Skip to content

TropiMy Przygody


Kolumbia

Kolumbia

Kolumbia to dla jednych kraj fantastycznych krajobrazów, gór, dżungli, karaibskiego wybrzeża oraz uśmiechniętych, pomocnych ludzi. Dla innych kraj zagrożenia i karteli narkotykowych. Jaka jest prawa? Co trzeba wiedzieć o Kolumbii, zanim zdecydujemy się na podróż?

Lista wszystkich wpisów znajduje się poniżej. Kliknij, aby przejść do nich od razu.

 Gdzie leży Kolumbia?

Kolumbia położona jest w północno-wschodniej części Ameryki Południowej. Ma ona dostęp zarówno do Oceanu Atlantyckiego, jak i Oceanu Spokojnego. Jej stolica – Bogota jest największym miastem (ponad 7 milionów mieszkańców) leżącym w Andach.
Kliknij na punkty na mapie

Kiedy najlepiej jechać do Kolumbii?

Północna część Kolumbii (powyżej równika) to opady od maja do listopada, na południu leje od grudnia do marca. Większość Kolumbii znajduje się pod wpływem klimatu równikowego, jednak jest on bardzo zróżnicowany ze względu na bardzo duże różnice wysokości. Kraj wznosi się od poziomu morza do prawie 6 000 metrów w pasie Andów, przecinających kraj, by później znów opadać w kierunku dżungli Amazońskiej.

Znajdźcie najtańsze bilety dzięki rankingowi najtańszych wyszukiwarek lotów, który dla was przygotowaliśmy!

Wiza do Kolumbii

Polacy przyjeżdżający do Kolumbii w celach turystycznych mogą zostać na jej terytorium bez konieczności posiadania wizy do 90 dni. Ostateczna długość, na jaką dostaniemy pozwolenie na granicy pozostaje w gestii osoby, która będzie wbijać nam pieczątkę do paszportu. Przy przekraczaniu granicy lądowej nie znajdziemy standardowych posterunków straży granicznej. W pierwszym miasteczku po wjeździe do Kolumbii udać się musimy do lokalnego urzędu migracion. Więcej informacji wizowych szukajcie na stronie polskiego MSZu.

Szczepienia przed wyjazdem do Kolumbii

szczepienia-przed-wyjazdem

Lecicie do Kolumbii i zastanawiacie się, na co powinniście się zaszczepić? Zaczynacie podróż po Ameryce Południowej i wolicie być przygotowani na różne sytuacje, które wam się mogą przytrafić? Malaria? Zika? Żółta febra i żółta książeczka szczepień? Czy jedno szczepienie wystarczy, czy trzeba je powtarzać co jakiś czas? Jeszcze nie wiecie? Koniecznie w takim razie sprawdźcie nasze podsumowanie Szczepienia przed wyjazdem – co warto wiedzieć i bądźcie bezpieczni!

Bezpieczeństwo w Kolumbii

Ameryka Południowa bezpieczeństwo

Kolumbia przez ostatnie dziesięciolecia była krwawą areną walki sił państwowych, mafii narkotykowych oraz rebeliantów i oddziałów paramilitarnych. Zrobiono wieje na rzecz poprawy bezpieczeństwa, jednak nadal uważać należy zwłaszcza w południowej części kraju, gdzie wiele terenów podporządkowanych jest nielegalnym, zbrojnym organizacjom. W dużych miastach na każdym rogu ulicy spotkamy grupy policjantów pilnujących porządku. Pamiętać należy jednak, iż jednym z problemów tego kraju jest… ogromna korupcja wśród policji. Z drugiej strony nie należy Kolumbii demonizować. Polecamy również sprawdzić i kierować się zasadami bezpieczeństwa, które dla was przygotowaliśmy. ⇒ CZYTAJ WIĘCEJ

Co warto zobaczyć w Kolumbii?

capurgana

Capurganá – mały raj na ziemii

Ledwo co przeprawiliśmy się przez granicę Panamy i Kolumbii (a wcale to nie łatwe, sprawdźcie informacje praktyczne) i… trafiliśmy do małego raju na ziemi 🙂 Odciętego od reszty świata dosłownie i w przenośni 😉 Jak się tam dostać? Sprawdźcie sami!

 

cartagena

Cartagena – piękna w objęciach bestii

Cartagena de Indias – ponoć (jedno z) najpiękniejsze miasto nie tylko w Kolumbii, ale i Ameryce Południowej. Ale jak jest naprawdę? Jak wygląda perła Kolumbii, gdy wyjdziemy za mury starego miasta?

 

Cartagena street art

Street art w Cartagenie

Nasza ulubiona forma ekspresji w przestrzeni miejskiej. W Cartagenie powstała w dzielnicy naznaczonej trudną historią i o trudnej historii mieszkańców Kolumbii opowiada. Wysoki poziom artystyczny miesza się ze smutkiem, ale i nadzieją na przyszłość.

