandii (zwłaszcza, jeśli jesteście fanami Mistrza) sprawdźcie, jak dostać się do Hobbitonu, jak wygląda zwiedzanie oraz ile to będzie kosztowało! W bonusie metoda na opornych kompanów podróży, którzy nie podzielają waszego entuzjazmu.

 

Nowa Zelandia śladami Władcy Pierścieni

Nowa Zelandia śladami Władcy Pierścieni

Tekst, który pobił wszelkie nasze rekordy, gdyż prace nad jego przygotowaniem trwały rok! Rok wyszukiwania i jeżdżenia w różne miejsca, które „zagrały” we Władcy Pierścieni, robienia zdjęć, szukania kadrów filmowych, ale się udało i to z całkiem niezłym efektem! Oddajemy w wasze ręce przewodnik po Nowej Zelandii śladami Władcy Pierścieni i Hobbita! Sprawdźcie (w tekście mapa!) jak dotrzeć do tych wszystkich miejsc, polecamy również galerię zdjęć miejsca z filmu vs rzeczywistość 🙂 Udanej podróży!

 

West Coast co warto zobaczyć

West Coast czy Wet Coast?

Co warto zobaczyć na Zachodnim Wybrzeżu Wyspy Południowej Nowej Zelandii? Czy warto nadrabiać drogi i wydłużaj trasę road tripu po Nowej Zelandii, aby jechać na West Coast? Jak tam najlepiej dojechać? I co robić w deszczu, aby dzieci się nie nudziły? Zwłaszcza, gdy ponad połowę roku leje deszcz? Sprawdźcie polecane przez nas miejsca, galerię zdjęć oraz informacje praktyczne!

 

Wellington zwiedzanie

7 powodów, aby odwiedzić Wellington

Stolica Nowej Zelandii ma trochę pecha, będąc jakby na uboczu, podczas gdy prym wśród miast wiedzie Aucklad. Czy zasłużenie? Przekonajcie się, czy warto zatrzymać się w Wellington podczas podróży po Nowej Zelandii i zwłaszcza, podczas przeprawy promowej pomiędzy wyspami, czy lepiej od razu jechać dalej. Co warto zrobić z ekstra czasem, jeśli na prom czekamy?

 

Mount Taranaki trekking na wulkan

Mount Taranaki, nowozelandzki wulkan, który udaje, że jest w Japonii

Mało jest takich kozaków w Nowej Zelandii jak Mount Taranaki. Wulkan grał już w filmach (np. jego partnerem był Tom Cruise w filmie „Ostatni Samuraj”), jest prawie idealnie okrągły, nieźle się prezentuje i jest w stanie oszukać miliony Japończyków, że jest wulkanem Fidżi 😉 A do tego tuż „za rogiem” ma Kiwi Park Jurajski! Tak to właśnie sprawa wygląda z tym wulkanem Taranaki!

 

Nowa Zelandia poza turystycznym szlakiem

Korzystając z okazji, że w Nowej Zelandii poświęcamy wiele miesięcy naszej podróży, postanowiliśmy wam pokazać miejsca spoza głównych szlaków wyznaczanych przez najpopularniejsze przewodniki i przecieranych rokrocznie tysiącami camperów.

Quail Island

Nowa Zelandia poza szlakiem: Quail Island – wyspa złodziei ptasich jaj

Wyspa Quail z pewnością nie należy do najbardziej znanych atrakcji Nowej Zelandii. Nie miała też szczęścia w przeszłości, a to złodzieje, a to tajemnicze śmierci, chorzy na trąd czy kwarantanna dla podróżnych. Czy warto tu przypłynąć będąc w Christchurch? I jak to w ogóle zaplanować? Odpowiedzi znajdziecie w tekście.

 

Lake BenmoreNowa Zelandia poza szlakiem: Lake Benmore

Miejsce absolutny hit. Okolice Lake Benmore to jedno z piękniejszych miejsc na Wyspie Południowej, wciąż jeszcze bardzo mało znane. Sprawdźcie jak tam dojechać i co robić. Przygotowaliśmy plan wycieczki na cały dzień łącznie ze wskazówkami, gdzie jeść, aby było pięknie i malowniczo 😉 Tekst z wybitnie dużą ilością zdjęć.

 

Camp Stream Hut

Nowa Zelandia poza szlakiem: Camp Stream Hut

Fajny szlak będący maleńką częścią Te Araroa, który przechodzi przez całą Nową Zelandię. Jego punktem kulminacyjnym jest nocleg w chatce w górach, pośrodku niczego. Cudowna opcja na weekend z dala od turystów w Lake Tekapo. A w tekście wyjaśnienie, dlaczego niewiele spaliśmy w tej cudnej chatce.

 

okolice Christchurch

Nowa Zelandia poza szlakiem: okolice Christchurch – co warto zobaczyć poza miastem?

