Skip to content

TropiMy Przygody


Jak zdobyć wizę IEC do Kanady?

Jak zdobyć wizę IEC do Kanady?

Kanada to drugi co do wielkości kraj świata. Zdecydowanie zbyt wielki na krótką wizę turystyczną. Jak zatem sprawić, aby pobyt tam mógł trwać rok, przez który przy okazji nie zbankrutujemy, a może coś jeszcze odłożymy? Mówi wam coś wiza IEC Kanada? Jak ją zdobyć? Co może się przydać, aby zrobić to jak najszybciej i najlepiej? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.

[Ostatnia aktualizacja artykułu: marzec 2021]

Wiza IEC Kanada (IEC to skrót od International Experience Canada) to druga, po Nowej Zelandii, wiza typu work and travel (work and holiday, working holiday), którą dostaliśmy w trakcie naszej podróży. O ile aplikacja w przypadku Koraliny była bezproblemowa i moja małżonka dostała tę wizę* w miesiąc, o tyle moja telenowela wizowa trwała ponad pół roku, kosztując nie tylko dodatkowe dolary, ale również czas i nerwy. Poniżej znajdziecie spisane wszystkie nasze doświadczenia, co jak wierzę, pozwoli wam bezboleśnie przejść przez waszą aplikację!

Po co nam wiza typu working holiday?

Pracuj i podróżuj

W założeniu wizy work and travel mają umożliwić lepsze poznanie kraju, w którym nie tylko możemy zostać przez cały rok (istnieją również w różnych krajach możliwości przedłużenia tego pobytu), ale pracując przez część tego czasu możemy wyjechać z kraju „na zero”. Oznacza to, że przy pół roku pracy w danym kraju, drugie pół (albo okresy pomiędzy kolejnymi zleceniami) możemy podróżować, a nasze oszczędności nic na tym nie ucierpią. Pół roku podróżowania i zero przejadania oszczędności/zadłużania się to niezła wizja, nie? 🙂

Podróżuj jeszcze więcej

Wiza work and travel w krajach takich jak Australia, Nowa Zelandia (masz wizę do Nowej Zelandii? Sprawdź jak znaleźć pracę i ogarnąć wszystkie pozostałe sprawy po przylocie!) czy Kanada może oprócz podróżowania i zwiedzania kraju pozwolić nam na… jeszcze więcej podróżowania! Jeśli przepracujemy solidnie 9-10 miesięcy, zostawiając 2-3 pozostałe na podróże po danym kraju, to zaoszczędzonych pieniędzy powinno wystarczyć na dalszą, kilkumiesięczną podróż np. po Azji czy Ameryce Południowej!

Odłożenie pieniędzy lub szukanie nowego życia

Spotkaliśmy wiele osób, które na wizę work and travel przyleciały tylko po to, by odłożyć pieniądze i z nimi wrócić. Dodatkowo, część krajów oferuje tzw. „wizy sponsorowane”, które pomaga załatwić pracodawca. Jeśli bardzo będzie chciał zatrzymać dobrego pracownika, to możemy liczyć na kolejną wizę od roku do trzech lat, a często również lepszą stawkę. Wiele osób w ten sposób właśnie zaczyna swoje „nowe, lepsze życie”.

Marzenia

Dlaczego wiza IEC Kanada?

Istnieje jeden dodatkowy, bardzo ważny powód do aplikowania o tę wizę właśnie. Oczywiście poza powodami wymienionymi powyżej. Wiza IEC Kanada przeznaczona jest, w przeciwieństwie do podobnych wiz w Australii i Nowej Zelandii, również dla „nieco starszych” ludzi 😉 Aplikować o nią możecie do 35. roku życia! Jest to więc super opcja dla osób, które przekroczyły już magiczną 30stkę 🙂

Jak aplikować o wizę IEC Kanada?

Cały proces nie jest bardzo skomplikowany, ale składa się z kilku kroków, dlatego najpierw je skrótowo wymienimy, a później opiszemy każdy z nich szczegółowo.

  1. Założenie konta na stronie Immigration i rejestracja w puli kandydatów do losowania
  2. Losowanie zaproszeń do aplikowania przez Immigration
  3. Otrzymanie zaproszenia do aplikowania
  4. Złożenie aplikacji wraz z wymaganymi dokumentami i opłacenie wizy oraz opłat towarzyszących
  5. Wykonanie odcisków linii papilarnych po otrzymaniu instrukcji od Immigration
  6. Otrzymanie Letter of Acceptance, który uprawnia was do otrzymania na granicy rocznego pozwolenia na pracę

Ze względu na pandemię koronawirusa, dodatkowym wymogiem jest oferta pracy od kanadyjskiego pracodawcy. Niestety, obecnie nie można wlecieć na IEC do Kanady nie mając zapewnionej pracy po przylocie. Z uwagi na to, że sytuacja pandemiczna zmienia się dość dynamicznie, polecamy z jeszcze większą uwagą śledzić aktualizacje na stronie Immigration. 

 

Rejestracja

Pierwszym krokiem jest wypełnienie krótkiej ankiety (znajdziecie ją tutaj), która pomoże wam się dowiedzieć, że właściwa dla was do aplikowania jest… wiza IEC Kanada 😉 Ważne, aby ją wypełnić, gdyż z niej otrzymamy kod referencyjny (należy go sobie zapisać), który później będzie potrzebny przy zakładaniu konta.

Następnie należy założyć konto na rządowej stronie kanadyjskiej, tworząc przy okazji swoje GCKey, którym będziecie się za każdym razem logować. Po utworzeniu konta będziecie poproszeni o podanie paru standardowych informacji o was, jak miejsce i kraj urodzenia, wiek, etc. Na stronie znajdziecie informacje kiedy rusza pula na dany rok, ile jest jeszcze miejsc wolnych oraz o jakie rodzaje wizy możecie się ubiegać. Przy każdym logowaniu system będzie was prosił o podanie odpowiedzi na pytanie pomocnicze (imię ojca, matki, małżonki/małżonka, rodzeństwa). Po wprowadzeniu danych i wybraniu opcji „submit” należy czekać na zaproszenie do aplikowania…

UWAGA: Sprawdźcie wszystkie wprowadzane dane 3 razy! W moim formularzu (gdy mogłem już aplikować o wizę) jako kraj narodzin podaną miałem Nową Zelandię. Ostatecznie okazało się, że był to błąd techniczny na stronie, ale tak czy siak kosztował mnie stracony czas, bo zamiast aplikować od razu po otrzymaniu zaproszenia, próbowałem się dobić do kanadyjskiego Immigration, żeby to wyjaśnić. Finalnie, kiedy kończył mi się czas na złożenie aplikacji, dołączyłem do niej specjalne pismo, w którym wyjaśniałem sytuację, gdyż na zgłaszany przeze mnie problem odpowiedź dostałem… tydzień po aplikacji.

Losowanie

W przeciwieństwie do wizy Work and Holiday do Nowej Zelandii, gdzie decyduje czas, a system otwiera się o jednej porze lub w Australii, gdzie decydował komitet kolejkowy, wyścig do Berlina lub zapłacenie agencji za zrobienie tego za nas, w tym przypadku nasz los powierzony został w ręce… maszyny losującej 😉 Tak, tak, nie przesłyszeliście się. W przypadku wizy IEC Kanada system losuje co tydzień kolejną pulę szczęśliwców, którym wysyła zaproszenie do aplikowania o wizę. Karolina dostała zaproszenie już w pierwszej turze, z końcem stycznia, a ja na swoje czekałem do połowy kwietnia. Także jeśli czas mija, a wy dalej nie dostaliście zaproszenia do aplikowania nie załamujcie rąk, tylko cierpliwie sprawdzajcie, ile zaproszeń zostało już wystawionych i ile jest jeszcze dostępnych. Z praktyki wiemy, że odsiew (niewyrobienie się w ramach czasowych, brak odpowiednich dokumentów, decyzja odmowna, etc.) jest spory: w sezonie wizowym 2016/2017 na ponad 600 wiz do Kanady wystawiono ponad 1000 zaproszeń, a to oznacza, że prawie połowa osób nie spełniła wszystkich wymagań.

Co ważne, swoje profile można zakładać aż do momentu zamknięcia „pools”, czyli do rozlosowania wszystkich zaproszeń. Ale wiadomo, im szybciej wasz profil znajdzie się w maszynie losującej, tym większe szanse na otrzymanie zaproszenia. Losowania zazwyczaj startują w styczniu/lutym. W 2017 i 2018 roku pierwsza pula zaproszeń została wysłana pod koniec stycznia, natomiast w 2019 – w połowie lutego. Jeśli nie będziecie mieli wystarczająco szczęścia i nie zostaniecie wylosowani w danym, wasz profil nie wpada z automatu do kolejnej puli, co jest oczywiste, bo w przeciągu roku wiele może się zmienić, np. możecie się rozmyślić lub przekroczyć próg wiekowy dla wizy IEC. Dlatego kiedy wystartuje nowa pula na kolejny rok, musicie ponownie ze swojego konta zgłosić chęć udziału w losowaniu.

wiza IEC Kanada
Kliknij na obrazek, żeby sprawdzić ile miejsc zostało w aktualnej puli kandydatów

Zaproszenie do aplikowania

Dostaliście zaproszenie do aplikowania o wizę IEC Kanada? Rewelacja! Pamiętajcie, aby wypełnić aplikację załączając wszelkie niezbędne dokumenty przed upływem czasu (macie 10 dni, aby zacząć wypełniać aplikację i 20 dni na jej dokończenie – niezależnie, czy zaczęliście aplikację w 1. czy 10. dniu od otrzymania zaproszenia), który zostanie wam podany w liście/załączniku do wiadomości na waszym profilu. Po upływie tego czasu nie będzie zmiłuj się, aplikacja zostanie odrzucona. Wypełniając aplikację zostaniecie poproszeni o podanie:

  • informacji prywatnych, jak miejsce urodzenia, narodowość, etc.
  • danych kontaktowych
  • szczegółów waszej edukacji oraz poprzedniego doświadczenia zawodowego (podobnie jak w CV)
  • oraz paru pytań dodatkowych, przykładowo „czy pracowaliście wcześniej na wizie w Kanadzie?”

Dodatkowo do aplikacji załączyć będziecie musieli wszystkie dokumenty, o jakie was poproszą. Dopiero, gdy zbierzecie już wszystko, wysyłacie aplikację.

Wprawdzie do wizy IEC do Kanady nie trzeba robić prześwietlenia płuc (jak np. do Nowej Zelandii) ani badań (z kilkoma wyjątkami, które można znaleźć na stronie kanadyjskiego Immigration), ale od połowy 2018 wszedł nowy wymóg dla wszystkich aplikujących o wizy pracownicze (w tym IEC), studenckie czy stały pobyt: Kanada wymaga odcisków palców i zdjęcia zrobionego przy tej samej okazji w punkcie VAC. Nie trzeba trzeba (a nawet nie można) tego robić przed złożeniem aplikacji. instrukcje zostaną wam przekazane przez urząd imigracyjny już po złożeniu aplikacji.

Jakie dokumenty* będziemy potrzebować do aplikowania o wizę?

*wszystkie dokumenty, które składacie w aplikacji muszą, oczywiście, być w języku angielskim lub francuskim. Jeśli oficjalne dokumenty zostały wam wydane w innym języku, muszą zostać przetłumaczone przysięgle na jeden z dwóch oficjalnych języków Kanady.

  • paszport: czytelna kopia ważnego paszportu razem ze zdjęciem jednej strony ze środka paszportu z widocznymi pieczątkami
  • CV w języku angielskim uwzględniające waszą edukację oraz doświadczenie zawodowe
  • zaświadczenie o niekaralności: zostaniecie poproszeni o załączenie do aplikacji zaświadczenia o niekaralności z waszego rodzinnego kraju oraz każdego innego, w którym spędziliście więcej niż 6 miesięcy od momentu, kiedy skończyliście 18 lat. Zaświadczenie z kraju, w którym mieszkaliście w przeszłości przez ponad 6 miesięcy (w ciągu) musi być wystawione po waszej wyprowadzce. Zaświadczenie z kraju, w którym mieszkacie obecnie musi być wystawione w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Jeśli chodzi o zaświadczenie polskie, to Kanada nie akceptuje zaświadczeń elektronicznych wystawianych bezpośrednio przez Ministerstwo Sprawiedliwości, potrzebne jest takie „tradycyjne”, załatwiane w Sądzie, które kosztuje 30 zł. Jak donoszą nam czytelnicy, od lutego 2019 roku polskie zaświadczenie może być od razu wydane w każdym języku Unii Europejskiej. W czerwcu 2019 dowiedzieliśmy się od czytelniczki (dzięki Ada!), że kanadyjskie Immigration zaakceptowało ten załącznik wielojęzyczny jako tłumaczenie, Ada nie musiała dodatkowo iść do tłumacza przysięgłego. Wszak każde zaświadczenie w języku innym niż angielski lub francuski musi być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. W takim wypadku do aplikacji załączacie zaświadczenie oryginalne wraz z tłumaczeniem
  • family information: kolejna rzecz, którą musicie załączyć do wizy, to formularz z podstawowymi informacjami na temat waszej najbliższej rodziny (małżonek/małżonka, rodzeństwo, rodzice, dzieci). Aktualny dokument do wypełnienia zostanie do was przesłany wraz z zaproszeniem. Nie musicie go drukować, podpisywać i skanować (my tak zrobiliśmy, bo myśleliśmy, że trzeba), ponieważ na końcu procesu aplikacyjnego podpisuje się prawdziwość wszystkich informacji i załączonych dokumentów elektronicznie
  • aktualne zdjęcie paszportowe, gdzie twarz macie zwróconą prosto w kierunku obiektywu
  • możecie zostać również poproszeni o wypełnienie wszelkiego rodzaju dokumentów pomocniczych. Ja wypełniałem np. „Schedule 1” do aplikacji o „temporary residence visa”, gdzie musiałem podać, z racji naszej długiej podróży, wszystkie kraje z datami wjazdu i wyjazdu. Wraz z prośbą o wypełnienie dokumentu, na waszej liście załączników powinien się on pojawić do pobrania oraz miejsce na wgranie wypełnionego. Jeśli macie problem ze ściągnięciem formularza, o który was proszą, wpiszcie jego numer (coś w stylu IMMI1234) w Google i znajdziecie wersję PDF ze strony Immigration. Jeśli nie ma miejsca na wgranie formularza (czytelnicy nam o tym donosili w jednym miesiącu), najpewniej jest to błąd w systemie. Co wtedy zrobić? Nie panikować, tylko wysłać im go za pomocą formularza online z wyjaśnieniem, dlaczego tą drogą. W ogóle ten formularz służy do informowania Immigration o zmianach w waszej aplikacji już po jej złożeniu, więc  jesli chcecie coś im dosłać do swojej aplikacji/coś wyjaśnić, to właśnie tędy
  • odciski palców: już po złożeniu aplikacji dostaniecie list, w którym zostaniecie poproszeni o wasze odciski palców i zdjęcie. W Polsce jedynym miejscem, gdzie można to zrobić jest biuro Canada Visa Application Centre (zwane VAC), VFS Global na Al. Jana Pawła II w Warszawie. W liście dostaniecie informację, ile macie czasu na odciśnięcie swoich linii papilarnych. Wedle informacji urzędu imigracyjnego, powinno to być 30 dni. Na wizytę można się umówić internetowo na stronie VAC lub po prostu przyjść w godzinach pracy biura. Opłata biometryczna wynosi 85 CAD od osoby i zostanie doliczona do opłaty wizowej, którą opłaca się w momencie składania aplikacji. Nie musicie odciskać swoich linii papilarnych w Warszawie, ale w najbliższym punkcie VAC. Tutaj znajdziecie pełną listę biur VAC.
 
Rada: Niektóre kraje, jak choćby Nowa Zelandia, wystawiają zaświadczenia o niekaralności za darmo. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy z danego kraju będzie nam ono potrzebne, a jest dostępne za darmo, warto wyrobić je gdy myślimy o aplikowaniu, aby zaoszczędzić sobie czasu i nerwów. Zwłaszcza, że czasami możecie zostać potraktowani nie do końca fair przez maszynę administracyjną. Przykład z naszego życia: wysyłając kompletną aplikację byłem w Nowej Zelandii mniej niż 6 miesięcy. Odpowiedź otrzymałem po dwóch tygodniach z prośbą m.in. o… zaświadczenie o niekaralności z Nowej Zelandii. W trakcie oczekiwania na odpowiedź ze strony kanadyjskiej rzeczywiście 6 miesięcy minęło. Pytanie tylko, czy to było do końca w porządku? 
Ważne: Jeśli termin na dokończenie aplikacji mija, a wy nie dostaliście jeszcze jakiegoś dokumentu (np. zaświadczenia o niekaralności) możecie załączyć oficjalne potwierdzenie (które z pewnością dostaniecie w chwili złożenia wniosku o zaświadczenie), że jest ono w trakcie wystawiania. Możecie zostać poproszeni później o okazanie tego zaświadczenia (nawet już po przyznaniu promesy, choćby przy wjeździe do Kanady). Jeśli nie załączycie nic, wasza aplikacja na pewno zostanie odrzucona.

Szukacie ciekawych miejsc w Kanadzie? Zajrzyjcie na stronę o Kanadzie na naszym blogu!

Złożenie aplikacji

Mając wszystkie dokumenty oraz wszystkie uzupełnione dane przechodzimy do złożenia aplikacji. Razem z nią zapłacić będziemy musieli za wizę i work permit (pozwolenie na pracę) 253 CAD (cena obowiązująca w 2020 roku) nawet w przypadku, gdy finalnie wizy nie dostaniemy (możemy starać się o zwrot części, czyli 100 CAD za work permit). Do tej opłaty zostanie doliczona opłata za dane biometryczne, czyli wspomniane już 85 CAD. Razem 338 CAD. Następnie należy czekać na list proszący o zrobienie odcisków palców, a potem trzymać kciuki i czekać na odpowiedź, na którą urząd imigracyjny ma czas do 8 tygodni, choć może ją wysłać szybciej. Na wjazd do Kanady i uruchomienie wizy przysługuje wam rok od otrzymania „Letter of acceptance” (listu akceptacyjnego). Więcej informacji na temat samej aplikacje znajdziecie tutaj.

wiza IEC Kanada

Wiza IEC Kanada: sukces!

Wasza aplikacja została zaakceptowana? Gratulacje! KONIECZNIE zapiszcie list z potwierdzeniem, który macie na koncie, gdyż za jakiś czas konto wygaśnie, a wy list będziecie musieli pokazać na granicy po przylocie i przeczytajcie, jak się ogarnąć i znaleźć pracę w Kanadzie.

wiza IEC Kanada
Opijamy wizę do Kanady… kanadyjską whisky!

Co musicie mieć ze sobą na lotnisku?

  • wydrukowany list z akceptacją aplikacji
  • ubezpieczenie na cały pobyt
  • ważny paszport
  • potwierdzenie środków na pobyt – wyciąg bankowy nie starszy niż 1 tydzień – z równowartością kwoty 2 500 CAD
  • bilet powrotny lub odpowiednią ilość pieniędzy na jego zakup
  • kopie dokumentów, które załączaliśmy do aplikacji
  • eTA – Electronic Travel Authorization – wraz z Letter of Acceptance dostaje się eTA, jej numer znajdziecie w treści listu
 
*Pamiętajcie, iż w rzeczywistości nie dostajcie wizy, a bardziej promesę wizową. Wizę IEC Kanada, w przeciweństwie do np. tej w Nowej Zelandii, dostaniecie dopiero na lotnisku po przylocie. Więc lepiej uśmiechnąć się do celnika i nie gadać głupot (tu uwaga bardziej do mnie ;P ), nawet po bardzo długim locie 🙂

Udało wam się dostać wizę do Kanady? A może już podróżowaliście/pracowaliście w Kanadzie? Jak było? Koniecznie dajcie znać o swoich wrażeniach w komentarzach, to bardzo pomaga innym czytelnikom!

Dostajemy od was bardzo dużo pytań dotyczących wizy IEC i szczegółów aplikacji zarówno w komentarzach, jak i mailowo. Staramy się odpowiadać na wszystkie dość szybko, maksymalnie w przeciągu tygodnia. Jeśli wasz komentarz lub e-mail pozostał bez odpowiedzi po tygodniu, oznacza to, że odpowiedź na pytanie była w artykule, ale ją przeoczyliście podczas czytania. Przeczytajcie go wtedy jeszcze raz i będziecie wszystko wiedzieć 🙂

Poświęliciliśmy sporo czasu na przygotowanie tego artykułu, a jeszcze więcej na zdobycie całej wiedzy w nim zawartej. Jeśli powyższe informacje pomogły Ci na którymkolwiek etapie decyzji lub starania się o wizę i jesteś nam wdzięczna/-y za pomoc, możesz się zrewanżować i postawić nam kawę za pomocą Paypala. Pijąc ją na pewno o Tobie pomyślimy! 

[wp_paypal button=”donate” name=”Stawiam kawę w podzięce”]

zarezerwuj lot
zarezerwuj nocleg
wypożycz samochód

Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub kampera za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

Zdjęcie okładkowe: Jonathan Denney, Unsplash.com.

422 Komentarze

  • Ewa

    8 lutego, 2023

    Cześć, ile mieliście czasu po odrzuceniu elektronicznego oświadczenia o niekaralności na uzupełnienie go tym „tradycyjnym” z sądu?

  • Piotr

    6 września, 2022

    Hej, jeżeli podałem w VFS w Warszawie dane biometryczne, czy muszę robić coś dalej? jakoś aktualizować wniosek czy tylko czekać na decyzję? a VFS automatycznie prześle dane biometryczne do aplikacji?

    • Łukasz

      17 października, 2022

      Automatycznie przesyłają, chyba, że na miejscu poinformowano Cię inaczej – mnie od razu dziewczyna powiedziała, że to wszystko i mam czekać na list. Potem dostaniesz aktualizację na swoim koncie IRCC i list z zaproszeniem do przyjazdu.

  • Łukasz

    27 czerwca, 2022

    Mam pytanie odnośnie płatności. W Polsce standardowo do konta otrzymuje się kartę debetową. Wg oficjalnej strony IRCC respektuje karty Debit. Moja niestety została odrzucona (kilkukrotnie), co w zasadzie stawia moją gotową już aplikację na straty… Jakie Wy macie doświadczenia?

    • Koralina

      27 czerwca, 2022

      „debit” w rozumieniu amerykańskim niekoniecznie oznacza to samo, co karta debetowa wydawana przez polskie banki. Jeśli twoja karta nie przechodzi, poproś kogoś z inną kartą (najlepiej kredytową) o pomoc (rodziców/partnerkę/partnera/przyjaciela) i oddaj im kasę 🙂

      • Łukasz

        29 czerwca, 2022

        Dzięki za odpowiedź. Wydaje mi się, że Mastercard wszędzie wydaje takie same karty. Jeśli w nazwie jest debit, to każda debit, powinna być taka sama, no nie wiem. Na pewno spróbuję z inną kartą, ale mam mocno ograniczone możliwości, wszyscy których znam mają również karty debetowe, a też nie każdy chce użyczyć. Rozumiem, że Wy płaciliście kredytowymi? Cóż, w tydzień nie wyrobię sobie karty kredytowej, zresztą wyrabiać na jedną transakcję… Z tego co czytałem takie błędy przy płatnościach zdarzają się też ludziom z kartami kredytowymi i czasami było to winą systemu płątniczego IRCC. Napisałem do nich i zgłosiłem problem techniczny na stronie, ale nie sądzę bym otrzymał odpowiedź zwrotną.

        • Łukasz

          8 lipca, 2022

          Wracam z weryfikacją sprawy. Koleżanka użyczyła mi karty kredytowej i przeszło. Także wygląda, że karta kredytowa to jedyny sposób płatności, pomimo, że na stronie, a także facebooku, twierdzą co innego. Odpowiedzi od IRCC na moje pytanie nie otrzymałem do tej pory. Tak jak sądziłem zapewne zignorowali sprawę,a może tu też mają słynny już wśród imigrantów „backlog”.

          Teraz pozostają ślady biometryczne, z którymi też jest problem, bo właśnie mi odwołali umówione spotkanie (oczywiście informacja w piątek wieczorem by podnieść człowiekowi ciśnienie na weekend), a na nowe nie idzie się zapisać, bo jestem zablokowany w ich systemie (nie przemigrowało w pełni?, dalszy wzrost ciśnienia). Na prawdę same problemy. ;( A myślałem, że polskie urzędy funkcjonują kiepsko – choć tym razem o dziwo byłem pozytywnie zaskoczony, bo i urząd paszportowy i sąd rejonowy wydały potrzebne dokumenty szybko i bezproblemowo. Cóż i kolejny mail do Pomocy. Przynajmniej VAC informuje, że konsultant odpowie w ciągu 2 dni roboczych.

          Może te komentarze będą jakimś wsparciem dla kogoś w przyszłości, jeśli napotka na podobne „przygody”, choć nie życzę.

