Skip to content

TropiMy Przygody


Medellín – 11 powodów, aby odwiedzić miasto Escobara

Medellín – 11 powodów, aby odwiedzić miasto Escobara

Medellín to wciąż miasta zagadka. Wciąż wiele się słyszy o problemach z bezpieczeństwem, zwłaszcza w dzielnicach oddalonych od centrum. Widok tysięcy policjantów na każdym skrzyżowaniu z jednej strony uspokaja, z drugiej nasuwa pytanie: co jest nie tak, że musi ich być aż tylu? W pamięci żywe są również kartele narkotykowe i Pablo Escobar, którego podobizna „zdobi” kubki i koszulki w supermarketach. Medellín to również miasto wielkich projektów, modernizacji, kultury i sprawnej komunikacji miejskiej (jednej z lepszych w Ameryce Południowej). Na co więc warto zwrócić uwagę jadąc do Medellín?

1. Szlak Escobara

Pablo Escobar, jedna z najbardziej znanych postaci w historii Ameryki Południowej. Kiedyś nazwisko budzące grozę (lub zachwyt wymieszany z grozą), dziś atrakcja turystyczna Medellín. W supermarketach można kupić koszulki i kubki z jego podobizną oraz biografię napisaną przez jego syna. Przebywając w mieście, można również odbyć (na własną rękę lub z jedną z wielu agencji turystycznych) wycieczkę śladami Escobara, odwiedzając między innymi cmentarz, na którym jest pochowany oraz miejsca, w których mieszkał i przebywał. Można też udać się w parogodzinną podróż za miasto (mniej więcej w połowie drogi do Bogoty), aby odwiedzić jego byłą rezydencję, Hacjendę Nápoles, którą fani serialu „Narcos” mogą kojarzyć z tego, że Pablo Escobar utworzył w niej swoje prywatne ZOO (posiadał ok. 1500 gatunków zwierząt). Po śmierci barona narkotykowego większość zwierząt zdechła, uciekła lub została przejęta przez krajowe ogrody zoologiczne. Po dziś dzień jednak niektóre gatunki żyją na miejscu w małym, utworzonym na terenie posiadłości ZOO. Spotkać można tam hipopotamy, które na pobliskich mokradłach odnalazły swój dom i żyje im się tam tak dobrze, że nawet się rozmnożyły.

2. Barrio Moravia

MedellinMoravia to dzielnica Medellín, która wyrosła dosłownie na górze śmieci. Odpady do tego miejsca zwożone były z całego miasta i okolicznych wiosek. Dochodziło do tego, że część mieszkańców tego bardzo zaludnionego okręgu Medellín trzeba było ewakuować, gdyż ich zbudowane na górach śmieci domy groziły zawaleniem. Dziś to miejsce akcji artystycznych, malarskich, wystaw fotograficznych, koncertów oraz akcji edukacyjnych uczących recyklingu. Góry śmieci zostały zamienione w ogrody. Szkoda tylko, że z drugiej strony pięknych ogrodów, to samo wzgórze wciąż pokryte jest śmieciami. W samej dzielnicy wybudowane Centrum Kulturalne Moravia. W odległości paru minut spacerem mieści się również dom-muzeum artysty Pedro Nel Gomeza, którego dzieła (m.in. murale) znajdziecie również w Muzeum Antiochii. Aby dostać się do Moravii należy dojechać metrem na Dworzec Północny (stacja Caribé), z którego widać dzielnicę z jej charakterystycznymi ogrodami na dawnych górach śmieci. Z Moravii można pójść spacerkiem do Ogrodu Botanicznego.

3. Parque Explora

Parque Explora to jeden z symboli nowoczesnego Medellin. Interaktywne „centrum poznawcze”, które dodatkowo mieści w swoim kompleksie największe słodkowodne akwarium w Ameryce Południowej (4000 gatunków w 25 akwariach). Znajdziecie tam ponad 300 interaktywnych instalacji, a także audytorium 3D, planetarium, studio telewizyjne oraz vivarium (półzamknięty obszar z ekosystemem odtworzonym w celach badawczo-naukowych). Obiekt muzeum został zaprojektowany przez Alejandro Echeverría i otwarty w 2008 roku. Składa się głównie z czterech czerwono-szarych kubicznych budynków. Parque Explora zlokalizowane jest w północnej części miasta, w tzw. Zona Norte, pomiędzy Parkiem Północnym a Ogrodem Botanicznym. Na miejsce bardzo łatwo i szybko dojechać można metrem (linia A), wysiadając na przystanku Universidad.

