Skip to content

TropiMy Przygody


Tramping – co to za rodzaj podróżowania?

Tramping – co to za rodzaj podróżowania?

Tramping to jeden ze sposobów odkrywania nowych miejsc przy ograniczonych zasobach finansowych. Niektórzy nie wyobrażają sobie podróżować inaczej, jednak wiele osób wciąż nie przekonało się do tego rodzaju wojaży. Co to jest tramping i jak rozpocząć przygodę, podróżując w ten właśnie sposób?

Tramping – definicja

Słowo „tramping” nie doczekało się oficjalnej definicji – pochodzi ono z języka angielskiego, gdzie oznacza „włóczęgę”. Tramping oznacza podróżowanie na własną rękę, bez ściśle określonego planu. Pojęcie to odnosi się do osób, które we własnym zakresie organizują całą wyprawę, a dodatkowo nie mają konkretnego harmonogramu, zgodnie z którym będą się przemieszczać. Co to oznacza w praktyce? Ci, którzy preferują tramping, najczęściej określają jedynie cel podróży. Nie skupiają się natomiast na takich kwestiach, jak to, gdzie będą spać, co będą jeść w czasie wyprawy lub jakie dodatkowo miejsca zwiedzą. Turystyka tramping preferowana jest przez osoby młode, które dobrze znają języki obce i są obyte z nowoczesnymi technologiami. Znalezienie noclegu czy porozumienie się z mieszkańcami danego kraju nie stanowi bowiem dla nich większego problemu.

Tramping – sposób na tanie podróżowanie?

Wiemy już, co to tramping i kto najchętniej wybiera się na tego rodzaju wyprawy. Warto jednak uzmysłowić sobie, że turystyka ta wzięła się głównie z chęci zaoszczędzenia i poznania świata przy ograniczonym budżecie. Nie ulega wątpliwości, że wycieczki organizowane przez biura podróży są znacznie droższe, zwłaszcza jeśli mówimy o odległych zakątkach świata. Tramping umożliwia natomiast zwiedzenie Azji czy Ameryki Południowej nawet przy mocno ograniczonych kwotach. Ponadto zwykle podróżujący przemieszczają się w grupach, co pozwala ograniczyć na przykład koszty związane z noclegiem. Tramping turystyczny jest więc sposobem na to, aby niskim kosztem zwiedzać świat. Z drugiej strony, brak ściśle określonego planu podróży może spowodować konieczność poniesienia wysokich wydatków – ma to miejsce chociażby w sytuacji, gdy okazuje się, że w pobliżu nie ma żadnego taniego noclegu. Wyprawy tramping warto więc organizować w sposób przemyślany, orientując się mniej więcej w specyfice miejsc, do których się wybieramy.

Tramping Polska, Europa, świat – jak zorganizować wyprawę?

Organizacja wyprawy trampingowej stanowi niemałe wyzwanie, zwłaszcza jeśli zależy nam na ograniczeniu wydatków. Podstawowym zadaniem jest obranie celu podróży – najczęściej preferujący tramping wolą dalekie zakątki, jednak początkowo warto zdecydować się na kilka ciekawych miejsc w Polsce. Pozwoli to sprawdzić, czy tramping w ogóle jest dla nas. Należy pamiętać, że ten sposób podróżowania nie każdemu będzie odpowiadał – jeśli lubimy mieć wszystko zaplanowane lub nie chcemy żadnych niespodzianek, lepiej wybrać wycieczkę zorganizowaną. Tymczasem, przygotowując się do wyprawy tramping, w pierwszej kolejności trzeba zarezerwować bilety lotnicze lub na pociąg. Następnie warto zarezerwować nocleg, tak aby pierwszej nocy po podróży uniknąć szukania właściwego miejsca. Przed wyjazdem dobrze zapoznać się z kulturą danego kraju oraz sprawdzić, jakich mniej więcej cen możemy się spodziewać. Pamiętajmy też o formalnościach, takich jak ubezpieczenie zdrowotne. Osoby preferujące tramping często zapominają o jego wykupieniu, podczas gdy uzyskanie pomocy medycznej na miejscu może być bardzo kosztowne. Podróżując niskim kosztem, bez większych planów czy konkretnej koncepcji, musimy mimo wszystko wziąć pod uwagę pewne najważniejsze kwestie. Tramping może okazać się świetnym sposobem na ekonomiczną podróż, niezapomniane wakacje lub nawet na poznanie nowych osób (coraz częściej tego typu wyprawy organizowane są poprzez media społecznościowe, a udział w nich biorą osoby, które wcześniej się nie znały), lecz z drugiej strony zastanówmy się, czy rzeczywiście będziemy w stanie odnaleźć się w nowej, nieco innej rzeczywistości, zdani niemalże sami na siebie. Ci, którzy nie boją się wyzwań, zdecydowanie powinni spróbować trampingu.

Podziel się swoją opinią