  • Popplio

    27 maja, 2022

    Źle wspominam aplikowanie o wizę chyba w tym roku co Wy. Zapisaliśmy się z chłopakiem w połowie grudnia, pierwsze losowanie było pod koniec stycznia. Mój chłopak został wylosowany już w drugiej rundzie, ja jeszcze nie. Jako że ma się 30 dni na aplikowanie, to zwlekaliśmy jak najbardziej się da, żeby mieć pewność, że i mnie wybiorą. Jednak po prawie miesiącu pusto. Decyzja – odpuścić? Czy aplikować i liczyć, że mnie wylosują? Zdecydowaliśmy się na to drugie. I to był błąd, bo mnie nie wylosowali a łudziłam się aż do końca losowania (który nie pamiętam kiedy był, w lipcu?).
    Straszny żal, bo chłopakowi przepadł najłatwiejszy IEC, a drugi mógłby tylko jako young professional z ofertą pracy, co raczej proste nie jest.
    Od tamtego momentu porzuciliśmy marzenia o Kanadzie. Chociaż wciąż nam się trochę marzy…

    • Koralina

      27 czerwca, 2022

      Bardzo mi przykro 🙁 My też zaryzykowaliśmy, ale u nas akurat się udało. A czy Ty się jeszcze łapiesz na IEC? Bo podobno jest taka opcja, że ty wjedziesz na IEC, chłopak na turystycznej, a jak dostaniesz pracę, to możecie jego wizę zmienić na partnerską i wtedy on też może pracować. ALE jedynie o tym słyszałam, że jest to możliwe, nie wiem jak to wygląda oficjalnie i jak dokładnie ten proces wygląda. Musiałabyś zrobić research i poszukać ludzi, którzy taką drogę przeszli. Powodzenia!

  • Panna_Magdalena

    4 stycznia, 2022

    Cześć, Aplikowałam na wizę 4 Listopada gdy pisali na stronie polonii, że koniec zapisków jest do 12 Listopada. Następnego dnia dostała maila, że jestem w puli Kandydatów. Jest 4 stycznia ani widu ani słychu. Czy jeżeli nie załapię się w losowaniu to czy poinformują mnie o tym?

  • Dawid

    18 marca, 2021

    Cześć, dzięki za wasz wkład ;). Po wypełnieniu ankiety dostałem taki wynik.
    International Experience Canada
    Based on the answers you provided, it seems you are not eligible to come to Canada through International Experience Canada because:

    the pool(s) for your country/territory are closed, or
    your country/territory does not currently have a Youth Mobility Arrangement with Canada. Please consult the IEC Eligibility requirements to see which countries/territories have an arrangement with IEC.
    To learn what other options might be available to you, you can answer the questionnaire again.

    Coś się zmieniło ?

    • Koralina

      28 marca, 2021

      IEC nie jest obecnie zawieszony, ale ma dodatkowe wymagania: Only IEC participants with a port of entry letter of introduction and a valid job offer are eligible to travel to Canada right now. You must also be able to start your job as soon as you complete your quarantine. Check the start date on your job offer before you travel.

      Nie wiem dokładnie, co wpisałeś w ankiecie, ale to może być powód.

  • Piotr

    15 listopada, 2020

    Cześć. Złożyłem aplikację przez stronę becomeacanadian.org. Otrzymałem informację, że moja aplikacja się rozpoczęła i muszę dokonać opłat. Przyznam, że miałem obawy robiąc wstępne opłaty, tym bardziej że poproszono o wcale nie małą zapłatę. Rozumiem, że jest łącznie 5 kroków do „wyjazdu”.

    • Koralina

      15 listopada, 2020

      Hej! Nie znam tej strony i tego pośrednika, więc nie podpowiem nic, bo nie wiem jak działają. My aplikowaliśmy bezpośrednio w Immigration. Powiedziałabym, że kroków jest więcej niż 5, ale to też zależy od indywidualnej sytuacji. Powodzenia!

  • Mateusz

    8 lipca, 2020

    Cześć!
    Czy wyciąg z banku (potwierdzenie środków) w języku polskim przejdzie? Czy może tłumaczyliście to na angielski?
    Podobne wątpliwości mam co do certyfikatu ubezpieczenia. Czy musi być po angielsku?

    • Koralina

      16 lipca, 2020

      Nie wiem, czy przejdzie, bo nam nikt tego nie chciał oglądać, ale dokumenty wymagane są w języku angielskim lub francuskim, więc nie wiem dlaczego miałyby przejść, skoro na 99% urzędnik nie będzie znał polskiego.

  • Sylwia

    2 lipca, 2020

    Cześć! Jestem w trakcie wypełniania aplikacji o wize working holiday i mam kilka pytań. Nie mam zapisanego numeru referencyjnego,a konto już założyłam i jestem w trakcie aplikacji. Co mogę zrobić w takim przypadku? Czy składając aplikację teraz czy w przypadku kiedy nie zostanę wylosowana w roku 2020 czy moja aplikacja automatycznie przechodzi do puli na rok 2021 ? Czy opłata za wizę jest od razu przy aplikacji czy przy dalszych etapach? Z góry dziękuję za odpowiedzi 🙂

    • Koralina

      3 lipca, 2020

      Możesz tę ankietę wypełnić raz jeszcze i wygeneruje Ci nowy numer referencyjny – to jedyne, co mi przychodzi do głowy. Nie przejdzie automatycznie, musisz zarejestrować się na nowo. Na końcu składania aplikacji, o czym piszemy w artykule.

  • Ania

    15 czerwca, 2020

    Mam dość poważny problem.. Byłam w Kanadzie na wizie turystycznej wcześniej dwa razy. Najpierw na 6 miesięcy, wróciłam do Polski żeby móc znów wyjechać i wtedy dostałam zgodę na przedłużenie o kolejne 6. Czy w tym przypadku potrzebuję zaświadczenie z Kanady..? Jak je zdobyć ?
    No i aplikując o to przedłużenie musiałam też to całe fam info i co i gdzie krok po kroku robiłam. Problem w tym, że nie pamiętam już jak to dokładnie było wpisane. Co jeśli będą jakieś różnice ? Jest za to jakaś kara czy wtedy mnie dyskwalifikują ?

    Ale jeśli nie byłoby tego problemu z tym, że wypełniałam to wcześniej.. Czy na prawdę nie można czegoś pominąć, jakoś inaczej wpisać żeby uprościć albo poradzić sobie kiedy na prawdę się nie pamięta jakiś dat ? Czy mają możliwość żeby to sprawdzić ? Np ile dokładnie i gdzie pracowałam czy przebywałam ? Jeśli będzie zgadzało się z tym co mam w CV ?

    • Koralina

      20 czerwca, 2020

      Nie wiem, czy w przypadku pobytu powyżej 6 miesięcy w Kanadzie wymagają zaświadczenie również od siebie czy może sami sobie Ciebie sprawdzą w bazie. Nie wiem również, co jeśli będą nieścisłości i jak dokładnie to sprawdzają. Lepiej, żeby nie było, ale zawsze możesz załączyć list wyjaśniający, że uprościłaś wpisy i dlaczego. Domyślam się jedynie, że w przypadku IEC nie będą jakoś super dokładnie sprawdzać czy twoje wpisy z CV zgadzają się z tym, co kiedyś im podałaś, bo zapewne nie mają na to czasu. Ale najlepiej dowiaduj się u źródła.

      • Anna

        20 grudnia, 2022

        Cześć, mam pytanko odnośnie nowej puli na 2023, która rusza 09.01, a aplikować można od dziś. Stworzyłam swój profil, dostałam IEC Welcome to pool letter i zauważyłam błąd, moje nazwisko widnieje x2 zamiast drugiego imienia, proszę powiedzcie, że to można zmienić?

        • Koralina

          20 grudnia, 2022

          Nie mam pojęcia… Zaloguj się na swoje konto i sprawdź tam czy jest błąd czy możesz to zmienić.

          • Anna

            21 grudnia, 2022

            Błąd mogłam zmienić, ale tylko w profilu, a na dokumencie, który mówił o tym, że jestem już kandydatem w puli widniał ten błąd. Podobno powinnam wycofać się z puli i profil również usunąć, aby zacząć na nowo. Nie mogę znaleźć pola do usunięcia mojego całego konta na IEC, wiecie coś?

  • Anna

    15 czerwca, 2020

    Hej! Skąd brać informacje kiedy dokładnie zaczyna się kolejne losowanie do WH ?

  • Patka

    3 czerwca, 2020

    Hej jakie są całościowe koszty wizy ICE ? Jeśli można zapytać.

  • Karolina

    18 maja, 2020

    Hejka, czy wiecie może czy gdy zaaplikowałam o 'extend my status as a visitor’ przez upłynięciem terminu wygaśnięcia work permit i moja aplikacja jest 'submimtted’ to czy do otrzymania odpowiedzi mam 'implied status’? 😉 Z góry dzięki za odpowiedź!

  • Marcin Kantor

    15 maja, 2020

    WItam,
    Jak wygląda sytuacja kończących się wiz(working holiday) podczas trwajacej epidemii? Czy wizy są automatycznie przedłużane czy należy napisać odpowiednie pismo do rządu kanadyjskiego ? Z gory dziękuje za pomoc;)

    • Koralina

      15 maja, 2020

      Nie wiem, musiałbyś sprawdzić stronę lub skontaktować się z Immigration, ale jestem przekonana, że nie przedłużają. Wylecieć z kraju się da, a poza tym zostaje też opcja zostania na wizie turystycznej. Być może przedłużą po złożeniu jakiegoś wniosku, ale musiałbyś sprawdzić u źródła.

  • Aniana

    7 maja, 2020

    Witajcie, wczoraj wylądowałam w Kanadzie i uruchomiłam moją wizę IEC. Otrzymałam otwarte pozwolenie na pracę z zastrzeżeniem, że „this do not authorize re-entry”. Jeśli dobrze rozumiem, oznacza to, że jeśli opuszczę Kanadę w ciągu tego roku, moje pozwolenie na pracę straci ważność jeśli będę chciała wrócić. Czy orientujecie się, czy mogę się starać ponownie o pozwolenie na pracę na tej samej wizie? Serdeczności!

    • Koralina

      15 maja, 2020

      Tak, dobrze rozumiesz. Nie sądzę, że będziesz mogła starać się o kolejne pozwolenie na pracę w ramach IEC, jeśli wylecisz, ale musiałabyś sprawdzić u źródła – Immigration.

  • Martyna Woltmann

    15 marca, 2020

    Czy jest szansa na zdobycie jeszcze work permit jeśli zarejstrowało się dopiero w marcu? Czy jeśli nie zostałam wylosowana, to moje dane przechodzą automatycznie na następny rok?

    • Anna

      1 kwietnia, 2020

      Witajcie, bardzo dziękuję za informacje, dzięki nim łatwo przeszłam przez proces i otrzymałam wizę 2020. Niestety na mój wyjazd przypadła epidemia. Czy orientujecie się, czy mogę mimo tego wyjechać? Nie chodzi obecnie o pracę, ale o narzeczonego, który jest obywatelem Kanady i obecnie tam przebywa.

      • Koralina

        2 kwietnia, 2020

        Aniu sprawdzaj stronę Immigration, a najlepiej skontaktuj się z nimi. Z obecnych informacji na stronie wynika, że wpuszczają ludzi z wiz tymczasowych do kraju, aczkolwiek zalecają nie przylatywać teraz od razu. Niemniej to się może zmienić, bo sytuacja zmienia się dynamicznie. Zatem najlepiej pytać u źródła.

      • Karola

        7 kwietnia, 2020

        Hej
        Mam pytanie odnośnie rozliczania sie z podkatkow w Kanadzie.
        Czy moglibyście zdradzić jak siebie poradziliście z otrzymanie zwrotu po wyjechaniu z Kanady oraz czy korzystaliscie z czyjejś pomocy przy wypelnianiu T4?

        Na wielu blogach polecana jest strona taxback aczkolwiek znalazłam tez negatywne opinie na ich temat i nie do końca jestem przekonana do skorzystania z ich pomocy.

        Będę wdzieczna za info
        Pozdrawiam Karolina

    • Asia

      25 kwietnia, 2020

      Hej, czy mogę ponowić pytanie Martyny? Mam taki sam problem i zastanawiam się czy moje dane automatycznie przejdą na kolejny rok, jeśli w tym roku mnie nie wylosują.

    • Anna

      15 czerwca, 2020

      Również chciałabym się dowiedzieć 🙂

      • Koralina

        20 czerwca, 2020

        Dziewczyny, odpowiedź na wasze pytanie jest w tekście i jeszcze powtarza się kilkakrotnie w komentarzach.

  • Szwagier

    3 marca, 2020

    Czy bylibyście w stanie doradzić w miarę ekonomiczne ubezpieczenie na roczny pobyt w Kanadzie? W tym temacie jesteśmy w absolutnej kropce. Planujemy od razu po przyjeździe podjąć pracę, więc nie zależy nam na rozległym pakiecie, raczej minimalnym. Z jakiego ubezpieczenia mieliście okazję korzystać?

    • Koralina

      4 marca, 2020

      My braliśmy Planetę Młodych, co było najtańszą opcją rocznego ubezpieczenia, żeby tylko pokazać na granicy w razie gdyby pytali. Nikt nas jednak o to nie pytał.

  • rychu

    3 lutego, 2020

    …tak samo na stronie address jest opcja „from” i data do wstawienia.
    Czy tu chodzi o to od kiedy mieszkam pod danym adresem??
    z góry dzięki za pomoc

  • rychu

    3 lutego, 2020

    hej 🙂 dostałem zaproszenie do złożenia dokumentów więc od dziś mam 20 dni bo już zacząłem działać.
    Mam parę pytań, mianowicie:
    – czy skoro posiadam „nowy” paszport biometryczny to wciąż muszę wyrabiać odciski i zdjęcie?
    – mam problem z mailem i telefonem, odnośnie maila: Use this format for your email address: [email protected]” czy to znaczy, że muszę stworzyć i wpisać jakiegoś nowego maila na tej domenie czy mojego własnego?
    Z telefonem natomiast: Country code (required)
    Must be at least 2 digits or equal to 4 digits if the country code begins with '1′.” tutaj wpisując kod „0048” lub „+48” wyskakuje mi dana komenda i pole na czerwono..
    dzięki za pomoc!

  • Michał Soboń

    30 stycznia, 2020

    Cześć,

    W jaki sposób rozwiązaliście kwestię związaną z koniecznością dołączenia kilku załączników (np w polu „zaświadczenie o niekaralności”). Ja muszę dostarczyć zarówno polskie jak i francuskie, a kiedy chcę dołączyć to drugie, to pojawia mi się informacja, że nowo załączony dokument zastąpi ten zapisany poprzednio.

    Z góry dzięki za odp 🙂

    Pozdrawiam
    Michał

    • Koralina

      31 stycznia, 2020

      Połącz wszystkie pliki w jeden i załącz jeden – easy peasy!

  • Magda

    26 stycznia, 2020

    Cześć! Mam pytanie co do zaświadczenia o niekaralności. Na stronie IEC pod „How to apply” piszą o police certificate: „In most cases, you’ll need to get for countries or territories where you’ve spent 6 or more months in a row since the age of 18.” Ja byłam w Turcji na programie Erasmus, trwało to 2x po cztery miesiące (razem 8, ale była tam miesięczna przerwa – powrót do Polski między dwoma semestrami). Przez te słowa „in a row” rozumiem, że musiałabym być tam nieprzerwanie przez 6 miesięcy, co się mnie nie tyczy, także nie muszę stamtąd mieć tego zaświadczenia? Już cały dzień nad tym myślę i nie wiem co zrobić. Boję się, że będzie ciężko dostać to zaświadczenie z Turcji, ale nawet nie wiem czy jest potrzebne. Z góry dzięki za odpowiedź lub jakąkolwiek radę! 🙂 Magda

    • Koralina

      29 stycznia, 2020

      In a row oznacza in a row. Dobrze rozumiesz, więc przestań rozkminiać to niepotrzebnie 😉

      • Magda

        29 stycznia, 2020

        Hej, dzięki 🙂 zapomniałam napisać, że w aplikacji pojawiają się 2 sprzeczne informacje na ten temat: raz in a row/consecutive a później, że suma (piszą tam nawet o rocznej przerwie miedzy pobytami) – stąd moje wątpliwości 🙂 Napisałam jeszcze o tym do help center, żeby mieć pewność. Tłumaczenie jest dość drogie, dlatego mam nadzieję, że nie będą potrzebować tego zaświadczenia 😉

        • Koralina

          31 stycznia, 2020

          No właśnie oni kiedyś wymagali sumy, a później zmienili – może stąd rozbieżność, że nie wszystko uaktualnili? Dobrze, że napisałaś. Jak Ci odpiszą daj proszę tu znać, bo często o to ludzie pytają 🙂

          • Magda

            31 stycznia, 2020

            Odpowiedzieli: „Please submit your application and we will continue with the assessment.” 🙂 Ale jestem pewna, że w 2019 roku zmienili na ciągłe 6 miesięcy – widziałam już na internecie wiele postów o tym (m.in. twitter IEC). Zwłaszcza, że w aplikacji nieaktualny również jest formularz dot. rodziny – jest tam imm5645, a teraz aktualny jest imm5707… Co do tego zaświadczenia to i tak mogą o nie poprosić jak będą chcieli, ale nie muszą, więc myślę, że w każdym przypadku może być inaczej. Na razie będę aplikować bez tureckiego, ale jak później poproszą to dołączę 🙂

          • Koralina

            4 lutego, 2020

            I tak najlepiej robisz! 🙂

  • Mateusz

    23 stycznia, 2020

    Dzień dobry!
    Przeglądałem już różne strony i fora, itp. i wciąż nie jestem pewien co dokładnie zrobić. Dlatego szukam porady od kogoś komu już udało się otrzymać wizę IEC. Oto moje wątpliwości:
    1) Pierwszy problem dotyczy dowodu osobistego (pole: National Identity Document) . W instrukcji piszą tak:
    If you are a citizen or permanent resident of the United States, a citizen of Denmark living in Greenland, or a citizen of France living in St. Pierre and Miquelon, you are not required to present a passport. You may present an identity document.

    Your identity document must show proof of status or citizenship as well as photo identification. Your identity document must include your name, photo, date of birth, document number, and the issue and expiry dates.

    This document must be issued by your country of citizenship or permanent residence.

    Note: You must ensure that the identity document you present provides proof of status or citizenship and photo identification. If not, you must scan all necessary identity documents and save them under one identity document file.”

    Na polskim dowodzie obywatelstwo jest przetłumaczone jako 'nationality’, a nie 'citizenship’. Stad moje pytanie czy dowód jest odpowiednim dokumentem dla pola: 'National Identity Document’ i czy wystarczy sam skan/zdjęcie dowodu osobistego bez tłumaczenia?

    2) Moje wątpliwości wzbudza też zdanie: „If the translator is not certified in Canada, you have to supply an affidavit from the person who completed the translation and a certified photocopy of the original document.” (źródło: https://www.canada.ca/en/services/immigration-citizenship/helpcentre/glossary.html#certified_translator)

    Mowa o wytłuszczonym w tekście „certified in Canada” – czy nie jest czasem wymagany tłumacz kanadyjski? Czy do przetłumaczenia zaświadczenia o niekaralności wystarczy dowolny polski tłumacz przysięgły?

    3) Jestem na pierwszym roku studiów magisterskich(nie miałem żadnego roku przerwy w nauce), a dodatkowo pracowałem dorywczo na umowie zlecenie z tym, że miałem w tym czasie przerwy, gdy nie pracowałem i nie miałem wtedy żadnej umowy.
    Jako że trzeba ująć całą swoją historię pracy do 10 lat wstecz, wpisałem te okresy, gdy pracowałem (ok. 3 lata), a ponadto (by uniknąć luk) od września 2009 do 'ongoing’ zaznaczyłem również „student”. Wydaje mi się, że w tej sytuacji opcja „student” jest bardziej adekwatna od „unemployed”. Czy mam coś w tym zmienić?

    4) Czy załączyliście również dyplomy ukończenia szkół, świadectwa pracy, itp.? Czy warto wrzucać coś do 'optional documents’?

    • Koralina

      23 stycznia, 2020

      1. Masz odpowiedź we fragmencie, który cytujesz: If you are a citizen or permanent resident of the United States, a citizen of Denmark living in Greenland, or a citizen of France living in St. Pierre and Miquelon, you are not required to present a passport. W każdym innym przypadku TYLKO PASZPORT.
      2. Odpowiedź jest w artykule, bo też mieliśmy z tym sporą rozkminę. Nie musi być kanadyjski tłumacz.
      3. Brzmi ok. Ważne, żeby pokrywało się z tym, co masz w CV.
      4. Nie, bo nikt Cię o to nie prosi.

  • julsooon

    23 stycznia, 2020

    Bardzo pomocny artykul, jak dlugo czekaliscie na odpowiedz?

  • Olga Wołodźko

    22 stycznia, 2020

    Hej, zostałam wylosowana i mam tylko jedną niejasność. Na stronie podane jest, że zaświadczenie o niekaralności potrzebuję z każdego kraju, w którym przebywałam ponad 6 miesięcy. Ja to rozumiem jako 6 miesięcy trwające w ciągu, natomiast mój chłopak, który ma wizę od roku mówi o 6 miesiącach łącznie. Czy jeśli byłam w Anglii kilka razy (raz 4 miesiące, rok później 3) to też potrzebuję to zaświadczenie?

    • Koralina

      23 stycznia, 2020

      Oni tam piszą, że ma być „in the row”, także masz rację. To się zmieniło, bo jeszcze kilka lat temu chcieli sumę pobytów.

      • Jędrzej

        30 stycznia, 2020

        Hej, przybyłem tu właśnie z tym pytaniem – możesz podać gdzie jest to „in the row”? Moja dziewczyna została wylosowana kilka dni temu i na stronie aplikacji dalej jest podany przykład sumujący (2 miesiące pobytu, rok przerwy, 4 miesiące pobytu cię w to niestety wlicza), a mi akurat wychodzi 3 x po 2 miesiące lata temu… A widzę, że sprawa strasznie zagmatwana i sprowadzałaby się do załatwiania wszystkiego listownie 😐 Olga daj znać jak znajdziesz coś pomocnego proszę!

          • Paweł

            17 lutego, 2020

            Cześć,

            Bardzo pomocny artykuł, sprawił że cały proces aplikacji był banalny. Minely 3 tygodnie od rejestracji na stronie i właśnie dostałem list akceptacyjny =] .
            W związku z czym mam jedno pytanie odnośnie eTA, którego numer jak pisaliście znajduje się w liście akceptacyjnym. Czy z samym listem akceptacyjny z numerem eTA (pomijając reszte dokumentów) zostanę wpuszczony do samolotu? Czy może dokument eTA muszę mieć wydrukowany? Jeśli tak, to skąd go wziąć? Na stronie immigration w zakładce ” Check your eTA status” nie wyszukuje mi go po numerze eTA. Czy może lepiej dla pewności złożyć wniosek o nowe eTA ?

            Dzięki za pomoc,
            Pozdrawiam Paweł

          • Koralina

            18 lutego, 2020

            Gratulacje! W liście akceptacyjnym jest twój numer eTA, także powinieneś na tej podstawie zostać wpuszczony do samolotu.

  • Oktawia

    22 stycznia, 2020

    Hej! Super wpis! Bardzo pomocny i na szczescie dostalam zaproszenie. 🙂
    Zaakreptowalam je dzis ale nie widze nigdzie zadnego linku do zalaczenia dokumentow? Wiecie moze gdzie moje je dolaczyc? Pokazuje mi tylko wypelnienie danych o work permit i nic poza tym.

    • Koralina

      22 stycznia, 2020

      Te załączniku dodaje się jakoś na końcu, na jednym z ostatnich ekranów. Idź krok po kroku jak Cię strona kieruje i tyle 🙂

  • Joanna

    21 stycznia, 2020

    hej, super tekst, mega przydatny!
    Mam trzy pytanka:
    1. Czy na wizie IEC można wyjeżdżać z Kanady i wrócić? Np. na wakacje/święta do Polski :)?
    2. Co doradzacie – jak wybrać miasto pobytu? Na co patrzeć?
    3. Czy możecie coś powiedzieć o służbie zdrowia w Kanadzie?

    Pozdrawiam, Asia!

    • Koralina

      22 stycznia, 2020

      1. Tak
      2. To zależy co chcesz. Jeśli lubisz góry to któreś z miast w Albercie lub Kolumbii Brytyjskiej. Jeśli nie, to może któreś z tańszych miast do życia, np. Winnipeg? Jeśli chcesz być tam, gdzie się dużo dzieje w mieście to Toronto, a jak po francusku to Quebec lub Montreal. Także patrz na swoje preferencje, koszty życia i szansę na pracę (bo zależnie od twojej branży też różnie z pracą może być w różnych miejscach). Może ten tekst Ci trochę rozjaśni: https://tropimyprzygody.pl/2018/10/03/praca-w-kanadzie/.
      3. Jest, ale każda prowincja ma swoje zasady przyznawania opieki zdrowotnej i opłat za nią, także najpierw musisz wiedzieć, gdzie chcesz osiąść.