4. Nowoczesna i biznesowa twarz Medellín

MedellinWarto zwrócić uwagę zwłaszcza na La Alpujarra Administrative Center (José María Córdova Administrative Center) oraz Plaza Mayor. Pierwsze z nich to kompleks budynków administracyjnych powstały w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Wokół placu znajdziecie m.in. budynki Pałacu Sprawiedliwości, Urzędu Podatkowego oraz lokalnej telewizji. Na samym placu stoi również pomnik upamiętniający historię regionu, a sam plac zamienia się często w arenę protestów i demonstracji. Dojedziemy tu metrem wysiadając na stacji Alpujarra. Plaza Mayor jest nowoczesnym (otwartym w 2006 roku) centrum międzynarodowych wydarzeń oraz wystaw odbywających się w Medellín. Odbywają się tam m.in. Colombiatex i ColombiaModa, najważniejsze wydarzenia w tutejszym świecie mody. Wieczorem, w okolicach placu często odbywają się różnego rodzaju imprezy i wydarzenia dla mieszkańców. Jest to też dobry punkt, aby zacząć spacer w kierunku Plaza Botero, zwłaszcza że po drodze miniemy wiele ważnych dla miasta miejsc oraz przykładów nowoczesnej architektury. Kompleks mieści się w dzielnicy Alpujarra, gdzie dojechać można zarówno metrem, jak i autobusem Metroplus. Warto wybrać się też do Muzeum Sztuki Współczesnej (MAMM). Stare hale zaaranżowane na nowoczesny kompleks mieszczą wiele prac zagranicznych, krajowych (poświęconych miastu oraz Kolumbii) oraz lokalnych przedstawicieli sztuki współczesnej, jak np. Debora Arango. Z Plaza Mayor do Muzeum najlepiej się przejść. Powinno to zająć ok. 15 minut.

5. Plaza Botero i Muzeum Antiochii

Ogromny gmach Muzeum Antiochii (pierwszego muzeum w regionie i drugiego w Kolumbii) mieści sporą kolekcję dzieł z okresu prekolumbijskiego, kolonialnego, czasów niepodległości Kolumbii, wystawę fotograficzną, dwudziestowieczną sztukę artystów antiochijskich i kolumbijskich oraz sztukę współczesną. Jest to dobre miejsce, aby odbyć podróż przez 400 lat historii Antiochii, regionu którego sercem jest Medellín. W muzeum znajduje się również kolekcja prac ofiarowanych przez Fernando Botero oraz dzieła Pedro Nel Gomeza. Dodatkowo 23 duże figury z brązu wykonane przez Fernando Botero ustawione są na placu przed muzeum. Dojedziecie tu metrem wysiadając na stacji Berrío Park.

6. Muzeum La Memoria

MedellinMiejsce, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na nowoczesną, nietypową bryłę budynku. Miejsce ukazuje bolesną historię Kolumbii, od czasów jej „odkrycia”, przez okres kolonialny, czasy La Violencia, wojen karteli narkotykowych, po problemy z jakimi współcześnie boryka się kraj (m.in. przemoc wobec kobiet, rasizm czy narkomania). Wszystko podane w bardzo nowoczesny, a zarazem mocno przemawiający do wyobraźni sposób. Główne tablice opisują poszczególne części wystawy po hiszpańsku i angielsku, ale niestety objaśnienia konkretnych eksponatów są wyłącznie w języku hiszpańskim. Miejsce, które koniecznie musicie odwiedzić będąc w Medellín, aby lepiej zrozumieć trudną historię Kolumbii i miasta. Do muzeum możecie dojechać niedawno otwartą linią tramwajową ze stacji metra San Antonio.

