Skip to content

TropiMy Przygody


Zastanawiasz się, kiedy jechać na Sri Lankę? Podpowiadamy!

Zastanawiasz się, kiedy jechać na Sri Lankę? Podpowiadamy!

Sri Lanka stała się w ostatnich latach popularną destynacją wakacyjną. Ciepły klimat, egzotyczne zwierzęta i rajskie krajobrazy sprawiają, że wyspa ta znajduje się wysoko na liście marzeń każdego podróżnika. Kiedy najlepiej jechać na Sri Lankę? Jakie miesiące pozwolą cieszyć się najlepszą pogodą?

Kiedy jechać na Sri Lankę? – pogoda ma znaczenie

Tropikalny klimat przyciąga każdego roku wielu Europejczyków, którzy spragnieni są egzotyki i nowych wrażeń. Warto jednak pamiętać o tym, że geograficzna lokalizacja Sri Lanki sprawia, że niektóre miesiące w roku charakteryzują się wymagającym klimatem. Przez większość czasu na Sri Lance panuje średnia temperatura, która oscyluje w okolicach 27 stopni Celsjusza, jednak w poszczególnych porach roku znacząco zwiększa się wilgotność. Dodatkowo wyspa położona jest w strefie monsunowej, przez co na Sri Lance wyróżnia się dwie deszczowe pory roku – pierwsza z nich trwa od maja do sierpnia, natomiast druga od września do początku grudnia. Z tego powodu należy wziąć ten aspekt pod uwagę, ponieważ pomimo niskich cen i wspaniałych widoków, cały urlop może okazać się nieudany – właśnie ze względu na intensywne opady deszczu. Zatem kiedy jechać na Sri Lankę, aby móc cieszyć się dobrą pogodą?

Sri Lanka – pora deszczowa

Kwiecień na Sri Lance jest pierwszym miesiącem pory deszczowej. Średnia temperatura w ciągu dnia często przekracza ponad 30 stopni Celsjusza, natomiast rośnie także wilgotność. Opady nie są jeszcze tak intensywne, natomiast już w kwietniu zdarzają się przelotne opady monsunowe. Jeszcze trudniejsze warunki czekają na podróżnych w maju, czerwcu i lipcu – miesiącach z najwyższymi temperaturami. Silne słońce przeplatane jest zachmurzeniem, które połączone jest z porywistym wiatrem i monsunowymi deszczami. Dotyczy to prawie całego obszaru wyspy, natomiast z lepszą pogodą można w typowym okresie wakacyjnym „spotkać się” na wschodnim wybrzeżu. Tam również ryzyko zakłócania czasu plażowania przez opady jest stosunkowo wysokie, natomiast decydując się na urlop na Sri Lance w tych miesiącach, warto wybrać właśnie tą część wyspy. Nie bez znaczenia jest jednak sama wilgotność, która w porze deszczowej sprawia, że odczuwalna temperatura jest znacznie wyższa. Dla większości Europejczyków takie warunki są bardzo wymagające, dlatego osoby nieprzyzwyczajone do tropikalnych klimatów powinny raczej zdecydować się na wakacje w innym terminie.

Sri Lanka – kiedy jechać, aby cieszyć się piękną pogodą?

Ostatnie dni listopada są zwiastunem zakończenia pory deszczowej. Tropikalne monsuny pojawiają się wówczas coraz rzadziej, a podróżni mogą cieszyć się z pięknego słońca na plażach. To właśnie późna jesień jest w niektórych krajach idealnym momentem na wakacje i właśnie do tego grona należy zaliczyć to wyspiarskie państwo, jakim jest Sri Lanka. Klimat staje się łagodniejszy, zmniejsza się także wilgotność. Aspekt ten znacząco ułatwia intensywne zwiedzanie i przemieszczanie się po wyspie, dlatego dla backpackerów i trampingowców to jesień oraz początek zimy jest optymalnym czasem na eksplorację dzikich zakątków wyspy – w pozostałych miesiącach warunki klimatyczne utrudniają bowiem całą podróż. Przyjemne temperatury i względna „suchość” utrzymują się z reguły do pierwszej połowy kwietnia.

Sri Lanka, pogoda – wrzesień i październik

Ze względu na fakt, że pomiędzy dwoma porami deszczowymi wyróżnia się na Sri Lance moment przejściowy, to wiele osób decyduje się na podróż na wyspę właśnie we wrześniu i październiku. Okazuje się jednak, że okres ten jest „nieobliczalny”, dlatego trudno jednoznacznie przewidzieć wówczas pogodę na Sri Lance. Pierwsza pora deszczowa może się bowiem zakończyć znacznie później, przez co cały wrzesień i początek października będzie naznaczony opadami. Z kolei wcześniejsze rozpoczęcie drugiej z pór deszczowych na Sri Lance również nie gwarantuje dobrej pogody, ponieważ wiąże się to z intensyfikacją monsunów, aż do połowy grudnia. Z tego powodu lepiej zrezygnować z wypoczynku na tej rajskiej wyspie w pierwszych miesiącach jesieni i zamiast tego zaplanować urlop zimą. W okresie bożonarodzeniowym na Sri Lankę przybywa ogromna liczba turystów, jednak ma to swoje uzasadnienie – pogoda jest wówczas najpiękniejsza i wydatnie zmniejsza się wilgotność powietrza.

Podziel się swoją opinią