  • Inga

    20 stycznia, 2020

    Hej! Dzięki wielkie za wasz artykuł. Mam pytanie odnośnie listu wyjaśniającego, który dołączaliście, gdy okazało się, że w aplikacji przez przypadek został podany zły kraj urodzenia. Był to list napisany przez was, czy jakiś konkretny formularz? Udało nam się dostać dwa zaproszenia, niestety przy zakładaniu pierwszego z kont nie zauważyliśmy, że już w pierwszym formularzu w komórce należy podać zarówno pierwsze, jak i drugie imię, a po założeniu konta nie było już możliwości edycji i dodania drugiego imienia. Jak myślicie, czy w takiej sytuacji powinniśmy dołączyć jakieś wyjaśnienie? ( w dokumentach widnieją oba imiona ). Z góry dziękuje za odpowiedź i wielkie dzięki za ten artykuł to naprawdę dobry przewodnik 😀

    • Koralina

      22 stycznia, 2020

      Tak, musisz podać oba imionia. Nie ma żadnego formularza, po prostu piszesz list wyjaśniający, sama 🙂

  • Magda

    15 stycznia, 2020

    Super artykul, dziekuje 🙂
    Mam pytanko i nie umialam znalezc odpowiedzi. Jezeli mieszkam w UK (od 10 lat) i potrzebuje certyfikat o niekaralnosci z Polski, ale nie moge skorzystac z zaswiadczenia elektronicznego, to jak mam je zdobyc? Akurat lece do Tajlandii na dwa tygodnie, wiec nie moge nawet skoczyc szybko do Polski do sadu. Czy jest jakas opcja, ktorej nie umiem znalezc? Mozesz poradzic prosze?

    • Koralina

      15 stycznia, 2020

      Bardzo proszę. Nie musisz załatwiać go osobiście, ale osoba która dla Ciebie to zrobi, będzie musiała mieć upoważnienie. Najlepiej zadzwoń do swojego sądu rejonowego i zapytaj, jakie masz opcje, bo może jest jeszcze jakiś inny sposób.

      • Kuba

        19 stycznia, 2020

        Skąd ta informacja, że Kanada nie akceptuje elektronicznej wersji zaswiadczenia? Czy komuś z czytelnikow, autorów strona kanadyjska odrzuciła takie zaświadczenie? Czy może informacja wzięła się z interpretacji tej notki ze strony:

        „Police certificates need to be a scan of the original police certificate(s) in color. Certified true copies, unauthorized copies, or visibly altered police certificates are unacceptable and will result in the application being rejected as incomplete.”

        Wydaje mi się to bardzo nieintuicyjny, że odrzucają oryginał wydany przez sąd, a zamiast tego wiarygodny dla nich jest skan oryginału. Zapraszam do dyskusji 🙂

  • Daniel

    11 stycznia, 2020

    Witam, co jeśli nie mam kontaktu z bratem i po prostu nie jestem w stanie załatwić podstawowych informacji

    • Koralina

      14 stycznia, 2020

      Sorry, ale nie rozumiem zupełnie o co pytasz i co potrzebujesz od brata do wizy.

      • Paweł

        14 stycznia, 2020

        Hej mam pytanie. Otrzymałem zaproszenie do aplikowania. Jeżeli hipotetycznie otrzymam wizę. I zdecyduje się na wyjazd. A w międzyczasie wygaśnie mi ważność paszportu.
        To czy mogę wyjechać na nowym paszporcie?

        • Koralina

          14 stycznia, 2020

          Najlepiej już aplikuj o nowy paszport, a jak będziesz składał aplikację i jeszcze nie dostaniesz nowego przed, to załącz stary i list wyjaśniający, że czekasz na wyrobienie nowego i jak tylko go dostaniesz to im doślesz. Wtedy albo oni poczekają z twoją aplikacją i będziesz mógł tam to jeszcze załączyć jak dostaniesz paszport, albo jeśli przyślą Ci letter of acceptance na podstawie starego paszportu to wtedy przez ich formularz kontaktowy możesz się z nimi skontaktować.

  • Malwina

    7 stycznia, 2020

    Wczoraj była pierwsza pula, niestety nie zostałam wylosowana chociaż było zarejestrowanycn tylko ponad 300 osób, a co ciekawe mój kolega, któremu sama powiedziałam o programie i który jest typem osoby nic nie robi, a i tak ma dobrze, dostał zaproszenie co dodatkowo mnie załamało jednak czytając ten post troszkę odzyskałam nadzieję 🙂

    • Koralina

      14 stycznia, 2020

      Głowa do góry! Miejsc wciąż jest dużo i szanse cały czas spore, także spokojnie, dostaniesz i Ty! 🙂 A wiesz – to jest losowanie, nie ma znaczenia kiedy ktoś się zarejestruje.

  • magda

    12 listopada, 2019

    Hej, a ile można pracować na tej wizie? pół roku?

    • Paweł

      16 grudnia, 2019

      Właśnie zaaplikowalem, jestem w basenie. W ciągu ostatnich 5ciu lat prawie 3 mieszkałem w Anglii. Czy wystarczy zaświadczenie o niekaralności z Polski? Czy będę musiał załatwiać papier z sądu polskiego i z UK? Wolę wiedzieć na zapas I być przygotowanym, bo w razie czego niewiem ile taka procedura trwa.

    • Karolina I.

      29 grudnia, 2019

      Rok.

      • Józef Grzymała

        8 stycznia, 2020

        Mam ogromny problem, może bedziecie w stanie pomoc. Jestem na etapie uploadowania plikow, ale w trakcie pierwszego zdjecia paszportu w .pdf zacielo sie i wywalilo mnie do ekranu startowego. Od tamtej pory nie moge sie zalogowac, wyrzuca mnie z mojego konta z poziomu zaraz po [sign in] gdzie trzeba nacisnac [continue], naciskam i wciaz to samo, pierwsza strona, z wyborem jezyka i koniec. Nie moge sie zalogowac i wgrac swoich dokumentow. Nie wiem co robic, a czas mija. Bardzo prosze o pomoc. Bardzo..

        • Koralina

          14 stycznia, 2020

          To zapewne błąd strony, czasem im się zdarza niestety. Próbuj dalej, możesz wyczyścić cookies, z innej przeglądarki spróbować, a jak nie pomoże – pisz do ich pomocy technicznej.

  • Ula

    28 października, 2019

    Czesc,

    Po pierwsze dzieki wielkie za ten wpis – dzieki Wam bezstresowo udalo sie zalatwic wize, planuje wylot w kwietniu 🙂
    Mam pytanie zwiazane z prawem jazdy, z tego co widzialam zwiedzaliscie Kanade kamperem. Czy to prawda, ze miedzynarodowe prawo jazdy jest wazne tylko przez pierwsze 3 miesiace pobytu w Kanadzie (w wiekszosci prowincji), a potem trzeba robic kanadyjskie prawko? Jak to u Was wygladalo?

    Z gory dzieki za odpowiedz!

    • Koralina

      11 listopada, 2019

      To zależy od prowincji, każda ma inne przepisy. W BC dla przykładu po 3 miesiącach trzeba wymienić, jeśli planuje się jeździć, a w Albercie można rok. My nie wymienialiśmy, bo nie mieliśmy samochodu. Kampera wypożyczaliśmy jak odwiedzili nas moi rodzice, więc na BC mieliśmy kierowcę z ważnym prawem jazdy, a w Albercie i my mogliśmy już prowadzić 🙂

  • Karolina

    25 października, 2019

    Hej! Nie jestem pewna czy dobrze rozumiem, ale w procesie aplikacji nie jest wymagany certyfikat z angielskiego? Jeśli nie to i czy tak lepiej mieć jakiś w kontekście dalszego szukania pracy tam? Pozdrawiam 🙂

    • Koralina

      11 listopada, 2019

      Do IEC nie jest. Nikt z pracodawców podczas rekrutacji nie pytał nas o certyfikaty. Twój poziom angielskiego ocenią sobie podczas rozmowy, papierek nie jest im do tego potrzebny.

  • Beata

    15 października, 2019

    Hej, wiecie może czy na ten wizie można do Kanady przyjechać z zwierzętami?

    • Koralina

      17 października, 2019

      Nie wiemy jak wygląda sprawa wwozu zwierząt do Kanady na jakiejkolwiek wizie.

  • Jarek

    30 września, 2019

    Hej
    Czy przyda mi się do VAC coś więcej niż paszport i kopia listu?

    • Koralina

      30 września, 2019

      Tak. Jeszcze opuszki palców do odcisków i twarz do zdjęcia 🙂 Nic więcej nie trzeba.

      • Angelika

        30 września, 2019

        Witam,

        Wiadomo kiedy rusza kolejna pula na IEC work&holiday? Jestem zalogowana od 22.08.2019 i na ten rok pula już się wyczerpała.
        Kolejne pytanie odnośnie danych biometrycznych. Czy tylko w Warszawie można zrobić odciski palców?

        • Koralina

          30 września, 2019

          Losowania zaczynają się pomiędzy styczniem a marcem zazwyczaj. Nie tylko w Warszawie, ale tam gdzie są placówki VAC (w Polsce tylko w Warszawie). Link do wyszukiwarki masz w artykule.

  • Adam

    2 września, 2019

    Hej
    Wiecie czy potwierdzenie srodkow na pobyt na granicy, jesli beda chcieli, musi byc w kanadyjskich dolarach czy moze byc w zlotowkach. Znalazlem sprzeczne informacje w internecie i nie jestem pewien.

    • Koralina

      29 września, 2019

      Hej! Nie musi, musisz mieć równowartość kwoty, o którą proszą w jakiejkolwiek walucie.

  • Adam

    26 sierpnia, 2019

    Witam,
    Przede wszystkim dzieki za pomoc na waszej stronie. Dostalem vize w polowie maja i wyjezdzam za niecaly miesiac.
    Mam pytanie odnosnie konta walutowego. jak mozna najlepiej rozwiazac sytuacje? Czy otworzyc konto w Banku i tu chyba tylko mBank takie oferuje.
    Czy usluge internetowa? Jak wy rozwiazalaiscie sprawe?

    • Koralina

      26 sierpnia, 2019

      Cześć i gratulacje! Podstawowe pytanie brzmi: do czego potrzebne Ci konto walutowe? Jeśli chodzi o konto w CAD, to załóż sobie kanadyjskie konto na miejscu. Żaden pracodawca nie będzie chciał robić międzynarodowych przelewów na twoje polskie konto walutowe, bo to się wiąże z wysokimi kosztami zarówno dla pracodawcy, jak i dla Ciebie – zazwyczaj banki pobierają prowizję od obu stron. My poszliśmy do placówki wybranego banku z potrzebnymi dokumentami i założyliśmy konta. Poczytaj więcej tutaj: Jak znaleźć pracę i ogarnąć się w Kanadzie?

      • Adam

        27 sierpnia, 2019

        Dzieki;p. Jasne tam na miejscu zalozenie konta bedzie jedna z pierwszych rzeczy jaka zrobie. Ale chodzi mi o „potwierdzenie srodkow na pobyt”. Czy zakladaliscie tu konto walutowe i zamienialiscie pieniadze na CAD i pozniej wydruk potwierdzajacy srodki na koncie? Czy braliscie gotowke? Czy jeszcze inaczej?

        • Koralina

          29 września, 2019

          Mieliśmy wydruk salda konta złotówkowego po angielsku. To nie muszą być CAD, byleby była równowartość kwoty o którą proszą w jakiejkolwiek walucie.

  • Jarpii

    25 sierpnia, 2019

    Czy paszport można samemu skopiować w domu i to im wystarczy?

  • Ala

    1 sierpnia, 2019

    Hej! To jeden z bardziej solidnie napisanych artykułów w polskim internecie na temat IEC. Na jego podstawie i na podstawie tipów z komentarzy aplikowaliśmy z moim chłopakiem i… zostaliśmy wylosowani niemal w tym samym czasie, z różnicą 7 dni! Szaleństwo!

    Bardzo Wam za to dziękujemy!

    Jeśli chodzi o przejścia dot. składania dokumentów:
    – musiałam uzupełnić Schedule 1 dot. moich podróży (chłopak nie musiał, być może dlatego, że był już w Kanadzie 4 razy?). Nie miałam fizycznie pola do dodania uzupełnionego Schedule 1 w liście dodanych dokumentów, ale pomogło napisanie do Helpdesku (załączyłam ten dokument w razie W) i dodano mi pole do uzupełnienia załącznika. Warto korzystać (niestety) z Internet Explorera…
    – pamiętajcie o tym, że pobierając zaświadczenie o niekaralności warto dopłacić 17 zł więcej w sądzie i mieć to przetłumaczone na każdy język urzędowy Unii Europejskiej 🙂
    – w trakcie procesu warto wyrobić w sobie nawyk sprawdzania konta – ja akurat dostawałam powiadomienie o każdej nowej wiadomości na profilu na maila i nie do spamu, więc zawsze wszystkiego pilnowałam, ale prawie przegapiłam termin na złożenie Schedule 1 bo nie miałam pola do uzupełnienia (czyli jw.;))

    Wyjeżdżamy pod koniec września. Mamy rodzinę w Toronto i w London, więc to bardzo ułatwia nam start. Jedną z rzeczy, której teraz szukamy to dobrej opcji ubezpieczeniowej. Czy jesteście w stanie coś podrzucić? Cena ubezpieczenia w Kanadzie powala, ok. tysiąca CAD. Znaleźliśmy Planetę Młodych za ok. 500zł, ale nie wiemy czy zakresy kwotowe ubezpieczenia będą zaakceptowanie (sam zakres ubezpieczenia jest tak samo szeroki jak inne). Jest też okres ubezpieczenia – 180 dni. CIekawe czy można kupić np 2×180 dni i argumentować, że to na cały rok? Any tips on that?

    Kolejna sprawa to znalezienie pracy. Jak jej szukaliście? Z jakiś stron korzystaliście? Czy było to trudne i żmudne zajęcie? Nie mamy wysokich wymagań, jesteśmy dopiero na początku kariery zawodowej (mamy po 25 lat) więc w sumie każdej pracy możemy się złapać, ale pytanie – jak zacząć?

    Powoli rozglądamy się również za mieszkaniem. Może tutaj macie też jakieś tipy? Coś co w naszej mentalności jest tak logiczne, że nawet się o tym nie mówi, a w Kanadzie jest to np. dodatkowa kwestia, na którą warto zwrócić uwagę?

    Będę bardzo wdzięczna za wszystkie przydatne rady – dzięki!

    • Koralina

      2 sierpnia, 2019

      Hej! Gratulacje! Cieszymy się, że nasz tekst wam pomógł i dzięki za wasze porady, zgadzam się z każdą z nich i na pewno przydadzą się innym 🙂 Co do Schedule 1 – u nas też ja nie musiałam, a Bartek owszem – wydaje mi się, że to zależy od urzędnika, który dostanie Twoją aplikację lub po prostu losowo chcą od części osób ten dodatkowy dokument.

      Co do ubezpieczenia: sprawdźcie dokładnie jak teraz działa Planeta Młodych, bo jak my do Kanady wyjeżdżaliśmy, to ubezpieczenie było ważne rok, ale jedna podróż nie mogła trwać dłużej niż 180 dni i na certyfikacie ubezpieczenia nie było o tym informacji, była tylko roczna data ważności. My więc mieliśmy właśnie planetę młodych na certyfikacie ważną rok. Urzędnik nie będzie czytał 30 stron warunków ubezpieczenia przecież 😀 A dodam, że urzędnik na lotnisku nie chciał oglądać nic poza naszymi paszportami, zatem na ubezpieczenie też nikt nawet nie spojrzał. Co do sum ubezpieczenia – Kanada nie wymaga konkretnych sum, wymaga roku ważności ubezpieczenia, więc do samego otrzymania work permit sumy ubezpieczenia nie są brane pod uwagę.

      Praca i mieszkanie: nie będę się o tym rozwodzić tutaj, tylko odsyłam Cię do artykułu (też solidnego – nieskromnie dodam ;)), który o tym napisałam. Co do mieszkania dodam, że na pewno warto zrobić to, co zrobiliśmy my: jeszcze przed przylotem popytać na lokalnych grupach polonijnych na fb, bo może akurat ktoś będzie miał jakieś mieszkanie lub pokój do wynajęcia i pójdzie wam gładko – bez referencji, credit ckecku i tym podobnych rzeczach, które spędzają sen z powiek przy pierwszym wynajmie… Nawet jeśli byście potrzebowali referencji, to tutaj zapewne będziecie mogli liczyć na rodzinę tam mieszkającą, co będzie dużym ułatwieniem. Także zachęcam do przeczytania artykułu i jakbyście mieli jeszcze jakieś pytania, to śmiało! Pozdrowienia i ekstra kanadyjskiej przygody!

    • Inga

      18 stycznia, 2020

      Hej!
      Udałam się wczoraj do sądu po zaświadczenie i skorzystałam z Twojej rady i wykupiłam zaświadczenie również w języku angielskim. Urzędnik ostrzegł mnie, że te zaświadczenia są ważne jedynie w Unii Europejskiej. Czy przy wjeździe do Kanady ten dokument nie sprawił wam żadnych kłopotów? 🙂

      • Koralina

        18 stycznia, 2020

        Jak my to potrzebowaliśmy to ta opcja nie istniała. Jak pisaliśmy w artykule:
        „Jak donoszą nam czytelnicy, od lutego 2019 roku polskie zaświadczenie może być od razu wydane w każdym języku Unii Europejskiej. W czerwcu 2019 dowiedzieliśmy się od czytelniczki (dzięki Ada!), że kanadyjskie Immigration zaakceptowało ten załącznik wielojęzyczny jako tłumaczenie, Ada nie musiała dodatkowo iść do tłumacza przysięgłego.” Weź pod uwagę, że to może zależeć od konkretnego urzędnika i inny może odrzucić. Wtedy jednak poproszą Cię o ponowne załączenie zaświadczenia, więc będziesz wiedziała, że tym razem musi być tłumaczenie przysięgłe.

  • Piotr

    11 lipca, 2019

    Witam. Powiedzcie mi proszę czy na obecną chwilę jest jakaś szansa na dostanie wizy? Zarejestrowałem się na stronie, wypełniłem wszystko co trzeba, dostałem informację w PDF z powitaniem „IEC Welcome to pool letter ” i co dalej? Muszę czekać na jakąś akceptację? Gdzie mogę znaleźć informacje ile jest miejsc, ilu ludzi w puli, tak jak na waszym screenie który wstawiliście (drugi od góry)?

    • Koralina

      15 lipca, 2019

      Podpis pod screenem, o który pytasz powinien być podpowiedzią: „Kliknij na obrazek, żeby sprawdzić ile miejsc zostało w aktualnej puli kandydatów”.

  • Tomek

    29 czerwca, 2019

    Cześć, mam takie pytanie odnośnie aplikacji otrzymałem już zdaje się wszystkie wiadomości i moja aplikacja została zaakceptowana tymczasem nagle na koncie w sekcji dokumanty tuż pod informacją o ważności dokumantów pojawiła się linijka iż dokumant o numerze „jakimś tam” jest nie ważny, na koncie nie ma żadnej innej informacji wyjaśniającej o jaki dokumant chodzi i dlaczego już po zaakceptowaniu wszystkich dokumentów nagle jeden stracił ważność. Podejrzewam że powinno być jakieś ku temu wyjaśnienie ale przejrzałem wszystkie wiadomości i żadna nie dotyczy sprawy. Podajrzewam że jest to kwestia którą powinienem jakoś wyjaśnić ale nie wiem nawet do czego się odnieść. Czy mieliście podobną sytuację?

    • Koralina

      29 czerwca, 2019

      Miałam coś podobnego, choć niezupełnie to samo. Dostałam info, że „action is required” i w dokumentach pojawiło się pole z informacją, że minął czas na dostarczenie dokumentu, ale nie dostałam żadnej informacji wcześniej, co za dokument mam im dostarczyć. Napisałam do nich prośbę o wyjaśnienie przez formularz – nie odpisali, ale jednocześnie po jakimś czasie zniknęło to pole, więc to musiał być jakiś ich błąd. Jedyne, co możesz zrobić to napisać przez ten formularz online i poprosić o wyjaśnienie o jaki dokument chodzi.

      • Tomek

        30 czerwca, 2019

        Dzięki, właśnie już napisałem i teraz czekam na odpowiedź ale mimo wszystko się niepokoję czy przypadkiem nie odpowiedzą po jakimś tam deadline i cały wyjazd przemknie mi przez głupi błąd. Jeszcze jedno pytanie wiecie może gdzie podane są numery dokumentów? Bo w informacji widnieje numer dokumentu który ponoć jest nieważny ale jest to zbiór jakiś przypadkowych znaków i nijak sam do tego nie dojdę. Dodatkowo czy po zaakceptowaniu aplikacji mogą zmienić decyzję? Wiem że ostateczna i tak jest wydawana na lotnisku dlatego nie chcę kupić biletu i po przylocie usłyszeć że coś nie gra i wracać do polski.

        • Koralina

          3 lipca, 2019

          Nie wiem czy oni nadają numery dokumentom, które się im dostarcza i to taki numer czy chodzi im o jakiś ich dokument, który chcieliby żebyś wypełnił. Spróbuj wpisać ten numer dokumentu w google -jeśli to jakiś dokument, który oni dostarczają do wypełnienia, to powinien Ci się wyświetlić ten dokument w google z ich strony. Jeśli nie, to innego pomysłu nie mam, jak go znaleźć. Teoretycznie decyzje są ostateczne, ale nie wiem jak to wygląda w praktyce, być może istnieje jakaś droga odwoławcza – nie wiem naprawdę. Na pewno nie kupuj biletu zanim nie dostaniesz listu akceptacyjnego, chyba że chcesz tak czy siak turystycznie polecieć. Co do odpowiedzi na twoje wyjaśnienia wysłane do nich – cierpliwie czekaj, innego wyjścia nie masz 🙂

  • Tomek

    25 czerwca, 2019

    Cześć, artykuł bardzo pomocny za co wielkie dzięki. Jednakże mam małe pytanie: Czy na jakimkolwiek etapie musieliście udowadniać swoje wykształcenie? Mam taki problem że byłem na urlopie dziekańskim z którego nie wracam jednak w aplikacji zaznaczyłem że nadal jestem studentem i teraz boję się że to może mi pokrzyżować plany i być wzięte jako oszustwo przy aplikacji, powrót nie jest możliwy ze względów finansowych. czy poradzilibiście co pownienem zrobić w tej kwestii?

    • Koralina

      27 czerwca, 2019

      Cześć! Fajnie, że artykuł pomocny 🙂 Do IEC Immigration nie potrzebuje żadnego udowadniania wykształcenia. Sama deklaracja w aplikacji wystarcza, oni raczej nie będą się kontaktować z uczelnią i sprawdzać, czy twój status studenta jest aktywny czy też nie. Także ja bym się nie przejmowała i czekała na rozpatrzenie aplikacji. A jeśli bardzo chcesz być super uczciwy i im się przyznać, to możesz napisać list wyjaśniający, że jak aplikowałeś to jeszcze byłeś studentem, ale w międzyczasie przestałeś nim być. I tyle. Powodzenia!

      • Tomek

        27 czerwca, 2019

        Dzięki wielkie, trochę mnie uspokoiłaś 🙂

  • Zoś

    6 czerwca, 2019

    Cześć Wam,

    kilkakrotnie zaglądałam na tę stronę i nigdy się nie zawiodłam – informacje przydały się bardzo i dzięki temu mogłam w miarę bezboleśnie przejść całą drogę, aż do otrzymania wizy 🙂 czas na wyjazd do Kanady upływa pod koniec kwietnia 2020.

    Jednak oczywiście nie obyło się bez problemów: mój partner kilka tygodni po mnie również dostał zaproszenie do aplikowania, dopełnił wszystkich formalnosci takich jak złożenie wymaganych dokumentów, uiszczenie opłat, a później badania biometryczne. Niestety kilka dni po badaniach otrzymał wiadomość – która wylądowała w SPAMie – z prośbą o dosłanie jeszcze jednego dokumentu (potwierdzenie wyjazdów z kraju w latach 2007-2013). Wiadomości nie zauważył, termin minał. Dopiero e-mail o tym, że jego aplikacja nie została rozpatrzona pozytywnie, wpadła do normalnej skrzynki i wtedy się dowiedzieliśmy, że taki dokument był wymagany. Nie mając już krzty nadziei podesłaliśmy dokument mimo wszystko (elektronicznie oraz papierowo pocztą). Aktualne możliwości:
    – Maciek wraca do puli kandydatów, wylosują go ponownie (na 3 miejsca jest aktualnie 262 kandydatów…)- czyli jakiś 1% szans
    – Maciek bierze udział w losowaniu w roku 2020 (ja mam czas na wyjazd do końca kwietnia, więc może się pokryjemy z terminami)
    – ktoś pozytywnie przychyli się do prośby o zaakceptowanie spóźnionego dokumentu.