 

mercado de bazurto cartagena

Poranek na Mercado de Bazurto

Gdzie bije serce miasta? Gdzie najlepiej zobaczyć można jak naprawdę wygląda miasto, jak i czym żyją jego mieszkańcy? Oddychać tym samym powietrzem, jeść to samo jedzenie? Na lokalnym targowisku. Idziecie z nami na śniadanie?

 

minca

7 rzeczy, które powinieneś zrobić w Mince

A gdyby tak zaszyć się na parę dni w górskiej wiosce, powstałej w środku dżungli? Spać w hamaku, delektować się świeżym powietrzem, ładować baterie przed dalszą podróżą i… no właśnie, co jeszcze można robić w takim miejscu?

 

jak powstaje kawa

Czarne złoto Kolumbii, czyli jak powstaje kawa

Czarny napój bogów, budzący każdego poranka setki milionów ludzi. Bez jej aromatu wielu (np. my) nie wyobraża sobie życia. Kolumbia jest jednym ze światowych liderów produkcji kawy. Najlepsza kawa pochodzi stąd, ale tu nie zostaje… Jak właściwie powstaje kawa?

 

Różowy zawrót głowy, czyli flamingi w Kolumbii

Od czasów podróży przez Kolumbię nowa miłość Koraliny – flamingi! Tropi je od tej pory w wielu różnych zakątkach świata, a tu zaprasza was na wycieczkę do małej wioski w Kolumbii, gdzie zobaczyła je po raz pierwszy.

 

Medellin

Medellín – 11 powodów, aby odwiedzić miasto Escobara

I nie chodzi tu o San Escobar 😉 Medellin to miasto, które głównie kojarzy się z postacią Pablo Escobara. To również miasto dynamicznego rozwoju, dobrego systemu komunikacji i… zobacz dlaczego naprawdę warto przyjechać do Medellin, co robić na miejscu. W tekście również informacje praktyczne.

 

Medellin Comuna 13

Comuna Trece w Medellin, czyli sztuka przeciw wykluczeniu

Życie w Kolumbii nigdy nie było i nadal nie jest łatwe. Zwłaszcza dla osób wychowujących się w miejscach naznaczonych przemocą, wojną gangów i narkotykami. Czy można im pomóc? Jaką rolę odegrać tu może… sztuka uliczna?

 

Salento – kolonialne serce Kolumbii

Są takie miejsca, które budzą proste dźwięki. Pełno w nich “ochów” i “achów”. Kolonialna architektura, piękne widoki i wieczorne, małe koncerty na głównym placyku miasta. Zapraszamy na wycieczkę do Salento, kolonialnego serca Kolumbii. Podoba wam się?

 

Cali

Cali – miasto ptaków i murali

Drugie miasto, obok Medellin, naznaczone historią karteli narkotykowych. My trafiliśmy tu przed Nowym Rokiem, w sam raz na zakończenie największego w kraju festiwalu samby. Nie spodziewaliśmy się w Cali aż tak dużej ilości sztuki ulicznej. I skąd się tu wzięły te ptaki?

 

wulkan azufral kolumbia

Piękny Wulkan Azufral

To tu właśnie po raz pierwszy w życiu przekroczyliśmy wysokość 4 000 m. n.p.m. Wulkan Azufral zachwyca zwłaszcza przepięknym, zielonym jeziorem w jego kraterze. Sprawdź jak cudownie wygląda i dlaczego warto tu przyjechać. Dodatkowo informacje praktyczne jak się dostać do Wulkanu Azufral i jak to najlepiej zorganizować.

 

las lajas kolumbia

Las Lajas – kościół jak z bajki

Są miejsca zbyt piękne, aby były prawdziwe. To jednak nie jest zaczerpnięte z żadnej baśni czy bajki Disneya. Istnieje naprawdę w Kolumbii! Sprawdźcie jak dostać się do Las Lajas – miejsca, w którym poczujecie się, jakbyście przenieśli się do bajki.

 

Informacje praktyczne o Kolumbii

panama kolumbia

Jak przekroczyć granicę Panamy z Kolumbią?

Najtrudniejsza granica, z jaką przyszło się nam mierzyć. Sprawdźcie wszystkie aktualne sposoby, zarówno te najłatwiejsze, jak i najtrudniejsze i najniebezpieczniejsze na pokonanie granicy Panamy z Kolumbią.

 

minca

Ile kosztował nas pobyt w Kolumbii?

Ile dziennie wydawaliśmy w Kolumbii, czy zmieściliśmy się w zaplanowanym budżecie, jaki w ogóle mieliśmy zaplanowany budżet? Na te pytania i nie tylko, bo w zestawieniu również pozostałe kraje Ameryki Południowej, znajdziecie odpowiedź we wpisie. Chodźcie zobaczyć, ile pieniędzy nam ubyło podczas podróży 🙂

 

Blogowanie w podróży

Kolumbia praktycznie – informacje i ceny

Jak wymienić walutę w Kolumbii? Jak wygląda korzystanie z bankomatów? Informacje o przekraczaniu granic, komunikacji krajowej w Kolumbii, przykładowe ceny produktów spożywczych oraz masa informacji praktycznych, przydatnych przy planowaniu wyjazdu.