7. Budynek Biblioteki Hiszpańskiej

Dzięki wysiłkowi dwóch postępowych burmistrzów Medellín – Sergio Fajardo oraz Alonso Salazara i ich ruchowi społecznemu, od początku XXI wieku Medellín zaczęło swoją wielką przemianę. Pod hasłem „Medellín – od strachu do nadziei” starali się oni przywrócić „do życia” najbiedniejsze i najniebezpieczniejsze dzielnice miasta, kierując się upowszechnianiem edukacji oraz społecznej urbanistyki. Przemoc w tamtych czasach zalewała całe miasto, czyniąc mieszkańców tych dzielnic wykluczonymi społecznie. W ramach projektu powstawało wiele nowoczesnych budynków w najbiedniejszych dzielnicach, co miało pokazać ich mieszkańcom, ze zasługują na to samo, co bogatsi mieszkańcy miasta. Jednym z bardziej znanych projektów zrealizowanych w tamtych czasach jest Biblioteka Hiszpańska projektu kolumbijskiego architekta Giancarlo Mazzantiego, który to projekt wspomogła hiszpańska rodzina królewska. Podobne projekty powstawały w całym mieście, stając się niejako łączeniami biednych dzielnic z pozostałymi częściami Medellín. Budynek Biblioteki Hiszpańskiej składa się z trzech połączonych ze sobą gmachów-brył przypominających czarne głazy. W 2008 roku budynek wygrał w Lizbonie konkurs Ibero-American Architecture and Urban Design Biennial (IAUB), otrzymując nagrodę dla najlepszego projektu. Do Biblioteki Hiszpańskiej najlepiej dojechać kolejką gondolową ze stacji Acevado do stacji Santo Domingo.

8. Kolejki gondolowe

MedellinPierwotny plan na rozwój komunikacji miejskiej w Medellín (należącej obecnie do jednej z najlepszych w Ameryce Południowej) zakładał rozwój komunikacji nadziemnej w postaci kolejek gondolowych. Jako że Medellín położone jest w dolinie pomiędzy wzgórzami, wiele jego dzielnic leży na wzgórzach (albo pomiędzy nimi), co bardzo utrudnia normalną komunikację. Z sukcesem wprowadzono plany budowy kolejek gondolowych (obecnie w planach są kolejne linie), które początkowo miały służyć mieszkańcom (korzysta się z nich w ramach normalnego biletu na komunikację), ale z czasem stały się wielką atrakcją turystyczną oraz doskonałym punktem widokowym na miasto, jako że wagoniki wspinają się po otaczających Medellín górach. Ich lokalizację znajdziecie na mapie komunikacyjnej w informacjach praktycznych.

9. Comuna 13

Niegdyś najniebezpieczniejsza część Medellín. Dziś jedna z wielu atrakcji miasta oraz miejsce, gdzie poprzez inwestycje w infrastrukturę (linia metra, kolejka gondolowa, zewnętrzne schody ruchome – jedne z najdłuższych i największych zewnętrznych tego typu konstrukcji na świecie) oraz artystyczne inicjatywy oddolne próbuje się wyciągnąć dzielnicę oraz jej mieszkańców z marazmu. Więcej o jej historii i teraźniejszości przeczytacie w osobnym artykule. Znajdziecie tam również mapę miejsca, informacje praktyczne (dojazd, bezpieczeństwo) oraz galerię murali. Dla nas zdecydowanie miejsce, którego nie można przeoczyć zwiedzając Medellín.

10. Ogród Botaniczny (Joaquin Antonio Uribe Jardín Botánico de Medellín)

Na jego terenie żyje około 1000 gatunków zwierząt i 4500 rodzajów roślin. Częścią Ogrodu Botanicznego jest „Dom Motyli”, „Kaktusowy Ogród”, wystawy oraz biblioteka. Mieści się tu też „Orchideorama” – drewniana konstrukcja o wysokości ok. 20 metrów, wyobrażająca drzewa zakończone heksagonalną strukturą, która ma przypominać kwiat (kwiato-drzewo, jak określają tę konstrukcję jej projektanci). Całość (10 konstrukcji) została zaprojektowana tak, aby zbierać deszczówkę oraz tworzyć schronienie dla orchidei oraz motyli. Ogród Botaniczny znajduje się w pobliżu Parque Explora.