    Moje pytanie jest następujące: jak nisko oceniacie szanse na to, że zaakceptują spóźniony dokument? Jest w ogóle cień nadziei? Czy nie powinniśmy sobie już tym zawracać głowy? Może słyszeliście o kimś kto miał podobną sytuację… Będę wdzięczna za wiadomość 🙂

    Pozdrawiam!

    • Koralina

      6 czerwca, 2019

      Hej, dzięki za miłe słowa!

      Kurcze, ale wtopa z tym spamem 🙁 Nie znamy takich przypadków, więc trudno przesądzać, ale wydaje mi się, że – niestety – aplikacja rozpatrzona negatywnie jest już zamknięta i nic więcej z nią nie zrobią. Ale mogę się mylić! Dobrze, że wysłaliście te dokumenty tak czy siak, może akurat się uda.
      Pamiętaj też, że do puli Maciek musi się dopisać na nowo, bo z automatu do niej nie wraca, jeśli jego aplikacja została odrzucona. I jeśli sie dopisze, a już go w tej puli nie wylosują, to do nowej puli pod koniec roku znowu będzie musiał się dodać, bo z automatu się to nie stanie.

      Trzymam kciuki!

      • Zoś

        6 czerwca, 2019

        Dzieki! Dopisalismy go do puli jak tylko wyszla ta sprawa 🙂 pozostaje czekac 🙂

  • Kamil

    4 czerwca, 2019

    Witam, dostałem do wypełnienia „Schedule 1” poprzednie podróże do aplikacji. Pobrałem link w formie PDF, wypełniłem i zapisałem, ale co zrobić by to przesłać/ załączyć do mojej aplikacji. A może to dzieje się automatycznie.

    • Koralina

      6 czerwca, 2019

      To się nie dzieje automatycznie. Tam, gdzie dodawałeś wszystkie dokumenty do aplikacji powinno być miejsce na dodanie tego dodatkowego dokumentu. Później zatwierdzasz dodanie go i podpisujesz elektronicznie wszystko i już. Tym bardziej, że zapewne status aplikacji mówi Ci: „your action is required”, co znaczy, że możesz edytować aplikację o to, o co Cię proszą.

      • Marcin Kantor

        15 czerwca, 2019

        Czesc, mam pytanie wlasnie tez na temat schedule 1. ok trezba go sciagnac i wypelnic i im przeslac na strone gdzie zalaczalismy wszystkie dokumenty , ale wlasnie nie mam zadnego okienka abym mogl to zamiescic? jakies rady czy moze dopiero udostepnia?

  • Piotr

    25 maja, 2019

    Witam, chciałem wam bardzo podziękować, właśnie wczoraj dostałem wizę i tak naprawdę gdyby nie wy, nawet bym nie wiedział, że coś takiego jest, a już o składaniu papierów i całej procedurze nic nie mówię, robicie zajebistą robotę 🙂 Mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy i wam postawię za to tą kanadyjską whiskey, którą umieściliście na zdjęciu :D. Jeszcze raz wielkie dzięki.

    • Koralina

      4 czerwca, 2019

      Super, gratulacje! Whiskey zawsze chętnie! 😉

  • Karolina

    20 maja, 2019

    Hejka! Mam pytanie, czy posiadacie jakąkolwiek wiedzę na temat wydłużenia w specjalnych przypadkach wjazdu do Kanady? Uległam niedawno wypadkowi, a wyjazd przypadał mi na czerwiec i chciałam to wydłużyć o 3 miesiące.

    • Koralina

      4 czerwca, 2019

      Hej! Nie wiem zupełnie, jak się na to zapatruje Immigration – pisz do nich bezpośrednio z wyjaśnieniem swojej sytuacji i… czekaj na pozytywne rozpatrzenie! Trzymamy kciuki!

  • Karolina

    15 maja, 2019

    Super wpis! Jednak mam pytanie. „Registered at the university” oznacza, ze aktualnie studiuje albo sie ucze, czy ze skonczylam studia? Nie do konca rozumiem. A zaznaczylam, ze „tak”… I czy to powazny blad w rejestracji? z gory dziekuje!

    • Karolina

      15 maja, 2019

      Dodam, ze skonczylam studia, ale juz sie nie ucze.

    • Koralina

      15 maja, 2019

      “Registered at the university” oznacza dokładnie to, że jesteś zarejestrowana na uczelni, a na uczelni zarejestrowani są przecież obecni studenci, absolwenci nie. Nie wiem jak bardzo poważny to błąd dla Immigration, ale może być poważny, bo de facto skłamałaś w aplikacji. Możesz napisać list wyjaśniający twój błąd i go dołączyć do aplikacji. Kilka komentarzy poniżej wklejałam komuś link do formularza, którym możesz to wysłać jeśli aplikacja została już złożona i opłacona i nie możesz jej edytować.

  • Kasia

    12 maja, 2019

    Hej, dzięki za obszerny artykuł! Wiecie jak ująć w aplikacji jeżeli od kilku lat jestem zatrudniona w Polsce ale pracuje zdalnie i dużo podróżuje/mieszkam w innych krajach? W jednym dłużej niż 6 miesięcy, ale nie pod rząd (a tak wyczytałam na stronie kanadyjskiej, ze liczy sie ‚in a row’). Musze oprocz pracy wypisać wszystkie podróże? Nie wiem czy jestem w stanie dokładnie sobie przypomnieć 😀
    pozdro i do zobaczenia w Kanadzie 😉

    • Koralina

      15 maja, 2019

      Hej! To źle wyczytałaś, bo na stronie Immigration dokładnie podaje, że liczy się suma pobytów, czyli kilka krótszych zsumowanych do 6 miesięcy też wymaga zaświadczenia. A gdzie i po co chcesz wpisywać podróże? Przecież Immigration Cię o to nie prosi (a jak je gdzieś wpiszesz to się mogą zainteresować i prosić Cię o wypełnianie dodatkowych dokumentów, a po co Ci dodatkowa robota?), oni tylko chcą twoje CV, a w nim przecież nie musisz podawać podróży. Nie kłam co do miejsca przebywania i dołącz zaświadczenia o niekaralności, ale wszystkich podróży nie musisz wypisywać.

      • Kasia

        21 maja, 2019

        Kurcze, ewidentnie jest napisane: In most cases, you’ll need to get police certificates for countries or territories where you’ve spent 6 or more months in a row, since the age of 18.
        Uważasz ze jesli to nie było 6 miesięcy z rzędu to tez jest potrzebne zaświadczenie o niekaralności? Dzieki za rady 🙂

        • Koralina

          22 maja, 2019

          W takim razie się zmieniło – jak my aplikowaliśmy potrzebne było zaświadczenie, jeśli suma pobytów przekroczyła 6 miesięcy. Przede wszystkim kieruj się oficjalnymi wytycznymi na stronie Immigration – bardziej aktualnego źródła informacji nie znajdziesz 🙂

        • Magdalena

          3 listopada, 2019

          Hej, mam ta sama rozkmine. Zdradzisz czy dostarczyla dodatkowe zaswiadczenia i jak potoczyla sie aplikacja? Z gory dziekuje 🙂

  • Mateusz

    5 maja, 2019

    Witam,
    Ile czasu od złożenia kompletu dokumentów dostanę zaproszenie do złożenia odcisków palców? Czy mogę złożyć odciski na zaś zanim dostanę ten list? Pytam, ponieważ w niedzielę lecę na miesiąc do Kanady (niezależnie od IEC) i nie mam pewności czy wrócę do Polski przed upływem 30 dni. Pozdrawiam.

    • Koralina

      6 maja, 2019

      Cześć,
      Nie ma oficjalnych ram czasowych na wysłanie przez Immigration tego zaproszenia – wszystko zależy od tego, kiedy ktoś weźmie się za twoją aplikację i czy będzie chciał jakieś dodatkowe dokumenty. Jak pisaliśmy, nie da się złożyć odcisków przed listem, ponieważ bez niego nie przyjmą Cię w VAC.

  • Marta Sokołowska-Gencza

    2 maja, 2019

    hej! Super artykuł, dzięki za rady.
    Czy wiecie, w jaki sposób mogę dosłać jeden dokument do wysłanej już aplikacji?

    Pozdrawiam!
    Marta

  • Mateusz Kamiński

    29 kwietnia, 2019

    No i ja zostałem wylosowany do IEC 🙂 Ale trapi mnie jedna kwestia. Pod koniec marca rzuciłem pracę i teraz muszę wpisać w formularze aplikacyjne, że jestem aktualnie bez pracy. Czy mogą z tego powodu odmówić mi wysłania Letter of Application? 2 pytanie: Moglibyście mi udzielić rady co ma zawierać CV angielskie? Może jakiś wzór.

    • Koralina

      30 kwietnia, 2019

      Gratulacje! Po pierwsze, chodzi Ci o Letter of Acceptance. Po drugie, nie powinni, bo twoje obecne zatrudnienie lub jego brak średnio ich interesuje. Jeśli spełniasz wymogi wizowe i nie kłamiesz w aplikacji to nie powinieneś się martwić. CV dla Immigration nie musi być super kanadyjskie – generalnie powinno zawierać to, co każde CV: info o Tobie, wykształcenie, doświadczenie zawodowe i tyle. Możesz po prostu przetłumaczyć swoje aktualne polskie CV i wystarczy. Trochę inna jest historia z resume dla pracodawców jak już będziesz szukał w Kanadzie pracy, ale wzorów znajdziesz w sieci mnóstwo – my nie mamy żadnego specjalnego wzoru o udostępnienia.

  • Maja

    26 kwietnia, 2019

    Hej,
    Nie jestem pewna czy takie pytanie już padło, jeśli tak to z góry przepraszam. Na przestrzenie 2017/2019 byłam na Erasmusie w Portugalii (łącznie 9 miesięcy). Nasza uczelnia powiedziała nam, że nie potrzebujemy karty tymczasowego zamieszkania. Nie miałam podpisanej umowy, bo mieszkałam gościnnie, nie pracowałam więc nie dostałam NIPu. Tak naprawdę nie ma mnie nigdzie w rejestrze w Portugalii, aby ubiegać się o zaświadczenie o niekaralności, czy mimo wszystko mam próbować dostać to zaświadczenie w jakiś sposób, czy po prostu przy wypełnianiu wniosku o wizę (bo zostałam zaproszona do aplikacji) powinnam pominąć fakt, że tam studiowałam, ponieważ nadal moją uczelnią macierzystą i z którą rozliczałam się co semestr była ta w Polsce.
    Będę wdzięczna za pomoc:)

    • Koralina

      30 kwietnia, 2019

      Wiesz co, wymagania kanadyjskiego Immigration mówią, że jeśli przebywałaś w danym kraju powyżej 6 miesięcy to potrzebujesz zaświadczenia, a nie, że jeśli jest po tym jakiś formalny ślad. A te rejestry niekaralności działają tak, że nie musisz być zameldowana w danym kraju. Oni po prostu wpisują twoje nazwisko do bazy i jeśli nie byłaś karana, to się nie wyświetlisz w ogóle w rejestrze. I oni to potwierdzają zaświadczeniem. Jeśli jednak chcesz udawać, że Cię w Portugalii nie było, droga wolna – pamiętaj jednak, że na końcu aplikacji potwierdzasz swoim podpisem prawdziwość danych zawartych w aplikacji i kłamanie w aplikacji ogólnie jest karalne.

  • Michał

    24 kwietnia, 2019

    No i po prawie 2 miesiącach oczekiwania zaakceptowali moją aplikację. Dziękuje Wam Karolino i Bartku za ten wspaniały blog, który bardzo mi pomógł w złożeniu aplikacji. Czas się przygotować mentalnie, bo to tylko albo aż rok na wylot! 🙂

    • Natalia

      25 kwietnia, 2019

      Witam,
      Kończy mi się termin kompletowania dokumentów do aplikacji. Generalnie wszystko mam ale jak mam uiścić opłatę? . Tam owszem widnieje co jest za co, ale nie widzę np. konta na które trzeba to przesłać, albo żadnego odnośnika.
      Nie kumam 🙁

      • Koralina

        26 kwietnia, 2019

        Tam nie ma żadnego konta. Jak widzisz ile masz zapłacić, to w kolejnym kroku (po kliknięciu next czy proceed czy cokolwiek innego jest napisane na niebieskim przycisku) zostaniesz przekierowana na stronę z opcją płatności. Super proste i wygodne.

    • Koralina

      26 kwietnia, 2019

      Super, gratulacje! Pamiętaj, że o szukaniu pracy i ogarnięciu się na miejscu też pisaliśmy 😉

  • Kuba Krzysiak

    23 kwietnia, 2019

    Cześć! Przeanalizowałem informacje zamieszczone przez Was i na stronie kanadyjskiego immigration…zastanawiam się kiedy najlepiej założyć konto , jeżeli mam zamiar wyjechać do Kanady jesienią lub zimą 2020? Skoro losowanie startuje mniej więcej w lutym, to czy najlepiej zrobić to jakieś 2-3 miesiące wcześniej, aby być pewnym, że wszystko jest okej?

    • Koralina

      24 kwietnia, 2019

      Cześć! Najlepiej rejestrować się od razu, zanim zaczną wysyłać zaproszenia, bo masz wtedy najwyższe szanse na wylosowanie. To, czy to będzie 2 miesiące czy tydzień przed losowaniem nie ma żadnego znaczenia. A na wjazd od otrzymania LoA masz rok na wjazd, więc jesień i zima jak najbardziej się w tym łapie.

  • Olo

    17 kwietnia, 2019

    Witam i proszę o poradę.
    Otrzymałem zaproszenie do aplikowania o wizę, licząc 20 dni na ogarnięcie dokumentów itd. (drzyma o początku maja) i czekanie ok. 2 miesięcy na odpowiedź (co najwyżej do początku lipca) i mając rok na wyjazd, teoretycznie mogę wylecieć z Polski najpóźniej w lipcu 2020 roku.
    Sprawa wygląda tak, że moja dziewczyna nie rejestrowała się do programu, czy jest taka możliwość, że wyjedziemy razem w 2020 jeżeli ja będę w okresie ważności obecnego pozwolenia na wyjazd, a dziewczyna otrzyma takie pozwolenie w 2020 roku? Staramy się jak najszybciej ją zarejestrować do programu na ten rok, ale czekamy na paszport, więc szanse są raczej małe.
    Czy lepiej sobie odpuścić i strać się w przyszłym roku razem? Bo jeżeli teraz zacznę proces i otrzymam wizę to do programu 2020 nie będę mógł podjeść, a jeżeli ona nie otrzyma wizy teraz czy za rok to jesteśmy w kiepskiej sytuacji.
    Czy jeżeli teraz przyjmę zaproszenie do aplikowania i nie otrzymam wizy to za rok mogę znowu zapisać się do puli i czekać na wylosowanie?
    Jest ewentualnie możliwość ściągnięcia partnera do Kanady będąc tam na wyjeździe Working Holiday?

    • Koralina

      18 kwietnia, 2019

      Cześć! Jeśli ona otrzyma pozwolenie przed lipcem, to oczywiście, że możecie wjechać w tym samym czasie. Nie jestem w stanie Ci podpowiedzieć, czy lepiej akceptować zaproszenie czy czekać na przyszły rok, bo w obu przypadkach podejmujecie ryzyko, że jedno z was nie dostanie. Już sami musicie ocenić jak chcecie zaryzykować. Nie wiem, jak to jest z akceptacją zaproszenia, ale niedopełnieniem formalności, żeby wizę dostać – czy to dyskwalifikuje czy też nie. Musiałbyś poszukać na stronie Immigration.

      Co do ściągnięcia partnera, to jest tak, że jak Ty już będziesz miał pracę w Kanadzie, to możesz się starać o wizę partnerską dla dziewczyny, ale nie wiem jak ten proces dokładnie wygląda, ale ogólnie jest to możliwe. Musisz szukać info u Immigration.

      • Olo

        19 kwietnia, 2019

        Jeszcze jedno pytanie.
        Z tego co słyszałem to Kanada nie jest krajem, do którego warto wyjechać żeby zarobić jakieś większe pieniądz. Podobno lepiej tam wyemigrować na stałe. Zakładając, że pracowalibyśmy we dwójkę przez okrągły rok ile bylibyśmy (oczywiście orientacyjnie) w stanie stamtąd przywieźć po odliczeniu wszystkich kosztów wyjazdu?

        • Koralina

          23 kwietnia, 2019

          Olo, nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć na to pytanie, bo to wszystko zależy od tego, gdzie będziecie mieszkać, ile zarabiać, ile płacić za mieszkanie i ile wydawać na życie oraz przyjemności. Jedni są w stanie nawet w kraju, w którym teoretycznie nie da się za wiele odłożyć oszczędzać całkiem spoko kasę, a innym nie wystarczy do końca miesiąca przy bardzo dobrej pensji. To jest bardzo indywidualna kwestia zależna od wielu czynników i nie da się uniwersalnie stwierdzić, ile można w rok odłożyć. Znając swój styl życia i sposób wydawania pieniędzy możesz sobie oczywiście znaleźć w internecie strony z kosztami życia w danym mieście i sprawdzić, ile w waszych zawodach mniej więcej się zarabia i to wszystko policzyć, ale to oczywiście będzie bardzo orientacyjne, bo na pewno wasze realne zarobki i wydatki będą się różniły od tego, co znajdziesz w sieci. No ale jakiś ogląd może Ci to dać.

  • Weronika Podpłońska

    16 kwietnia, 2019

    Witam, super artykuł bardzo mi pomógł… Własnie dostałam zaproszenie do aplikacji . Miałam wątpliwośc iż ja dostane , bo czekałam dość długo tak więć wykupiłam sobie ETA oraz bilet lotniczy na 9 maja ..Czyli za 25 dni … Wypełnie aplikacje w ciągu paru dni , lecz nie mam czasu czekać na list w którym mam jechać do Warszawy oddać odciski palców…. Czy jest możliwość abym dostała ten list na miejscu już w Montrealu , a wjechała do kraju na wizie turystycznej ?

    • Koralina

      16 kwietnia, 2019

      Gratulacje! List przyjdzie do Ciebie na konto online w postaci PDF, tak jak i zaproszenie, więc możesz go dostać gdziekolwiek będziesz. Możesz najpierw wlecieć do Kanady na turystycznej, nic nie stoi na przeszkodzie. ALE, odciski palców musisz zrobić poza Kanadą, bo póki co w Kanadzie nie ma takiej możliwości. Możesz z Kanady polecieć do Stanów (jeśli masz wizę) lub gdziekolwiek indziej, gdzie jest biuro VAC i tam je zrobić, ale wtedy, żeby później aktywować swój work permit (bo raczej nie dostaniesz go automatycznie z odciskami palców niestety) będziesz znowu musiała udać się na granicę… Także sporo kombinacji i kosztów, ale w teorii wydaje się to możliwe.

  • Maria

    10 kwietnia, 2019

    Hej, jak długo jest ważna wiza PO przekroczeniu granicy z Kanadą? Rok, czy też czas zaczyna się odliczać od momentu otrzymania Ltter of Acceptance?

  • Karolina

    9 kwietnia, 2019

    Hej! Mam pytanko, czy braliście pod uwagę, że jedno z Was nie zostanie wylosowane i mieliście jakiś plan awaryjny w takiej sytuacji? 🙂 Razem z przyjaciółką wybieramy się w czerwcu, natomiast ja dostałam zaproszenie w zeszłym roku, a moja przyjaciółka gapa nie zaakceptowała zaproszenia, więc złożyła nową aplikację w tym roku i wciąż czekamy. I czy brak zaakceptowania zaproszenia zmniejsza jakoś szansę w takiej sytuacji w kolejnych losowaniach?

    • Koralina

      9 kwietnia, 2019

      Hej! Braliśmy to pod uwagę, ale planu awaryjnego nie mieliśmy 😀 Uznaliśmy, że będziemy się martwić, jak się tak wydarzy. Brak akceptacji zaproszenia w poprzednim roku nie ma najmniejszego wpływu na szansę w kolejnych latach. Trzymamy mocno kciuki, szanse wciąż całkiem wysokie patrząc na ilość wolnych zaproszeń i chętnych 🙂 Powodzenia!

  • Tom

    6 kwietnia, 2019

    Hej,
    Świetny artykuł 😀
    Mam jednak jedno pytanie co do wniosku, ogólnie w Austrii pracuje od sierpnia 2018 ale nią miałem tam meldunku i pracowałem 4 dni i wracałem do PL tak do lutego 2019, od lutego natomiast zrobiłem stały meldunek i adres zamieszkania w Austrii a dodatkowo posiadam w Polsce. Pytanie brzmi czy mam rozumieć pobyt w kraju od początku czyli ponad 6 miesięcy czy raczej od momentu meldunku w danym kraju ponieważ wcześniej moja umowa była bardziej delegacyjna niż stały pobyt na który zdecydowałem się od lutego, nie wiem jak ugryść ten temat. Co mam zaznaczyć w wniosku jako pytanie o pobyt dłuższy niż 6 miesięcy ?

    • Koralina

      8 kwietnia, 2019

      Hej, dzięki! 🙂 Oni nie pytają o meldunek (w Kanadzie czegoś takiego nie ma), tylko o przebywanie fizyczne. Jeśli suma dni spędzonych w Austrii przewyższa pół roku, musisz mieć zaświadczenie.

    • Adrianna

      8 kwietnia, 2019

      Hej!! Przyszla i na mnie pora! Zastalam wylosowana daisiaj:D

      pytanko 1 : jak dlugo zaswadszenie o niekaralnosci jest wazne?
      pytanko 2: od 8 lat mieszkam i pracuje we Francji, zaznaczam Francje jako moj adres staly zamieszkania? bo tak de facto jest, moj staly adres jest francuski
      Polske jako panstwo urodzenia? Wydaje sie logiczne ale wiadomo jek jest z formalnosciami 😉

      Btw dzieki za artykul 😉
      Ada

      • Koralina

        9 kwietnia, 2019

        Hej, gratulacje!
        Ad. 1. Odpowiedź znajdziesz powyżej, w artykule.
        Ad. 2 i 3. Piszesz zgodnie z prawdą. Jeśli mieszkasz we Francji, to podajesz adres francuski. Jeśli urodziłaś się w Polsce, to piszesz, że urodziłaś się w Polsce.

        Kochani, nie komplikujcie na siłę prostych pytań w aplikacji – w nich nie ma drugiego dna, naprawdę 🙂

        • Adrianna

          9 kwietnia, 2019

          ok, dzieki wielkie !

  • Natalia

    6 kwietnia, 2019

    Hej, mam jeszcze jedno pytanko.Jak uzupełniam informacje po otrzymaniu zaproszenia jest pytanie: „Are you registered at a collage or university in your country? ” pytanie podświetla się na szaro, więc nie mogę już zmienic odpowiedzi, a zaczęłam studia w marcu i teraz nie wiem co mam zrobić:( czy ktos ma jakiś pomysł jak to rozwiązać

    • Koralina

      8 kwietnia, 2019

      Możesz dołączyć Letter of Explanation do twojej aplikacji i w nim to wyjaśnić.

  • niezapominajka3

    5 kwietnia, 2019

    Witajcie! Zostałam wylosowana i bardzo Wam dziękuję, bo właściwie mój pomysł o wzięciu udziału w losowaniu narodził się po przeczytaniu Waszego wpisu 🙂 Mam również pytanie. Zaczęłam wypełnianie aplikacji. Prawdopodobnie na początku źle zrozumiałam i zaznaczyłam, że moim ”current country/teritorry of residence” oraz ” country/territory of permanent residence” jest Polska. Tymczasem od 2 lat pracuję i mieszkam (jestem zameldowana) w Niemczech. Niestety nie mogę zmienić już tego w aplikacji, jedynie dodać historię poprzednich emigracji. Zastanawiam się teraz czy to dyskwalifikuje mój udział? Będę bardzo wdzięczna za wszelkąpomoc i podpowiedź!

    • Koralina

      8 kwietnia, 2019

      Załączasz do aplikacji Letter of Explanation i w nim wyjaśniasz swój błąd. Powinno wystarczyć.

  • raf

    3 kwietnia, 2019

    hej,
    Dzięki za wpis, wszystko zebrane w jednym miejscu – przydaje się 🙂
    Mam do Was (oraz każdego kto może pomóc) jedno pytanie. Będę miał zaświadczenie o niekaralności z Niemiec. Wystawiają je tylko po niemiecku. Jak załatwić tłumaczenie przysięgłe z niemieckiego na angielski? Chyba w Polsce ciężko? A może mogę dwa razy przetłumaczyć najpierw tłumaczenie przysięgłe na polski a potem na angielski. A może wystarczy takie z pieczątką biura tłumaczeń a nie przysięgłe? Wie ktoś coś na ten temat???