 

owoce egzotyczne

11 owoców egzotycznych, o których istnieniu nie miałeś pojęcia

Babaco? Lulo? Tuna? Pitahaya? Tomate de árbol? Mówią wam coś te nazwy? Sprawdźcie co to jest, jak się to w ogóle je i jakie jeszcze inne owoce egzotyczne czekają na was w tej części świata.

 

wegetarianin Kolumbia

Wegetarianin w Kolumbii

Nie jesz mięsa z różnych powodów? Obawiasz się wyjazdu do Kolumbii? Nie ma co się bać, wystarczy jedynie odrobinę się przygotować, trochę kombinować i nie będzie źle! No i trzeba sprawdzić, co czekać na nas będzie na kolumbijskich talerzach 😉

 

Co myślicie o Kolumbii? Jest w waszych planach podróżniczych? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

zarezerwuj lot
zarezerwuj nocleg
wypożycz samochód
Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

22

 • Wiola

  Luty 26, 2018

  Ja bardzo chciałam zwiedzić Ameryke Południową w swoją podróż po ślubną, tylko muszę wybrać 1 kraj 😛 Co polecalibyście na październik/listopad?

  • Bartek

   Luty 26, 2018

   Zależy, czy wolisz np. łazić po miastach, wylegiwać się na plaży, chodzić po górach czy jeszcze co innego robić 😉

 • Agnieszka Sztandera

  Maj 16, 2017

  Jaki ładne “M”! Jaka piękna czcionka! 🙂

  • TropiMy Przygody

   Maj 16, 2017

   Dzięki 😉 Nie nasza :p

 • Grażka Koc

  Maj 16, 2017

  ludzie tu w korpo siedzą a Wy tak kusicie! 🙂

  • TropiMy Przygody

   Maj 16, 2017

   Wakacje tuż tuż, czas planować! 🙂

  • Grażka Koc

   Maj 16, 2017

   TropiMy Przygody plan mam gdzie – chcemy polecieć na wyspe C. Ronaldo żeby zobaczyć czy Ty białe zęby są naprawdę takie śnieżno białe! 🙂

  • TropiMy Przygody

   Maj 16, 2017

   hahahahah 😀 dobry plan 🙂

 • Julita Rękawek

  Maj 16, 2017

  Kolumbia i Brazylia to moje ulubione kraje w Ameryce Płd. 🙂

  • TropiMy Przygody

   Maj 16, 2017

   W Brazylii byliśmy tylko w 2 regionach, ale Kolumbia to nasz zdecydowany TOP 🙂

  • Julita Rękawek

   Maj 16, 2017

   Brazylia to kraj gdzie można wracać wielokrotnie, a i tak się wszystkiego nie zobaczy. Jest przeogromna! Kolumbia zauroczyła mnie najbardziej życzliwością ludzi 🙂

  • TropiMy Przygody

   Maj 16, 2017

   Byliśmy 2 razy w 2 małych jej częściach. Brazylia jest bardzo pro, ale dla nas Kolumbia wygrywa 🙂 No i głównie tymi życzliwymi, uśmiechniętymi ludźmi 🙂

 • Life with a traveller

  Maj 16, 2017

  Jest w planach <3

  • TropiMy Przygody

   Maj 16, 2017

   Bardzo dobrze, super kraj 🙂 <3

 • Carola Travels The World

  Maj 16, 2017

  W samą porę bo właśnie planujemy tam podróż

  • TropiMy Przygody

   Maj 16, 2017

   To mamy nadzieję, że się przyda… i zazdrościmy 🙂 Do któregoś kraju jeszcze w Ameryce?

  • Carola Travels The World

   Maj 16, 2017

   Podróż skończymy w BrazyliiWasz blog już się przydał bo też bardzo chcę zobaczyć flamingi a tu trafiłam na to miejsce w Kolumbii, które Karola wynalazłajuż je mam na liście

  • TropiMy Przygody

   Maj 16, 2017

   No to bardzo nam miło! 🙂

  • Carola Travels The World

   Maj 16, 2017

   Jeśli uda się nam tam dotrzeć zadedykuję Wam foteczkępozdrawiam

  • TropiMy Przygody

   Maj 16, 2017

   <3

 • Magdalena Chojnowska

  Maj 16, 2017

  Kolumbia to mój faworyt w Ameryce Południowej. Byłam dwa razy, zakochalam się w życzliwości ludzi, w przepięknych krajobrazach. Wiem, że jeszcze nie raz tam wrócę 🙂

  • TropiMy Przygody

   Maj 16, 2017

   Właśnie też jedno z naszych ulubionych miejsc! I też wiemy, że jeszcze nie raz tam wrócimy 🙂

Dodaj komentarz