Christchurch to główne miasto Wyspy Południowej, dla większości jedynie miejsce, z którego zaczynają i/lub kończą swoją podróż po tej części Nowej Zelandii. A to błąd, tak samo miasto, jak i jego okolice mają wiele do zaoferowania. W tekście o okolicach Christchurch podpowiadamy wam gdzie pojechać i co zrobić, aby atrakcyjnie wypełnić

 

The World's Fastest Indian Invercargill

Invercargill – prawdziwa histora pogonii za marzeniami

Film The World’s Fastest Indian to chyba jeden z najbardziej motywacyjnych filmów, jakie powstał. Dobra rola Anthonego Hopkinsa, krajobrazy Nowej Zelandii (i trochę USA) oraz walka z przeciwnościami losu o spełnianie marzeń. My dotarliśmy na południowy skraj Nowej Zelandii, aby w rodzinnym mieście Burta Munro, bohatera Pogonii za marzeniami poszukać jego śladów. Jesteście ciekawi co z tego wyszło?

 

 

Co myślicie o Nowej Zelandii? Jest w waszych planach podróżniczych? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

[ezcol_1third]zarezerwuj lot[/ezcol_1third] [ezcol_1third]zarezerwuj nocleg[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]wypożycz campera[/ezcol_1third_end] Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub campera za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

9 Komentarze

 • Aska

  16 października, 2018

  Stało sie! Bilety kupione 😉 No to lecimy! 24 luty do 17 marca 2019 będziemy podbijać Kiwaczków 😉
  Bardzo się cieszę, że trafiłam do Waszego Świata – łatwiej mi bedzie zaplanować jak i gdzie się poruszać. Dziekuję że odwalacie kawał tak wielkiej roboty!!! Pozdrawiam bardzo serdecznie

  • Koralina

   22 października, 2018

   Cieszymy się, że informacje się przydadzą! Trochę zazdrościmy, że to wszystko przed wami 😛

  • Michał

   21 listopada, 2019

   Witam , my lecimy 4 lutego i jesteśmy do 8 marca . Po przeczytaniu wielu artykułów o NZ zaczyna się nam podobać:)

 • justyna

  19 grudnia, 2017

  Hej 🙂 Mam pytanie ile wyniosła Was podróż po Nowej Zelandii? Z biletami, atrakcjami itd? Dajmy, że bez wyżywienia będzie łatwiej 🙂 I na ile tam byliście?

  Pozdrawiam serdecznie 🙂
  Super wpisy <3

  • Koralina

   19 grudnia, 2017

   Hej! Nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci na to pytanie, bo my spędziliśmy w Nowej Zelandii rok, podczas którego łącznie 8 miesięcy pracowaliśmy, a 4 jeździliśmy, ale nie w ciągu, tylko w trakcie całego roku i nie zliczyliśmy całkowitego kosztu. Dzięki za komplement i również pozdrawiamy!

 • niesmigielska

  24 sierpnia, 2017

  no juz spore postępy poczyniłam od rana (jest 12:34, pisałam koło ósmej 😉 – juz co nieco więcej wiem. a będziemy się przeprawiać gdzies w pierwszej polowie listopada i na sam koniec listopada wracać do auckland.

  • Bartek

   25 sierpnia, 2017

   Hmmm to się w ogóle miniemy, mieliśmy do początku listopada być w NZ, ale w połowie października już do Australii lecimy… Planujecie przy okazji o Australię zahaczyć? 🙂

 • niesmigielska

  24 sierpnia, 2017

  mam ciarki, właśnie dzisiaj jest ten dzień, kiedy zaczynam na dobre planowac nasz road trip. auto juz mamy!

  karolino i bartku, pewnie dzisiejsze oszukiwania w googlach mi dadzą odpowiedź, ale może będziecie szybsi: jak to jest z przeprawą między wyspami? tomasz mnie straszy że musimy „już wiedzieć” bo to trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem – co mi się wydaje nierealne. serio? a jesli serio, to przy założeniu że mamy 4 tygodnie na miejscu, sensowny jest podział 50 / 50 z lekka przewagą wyspy poludniowej?

  zadaje pytania jak typowy newbie, ale dzisiaj jeszcze nim jestem 😉

  pozdro!

  • Bartek

   24 sierpnia, 2017

   Dokładnie, google oszukuje, pytaj nas :p

   A poważnie to zależy kiedy płyniecie. My zaraz ruszamy z Południowej na Północną i teraz, czyli poza sezonem bilety są jeszcze na 1-2 dni do przedo. Myślę, że w sezonie z parodniowym wyprzedzeniem trzeba kupować. Co do podziału zależy co lubicie, na Północnej są plaże, Hobbiton, Tonagriro, Rotorua, gorące błota i gejzery 😉 Południe to niesamowite góry i jeziora. Mniej więcej pół na pół brzmi sensownie, koniecznie przy lekkiej przewadze Południowej 🙂

   😀 😀 😀 Wszyscy czasami nimi jesteśmy 😉

   Pozdro

Podziel się swoją opinią