    Jeszcze krótki komentarz to Waszego wpisu, a konkretnie uwag na temat zaświadczenia o niekaralności wystawionego elektronicznie. Na oficjalnej stronie jest nawet napisane po wybraniu Polski z listy, że nie akceptują certyfikatów cyfrowych wydanych online przez e-KRK. Także od razu możecie poprawić info, że nie tylko w Waszym przypadku ale generalnie trzeba dostać papierowy zdobyty tradycyjną drogą.

    P.S. Właśnie wczoraj dostałem zaproszenie 😀 Aplikowałem tydzień temu, więc szybko poszło 😀

    • Koralina

      4 kwietnia, 2019

      Gratulacje!
      Tłumaczenie ma być przysięgłe wedle wymogów. Czy zaakceptują nieprzysięgłe? Nie wiem. Masz 2 opcje: znaleźć tłumacza w Niemczech, który Ci to przetłumaczy albo znaleźć polskie biuro, które świadczy takie usługi. Biura, jeśli nie mają tłumacza z niem-ang, to przetłumaczą Ci podwójnie: z niemieckiego na polski i polskiego na angielski.

      Dzięki za informację o zaświadczeniu online, zaktualizujemy – do niedawna nie było takiej informacji na ich stronie w ogóle.

    • Dawid

      26 grudnia, 2020

      Hej raf, mam pytanie odnośnie zaświadczenia o niekaralności z Niemiec. Załatwiłeś je osobiście czy da się to zrobić listownie? Bo nie bardzo widzi mi się podróż do Niemiec, żeby załatwić tę sprawę..

  • Marcin

    2 kwietnia, 2019

    Cześć. Dzisiaj zostałem wylosowany i zanim zacznę wypełniać dalsze dokumenty, chciałbym się upewnić co do jednej, najważniejszej dla mnie rzeczy. Mianowicie, jeżeli mój wniosek zostanie ostatecznie zaakceptowany, to ile czasu mam na rozpoczęcie programu (korzystania z pozwolenia) od momentu, kiedy dostałem zielone światło? Dziękuję z góry za informację.

    • Koralina

      4 kwietnia, 2019

      Jak w tekście: „Na wjazd do Kanady i uruchomienie wizy przysługuje wam rok od otrzymania „Letter of acceptance” (listu akceptacyjnego).”

  • Natalia

    2 kwietnia, 2019

    Witam, zostałam wylosowana:D szczerze wierzyłam, że uda mi się wcześniej i mam przetłumaczone zaświadczenie o niekaralności 7 miesięcy temu, czy ono jest ważne tylko pół roku i teraz muszę je załatwiać od nowa? Pozdrawiam

    • Koralina

      4 kwietnia, 2019

      To zależy, z którego kraju. Z kraju, w którym mieszkałaś w przeszłości przez więcej niż 6 miesięcy wystarczy, że zaświadczenie będzie wystawione po wyprowadzce. Natomiast z kraju, w którym mieszkasz obecnie, musi nie być starsze niż 6 miesięcy.

  • Piotr

    29 marca, 2019

    Cześć, jeszcze jedno pytanie, wypełniłem ankietę, otrzymalem kod i założyłem konto. Po zalogowaniu sie na GCKEY mam tylko opcje do wyboru „continue”, która przekierowuje mnie na stronę główną. Pytanie jaki jest kolejny krok, co mam dalej zrobić. Z gory dzieki za odpowiedź.

  • Patryk

    29 marca, 2019

    Cześć, mam pytanie, wypełniłem ankietę i założyłem konto na rządowej stronie kanadyjskiej, tworząc przy okazji swoje GCKey. Po zalogowaniu się podając login i hasło mogę jedynie zmienić hasło , adres oraz kliknąć continue po czym zostaję przekierowany na stronę główną „Please select Continue to return to the Government of Canada online service.” Mam już swój personal reference code oraz konto na GCKey. Pytanie co teraz powinienem zrobić? jaki jest kolejny krok do złożenia wniosku o wizę IEC. Z góry dzięki za odpowiedź.

  • Michał

    28 marca, 2019

    Czy po złożeniu danych biometrycznych otrzymam wiadomość w stylu: otrzymaliśmy Twoje dane biometryczne?

    • Koralina

      30 marca, 2019

      Nie, ale w profilu pojawi się numer danych biometrycznych i, jeśli jest tam gdzieś info, że potrzebują Twoich danych biometrycznych, to ono się zmieni na „completed”.

  • Piotr

    20 marca, 2019

    Witam ,a jak z językiem pisze się jakiś egzamin czy po prostu nikogo nie interesuje na jakim poziomie angielskiego jesteś 😕 Z góry dzięki za odpowiedź.

    • Koralina

      21 marca, 2019

      Na IEC nikogo to nie interesuje ze względu na specyfikę wizy. Dostajesz roczne pozwolenie na pracę, ale wcale nie musisz z niego korzystać. To, czy mówisz po angielsku i co będziesz przez ten rok robić, Immigration w tym przypadku nie interesuje.

      • Piotr

        21 marca, 2019

        Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

  • Szczepan

    7 marca, 2019

    Cześć, mam dwa pytania. Czy jeżeli zaświadczenie o niekaralności zostało wystawione w języku angielskim (pierwsza strona którą wypełniałem z pieczątkami „nie figuruje…” w języku polskim, reszta polski/angielski) to czy muszę dodatkowo tłumaczyć je u tłumacza, a drugie pytanie o inną pozycję na checkliście dokładnie Court record/police report – gdzie mogę to dostać i czy też musi być przetłumaczone ??? Patrząc na opis dokumentów rozumiem że zaświadczenie o niekaralności to Police Certificates (Multiple) (required).

    • Koralina

      11 marca, 2019

      Cześć!
      Najważniejsza informacja w Police Certificate to „nie figuruje”, a więc ona musi być po angielsku, bo po polsku nikt tego tam nie zrozumie. Police/court report/certificate to są różne nazwy tego samego dokumentu, bo w różnych krajach różnie się to nazywa i różne instytucje to wystawiają. Ale to właśnie o zaświadczenie o niekaralności chodzi.

      • Justyna Hodowana

        31 stycznia, 2020

        Hej, co do informacji „nie figuruje” to czy wystarczy, że w certyfikacie, który mam w pol-angl. jest taki zapis, czy pieczątka musi mieć też po angielsku taki zapis? Zapłaciłam za dodatkowe tłumaczenie, aby dostać w 2 wersjach językowych, ale sama pieczątka jest po polsku. Czy będzie tak ok ?

  • Klaudia

    4 marca, 2019

    Super artykuł, bardzo mi pomógł przy aplikacji 🙂
    Mam pytanie odnośnie wypełniania family information form. Mojemu chłopakowi udało sie zostać wylosowanym, natomiast ja jeszcze czekam na swoją kolej. Czy wypełniając family information form powinien zaznaczyć że będę mu towarzyszyć w przyjeździe do Kanady, czy lepiej zaznaczyć ze nie?

    • Koralina

      4 marca, 2019

      Cieszymy się, że wskazówki pomogły 🙂 Jeżeli to twój chłopak, a nie mąż to nie jesteś jego rodziną, więc w ogóle o Tobie w formularzu nie wspomina, bo o Ciebie nie pytają 🙂 A jeśli to twój mąż, to tak, zaznacza, że będziesz mu towarzyszyć, bo w aplikacji trzeba pisać prawdę (na końcu aplikacji poświadczasz, że wszystko jest zgodne z prawdą). My zaznaczaliśmy w swoich family information, że mąż/żona też jedzie i nie miało to negatywnego wpływu na rozpatrzenie aplikacji, bo i dlaczego miałoby mieć?

      • Klaudia

        5 marca, 2019

        Dziekuję za odpowiedź. A czy chłopak nie jest traktowany jako common law partner (zakladajac ze mieszkamy/ zyjemy razem ze sobą ponad rok?)

      • Maria

        12 marca, 2019

        A z tego co ja czytałam na oficjalnych stronach programu, wynika, że dla Kanady związek podpadający pod definicję „common-law partner” jest traktowany na równi z małżeństwem ergo trzeba o nim wspomnieć. Więc chyba zależy od związku 😉

        • Koralina

          12 marca, 2019

          To nie tak z automatu. Gdybyście chcieli mieć w Kanadzie common-law, to musicie je udowodnić. Nikt wam nie będzie sam z siebie sprawdzał, czy przed przylotem do Kanady mieszkaliście razem od minimum roku czy nie. A jako że w Polsce nie ma czegoś takiego jak common-law, to nie macie żadnego papierka na to, że jesteście w takim związku, a ich nie interesuje więcej niż to, o co proszą. Ale jeśli chcecie im zgłosić, że jesteście w common-law, proszę bardzo – zapewne poproszą o udowodnienie i będziecie musieli zbierać jakieś wspólne umowy wynajmu, foty, itd. 🙂

  • Kseniia

    28 lutego, 2019

    Hej, jakie ubezpieczenie kupowalicie zeby nie kosztowalo 2000pln?

    • Koralina

      28 lutego, 2019

      Kupiliśmy Planetę Młodych, wiedząc że będzie działać tylko przez pół roku, ale to na polisie nie widnieje – widnieje roczna data, więc jako potwierdzenie ubezpieczenia wystarcza. Oficer imigracyjny i tak nie chciał tego oglądać, ale mógł chcieć, więc trzeba mieć. Nie wiem jak się wiekowo łapiesz, ale możesz też sprawdzić Euro 26 i ISIC – mają podobne ceny i działają przez rok, ale mają niższe limity wiekowe i któraś z nich (nie pamiętam która) ma wymóg bycia studentem.

  • Karolina

    27 lutego, 2019

    Hej
    I mam kolejną wątpliwość.
    W wymaganych dokumentach mam na liście National ID. Cały czas myślałam, ze potrzebują dodatkowego dokumentu tożsamości czyli dowodu osobistego. Jednak doczytałam, ze to jest wymagane jedynie w przypadku braku paszportu. Wy również nie wspominacie o tym w swoim poście. Musiałam zaznaczyć yes w poprzednim kroku, kiedy o to pytali. Chciałam sie upewnić, że nie wysyłaliscie skanu ID, spróbuję to odkrecić albo wyśle list z wyjaśnieniem 🙂

    • Koralina

      28 lutego, 2019

      Ich nie interesuje twoje ID, jeśli masz paszport – to jest twój najważniejszy dokument tożsamości. Nic innego nie wysyłaliśmy poza paszportem.

  • Inez S

    25 lutego, 2019

    Kochani, pilne pytanie 🙂 Dostałam zaproszenie na tegoroczną edycję, ale jestem aktualnie od ponad 8 miesięcy w Australii.
    W formularzu zaznaczyłam current residence PL bo nie byłam pewna jak długo będę w AU itp. No i teraz masa pytań jest powiązana w formularzu z Australią (telefon, adres zamieszkania, no i nieszczęsny okres który trzeba uzupełnić ile się było w danym kraju jeśli to było powyżej 6 miesięcy. No i nie mam pojęcia co uzupełnić.. HELP!

    • Koralina

      25 lutego, 2019

      Hej! Generalnie pisz w aplikacji prawdę. Do aplikacji dołącz letter of Explanation i w nim wytłumacz to, co napisałaś tutaj nam. Wprawdzie powinnać była wpisać od razu AU jeśli w momencie wypełniania profilu tam byłaś, nawet jeśli 2 tygodnie później byś się wyprowadziła, ale teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak wyjaśnić swoją pomyłkę w liście. Powodzenia!

  • WojtekWojtek

    20 lutego, 2019

    hej! Chciałbym się podpytać o jeden temat 🙂 Dostałem zaproszenie, jestem na etapie uzupełniania dokumentów i mam pytanie o zaświadczenie o niekaralności. Jako, że wydawane jest przez nasze organy jedynie w języku polskim, to w jaki sposób załatwiliście tłumaczenie na angielski?

    Z góry dzięki za info!

    • Koralina

      20 lutego, 2019

      Cześć Wojtek!
      Tak, jak opisaliśmy w artykule powyżej: „Dodatkowo, zaświadczenie w języku innym niż angielski lub francuski ma być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Do aplikacji załączacie zaświadczenie oryginalne wraz z tłumaczeniem”.

  • Daniel

    18 lutego, 2019

    Cześć! Razem z żoną aplikujemy w tym roku. Żona miała szczęście i dostała już invitation po losowaniu 11.02, ja jeszcze muszę czekać 🙂 Jedna rzecz mnie trochę niepokoi, choć pewnie na wyrost. Zakładając GCKey podałem jeden adres e-mail. Aplikację uzupełniłem jakiś czas później i podałem inny adres e-mail już do samej aplikacji (zapomniałem po prostu, że najpierw podawałem inny) Oba regularnie sprawdzam. Powiadomienie mejlowe o zmianie statusu aplikacji dostałem na ten pierwszy e-mail, ale w treści wiadomości już po zalogowaniu, jest drugi e-mail. Sama aplikacja jest jak najbardziej poprawna, mam napisane, że jestem kandydatem w puli, ale cały czas się trochę martwię, że przez taką nieścisłość coś może pójść nie tak. Co sądzicie?

    • Koralina

      18 lutego, 2019

      Cześć! Tak, myślę, że trochę na wyrost się niepokoisz, ale doskonale rozumiem – ja mam tak samo, też sobie w aplikacji wyszukiwałam problemów, które nie istnieją 😛 W każdym razie, nie sądzę, żeby miało to jakiekolwiek znaczenie – przecież możesz mieć 2 maile, a poza tym, dla nich mail jest tylko środkiem komunikacji z Tobą, więc jeśli sprawdzasz oba na bieżąco, nie powineneś nic ominąć. Poza tym, pamiętaj, że możesz też się logować na swoje konto i sprawdzać aktualizacje tam. Powodzenia!

  • wteiwewte

    10 lutego, 2019

    Hej, czy można starać się o tę wizę będąc w USA na wizie J1 (au pair)? Na stronie najpierw mi wyszło, że tak (zaznaczyłam, że obecnie przebywam w USA), potem zaczęły wyskakiwać błędy i za drugim razem już w ankiecie dostaję pytanie o zieloną kartę i potem wychodzi, że nie mam możliwości starania się o żadną wizę do Kanady.

    • Koralina

      18 lutego, 2019

      Hej! Nie mam pojęcia, jak wygląda sprawa, kiedy ma się zieloną kartę w USA. Wiem, że jest takie pytanie, ale nie wiem co, jeśli odpowiedź jest twierdząca. Musisz poszukać informacji na stronie Immigration, jak to jest z tymi Stanami.

  • Piotr

    25 stycznia, 2019

    Ja mam troszkę inne pytanie. Ile razy można na takiej wizie WAT lecieć do kanady.

    • Koralina

      25 stycznia, 2019

      A co to za wiza WAT?

      • Piotr

        26 stycznia, 2019

        Work and travel. Skróciłem sobie żeby nie pisać całego 🙂

        • Koralina

          2 lutego, 2019

          Ok, tutaj się to nazywa IEC 🙂 Są 3 rodzaje wizy IEC i można wrócić, ale na innym rodzaju. Na jednym możesz być tylko raz.

  • Adrianna

    13 stycznia, 2019

    Hej hej!

    Na wsepie dzieki za przydatne rady!

    Ja tez slozylam moja kandydature na WHV na ten sezon, i sobie tak czekam, czekam, czakam i sobie patrze a tu np Francja miala juz dwa losowania.
    Jak to jest z losowaniami dla Polski? Kiedy sie zaczely losowania w sezonie kiedy kandydowaliscie? A moze wiecie kiedy sie zaczely w poprzednim sezonie?

    Z gory dzieki za odpowiedz!

    PS Dla tych ktorzy znaja francuski polecam strone pvtistes.net, z ktorej korzystam, SWIETNIE opracowana i odpowie na kazde wasze pytanie.

    Ada

    • Koralina

      14 stycznia, 2019

      Każdy kraj ma inne ustalenia i dla każdego inaczej startują losowania. Dla Polski zazwyczaj pierwsze losowania odbywają się pod koniec stycznia, także już niebawem! Powodzenia!

      • Karolina

        2 lutego, 2019

        W tym roku nie podali jeszcze daty, jesteśmy chyba jednym z ostatnich krajów bez pierwszego losowania :/

        • Adrianna

          2 lutego, 2019

          Wielki smutek… chyba tylko my i Holandia zostaly

          • Kat

            2 lutego, 2019

            Aplikuję razem z chłopakiem, który jest Łotyszem. Nawet Łotwa miała juz losowanie (zostało 25 zaproszeń na ponad 100 osób w puli, więc marne szanse), a o naszych zaproszeniach wciąż cisza 🙁 Trzymajmy kciuki, żeby to wszystko niebawem ruszyło. Powodzenia wszystkim!

        • Koralina

          2 lutego, 2019

          Z tego co słyszałam, rok temu i dwa lata temu pierwsze losowanie w styczniu było wyjątkowo szybko. W poprzednich latach zaczynały się później. Spokojnie i cierpliwości – na pewno niebawem zaczną losować! 🙂 Powodzenia wszystkim!

  • Seba

    9 stycznia, 2019

    Hej, ciekawy poradnik, ale mam kilka pytań.
    1.Czy jeżeli złożyłem wniosek IEC i wylądowałem w poolu to po pierwszym losowaniu nadal będę w tym poolu czy muszę znowu się do niego jakoś dodać?
    2.Gdzie otrzymam powiadomienie że dostałem zaproszenie? Na email, czy gdzieś na profilu, jak tak to w którym miejscu się rozglądać za tym?
    3.Wszystkie wymagane opłaty wysyłam jak już dostane zaproszenie?
    4.Ta kopia paszportu co będzie potrzebna przy aplikacji to ma być skan/zdjęcie/czy może trzeba iść do urzędu żeby oni wystawili jakąś kopie? ma być papierowa/elektroniczna? Kopia ma być strony gdzie znajduje się nasze zdjęcie? Piszecie z widocznymi pieczątkami. Ja odebrałem paszport w tym roku i nie ma w nim ani jednej pieczątki, same wodne znaki, albo hologramy które wątpię żeby było widać na zdjęciu, na skanie też wątpię:/
    Z góry dziękuje za odpowiedz 🙂

    • Koralina

      11 stycznia, 2019

      Hej!
      1. Twój profil będzie ważny do końca losowań w danym roku. Jeśli rozlosują wszystkie zaproszenia w przeciągu kilku miesięcy, a Ty wciąż nie dostaniesz swojego i będziesz chciał spróbować w kolejnym roku, w nowej puli – wtedy będziesz musiał zakładać nowy profil.
      2. Oba 🙂 Zaproszenie pojawi się w profilu, a na mail przyjdzie Ci powiadomienie, że czeka na Ciebie wiadomość na profilu.
      3. Tak, płacisz na sam koniec procesu aplikowania o wizę (a aplikować może dopiero jak otrzymasz zaproszenie) – po dodaniu wszystkich wymaganych przez Immigration dokumentów.
      4. Wystarczają skany (lub dobre zdjęcie) wszystkich dokumentów. Po akceptacji zaproszenia do aplikowania otrzymasz dokładne wytyczne co do dokumentów. Nie wiem, co w przypadku nowych, pustych paszportów – domyślam się, że jak będą widzieć datę, to się domyślą, że nowy i jeszcze w nim nie ma pieczątek 🙂 Być może proszą wtedy o kopię z poprzedniego paszportu – nie wiem, bo my mieliśmy kopię z pieczątkami, tak jak chcieli. Ale nie masz się co martwić na zapas – po wysłaniu aplikacji jest tak, że nie odrzucą Ci jej za złą kopię czy brak jakiegoś dokumentu, tylko przyślą Ci wiadomość z prośbą o dosłanie konretnych dokumentów lub wyjaśnień.
      Powodzenia w losowaniu!

      • Seba

        16 stycznia, 2019

        Super, dzięki za odpowiedź. Od tego roku podobno weszło jeszcze nowe wymaganie, tzw. dane biometryczne. Podobno jak już się ogarnie wszystkie dokumenty i opłaci wszystkie fee, to na koniec dostaje się polecenie wyrobienia danych biometrycznych. Trzeba podjechać osobiście do Warszawki czy Berlina (bo najbliżej) i złożyć odciski palca i chyba skan soczewki oka..

        • Koralina

          25 stycznia, 2019

          Z tego co nam wiadomo, to tylko odciski palców, ale tak, niestety doszedł taki wymóg. Dzięki, że przypominasz – dopiszemy w tekście.

          • Patka

            3 marca, 2019

            Orientujecie się czy wykonać te dane biometryczne trzeba dopiero jak się „zostanie wylosowanym” czy wcześniej?
            Z jednej strony rozumiem, że później, przy skladaniu dokumentów, ale też w jednym miejscu czytam:
            „To get this letter (letter from us that tells you what to do with biometrics), pay the biometrics fee when you SUBMIT YOUR APPLICATION” – a przecież moją aplikacje właśnie już złożyłam? Tylko czekam na „los szczęścia” 😉
            Będę wdzięczna za pomoc jeśli się orientujecie

          • Koralina

            3 marca, 2019

            Ale skoro złożyłaś aplikację to już byłaś wylosowana – losowanie jest pierwszym etapem, złożenie aplikacji kolejnym, chyba że mylisz założenie profilu w systemie do losowania ze złożeniem aplikacji – to dwie odrębne sprawy. A te informacje o biometrics się nie wykluczają. Podczas składania aplikacji (po tym jak Cię wylosują i zaproszą do aplikowania) OPŁACASZ opłatę za dane biometryczne, natomiast robisz je dopiero wtedy, kiedy po złożeniu aplikacji dostaniesz list z instrukcjami wykonania biometrics.
            W etapach wygląda to tak:
            1. zakładasz profil i zgłaszasz chęć wzięcia udziału w losowaniu zaproszeń do aplikowania
            2. jesteś wylosowana, składasz aplikację i ją opłacasz (łącznie z opłatą za biometrics)
            3. dostajesz insktrukcje wykonania biometrics
            4. dostajesz albo wizę albo odmowę albo proszą Cię o dosłanie dodatkowych dokumentów, a potem dostajesz wizę (a tak naprawdę promesę, bo wizę przyznaje urzędnik na granicy).

  • 8karolina6

    28 grudnia, 2018

    Cześć.
    Czy w zaświadczeniu o niekaralności z NZ było wymagane „Full record of conviction”? Jestem właśnie w trakcie wypełniania formularza i nie wiem czy tę opcję mam zaznaczyć.

    • Koralina

      31 grudnia, 2018

      Hej! My zaznaczaliśmy, że chcemy „full record”. Wydaje mi się, że w przypadku, w którym nie byłaś karana, to nie ma znaczenia, bo i tak dostaniesz papier, że nie widniejesz w ich rejestrach.

      • 8karolina6

        2 stycznia, 2019

        Dzięki za odpowiedź. Na wszelki wypadek zaznaczę „full record”.

  • Lonu

    28 grudnia, 2018

    Hej,
    Dzięki za wszystkie informacje. Złożyłam już aplikację i czekam na losowanie. W międzyczasie zastanawiam się nad rozpoczęciem przygotowywania zaświadczeń o niekaralności z innych krajów. I tutaj mam pytanie: Jakieś 10 lat temu spędziłam rok w Hiszpanii, ale w sumie nie mam na to dowodu ani w paszporcie ani nigdzie indziej. Tak więc, czy mogłabym to po prostu pominąć i nie składać zaświadczenia z tego kraju, przy tym zaoszczędzić sobie czasu i nerwów. No bo w sumie… skąd będą o tym wiedzieć? Czy lepiej jednak nie ryzykować? 🙂

    • Koralina

      31 grudnia, 2018

      Trudne pytanie. Nie wiem, jak dokładnie sprawdzają historię pobytu w innych krajach. Domyślam się, że to, że Ty w paszporcie nie masz śladu (oczywistość, UE), niekoniecznie znaczy, że nigdzie nie ma tego śladu. Ale tak jak piszę, nie wiem jak bardzo dokładnie sprawdzają historię, więc decyzję czy chcesz próbować ryzykować czy nie musisz podjąć sama 🙂

  • Maciej Michalski

    19 grudnia, 2018

    Hej,

    Przede wszystkim dzięki za przedstawione tutaj informacje bo strona jest szalenie przydatna.

    Jednocześnie mam pytanie odnośnie okresu trwania wizy. Rozumiem, że jeżeli dziś otrzymałem zaproszenie do aplikowania, po złożeniu dokumentów i otrzymaniu letter of acceptance mam 12 miesięcy rok na wylot i wykorzystanie wizy. W związku z tym czy gdybym otrzymał letter of acceptance w styczniu 2019, zdecydował się na wyjazd we wrześniu 2019 moja wiza będzie ważna do stycznia 2020 czy do września 2020?

    Jeżeli ktoś przechodził już przez procedurę aplikacyjną będę też bardzo wdzięczny za polecenie tłumacza przysięgłego w Warszawie.