11. Medellín – miasto całoroczne

MedellinMedellín to miasto, które żyje cały rok. Praktycznie w każdym tygodniu trafić można na różnego rodzaju wystawy, koncerty, wydarzenia i imprezy. Są na bardzo różnym poziomie, choć to oczywiście kwestia gustu. W grudniu trafiliśmy na festiwal świątecznych świateł i dekoracji, który w 2012 roku dał Medellín miejsce w TOP10 miast na świecie wartych odwiedzenia w okresie świątecznym według National Geographic. Wielkie instalacje świetle zobaczyć można praktycznie w całym mieście (na wszystkich głównych ulicach), jednak punktem kulminacyjnym jest Plaza Mayor, gdzie w 1851 roku odbyło się pierwsze oficjalne zapalenie świątecznych świateł. Co roku iluminacjom towarzyszy inna myśl przewodnia. W grudniu 2015 roku była to energia w każdej postaci: prądu, wody, wiatru oraz słońca. Warto odwiedzić Medellín również w sierpniu, kiedy to z okolicznych wsi zjeżdżają się rolnicy na festiwal Feria de las Flores. Biorą oni udział w wielkiej paradzie w mieście, podczas której niosą na plecach ogromne kosze wypełnione kwiatami. W mieście odbywają się też m.in. festiwale jazzu, poezji oraz tanga.

Szukacie ciekawych miejsc w Kolumbii? Zajrzyjcie na stronę o Kolumbii na naszym blogu!

Informacje praktyczne:

 • W pobliżu Medellín ulokowane są dwa porty lotnicze: Olaya Herrera Airport (loty krajowe) oraz Jose Maria Cordova Airport (loty krajowe i międzynarodowe).
 • Medellín (jak większość dużych miast w Kolumbii) posiada dwa terminale autobusowe: Północny i Południowy. Przyjazdy i odjazdy uzależnione są od kierunku, w którym odjeżdża autobusu.
 • Medellín ma jeden z lepszych systemów komunikacyjnych, wliczając w to autobusy, Metroplus (linie autobusowe z wydzieloną dla nich częścią jezdni), tramwaje, kolejki linowe oraz pociąg miejski (metro), posiadający obecnie 5 linii.

Medellin

 • Poziom bezpieczeństwa w Medellín, zwłaszcza w centrum wyraźnie wzrósł i z roku na roku jest coraz lepiej. Uważać należy w dzielnicach oddalonych od centrum miasta oraz na możliwe drobne napady rabunkowe i kieszonkowców. Nie należy przy tym popadać w przesadę. Kierując się paroma podstawowymi zasadami bezpieczeństwa szansa, że zostaniemy okradnięci jest minimalna.
 • Noclegi możecie rezerwować na Bookingu lub poszukać na Airbnb. Jeśli nie macie jeszcze konta na Airbnb, to zakładając je za pomocą tego linka, zgarniecie 128 zł na kolejną rezerwację oraz 48 zł na atrakcję. 

 

Mam nadzieję, że uda Wam się kiedyś odwiedzić Medellín, które skutecznie walczy z niełatwą historią pokazując, że na zmianę nie trzeba czekać bardzo długo. Myślę, że miasto jest bardzo dobrym przykładem dla innych, że chcieć to móc.

[ezcol_1third]zarezerwuj lot[/ezcol_1third] [ezcol_1third]zarezerwuj nocleg[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]wypożycz samochód[/ezcol_1third_end] Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

25 Komentarze

 • Zalatana Rodzinka

  4 lipca, 2021

  Zastanawiam się, czy brać lustrzankę… Co radzicie? Chciałabym, ale boję się, że mnie okradną.

 • Marta Zielińska

  18 września, 2016

  Oj Medellin skradlo moje serce! Nie jest tam tak źle jak ludzie mówią. Dopóki się nie zapuszczamy w jakieś dalekie rejony sami po nocy to spokojnie można zwiedzać.

  • TropiMy Przygody

   18 września, 2016

   Oczywiście. My chodziliśmy po zmroku i nie czuliśmy żadnego zagrożenia. Ale tak jak piszesz – nie w każdej dzielnicy tak można. Generalnie to jest tak, że to nie całe miasta w Ameryce Południowej są niebezpieczne, tylko ich niektóre dzielnice.