    Pozdrawiam!

    • Koralina

      20 grudnia, 2018

      Hej! Od otrzymania LoA masz rok na wjazd do Kanady, a od wjazdu do Kanady masz rok pozwolenia na pracę. Jeśli wjedziesz we wrześniu 2019, to wiza będzie ważna do września 2020.

      • Maciej Michalski

        20 grudnia, 2018

        Dzięki za wyjaśnienie! 🙂
        A co w przypadku gdy przystąpimy do procedury, otrzymamy LoA i finalnie nie wyjedziemy do Kanady? Czy przekreśla to możliwość aplikacji w kolenych latach?

  • Paula

    16 grudnia, 2018

    Hej! Stary post ale nadal bardzo pomocny ! jedno pytanko, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Od momentu przyznania wizy masz rok na wyjazd do Kanady, tak?

    • Bartek

      16 grudnia, 2018

      Hej Pauala, w sumie jest w tekście „Na wjazd do Kanady i wykorzystanie wizy przysługuje wam rok od otrzymania „Letter of acceptance” (listu akceptacyjnego).” 😉 Planujemy po tegorocznej edycji sprawdzić, ile się zmieniło (ale z tego co widzimy, to póki co niewiele) i w razie potrzeby odświeżyć wpis, więc jakbyś podczas aplikowania coś wyłapała, co się zmieniło to z góry dizeki za cynk 😉

  • Karolina

    1 grudnia, 2018

    Hejka 🙂 ja juz a Kanadzie od miesiąca prawie ! Dzieki za wasze wszystkie odpowiedzi, myslalam o moim bliskim przyjacielu ktory mógłby aplikować w tym roku ale ma skończone 35, tak sie zastanawiam czy moze miec skończone czy to tylko do 35? ????

  • kasia

    15 listopada, 2018

    Hej! Ja zalozylam swoj profil i aplikowalam o zaproszenie we wrzesniu tego roku. to byla aplikacja na wizy 2018. Czy chcac dostac sie do pool na 2019 musze skladac ten formularz jeszcze raz czy po prostu automatycznie jestem w systemie i dalej moge liczyc na wylosowanie? Dzieki!

    • Koralina

      16 listopada, 2018

      Hej! Tak, musisz się ponownie zarejestrować, nie przenoszą puli kandydatów automatycznie.

  • Zosia

    1 listopada, 2018

    Hej! Czy ktoś wie dlaczego po wypełnieniu ankiety na stronie https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/come-canada-tool.html otrzymuję poniższa informację?

    „International Experience Canada
    You may be eligible to come to Canada under International Experience Canada.
    You are eligible for the following pool(s), which are now closed. You can’t submit a profile to a closed pool.
    Working Holiday category”

    Myslalam, ze trzeba zrobic te ankiete, zeby otrzymac kod referencyjny, jeszcze przed otwarciem miejsc na kolejny rok?

    Cos przeoczylam?

    • Bartek

      4 listopada, 2018

      Na to wygląda z tego, co napisali, ale to będzie chwila moment, więc nie powinno rzutować na aplikację 😉

  • Marcin

    31 października, 2018

    Witam, czy wiza umożliwia podjęcie pracy gdziekolwiek (Open Work Permit) czy jak to wygląda? Jak już się było w Kanadzie, to trzeba mieć Kanadyjskie zaświadczenie o niekaralności czy oni już sobie to potwierdzą?

  • Marcin

    30 października, 2018

    Witam. Po wypełnieniu ankiety na Come to Canada strona nie wystawia numeru referencyjnego. Można wiedzieć dlaczego?

  • Z90

    27 października, 2018

    Hej, może będziecie umieli odpowiedzieć na takie pytanie…?
    Na stronie http://www.cic.gc.ca/english/work/iec/selections.asp wybierajac Polskę widać aktualnie taki wpis: „For the upcoming 2019 season, create a new profile when the pools open in November. Your account and GCkey are still valid. You do not have to create a new account or sign-up for a new GCkey.”
    W związku z tym chciałam wcześniej się przygotować do aplikowania i stwierdziłam, że wypełnię ankietę aby otrzymać kod referencyjny. Jednak po jej zakończeniu otrzymałam komunikat „You are eligible for the following pool(s), which are now closed. You can’t submit a profile to a closed pool.”
    To oznacza, że dopiero w listopadzie będę mogła zdobyć kod referencyjny a następnie GCKey?
    Pozdrawiam
    Zosia

    • Bartek

      4 listopada, 2018

      Na to wygląda z tego, co napisali, ale to będzie chwila moment, więc nie powinno rzutować na aplikację 😉

  • Natalia

    17 października, 2018

    Świetny blog, dużo przydatnych informacji.
    Mam pytanie, niedługo wyjeżdżam do Kanady „oficjalnie” jako turystka, mój chłopak jedzie się tam uczyć i planujemy wziąć ślub na miejscu i dzięki temu dostanę open work permit,zastanawiam się czy jadąc turystycznie również potrzebuje wyciągu z konta,czy w jakiś sposób muszę udowodnić że mam środki żeby być w Kanadzie przez te 6 miesięcy?Czy muszę rezerwować hotel(tak na prawdę będę mieszkać u rodziny mojego chłopaka)czy strażnicy są serio tacy podejrzliwi? ???? Trochę się martwię,jeżeli ktoś może mi jakoś pomóc to będę wdzięczna

    • Koralina

      22 października, 2018

      Hej! Z tego co pamiętam, to teoretycznie jakieś środki trzeba mieć na turystycznej wizie, ale tego to chyba nikt nigdy nie sprawdza. Jak chcesz, to dla spokoju ducha wydrukuj sobie potwierdzenie z banku. Adresu hotelu też nie musisz podawać, ale dobrze jest mieć jakiś adres w zanadrzu (może być jego rodziny). Nie masz się co martwić, granice nie są takie straszne, szczególnie przy turystycznych wizach 🙂

      • Natalia

        23 października, 2018

        Dziękuję bardzo, uspokoilas mnie! Pozdrawiam ????

  • Krzysztof

    1 października, 2018

    Witam

    Ja mam pytanie odnośnie Work Permit, kilka dni temu wleciałem do Kandady i mieszkam w Toronto dostałem sie tu przez Working Holiday na 12 miesiecy.

    Jestem tutaj dopiero kilka dni ale chciałem sie dowiedzieć czy jest możliwość przedłużenia Extend Work Permit poniewarz ztego co wiem to mozna starac sie o przedłuzenie na young professional a na working holiday nie jestem pewinen czy mozna aplikowac o przedłuzenie, wiec jezeli sie nieda na wrorking holiday to jakie mozliwosci bym miał na przdluzenie,co mógłbym zrobić aby przedłużyć pobyt, chciałbym sie to dowiedzieć wcześniej abym miał czas sie zastanowić co robic dalej jeżeli bym miał możliwość przedłuzenia wizy

    Dziękuje

    • Koralina

      1 października, 2018

      Cześć! Jest kilka jakichś bardzo konkretnych przypadków, kiedy można przedłużyć work permit na IEC, ale nie pamiętam jakie to były warunki. Wiem za to, że są na stronie Immigration, także tam Cię odsyłamy, bo tam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. Jeśli nie będziesz mógł przedłużyć w ten sposób, to musisz się zapoznać z innymi typami wiz, ich wymogami i spawdzić, czy twoja sytuacja pozwala Ci na aplikowanie o którąś z wiz. Powodzenia!

      • Krzysztof

        2 października, 2018

        Dziekuje za pomoc

  • Karolka

    30 września, 2018

    Witam ponownie:)

    Juz pisze o co mi sie rozchodzi, więc tak
    Dostałam wymarzona vizke! Juz w czerwcu ale ze miałam bardzo mało czasu na jej zatwierdzenie nie zaznaczyłam pracy w sektorach w ktorych potrzeba medical exam ale zmieniłam zdanie i bedzie mi to jednak potrzebne , czy pomożecie udzielić jakiejs porady czy mozna ją zrobic gdy ma sie juz ma wizę?

    Pozdrawiam
    Karolina

    • Koralina

      30 września, 2018

      Hej! Niestety, nie podpowiemy, bo nie orientowaliśmy się w badaniach – nam nie były potrzebne. Musisz przekopać stronę Immigration, a jeśli tam nie ma o tym mowy, to wysłać do nich zapytanie i czekać cierpliwie na odpwiedź (schodzi im zazwyczaj dość dlugo niestety, ale odpowiadają).

      • Karolka

        30 września, 2018

        Dziekuje baaardzo za odpowiedzi 😉
        A jak to jest z wiza turystyczna do USA? Jak mam sie o nią ubiegać ? Bedac jeszcze w Polsce? Czy w Kanadzie tez mozna ?

        • Koralina

          30 września, 2018

          A to już jak wolisz i jak oceniasz szansę na dostanie wizy. My załatwialiśmy tutaj i bez problemu dostaliśmy, ale czekaliśmy aż będziemy mieli stałe zatrudnienie i dopiero wtedy aplikowaliśmy.

  • Paulina

    24 września, 2018

    Hej! Chcę wraz z chłopakiem też starać się o pozwolenie w tym roku. Jak już Twoja aplikacja została zaakceptowana, to czy od daty akceptacji miałaś rok czasu na pobyt w Kanadzie, czy dopiero liczy się od dnia przylotu. Pytam bo martwi mnie co będzie, gdy jedno z nas będzie musiało czekać długo na drugą połowę, a czas będzie upływał. Chciałam zapytać Was jeszcze czy gdy rusza pula, która chyba zaczyna się w listopadzie, to istotne jest żeby dosłownie w przeciągu kilku godzin aplikować bo później kończą się miejsca, czy nie jest to tak ważne? Pozdrawiam! 🙂

    • Koralina

      30 września, 2018

      Hej! Tak jak pisaliśmy, od momentu otrzymania list akceptacyjnego macie rok na wjazd do Kanady i uruchomienie wizy. Losowania są co tydzień w przeciągu pół roku mniej więcej dopóki nie rozdadzą wszystkich wiz, zatem nie musicie się martwić, że rozejdą się wszystkie w minuty po otwarciu aplikacji (jak do NZ). Ale i tak najlepiej śledzić, kiedy otwierają i rejestrować się od razu, bo wtedy macie najwięcej szans na wylosowanie. Powodzenia!

  • Katarzyna Stercz

    24 września, 2018

    Kochani! Wasz post to istna kopalnia wiedzy – dziękuję 🙂 Mam jednak kilka pytań, bo ostatnio zaczęłam coraz intensywniej myśleć o Kanadzie i chciałabym to sobie ułożyć w głowie. Co robię po kolei?

    1. Wypełniam ankietę, na koniec otrzymuję numer dzięki któremu mogę założyć konto na stronie rządowej – czy samo założenie konta wiąże się z tym, że chcę W TYM momencie aplikować o wizę? Czy niekoniecznie? Ponieważ mnie interesuje pula na 2019 🙂 [ankietę już wypełniłam 'na próbę’ i wyszło, że nadaję się na IEC – numer też się pojawił, jednak nie kontynuowałam z procesem]
    2. Kiedy już oficjalnie znajdę się w puli na 2019, zostanę wylosowana i otrzymam zaproszenie to wtedy:
    a) mam 10 czy 20 dni na uzupełnienie dokumentów?
    b) potrzebuję zaświadczenia o niekaralności z 5 (!) krajów: Polska, Łotwa, UK, Stany Zjednoczone i Australia – w tym 2 muszą być przetłumaczone na angielski (Polska i Łotwa) – boję się, że się nie wyrobię w czasie. Czy, w związku z tym, mogę sobie takie zaświadczenia przygotować już teraz? Tak w razie „w”?
    3. Kiedy płacę za wizę? Czy dobrze zrozumiałam, że wtedy, kiedy już przygotuję wszystkie dokumenty?
    4. O wizę będę aplikowała ze swoim lubym (jest Łotyszem) – co w przypadku kiedy jedno z nas otrzyma wizę a drugie nie? Czy można z niej zrezygnować już po jej otrzymaniu i wtedy aplikować w następnym roku? Czy w przypadku takiej rezygnacji wiza przepada na dobre?

    Będę bardzo wdzięczna za wskazówki! Pozdrawiam 🙂

    • Koralina

      30 września, 2018

      Hej! Cieszymy się, że wpis się przydaje 🙂 A teraz do rzeczy:
      1. Samo założenie konta nie jest jednoznaczne z rejestracją w losowaniu. To trzeba zrobić w kolejnym kroku. Tutaj masz instrukcje: https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/work-canada/iec/become-candidate.html.
      2. a) Tak jak pisaliśmy powyżej, w artykule: macie 10 dni, aby zacząć wypełniać aplikację i 20 dni na jej dokończenie – niezależnie, czy zaczęliście aplikację w 1. czy 10. dniu od otrzymania zaproszenia. Innymi słowy: musisz ją zaakceptować w ciągu 10 dni, ale jak już to zrobisz, to masz 20 dni na jej uzupełnienie i złożenie gotowej aplikacji.
      b) Załatwiaj je już teraz, jak najszybciej – z doświadczenia wiemy, że to trwa, więc jak otrzymasz zaproszenie, możesz się nie wyrobić z otrzymaniem wszystkich zaświadczeń zanim wygaśnie Ci czas na zaaplikowanie. W najgorszym wypadku, będziesz miała zaświadczenia, które Ci się do niczego nie przydadzą.
      3. Tak, za wizę płacisz na samym końcu procesu składania aplikacji, już po wrzuceniu wszystkich dokumentów i wypełnieniu wszystkich pól.
      4. Nie możesz zrezygnować z wizy, ale możesz z niej nie skorzystać – od otrzymania listu akceptacyjnego masz rok na wjazd do Kanady i uruchomienie wizy. Jak tego nie zrobisz, wiza przepada. Nie wiem jak wygląda kwestia ponownego aplikowania, jeśli się wizę dostało, ale nie wykorzystało – wydaje mi się, że nie można, bo można ją dostać tylko raz, ale pewności nie mam. Pamiętaj, że masz rok na uruchomienie wizy, a to sporo czasu na czekanie, aby druga soba też dostała. Nie wiem, w jakich terminach startują łotewskie pule zaproszeń, ale jest możliwe, że jeśli twój partner nie dostanie wizy w puli na 2019 to jeszcze może dostać na początku losowań puli na 2020 rok zanim twoja straci ważność.

      • Kat

        30 września, 2018

        Dzięki wielkie za odpowiedzi! Police check będę załatwiała wkrótce i wspólnie z lubym ruszamy z naszymi aplikacjami. Trzymajcie kciuki! 🙂 buziaki!

  • Maciek

    22 września, 2018

    Hej,
    poważnie myślę o wyjeździe do Kanady, jednak w wyniku pewnych komplikacji nie skończyłem studiów w Polsce i mam wykształcenie średnie. Czy może to być przeszkodą?

    • Koralina

      23 września, 2018

      Cześć! Ogólnie wykształcenie nie jest jedynym ani decydującym czynnkiem przy staraniach o wizę, więc może, ale wcale nie musi być przeszkodą. Za mało wiem o wszystkich rodzajach wiz oraz o twoim doświadczeniu zawodowym, wykształceniu i sytuacji życiowej, żeby móc Ci powiedzieć coś konkretnego. Przejrzyj sobie na stronie Immigration, jakie programy wizowe mają i jakie kryteria trzeba spełnić, żeby móc się o wizę starać – to Ci pomoże ustalić, czy któryś z programów będzie Ci odpowiadał i możesz o niego aplikować.

  • Monika

    21 września, 2018

    Hmm… pada tutaj zwrot „Letter of acceptance”.. wydaje mi się, że przeszłam pomyślnie i z sukcesem procedurę wizową jednak listu z powyższą nazwą w moim profilu brak.. jest za to „correspondence letter”, „information letter” czy „Biometrics Collection letter”… jest ważna na 5 lat eTa, potwierdzony work permit na rok. Ogólnie finalna dec „approved”.. Co mam myśleć o powyższym? Z góry dziękuję za odp.

    • Koralina

      23 września, 2018

      Hej! Trudno powiedzieć, czy zmienili nazwę listu od ubiegłego roku, ale z tego co piszesz wynika, że masz wszystko co potrzebne. Skoro status jest „aprroved” i masz dokumenty to potwierdzające, to tytułem listu bym się nie przejmowała 🙂 Najważniejsza jest treść tych dokumentów, więc przeczytaj je jeszcze raz dokładnie i będziesz wiedzieć 🙂 Co do work permit, to on jest wydawany na granicy na podstawie listu, więc zobacz dokładnie co jest napisane w tym dokumencie o work permit.

  • Pat Rusek

    23 sierpnia, 2018

    Hej, Ja robię studia licencjackie w Wielkiej Brytani i chciałabym magisterkę zrobic już w Canadzie albo wyjechać odrazu tam do pracy 🙂 Czytałam wiele o tym procesie ale wciąż to wielka zagadka dla mnie. Jakieś podpowiedzi czy sugestie?

    • Koralina

      27 sierpnia, 2018

      Cześć! Najlepiej czytać u źródła, czyli na stronie kanadyjskiego Immigration. Nie znamy procedur wiz studenckich, bo nie było nam to potrzebne, ale jeśli chcesz do pracy, to najłatwiej najpierw na wizę IEC, którą tu opisaliśmy.

  • Krzysztof

    17 sierpnia, 2018

    Witam,

    Ja mam pytanie odnośnie wylotu, przeszedłem caly proces i chcę kupic bilet, a więc powinienem kupic bilet na 3 lub 6 miesięcy czy moge kupic odrazu na cały rok np. od września 2018 do września 2019? bo jest taka możliwość, oraz co z kartą pokładową, poniewarz się ją wypełnia przed londowaniem wraz z informacja ile dni bedzie się tam przebywało, ja wylosowałe working holiday visa

    Dziękuje

    • Koralina

      20 sierpnia, 2018

      Cześć! Nie musisz kupować biletu w obie strony – my kupiliśmy tylko do Kanady, powrotnego nie mieliśmy i nie mamy. Chyba Ci się dokumenty pomyliły: karta pokładowa to dodatkowy dokument do twojego biletu lotniczego, dzięki któremu wchodzisz do samolotu. Tobie chyba chodzi o deklarację celną. Piszesz na niej prawdę, czyli że będziesz tu rok jeśli planujesz być cały rok. Jak krócej to zaznaczasz, że krócej. I tyle. Powodzenia!

      • Krzysztof

        21 sierpnia, 2018

        Ok, dziekuje za informacje, bo z tego co wyczytałem to muwiono że musze mieć bilet w dwie strony albo wystarczajaca ilosc srodków aby kupic powrotny bile, to też mi powiedziała koleżanka ciotki z Kanady która sie zajmuje emigracją, że lepiej mieć bilet w dwie strony, dlatego chciałem dopytać

        Dziękuje za pomoc

        • Koralina

          27 sierpnia, 2018

          To prawda – powinieneś mieć ALBO bilet ALBO wystarczające środki na koncie na jego zakup. My mieliśmy to drugie, bo nie wiedzieliśmy kiedy i dokąd będziemy z Kanady wylatywać, więc kupowanie biletu, tylko po to, żeby go mieć na granicę mija się z celem. Jeśli nie jesteś pewien, kiedy chcesz wracać to lepiej mieć wyciąg z konta na dowód posiadania wystarczających środków. Tak na marginesie, nas o to na lotnisku nikt nie pytał, jednak lepiej mieć, bo mogą zapytać i niektórych pytają.

          • Ilona

            28 grudnia, 2018

            A ja chciałabym zapytać ile mniej więcej dodatkowych środków na koncie powinnam mieć, żeby były wystarczające na zakup biletu?

          • Koralina

            31 grudnia, 2018

            Na zakup biletu powinno na luzie wystarczyć ok. 1000-1500 CAD, ale skoro i tak trzeba mieć potwierdzenie, że ma się wystarczająco środków na utrzymanie, to trzeba mieć więcej niż tylko na bilet. Przy okazji, nas na lotnisku nie pytali w ogóle o finanse, aczkolwiek mogli.

  • Paula

    15 sierpnia, 2018

    Hej,
    Super wpis. Był dla mnie bardzo pomocny ???? ja rownież gonie za marzeniami i 5 października laduje w Toronto na IEC. Trochę jestem przerażona, ale do odważnych świat należy prawda ???? staram sie przygotować do tego jak najlepiej ale sen z powiek spędza mi wynajem mieszkania. Naczytałam sie mnóstwa opinii ba temat wynajmu w Kanadzie i jestem trochę skołowana. Kwestia referencji od poprzednich wynajmujących bądź poświadczenia zatrudnienia w przypadku osób nowo przybyłych są nie do przejścia. Jak Wy sobie poradziliście z kwestiami mieszkania na początku? Pozdrawiam serdecznie ????

    • Koralina

      20 sierpnia, 2018

      Dzięki, cieszymy się, że wpis jest pomocny! 🙂 Co do mieszkań – tak, kwestia referencji mocno utrudnia, niektórzy wymagają też tutejszej historii kredytowej O_o Da się znaleźć (szczególnie pokój) bez takich wymagań, tylko trzeba się trochę bardziej wysilić. My mieliśmy super szczęście – napisaliśmy na grupie polskiej w Vancouver, czy ktoś coś wie o mieszkaniu/pokoju do wynajęcia i okazało się, że jedna Polka tydzień przed naszym przylotem zwalnia kawalerkę i moglibyśmy ją po nich przejąć. Także my wynajęliśmy mieszkanie przez internet, oglądając je jedynie na skypie 😀 Ale zadziałało ekstra, wciąż w nim mieszkamy 😀 Także warto popytać na grupach na facebooku (nie tylko polskiej, ale są też grupy dotyczące wynajmu), na Craigslist i innych portalach z ogłoszeniami. Powodzenia, trzymamy kciuki!

    • Flora

      28 sierpnia, 2018

      Hej. Tak się składa, że też ląduję w Toronto w październiku (17) z tego samego programu. Chętnie bym się skontaktowała i wymieniła informacjami. Zapraszam do kontaktu na maila ([email protected]). Pozdrawiam i życzę powodzenia!

  • Zosia

    3 sierpnia, 2018

    Jedyna strona gdzie proces jest napisany zrozumiale 😀
    Będę tu zaglądać!

    • Bartek

      4 sierpnia, 2018

      Dzięki, bdobrze słyszeć, że wpis przydatny 🙂

  • Alexandra

    28 czerwca, 2018

    Hejhej, bardzo przydatny wpis! Moja sprawa wygląda tak: chcę jechać na IEC = jak najszybciej aplikować o wizę ale czy mam się z tym śpieszyć z aplikacją online mimo że nie mam jeszcze wystarczających środków? (jestem w trakcie odkładania pieniędzy) Czy działa to tak że ten wyciąg z konta na pobyt okazuje dopiero w późniejszych etapach?

    • Koralina

      30 czerwca, 2018

      Hej! Wyciąg z konta powinno się mieć na granicy w momencie aktywowania wizy, z tym że niekoniecznie będą go chieli zobaczyć (od nas nikt nie wymagał żadnych dodatkowych dokumentów poza Listem Akceptacyjnym (LoA) i paszportem). Aplikuj (jeśli jeszcze są miejsca w puli. Jeśli nie, kolejna rejestracja rusza jakoś w listopadzie/grudniu), bo cała procedura trochę trwa, a poza tym od momentu otrzymania LoA masz rok na wjazd do Kanady na tej wizie. Zatem nawet wtedy jeszcze chwila czasu na uzbieranie pieniędzy będzie 🙂 Powodzenia!

  • karolina

    26 czerwca, 2018

    Witam,

    proszę o pomoc bo już sama nie wiem co mam robić, w styczniu aplikowaliśmy wraz z narzeczonym do programu Working Holiday ,w lutym otrzymałam zaproszenie oraz work permit , natomiast mój narzeczony do dziś nie dostał zaproszenia do składania o Work permit, Planujemy wyjazd w listopadzie, w październiku bierzemy ślub wiec jadąc do kanady będziemy już małżeństwem . Czy ktoś wie ( ale z potwierdzonego źródła) czy będziemy mieć problemy na granicy ze np ja mam pozwolenie a on nie i mogą snuć domysły ze np on będzie pracował nielegalnie albo coś? Czy jest jakaś możliwość bezy on dostał od mnie work permit z tym ze ja mam OPEN work permit (wiem ze jeżeli miałabym na pracodawce to on dostał by automatycznie od mnie) , Czy ktoś może słyszał o takiej sytuacji i wie ja rozwiązać ta sprawę, chcemy żeby on tez mogł pracować ale chcemy wszystko legalnie., Dziękuję za odpowiedz

    • Koralina

      30 czerwca, 2018

      To, że będziecie małżeństwem nie powinno mieć znaczenia na granicy – jeśli Ty będziesz na granicy uruchamiać wizę IEC to pójdziesz do biura imigracyjnego, a twój mąż nie – dostanie pieczątkę turystyczną i skierują go po bagaż. Tylko musicie podejść osobno do okienka. Poza tym, Ty też możesz wjechać najpierw na wizie turystycznej, jeśli nie chcesz od razu aktywować pozwolenia na pracę. Nie ma możliwości, żeby pozwolenie na pracę jakkolwiek dostał od Ciebie – wiza IEC jest wizą indywidualną, nie ma przy niej możliwości wizy partnerskiej. Jeśli w trakcie pobytu zmienisz typ wizy albo dostaniesz PR, zależnie od wizy jest taka możliwość. Jeśli z obecnej puli (o ile coś tam jeszcze zostało) twój narzeczony już nie dostanie zaproszenia, zawsze może próbować rejestrować się ponownie jak tylko wystartują zapisy na kolejną pulę – jakoś w listopadzie/grudniu. Możecie wtedy opóźnić wyjazd do Kanady pod koniec twojego terminu aktywacji wizy i może akurat twój mąż ją dostanie też w styczniu. Albo możecie wjechać oboje na turystycznej lub Ty na IEC, a on na turstycznej. Powodzenia!

  • Ewelina

    7 czerwca, 2018

    Witajcie. Właśnie przeczytałam, że jeśli wykupione ubezpieczenie jest krótsze niż 365 dni, wiza w ramach Working Holiday zostaje odpowiednio skrócona na lotnisku w Kanadzie. Czy w ogóle są jakieś ubezpieczenia w Polsce dłuższe niż 180 dni?

    • Bartek

      14 czerwca, 2018

      Generalnie większość podstawowych ubezpieczeń (wszystkie plany młodych i niemłodych czy euro) można wykupić na rok. To, że w regulaminie ubezpieczenia jest informacja, że ubezpieczenie nie obejmuje podróży dłuższej niż 180 dni to inna bajka, ale na 99.99% na lotnisku w Kanadzie nikt polskiego regulaminu 40 stronnicowego czytać nie będzie, skoro mało kto to w Polsce robi 😉 Ubezpieczenie oficjalnie jest na rok (trzbea wykupić z ważnością na datę przylotu) i to najważniejsze 🙂

      • Ewelina

        17 czerwca, 2018

        Dzięki za odpowiedź 🙂 Czy jest jakas ustalona kwota, którą trzeba miec na koncie na bilet powrotny? Na stronie IEC jest tylko napisane, że trzeba mieć na niego środki, bez podawania liczb

        • Bartek

          18 czerwca, 2018

          Nie spotkaliśmy się nigdzie z ustalą kwotą, jest to chyba bardziej kwestia umowna, jeśli w ogóle o to zapytają, to możesz powiedzieć, że jedziesz pociągiem/autobusem za paredzisiąt dolarów do USA 😉 Pewnie jakieś parę stówek na lot więcej na wyciągu z konta załątwi sprawę, jeśli chcesz mieć to dla spokoju przygotowane.

  • Polka

    24 maja, 2018

    a ja mam problem już przy wypełnianiu ankiety. Wynik pokazuje, ze nie mam możliwości uzyskania wizy kanadyjskiej. Cos poszlo nie tak? Blednie udzielone informacje? Jakies podpowiedzi? Bo po takim wyniku, żaden numer nie zostanie mi wysłany.

    • Koralina

      25 maja, 2018

      Hej! Trudno powiedzieć, co poszło nie tak, skoro nie widzimy twoich odpowiedzi na pytania z ankiety (nie mówiąc o tym, że pytań też już nie pamiętam). Może nie spełniasz któregoś z warunków wizy working holiday, skoro ankieta tak mówi? Albo przy którymś z pytań się pomyliłaś? Niestety, nie mając szczegółów nic Ci niepodpowiemy – nie mamy magicznej kuli 😉

  • Karolina

    23 maja, 2018

    Przydatny wpis, również zaczęłam zastanawiać się nad aplikacją o wizę. Zdradzicie gdzie pracujecie?

    • Koralina

      24 maja, 2018

      Cieszymy się, że wpis przydatny 🙂 Zdradzimy – w MEC, czyli sieci sklepów outdoorowych.

      • Karolina

        25 maja, 2018

        Dzięki:) brzmi fajnie. Jak długo szukaliście pracy?

  • Sylwia Sienna

    9 maja, 2018

    HejHej Mam pytanie jakie ubezpieczenie wybraliście? I czy musi byc to jakies drogie czy karta isic wystarczy?

    • Koralina

      15 maja, 2018

      Dla celów wizowych, na granicy nie musi być drogie, musi po prostu być 🙂 My mamy Planetę Młodych, ale tak czy siak nikt nie chciał jej oglądać.

  • Darek

    23 kwietnia, 2018

    Czesc wszystkim! Wlasnie dostalem potwierdzenie otrzymania work permit. Zycie jest piekne 😀 Czekalem az.. uwaga – 1 dzien od zlozenia dokumentow. Tego sie nie spodziewalem. Dziekuje Karolino i Bartku za tak rzeczowy blog 🙂 Jednakze wracajac na ziemie – mam pytanko. Skladaliscie moze przy okazji o wize turystyczna do USA? Zastanawiam sie czy warto/ jakie sa szanse na jej otrzymanie przy braniu udzialu w IEC. Jedni mowia, ze to pomaga – inni wrecz przeciwnie.

    • Koralina

      25 kwietnia, 2018

      Cześć! No to gratulacje! Cieszymy się, że artykuł był pomocny 🙂 Co do wizy do USA, mieliśmy te same rozterki, co Ty i słyszeliśmy równie skrajnie opinie. Skończyło się na decyzji, że będziemy aplikować o wizę, jak będziemy już pracować w Kanadzie (żeby mieć jakiś punkt zahaczenia). I ten moment nadszedł, w najbliższym czasie będziemy aplikować. Napiszemy, jak nam poszło 🙂

  • AnnA

    22 kwietnia, 2018

    Hej;) mam pytanie odnośnie banku, czy możecie jakiś polecić w Vancouver
    Pozdrawiam;)

    • Koralina

      22 kwietnia, 2018

      Hej! My korzystamy z Coast Capital Savings, bo ten bank nam polecono i oferta wydała nam się korzystniejsza niż w innych bankach, aczkolwiek nie robiliśmy dogłębnych analiz porównawczych, więc nie jestem pewna, czy jest najbardziej konkurencyjna 🙂 Bardzo fajną ofertę ma Tangerine, ale do niego potrzebne są 2 dokumenty tożsamości, w tym jeden musi być kanadyjski i my nie spełniliśmy tego wymogu. Jeśli jednak spełniasz, to warto się przyjrzeć ich ofercie 🙂

      • AnnN

        22 kwietnia, 2018

        Myślałam właśnie o Tangerine, poniewaz w Polsce korzystam z ing i jestem bardzo zadowolona a to jest odpowiednik ing, (jeśli można tak powiedzieć:p). Niestety rowniez nie spełniam tego warunku.
        Mi kilka osób poleciło CIBC ale jeśli chodzi o opinie w internecie to juz bardzo słabo wypada.
        Tez właśnie nie chce za bardzo tracić czasu na jakies analizy, tylko zastanawiałam sie czy różnice między bankami sa znaczące jeśli chodzi o konto dla nowoprzybylych, zostających na rok;D
        Dzięki za opowiedz;)

        • Koralina

          23 kwietnia, 2018

          Nie mamy opinii o CIBC, bo nie mieliśmy z nim styczności. Póki co ten nasz Coast Capital jest ok, nie mamy co narzekać 🙂 Pozdrowienia!

          • Tomek

            24 kwietnia, 2018

            Czy moglabys napisac o kosztach prowadzenia konta w cost capital banku, czy placicie cos za transakcje Itd
            Bylbym wdzieczny:)

          • Koralina

            25 kwietnia, 2018

            Hej, nie płacimy generalnie nic za prowadzenie konta i przelewy, ale limity ilości wykonanych transakcji różnią się w różnych bankach i ofertach, więc po szczegóły odsyłam na stronę banku – tam znajdziesz wszystkie informacje dotyczące opłat itd.

  • Justyna

    20 kwietnia, 2018

    Cześć dzięki za pomocny wpis! Mam pytanie do Was odnośnie kopii paszportu, nie do końca wiem jak powinna ona wyglądać – chodzi o plik z zeskanowanymi stronami tak? Jakie strony powinnam zeskanować i czy mogę to zrobić sama? Z góry dzięki za odpowiedź 🙂

    • Koralina

      21 kwietnia, 2018

      Cześć! My po prostu zrobiliśmy zdjęcie, to nawet nie musi być skan. Tak jak pisaliśmy powyżej, w tekście: „paszport: czytelna kopia ważnego paszportu razem ze zdjęciem jednej strony ze środka paszportu z widocznymi pieczątkami”. Więc zdjęcie/skan strony z twoimi danymi i jakiejś strony z pieczątkami.

      • Karolina

        27 grudnia, 2018

        Hej. A co jeśli nie mam żadnych pięczątek ani wiz? Swieżutki paszport, gotowy na nowe przygody 🙂 Czy zdjęcie pustej strony też będzie potrzebne?

        • Koralina

          31 grudnia, 2018

          Hmmm, trudno powiedzieć w sumie. Na Twoim miejscu załączyłabym zdjęcie strony ze zdjęciem i wyjaśnienie, że to nowy paszport, więc pieczątek jeszcze brak. Jeśli będą chcieli coś więcej, poproszą Cię o dosłanie.

          • 8karolina6

            2 stycznia, 2019

            Dzięki, tak zrobię. 🙂

  • ewelina

    3 kwietnia, 2018

    hej
    z tego co wyczytałam jesteście już w Kanadzie, ja tez niedługo laduje w Vancouver wiec chciałabym zapytać czy moglibyście cos napisac o szukaniu pracy tutaj i tak o waszych ogolnych doświadczeniach z tym zwiazanych (z jakich stron korzystaliście by znaleźć ogloszenia, jak wygladaja zarobki itd.)
    Byłabym bardzo wdzięczna:)
    Pozdraiwam:))

    • Koralina

      4 kwietnia, 2018

      Mamy taki wpis w planach, niebawem powinniśmy go publikować 🙂 Zaglądaj do nas! 🙂

      • ewelina

        5 kwietnia, 2018

        Bede czekac w takim razie;))

  • Dawid

    26 marca, 2018

    A ja mam do Was pytanie – czy będąc JUŻ w Kanadzie można aplikować o IEC ? Zgłosiłem się do wyjazdu, ale mam ochotę pojechać tam normalnie na paszport i będąc na miejscu oczekiwać na decyzję. Ale nie wiem czy tak można, może Wy wiecie ? Pozdrawiam

    • Koralina

      26 marca, 2018

      Wydaje się nam, że nie można być w Kanadzie, ale sprawdź sobie tę informację u nich na stronie (na pewno jest do znalezienia, bo pamiętam, że o tym czytaliśmy), bo my wyszukiwaliśmy tych informacji ponad rok temu i w przypadku informacji, które nie dotyczyły naszej sytuacji bezpośrednio pamięć może nas zawodzić.

    • kasia

      29 marca, 2018

      Możesz aplikować będąc w Kanadzie tyko jeżeli otrzymasz decyzję pozytywna to aby otrzymać wizę będziesz musiał wylecieć z Kanady
      Pozdrawiam

      • Koralina

        30 marca, 2018

        Właśnie tak nam się wydawało, ale nie byliśmy pewni. Dzięki za komentarz! 🙂

  • Tomasz

    26 marca, 2018

    Hej, Jestem teraz z dziewczyna w Nowej Zelandii na wizie working holiday. Oboje jestesmy z polski. Czy wiecie może czy jest możliwa aplikacja o wizę z Nowej Zelandii? Chcielibyśmy się przenieść do Kanady w okolicach czerwca.

    • Bartek

      26 marca, 2018

      Aplikację wypełniasz on-line, więc nie ma znaczenia gdzie obecnie przebywasz. Też aplikowaliśmy z Nowej Zelandii. Na to i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w powyższym artykule.

  • Michał

    21 marca, 2018

    Gdzie mogę sprawdzić tak jak pokazaliście na screene ilość wystawionych zaproszeń i wolnych miejsc?

  • Krzysiek

    20 marca, 2018

    Czy na IEC urząd kanady pomaga zalatwić pracę itp? czy to po prostu samo pozwolenie na pobyt tam?

    • Koralina

      20 marca, 2018

      Generalnie na żadnej wizie Urząd Imigracyjny nie pomaga załatwić pracy itp. Wiza z pozwoleniem na pracę daje możliwość pracy w kraju, ale trzeba się o nią zatroszczyć samemu. Oczywiście są agencje pracy, które pomagają w poszukiwaniach, ale nikt gotowej oferty pracy za sam fakt posiadania wizy pracowniczej nie przygotuje.

  • Jednorożec Marian

    18 marca, 2018

    Siemanko! 2 razy składałam aplikacje i nic z tego nie wychodziło ale przeczytałam Wasz artykuł i proszę, wszystko tym razem poszło gładko! Robicie kawał dobrej roboty, pozdrawiam moją drużyne jednorożca! 😉

    • Koralina

      18 marca, 2018

      Cieszymy się, że pomogliśmy! 🙂 To kiedy widzimy się w Vancouver? 🙂

  • Piotrek

    12 marca, 2018

    Jest możliwość wykupienia rok w przód ale za to ceny sa bardzo wysokie
    Mam nadzieje, ze bedzie wszytsko ok;)
    Dziękuje za pomoc;)
    Pozdrawiam i życzę powodzenia w spełnianiu marzeń!;)

    • Bartek

      12 marca, 2018

      W jedną stronę tak, w dwie strony niestety często nie da się z takim rozstrzałem dat.
      Na pewno będzie, trzymamy kciuki!
      Dzięki i również pozdrawiamy 🙂

  • piotrek

    12 marca, 2018

    tak, na IEC:)
    pod koniec posta napisałeś by nie gadac głupot i tak właśnie mnie zastanowiło o co mogli was pytac;) \
    mam jeszcze zagwozdke z biletem powrotynym
    czy Wy wykupiliscie bilety przed przylotem do Kanady?
    na stronie jest info, ze wymaganay jest bilet bądź srodki na jego zakup ale slyszałem, ze podobno lepiej wykupić bilety
    myślicie, ze może się tak zdarzyć, ze przez brak wykupionego biletu powrotnego mogą nas nie wpuscic?

    • Bartek

      12 marca, 2018

      Srogich głupot, ja np. parę lat temu przejeżdżając przez granicę Ukraińsko-Mołdawską zażartowałem do celnika, gdy mnie zapytał, czy przewożę broń (zmęczenie+głupota+kiepski humor), że „tak, kałasznikowa w bagażniku”… na szczęście się zaśmiał pod celnickim wąsem 😉
      Wiesz, generalnie jak przylatujesz na rok to z tak dużym wyprzedzeniem chyba nawet biletu nie kupisz 🙂 My mieliśmy trochę więcej kasy na koncie, co pokrywało minimalną kwotę, jaką wymagają + nadwyżkę na bilet. Nawet na to nie spojrzał 🙂

  • piotrek

    11 marca, 2018

    hej
    czy moglibyście zdradzić jakie pytania zostały wam zadane na lotnisku? zawsze gadam głupoty jak się denerwuje dlatego chciałbym się trochę przygotowac

    • Bartek

      11 marca, 2018

      Lecisz na IEC? Jeśli tak, to powiedz to od razu jak podejdziesz do urzędnika imigracyjnego (w urzędzie imigracyjnym po kontroli paszportowej) to prawdopodobnie zapyta Cię tylko o wydrukowaną wizę (i ew inne papiery, które będziesz miał przy sobie) i tyle. Raczej na IEC nie maglują. Może zapyta luźno czy zostajesz w Toronto czy jedziesz gdzieś dalej 😉 Nie ma co się stresować 🙂

  • don alfonso perez

    8 marca, 2018

    FAMILY INFORMATION: WPISYWALIŚCIE WSZYSTKIE NAZWISKA I IMIONA 2 RAZY PO POLSKU I PO ANGIELSKU? CZY TYLKO PO ANGIELSKU?

  • don alfonso perez

    1 marca, 2018

    CZEŚĆ
    MAM PYTANIE ODNOŚNIE:
    family information: kolejna rzecz, którą musicie załączyć do wizy, to zeskanowany i podpisany dokument z podstawowymi informacjami na temat waszej najbliższej rodziny(małżonek/małżonka, rodzeństwo, rodzice, dzieci). Aktualny dokument do wypełnienia zostanie do was przesłany wraz z zaproszeniem

    NIE DOSTAŁEM ŻADNEGO TAKIEGO DOKUMENTU DO WYPEŁNIENIA RAZEM Z ZAPROSZENIEM, WHY?

    ACZKOLWIEK PO ZALOGOWANIU SIĘ NA MÓJ PROFIL O ROZPOCZĘCIU UZUPEŁNIANIA WNIOSKU JEST TAM PYTANIE O ŻONĘ I DATE ŚLUBU…..CZY U WAS BYŁO PODOBNIE?
    THX

    • Bartek

      1 marca, 2018

      Dokument nie jest przesyłany z zaproszeniem, ale dostępny w aplikacji do pobrania.

  • Marta

    26 lutego, 2018

    Hej,
    Mam pytanie, moze akurat pomozecie (btw bardzo przydatny post, dzieki!) 🙂
    A wiec:
    Zostalam wylosowana i jestem w trakcie wypelniania aplikacji i tu pojawilo sie kilkac watpliwosci – obecnie mieszkam w Australii z mezem (Australijczykiem), niedawno przyznano mi Temporary Partner visa (subclass 820), ktora po roku upowaznia mnie do aplikowania o Permanent residence. Wypelniajac wniosek na pytania 'Country of Residence – where you live now’ i 'Country of permanent residence’ zaznaczylam Australie w obu przypadkach, bo jakby nie patrzec mieszkam juz tu na stale. Teraz tego juz nie moge zmienic, a zaczelam sie zastanawiac czy skoro jestem temporary resident to nie jestem permanent resident w Polsce? Czy powinnam im to dopisac w tym dodatkowym dokumencie przy aplikacji?
    Druga sprawa wypelniajac wniosek o rodzinie jest pytanie czy moj partner wybiera sie ze mna – no niby sie wybiera, ale na wlasnej wizie, czy powinnam wiec zaznaczyc 'nie’ (zeby potem nie bylo ze jest jakis podlaczony podoja wize).
    No i trzecia sprawa, aktualnie nie pracuje, bo miejsce w ktorym mam zaczac prqcowac dopiero otwieraja za 2 tyg, nie chce zeby mysleli, se jesten jakims nierobem, dopisac im to w tym dodatkowym dokumencie? Bo nie wiem za bardzo czy to bardziej pomoze czy zaszkodzi ????

    Dzieki wielkie!

    • Marta

      26 lutego, 2018

      A i jeszcze co zaznaczaliscie na tym family information form w 'Type of application’: visit, working czy other?

    • Koralina

      26 lutego, 2018

      Hej!
      1. No nie jesteś Australijką ani PR i zapewne aplikowałaś o wizę z puli dla Polaków na polskim paszporcie, prawda? Jeśli tak, to permament residence to Polska. Napisz list wyjaśniający, że napisałaś z rozpędu i się pomyliłaś przy uzupełnianiu formularza, a teraz już nie możesz tego zmienić. Podpisz, zeskanuj i załącz.
      2. Jeśli się wybiera, to zaznaczasz „tak”. Na twojej wizie z Tobą i tak nie wjedzie, bo jest indywidualna. To jest chyba czysto informacyjne dla nich, nie ma znaczenia dla przyznania wizy.
      3. Dodatkowy dokument tutaj chyba jest zbędny. Możesz w tym polu „occupation” napisać stanowisko i datę, kiedy zaczynasz pracę. Powinno wystarczyć.
      4. Pytanie z kolejnego komentarza: skoro starasz się o wizę pracowniczą i zamierzasz w Kanadzie pracować to „work” 🙂

  • asiachodorska

    23 lutego, 2018

    Hej,

    a jak wyrabialiście zaswiadczenie o niekaralności z Nowej Zelandii? Obecnie nie przebywam w NZ i wiem ze na stronie policji NZ jest opcja Police Vet online i zastanawiam się czy to wystarczy?

    • Bartek

      23 lutego, 2018

      Wyrabialiśmy w Nowej Zelandii, ale w formularzu zaznaczyłem, że chcę dostać mailowo. Przysłali zarówno mailem, jak i pocztą.

  • don alfonso perez

    22 lutego, 2018

    witam,
    czy zaświadczenie o niekaralności musi być po angielsku czy wystarczy po polsku?? bo się zamotałem;/ oraz pytanie czy musi być papierowe czy komuś może przeszło elektroniczne??

    • Bartek

      22 lutego, 2018

      Radziłbym przetłumaczone na angielski, urzędnicy w Kanadzie raczej po polsku nie śmigają 😉
      Właśnie ja najpierw z elektornicznym próbowałem i mi Kanadyjczycy odrzucili, nie wiem, czy to ogólna reguła, czy miałem pecha, ale jeśli masz bezproblemowy dostęp to radziłbym wyrobić papierowe.

      • don alfonso perez

        22 lutego, 2018

        dzięki, a co wpisywałeś w w pkt 11. Wskazanie postępowania, w związku z którym zachodzi potrzeba uzyskania informacji o osobie oraz
        3.Zakres danych, które mają być przedmiotem informacji o osobie ???

        • Koralina

          23 lutego, 2018

          Hej! Wiesz co, w naszym imieniu wypełniali to nasi ojcowie, bo nie było nas w kraju i zupełnie nie wiem, co tam było wpisane, ale w punkcie 11. to wpisujesz, że masz wymagane do wizy do Kanady.

  • marta

    18 lutego, 2018

    Cześć! Zostałam wylosowana, jestem w trakcie kompletowania dokumentów, ale mam wątpliwości co do aplikacji w systemie. Może będziecie w stanie coś mi podpowiedzieć jeśli niedawno przechodziliście tę procedurę? Bardzo na to liczę, bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na swoje pytania 🙁 Otóż w momencie kiedy wychodzę z zakładki, w której wypełnia się informacje o doświadczeniu zawodowym, edukacji etc. pojawia się informacja, że mam tylko 9 dni na dokończenie aplikacji, tymczasem w głównej zakładce jest informacja, że mam 17 days left to submitt (i to jest zgodne z tym, co dostałam w liście). Czy też mieliście takie rozbieżności?Druga rzecz: nie wiem, gdzie mam załadować załączniki, w ogóle nie pojawia się w tym formularzu taka opcja. Czy to jest tak, że najpierw muszę wypełnić wszystkie rubryki w online application, kliknąć submitt i dopiero wtedy pojawi się opcja załadowania załączników?

    • Koralina

      18 lutego, 2018

      Cześć! To powinno obowiązywać te 17 dni. Nie pamiętam już dokładnie gdzie, ale mi też w którymś miejscu pokazywało krótszy czas, ale w nim też się zmieściłam, więc nie wiem, co by się stało gdybym czekała dłużej. Ja bym się trzymała informacji z LoA i w razie czego do niej się odwoływała. Załączniki dodaje się później, w kolejnych krokach. Oni dokładnie napiszą, co masz załączyć.

  • Damian

    17 lutego, 2018

    Cześć! Mam pytanie odnośnie zaświadczenia o niekaralności, nie mieszkam obecnie w Polsce – wniosek o wydanie zaświadczenia i potwierdzenie przelewu wysłałem na adres MS ponad dwa tygodnie temu (nadal nie otrzymałem zaświadczenia). W poniedziałek kończy mi się czas i teraz nie za bardzo wiem co mam zrobić poza opisaniem tego w Letter of explanation, gdyż nie mam żadnej pieczątki na wniosku itp (wysłałem go listem..). czy wstawienie samego wypełnionego wniosku wystarczy aby przedłużyli mi termin?.

    • Koralina

      18 lutego, 2018

      Cześć! Nie mieliśmy takiej sytuacji, więc nie wiemy. Ale z informacji na stronie Immigration wynika, że jeśli załączysz złożony wniosek (ja bym dołączyła również potrwierdzenie przelewu) wraz z wyjaśnieniem to powinni na to zareagować. Druga rzecz, którą możesz zrobić, to zadzwonić do MS i spróbować się dowiedzieć, co z twoim zaświadczeniem. Albo wysłać kogoś z rodziny (o ile ma upoważnienie od Ciebie) do sądu po zaświadczenie, bo ono jest wystawiane od ręki.

      • Damian

        18 lutego, 2018

        Dziękuję za odpowiedź, załączyłem skan wniosku, potwierdzenie przelewu i potwierdzenie wysyłki listu do Polski. Mam nadzieję, że wystarczy.

        • Koralina

          18 lutego, 2018

          Powodzenia!

          • Damian

            27 lutego, 2018

            Otrzymałem właśnie „Corespondence letter” – POE? (po otwarciu przynajmniej tak wygląda). Nie dosłałem ostatecznie tłumaczenia zaświadczenia o niekaralności a dostałem POE? Może ktoś wie czy muszę coś jeszcze zrobić/dosłać?