 • Tomasz Podhajski

  17 września, 2016

  Obejrzane w całości Na końcu okazało się że …pozdro dla Medellin

  • TropiMy Przygody

   17 września, 2016

   hahaha 😀 na szczęście przynajmniej do głównego wątku spoilera nie da się zrobić :p

 • jadac-gdziekolwiek.blogspot.com

  1 kwietnia, 2016

  Piękne, ale niebezpieczne miasto, to musiała być wspaniała wyprawa, pozdrawiam i zapraszam do odwiedzin

  • Bartek

   2 kwietnia, 2016

   Jak w wielu miejscach w Ameryce Południowej trzeba przestrzegać pewnych zasad, aby zminimalizować ryzyko. Było super, dzięki 🙂

 • Yoana Yoaalirubi

  22 marca, 2016

  Ogladalam EL CAPO,rewelacja jednym slowem.

  • TropiMy Przygody

   22 marca, 2016

   Ooooo to musimy sprawdzić, nie widzieliśmy 🙂

  • Yoana Yoaalirubi

   22 marca, 2016

   Polecam naprawde,a rozgrywa sie to wszystko en BOGOTA

  • TropiMy Przygody

   22 marca, 2016

   Sprawdzimy, dzięki za rekomendację! 🙂

 • Alicja Kubiak

  22 marca, 2016

  Bylismy tam rok temu….zmiany sa ewidentne, ale i tak jest tam malo bezpiecznie…

  • TropiMy Przygody

   22 marca, 2016

   Wydaje mi się, że w centrum i przy wszystkich opisanych miejscach poziom bezpieczeństwa nie odbiega od pozostałych kolumbijskich miast. Oczywiście dalsze dzielnice nadal są trochę poza prawem.

  • Alicja Kubiak

   22 marca, 2016

   I godziny….po zmroku i w centrum srednio….mielismy hotel przy samym muzeum Botero….

  • TropiMy Przygody

   22 marca, 2016

   A my wracaliśmy dwukrotnie do naszego gospodarza z CS spacerem po 21 z Plaza Mayor i czuliśmy się tak, jak spacerując o tej godzinie po jakimkolwiek polskim mieście.

  • BeachNomads

   22 marca, 2016

   TropiMy Przygody a my właśnie od dwóch dni w Medellin 🙂 pierwsze wrażenie – cudowne miejsce i ludzie. Zostajemy tu na miesiąc, więc trochę je poznamy 🙂

  • TropiMy Przygody

   22 marca, 2016

   Fajnie jest zostawać trochę dłużej gdzieś, my własnie po 3 miesiącach będziemy Quito opuszczać 😉

  • TropiMy Przygody

   22 marca, 2016

   BeachNomads a jakie plany po Medellin?

 • Iwona Brzezowska

  22 marca, 2016

  Wychodzi na to, że Wasz szlak przecina się z podróżą naszych BeachNomads 🙂

  • TropiMy Przygody

   22 marca, 2016

   Oj chyba już się nie przetnie 🙁 Oni chyba w Panamie? My będziemy powoli z Ekwadoru do Peru się kierować…

  • Iwona Brzezowska

   22 marca, 2016

   Oni w Kolumbii, przez miesiąc będą w Medellinie, jakkolwiek to się odmienia 😉

  • TropiMy Przygody

   22 marca, 2016

   No to już chyba się nie przetnie szlak, ale nigdy nic nie wiadomo 😉

  • Iwona Brzezowska

   23 marca, 2016

   Nigdy 🙂

 • Iri (Iri Sunshine)

  21 marca, 2016

  Właśnie, nie ma co popadać w przesadę. Jakby się tak człowiek sugerował wszystkim, co usłyszy w tv/radiu, to by się w ogóle z domu nie ruszał, a co dopiero do Ameryki! Zdrowy rozsądek przede wszystkim:)

  • Koralina

   21 marca, 2016

   Dokładnie! Zdrowy rozsądek najważniejszy! 🙂

Podziel się swoją opinią