  • Ewelina

    14 lutego, 2018

    Witajcie. Właśnie otrzymałam zaproszenie do aplikowania i kompletuje dokumenty. Wpisałam na nich mój tymczasowy adres, z którego niestety mogę niedługo się wyprowadzić. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie, jeśli zmienię adres w trakcie procesu? Czy wysyłane są jakiekolwiek papierowe listy?

    • Koralina

      14 lutego, 2018

      Cześć! Nikt nic Ci nie przyślę inną drogą niż na Twoje konto w ich systemie (i e-mail z powiadomieniem o tym). My mieliśmy podobnie – niedługo po aplikowaniu wyprowadzaliśmy się z mieszkania i nie ma z tym żadnego problemu.

      • Ewelina

        15 lutego, 2018

        Dzieki 🙂

  • kasia

    13 lutego, 2018

    Udało mi się, do mojego konta ustanowić jako pełnomocnika mamę, więc mogę teraz uzyskać zaświadczenie wraz z pieczątką i podpisem ale koszt wysyłki to 420zl by doszło na czas. Myślałam by zabrać ze sobą to wygenerowane przeze mnie plus skan tego z banku ale na oficjalnej stronie jest wymóg przedstawienia oryginału. Popróbuje jeszcze podzwonić na ich infolinie ale jeśli oni nie pomogą chyba pójdę waszymi śladami.

    Dzięki za szybką i rzeczową odpowiedź!
    Życzę powodzenia i dalszych przygód;)

    • Bartek

      14 lutego, 2018

      hmmm wydaje nam się, że taki wygenerowany z banku i przetłumaczony przez tłumacza powinien w 100% wystarczyć, ale to pewnie zawsze zależy od urzędnika. My mieliśmy przy sobie wszystkie papiery, a popatrzył tylko na wydrukowaną LoA i nic więcej nie chciał. Trzymamy kciuki i powodzenia!

  • kasia

    12 lutego, 2018

    Witam, właśnie przygotowuje się do przyjazdu do Kandy, moja aplikacja szczęśliwie została zaakceptowana ale niestety mam problem z wyciągiem z banku.
    Przebywam obecnie poza granicami Polski i nie jestem w stanie uzyskać potwierdzenia środków z pieczęcią i podpisem. Jedynie co mogę, to wygenerować potwierdzenie posiadania konta wraz z wykazem zgromadzonych środków z konta online. Niestety na oficjalnej stronie widnieje taka informacja:

    International Experience Canada participants who can’t get a bank statement may show the following as proof of funds when they arrive at a Canadian port of entry:
    •A letter on official letterhead from your banking institution, that: ◦is issued no more than one (1) week before your departure for Canada.
    ◦clearly shows your account balance.
    ◦is signed and preferably stamped.
    Bring the original letter provided by your banking institution, not a photocopy.

    Postanowiłam napisać, bo może mieliście podobny problem i wiecie co w tej sytuacji można zrobić.

    Pozdrawiam gorąco

    • Koralina

      12 lutego, 2018

      Cześć! Nie mieliśmy takiego problemu, ale to dlatego, że się tym nie przejmowaliśmy 😉 Wygenerowaliśmy sobie internetowy dokument o stanie konta po angielsku. Jeśli nie możesz po angielsku, chyba najlepiej go przetłumaczyć u tłumacza. I tak nam się nie przydał, bo na granicy nie chciano oglądać nic poza naszymi paszportami i Letter of Acceptance (ale wiadomo, inny urzędnik może chcieć obejrzeć). Nie wiem zatem, czy jeśli by sprawdzali stan konta, to przyczepiliby się do tego, że jest bez pieczątki podpisu czy też nie…

  • Karola

    8 lutego, 2018

    Kontaktowałam sie właśnie z planeta młodych by dopytać o szczegóły ale niestety dostałam informacje, ze ubezpieczenie wydają tylko na 180 dni z ewentualnym przedłużeniem (ale musiałaby wylecieć z Kanady i ponowienie przylecieć)
    Czy wam udało sie wykupić na cały rok?

    Na ich stronie jest informacja, ze ubezpieczenie obejmuje 365 dni wiec nie wiem o co chodzi;(

    • Koralina

      8 lutego, 2018

      No to jest właśnie ta niefajna część. Ubezpieczenie obowiązuje przez 365 dni w roku, ale nie można być w jednej podróży za granicą dłużej niż 180 dni. My mamy tę samą wersję, ale potrzebowaliśmy mieć ubezpieczenie, który mówi, że jesteśmy ubezpieczeni przez rok na granicę, do wizy. Tak czy siak, nawet na pół roku ta cena jest ok, więc wzięliśmy. Poza tym, w Australii korzystaliśmy długo po upływie tych 180 dni i nikt nie pytał, ile nas w Polsce nie było. Myślę, że sprawdzają to dopiero przy poważnych zdarzeniach, kiedy muszą wyłożyć sporo kasy.

      • Karola

        8 lutego, 2018

        Ja właśnie tez potrzebuje tylko do wizy ale myślam, ze jeśli jest tylko na 180 dni to to tez bedzie wyszczególnione w certifikacie.
        I juz kontaktowałam sie z kolejnym ubezpieczycielem który najtańsze ubezpieczenie wycenił mi na 3100;D
        Dziękuje za szybka odpowiedz;)

        • Koralina

          12 lutego, 2018

          Nie, na szczęście na certyfikacie nie ma tej informacji 🙂 No to jak wyceniają na 3000 zł, to zdecydowanie bardziej opłaca się kupić to, nawet jeśli działa przez 180 dni 🙂 pozdrawiamy!

    • Bartek

      9 lutego, 2018

      chodzi raczej o to:
      Pojedyncza podróż nie może trwać dłużej niż 180 dni. Powrót do jakiego kraju będzie jej zakończeniem w przypadku Polaków mieszkających za granicą oraz obcokrajowców.
      Tym krajem jest Polska, kraj którego obywatelstwo się posiada oraz miejsce stałego zamieszkania (czyli kraj zamieszkania za granicą).

  • Karola

    4 lutego, 2018

    Hej:)
    Mam pytanie odnośnie ubezpieczenia, czy moglibyście zdradzić na jakie ubezpieczenie się zdecydowaliście i jak wyszło ono cenowo?;)

    • Koralina

      5 lutego, 2018

      Wzięliśmy Planetę Młodych w wersji sportowej na Kanadę i USA za 400 zł.

      • Karola

        5 lutego, 2018

        Właśnie się zastanawiałam czy planeta młodych będzie ok jeśli chodzi o IEC, bo w porównaniu do innych ubezpieczeń cena jest bardzo niska i troszkę mnie to zastanawiało.
        Gdyby nie wasz blog pewnie sporo bym przepłaciła;)
        Czy jest szansa by ubezpieczenie wydali w języku angilskim czy musieliście je tłumaczyć?

        Ps Bardzo ciekawy blog aż cieżko sie oderwać od czytania;) podziwiam i zazdroszczę;)

        • Koralina

          5 lutego, 2018

          Musieliśmy skorzystać z Planety Młodych w Australii i było bezproblemowo. Certyfikat ubezpieczenia jest dwujęzyczny (pl/ang), więc nie trzeba go tłumaczyć.

          Ps. dziękujemy 🙂

          • Karola

            5 lutego, 2018

            Super;) dzięki za pomoc;)
            Pozdrawiam serdecznie!

  • Magdalena Lach

    27 stycznia, 2018

    Cześć, dzięki za te informacje! Ja do poniedziałku muszę złożyć dokumenty, wiem na pewno, że nie będę mieć tłumaczenia zaświadczenia o niekaralności. Co w tym przypadku napisać wyjaśnienie, że zaświadczenie zostało dopiero wydane i tłumaczenie jest w trakcie przygotowywania? Czy z powodu braku tłumaczenia mogliby moją aplikację odrzucić? I czy po wyslaniu wszystkich dokumentów dostaliście potwierdzenie przyjęcia dokumentów, czy następny kontakt to była wiadomość, że macie POE LO?

    • Koralina

      27 stycznia, 2018

      Cześć! Zdecydowanie załącz wyjaśnienie, że tłumaczenie jest w toku. Możliwe, że by nie odrzucili, ale poprosili o dosłanie go raz jeszcze. Tak czy siak, lepiej dmuchać na zimne i załączyć wytłumaczenie. Co do potwierdzenia, pojawia się potwierdzenie płatności i wysłania dokumentów w systemie, potem trzeba czekać na kontakt ze strony migracji.

  • Piotr

    25 stycznia, 2018

    Małe sprostowanie: zaświadczenie o niekaralności może być przetłumaczone przez tłumacza polskiego, nie przypominam sobie informacji o certyfikowanym przez Kanadę tłumaczu jedyny problem to znalezienie takiego który tłumaczy z innego języka obcego na angielski (jeżeli ktoś jest tłumaczem polsko-niemieckim i polsko-angielskim to nie znaczy że może tłumaczyć z niemieckiego na angielski). Moje przeszło bez problemu. Nie trzeba też wykupować osobno eTA, jest już zawarte w Letter of acceptance

    • Koralina

      26 stycznia, 2018

      O! Dobrze, że piszesz, bo z tym tłumaczem mieliśmy niemałą zagwozdkę… Co do eTA, właśnie wczoraj wczytaliśmy się ponownie w Letter of Acceptance i zauważyliśmy, że jest 🙂

  • Maria

    24 stycznia, 2018

    A jak z badaniami medycznymi? Czy każdy jest do tego z obowiązany?

    Z tego, co przeczytałam na stronie, to dotyczy głównie wyjazdów ponad 6 msc, chyba, że ktoś chce podjąć pracę w wybranym sektorze.
    Niestety ja mam medical exam w wymaganych dokumentach, a nie ubiegałam się o wyjazd powyżej 6 msc, oraz nie chcę podejmować pracy w sektorach tam wskazanych. Czy więc muszę uzupełniać te dokumenty?

    • Koralina

      24 stycznia, 2018

      Wszystko zależy od rodzaju wizy – do niektórych trzeba badania, do innych nie. Wszystkie informacje są do znalezienia na stronie urzędu imigracji przy konretnych wizach.

  • Aneta

    24 stycznia, 2018

    Witam, mam pytanie odnośnie wyjazdu z dziećmi ponieważ jestem po rozwodzi mam dwie córeczki i w czerwcu 2018 roku wylatuję z nimi do rodziny do Kanady i czy potrzebę zgodę od ojca dzieci na piśmie napisanym własnoręcznie czy od notariusza? Z góry dziękuję. Pozdrawiam

    • Koralina

      24 stycznia, 2018

      Witamy. Niestety nie wiemy – wiza IEC, o której piszemy i o której co nieco wiemy nie pozwala na wjazd do kraju z dziećmi. Jak wygląda sprawa zgody ojca dzieci na ich wyjazd – nie mamy pojęcia. Proszę sprawdzić stronę Urzędu Imigracyjnego Kanady, a jeśli tam nie znajdzie Pani odpowiedzi, proszę się kontaktować bezpośrednio z kanadyjskim Urzędem Imigracyjnym.

  • mike

    19 stycznia, 2018

    hej. Nigdzie nie znalazłem informacji ile musi być ważny paszport od daty złożenia aplikacji, przekroczenia granicy lub coś podobnego ? Mój traci ważność za 2 miesiące. Nie wiem czy aplikować teraz czy wymieniać paszport i wtedy ruszyć z ta procedurą?

    • Koralina

      19 stycznia, 2018

      Odkładając aplikację na później obniżasz sobie szanse na otrzymanie zaproszenia. Możesz aplikować i załączyć informację, że niebawem zmieniasz paszport. A kiedy go zmienisz wyślesz nowe dane. Na pewno jest to do zrobienia – trzeba tylko się skontaktować z biurem imigracyjnym i dowiedzieć jak 🙂

  • Karolina

    16 stycznia, 2018

    Witam,
    Mam ogromny problem bo wlasnie wczoraj dostałam zaproszenie do aplikowania ale nie posiadam zaświadczenia o niekaralności z USA a wiem ze to bardzo długa procedura, nie wiem jak sie za to zabrać, obawiam sie nie starczy mi czasu wiec narazie nie zaczelam aplikacji, dodatkowo mam zaświadczenie z Niemiec, czy moze to zrobic pierwszy lepszy tłumacz przysięgły ?

    Pozdrawiam i czekam na szybka odpowiedź 🙂

    • Bartek

      18 stycznia, 2018

      Hej,
      możesz w przypadku każdego zaświadczenia o niekaralności załączyć dowód (pdf, mail, potwierdzenie z systemu/urzędu), że o nie zaaplikowałaś. Mają to oficjalnie w przepisach aplikowania o IEC, że to uznają. Później mogą Cię poprosić o papier jak już go dostaniesz, ale do złożenia aplikacji o wizę wystarczy potwierdzenie.
      Co do tłumacza mają u siebie, że musi być to „certyfikowany tłumacz z Kanady”. My u takiego to zrobiliśmy, ponoć niektórzy robili np. u tłumaczy z Polski i przechodziło, ale ryzyk fizyk, zależy pewnie na jakiego urzędnika trafisz.

      Odpowiedzielibyśmy szybciej, ale byliśmy w rozjazdach 🙂
      Pozdrawiamy 🙂

  • Krystyna

    2 stycznia, 2018

    Hej! Jako ze juz miesiac siedziec w domu I zaczynam myslec ponownie o wyjezdzie , mam takie pytanie jako ze urodzil sie we mnie pomysl aplikacji o wize do Kanady. Szukajac jakis informacji trafilam na wasz blog. Dopiero co wrocilam z work and travel z Nowej Zelandii I oczywiscie nie pomyslalam o wzieciu zaswiadczenia o niekaralnosci czy wiecie moze o jakies mozliwosci dostania takiego zaswiadczenie droga elekteoniczna?

    • Koralina

      2 stycznia, 2018

      Oczywiście, można je otrzymać drogą elektroniczną bez żadnego problemu. Tutaj wszystko dokładnie opisane: https://www.justice.govt.nz/criminal-records/get-your-own/.

      • Krystyna

        3 stycznia, 2018

        Dzieki wielkie 🙂

        • Bartek

          3 stycznia, 2018

          „No worries” 🙂 Zresztą mamy w tym miejscu podobną historię, też na working holiday w Nowej Zelandii byliśmy do niedawna (do września), a teraz do Kanady się wybieramy na rok 😉

  • Karolina

    11 listopada, 2017

    Witam, jak mam uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Niemiec i Anglii skoro tam przebywałam wiecej niz 6 mięsiecy? Noi skąd bede wiedziała ktory tłumacz przysięgły ma certyfikacje z Kanady ? Nie kumam

    • Bartek

      22 listopada, 2017

      Możesz szukać na stronie aplikacji, bo często podpowiadają kto w konkretnych krajach wystawia zaświadczenia. Prawdopodobnie będzie to Min Sprawiedliwości lub Policja/Sąd. Tłumacza szukaliśmy w googlu 😉

  • Tomek

    9 listopada, 2017

    Mi też się udało zdobyć wizę w zeszłym sezonie i wybieram się do Kanady w kwietniu 🙂 wylosowano mnie aż 3 razy ale z różnych powodów pierwsze dwa zaproszenia musiałem odrzucic, na szczęście udało mi się dostać kolejne 🙂 tłumaczenie zaświadczenia o niekaralności robiłem w Polsce i nie było z nim żadnego problemu.

    • Bartek

      22 listopada, 2017

      Wow, to sporo szczęścia, widać, że ta Kanada była Ci pisana, skoro trzy razy się o Ciebie upomniała 😉 Pewnie dużo zależy od tego, na jakiego urzędnika rozpatrującego twoją aplikację (i załączone dokumenty) się trafi.

    • Daria

      23 lutego, 2018

      Hej, pytanko, wylosowali mnie, ale najgorszy z najgorszych momentów…czy jeżeli odrzucę to mogę w next roku wziąć udział w losowaniu ???

      • Koralina

        23 lutego, 2018

        Z tego co pamiętam, to chyba nie ma przeciwskazań, ale sprawdź na stronie Immigration, jest tam opisane, kiedy ponownie można się starać.

  • Magdalena Bodnari

    9 listopada, 2017

    A jakieś opcje dla starszych i z dobrym doświadczeniem zawodowym?

    • TropiMy Przygody

      10 listopada, 2017

      Musisz sprawdzić ich stronę, my się nie zgłębialiśmy w inne rodzaje wiz, ale jest ich sporo 🙂

  • Marogold

    2 listopada, 2017

    Pytanko ! Załóżmy, że zdobyłem IEC i mam zaakceptowana aplikację .. no to.czy ta promesa liczy sie od dnia jej przyznania czy od momentu kiedy przylece do Kanady ? Pozdrowienia !

    • Bartek

      21 listopada, 2017

      Tak, dostajemy promesę i mamy rok na pojawienie się w Kanadzie. Wiza/pozwolenie na pracę jest ważne rok od daty przylotu/przyznania jej na lotnisku.

  • Olka

    1 września, 2017

    Hej! Bardzo przydatny wpis! Czy orientujecie się czy nowe pule otwierane są zwykle w październiku/listopadzie, czy jest do ruchoma kwestia? Z góry dzięki za odp!:)

    • Bartek

      2 września, 2017

      Dzięki 🙂 Wiesz co, generalnie wszystkie pule startują na jesieni, ale monitorowałbym sytuację na bieżąco, bo zawsze coś może się zmienić 🙂

  • OneWay2Freedom

    6 sierpnia, 2017

    Dzięki Wam za ten tekst! Będziemy działać 😉 i trzymajcie kciuki kurde!!!!!!

    • Koralina

      7 sierpnia, 2017

      Nie ma za co! Trzymamy kciuki, żebyśmy się w gdzieś w Kanadzie spotkali w przyszłym roku! 🙂

  • Karolina

    8 lipca, 2017

    Fantastycznie, że pomimo trudności, udało Wam się dostać wizy! 🙂 I super z tą opcją dla „starszaków” po 30tce 🙂 Może kiedyś AUS i NZ też wprowadzą taki przedział wiekowy?

    • Bartek

      8 lipca, 2017

      Byłoby super, szkoda, że już tak nie ma, bo byłoby nam idealnie przeskoczyć z NZ do Australii, rzut kamieniem 😉 W Zasadzie NZ ma prawie do 31, bo musisz zaaplikować przed 31. urodzinami, czyli prawie rok więcej niż w Australii. Jakbyśmy wcześniej o tym wiedzieli to może od Australii byśmy zaczęli, a tak to pobite gary 😉

  • Piotr

    3 lipca, 2017

    Fajnie, że podaliście przewodnik, który pomoże uzyskać wizę do Kanady. Moja córka planuje za rok wyjechać do Kanady w celach zarobkowych :/ Więc pokaże Jej przy okazji Waszego bloga i ten artykuł.

    • Bartek

      3 lipca, 2017

      Dziękujemy, mamy nadzieję, że przyda się córce ten wpis, a może również i inne artykuły z innych miejsc na świecie jaki inspiracja 😉 Pozdrawiamy 🙂

  • Natalia Jaranowska

    3 lipca, 2017

    Nie brzmiało aż tak strasznie jak bym pomyślała. Powodzenia i miłej zabawy w nowym kraju 😉

    • Bartek

      3 lipca, 2017

      Ale swoje nerwów nas kosztowało 😉 I pieniędzy, gdy z niewiadomego powodu odrzucają Ci zaświadczenie o niekaralności i zaczynasz zabawę od początku :/
      Dzięki! 🙂

  • toughtech.pl

    26 czerwca, 2017

    Super! Dzięki wielkie za zebranie takiej ilości cennych informacji w jednym poście 🙂

    • Bartek

      26 czerwca, 2017

      Proszę bardzo, mamy nadzieję, że przydadzą się wielu osobom 😉

  • Ernest Dłutek

    25 czerwca, 2017

    Ja w Kanadzie wylądowałem na IEC, 4 lata temu. Żadnych problemów z aplikacją i uzyskaniem wizy pracowniczej. Ale w trakcie pobytu napotkaliśmy tu masę problemów… Nowa Zelandia to kraj marzenie – czemu chcecie zmienić na Kanadę?

    • TropiMy Przygody

      25 czerwca, 2017

      Jakie problemy mieliście na miejscu? Generalnie w NZ kończy nam się roczna wiza, więc jedziemy dalej 😉

    • Laura Gieczewska

      25 czerwca, 2017

      Jak to mawiają – wszędzie dobrze tam, gdzie nas nie ma!

  • cichy

    24 czerwca, 2017

    Czesc, po przyznaniu wizy ile czasu jest na wjazd do Kanady? np. do Nz i Au jest 1 rok
    pozdro600!

    • Bartek

      24 czerwca, 2017

      Hej, tak jak w NZ i Australii, również tu mamy rok na wjazd od przyznania wizy. pozdro 🙂

  • Lukasz

    23 czerwca, 2017

    Super post, chyba z ciekawości spróbujemy aplikować 🙂 A mam pytanie kiedy zaczęliście całą procedurę ??

    • Bartek

      23 czerwca, 2017

      😀 Złożyliśmy aplikację w grudniu (w 2016 roku zapisy ruszały październik/listopad), Karolina dostała potwierdzenie w lutym (po pierwszej puli zaproszeń), ja… tydzień temu 😉

      • marta

        8 listopada, 2017

        Hej, czy jest jakis deadline na skladanie aplikacji? Widze, ze zapisy na rok 2018 ruszyly 3 listopada 🙂

        • Bartek

          22 listopada, 2017

          Dopisywać można się cały czas, również w trakcie trwania losowania, ale po każdym losowaniu pula dostępnych jeszcze miejsc będzie oczywiście coraz mniejsza.

  • Marta Kulesza

    23 czerwca, 2017

    A mi poszlo gladlko I sprawnie .:)

    • TropiMy Przygody

      23 czerwca, 2017

      Tak jak Karolinie, ja miałem sporą batalię, ale się udało 😉 Zazdroszczę 🙂

    • Marta Kulesza

      23 czerwca, 2017

      TropiMy Przygody Batalie to bedziecie miec jak tutaj przyjedziecie, na kazdym kroku zawsze cos musza tu spieprzyc. Od telefonow po banku konczac na tax return. Ah juz brak mi sil.

    • TropiMy Przygody

      23 czerwca, 2017

      czyli lepiej było iść w sponsorowaną wizę w NZ? 🙂 Tutaj wszystko tak łatwo załatwić, naprawdę jesteśmy pod wrażeniem tego kraju 🙂

    • Marta Kulesza

      23 czerwca, 2017

      TropiMy Przygody Ja tez! Brakuje mi NZ pod wzgledem biurokracji i wieloma innymi oczywiscie! Tak NZ jest zdecydowanie najlepsza pod tym wzgledem. Jezeli macie taka opcje to sie zastanowcie nad tym!

    • Marta Kulesza

      23 czerwca, 2017

      Mam dzisiaj totalnego hate’a na Kanade bo juz po raz milionowy cos nie tak

    • TropiMy Przygody

      23 czerwca, 2017

      hahahahah 😀 Chyba byśmy mieli u obecnego pracodawcym ale… może kiedyś tu wrócimy 🙂

  • Anna Drozdowska

    23 czerwca, 2017

    chyba latwiej sobie znalezc kanadyjskiego meza 🙂 wiecie gdzie w Kanadzie chcecie mieszkac?

    • TropiMy Przygody

      23 czerwca, 2017

      hahahaha to w naszym przypadku nie opcja :p Ale ogólnie pewnie tak 😉 Zobaczymy, myśleliśmy o Albercie.

  • Zofia Anna

    23 czerwca, 2017

    ja się poddałam pod koniec bo mnie szlag trafiał z tą aplikacją :p

  • Agnieszka Ptaszyńska

    23 czerwca, 2017

    zazdro, zazdro, zazdro… dużo większe zazdro niż Nowa Zelandia 😛

    • TropiMy Przygody

      23 czerwca, 2017

      Przekonamy się na miejscu, co ostatecznie okaże się większym zazdro 😉

      • Krajewski

        2 czerwca, 2020

        Cześć. Moja koleżanka była nielegalnie w Kanadzie. Nie przedłużyła wizy turystycznej i została na ‚czarno’, wróciła do Polski i chce postarać się wrócić do Kanady już legalnie. Czy ona może w ogóle tam wrócić jeżeli tak to jak? Dziękuje wszystkim za odpowiedz 🙂

        • Koralina

          5 czerwca, 2020

          Nie wiem, jak to wygląda dokładnie w tej sytuacji, najlepiej dowiadywać się u źródła – w Immigration. Niemniej wydaje mi się, że będzie problem z legalizacją pobytu po tym, jak została nielegalnie.

          • Karolina

            4 stycznia, 2021

            Hej 🙂 czy mając jedynie zawodowe wykształcenie można wyjechać do Kanady na IEC? 🙂 nigdzie nie znalazłam ten informacji ale wiem że do innych krajow często wyższe wykształcenie jest wynagane

Podziel się swoją opinią