Skip to content

TropiMy Przygody


Jak podróżować autostopem?

Jak podróżować autostopem?

Podróż autostopem jest tanim i efektywnym sposobem podróżowania. To także możliwość przeżycia ciekawej przygody i zwiedzania miejsc zupełnie z innej perspektywy. Zanim jednak „wyciągniesz kciuka” w poszukiwaniu kierowców, którzy zaoferują przejazd, warto zapoznać się z najistotniejszymi wskazówkami dotyczącymi zasad bezpiecznego „autostopowania”. Więcej o tym temacie piszemy poniżej.

Jak poprawnie łapać stopa?

Podróżowanie autostopem to kultowy wręcz sposób na zwiedzanie wielu nowych miejsc, do których z różnych względów nie da się dotrzeć innymi środkami transportu. Łapanie stopa pozwala także zaoszczędzić sporo pieniędzy, które w innym przypadku musiałyby zostać wydane na zakup biletu pociągowego czy autobusowego. Warto jednak zaznaczyć, że ten typ przemieszczania się wiąże się z kilkoma istotnymi wyzwaniami, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim istotne jest, aby zachować pewne zasady bezpieczeństwa, które pomogą uniknąć niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji. Pierwszą z zasad jest wybór odpowiedniego miejsca, z którego zaczniemy podróż. Nie należy blokować głównych dróg czy stać w pasie drogowym w miejscach, gdzie nie jest to dozwolone. Znacznie lepiej wybrać zjazdy, parkingi czy stacje benzynowe, a zatem miejsca, w którym kierowcy mogą bezpiecznie zatrzymać się na postój. Warto również poznać przepisy prawne, które obowiązują w danym kraju, o ile oczywiście jesteśmy za granicą.

Co spakować na podróż autostopem?

Podstawowym wyposażeniem autostopowicza jest plecak, do którego warto włożyć przedmioty pierwszej potrzeby, takie jak leki, jedzenie czy picie. Zbyt duży plecak może być utrudnieniem zarówno dla autostopowicza, jak i dla kierowcy zgadzającego się na przejazd. Lekkie wyposażenie przyda się np. podczas krótkich wypadów, np. poza miasto, a nawet poza granicę Polski, np. na Słowację (sprawdź: https://rankomat.pl/turystyka/slowacki-raj). Dobrym pomysłem jest także zabranie powerbanka, dzięki któremu będziemy w stanie podładować swój telefon. Niekiedy oczekiwanie na wolny przejazd może być znacznie wydłużone, dlatego zawsze warto mieć dodatkowy bank energii, który zwiększy nasze bezpieczeństwo. Dalsze podróże wymagają zabrania śpiwora lub namiotu, szczególnie jeśli planujemy zostać w miejscu docelowym przez dłuższą chwilę i nie mamy zamiaru korzystać z baz noclegowych.

Czy podróżowanie autostopem jest bezpieczne?

Jak podróżować autostopem? Przede wszystkim zdając sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń, które mogą przytrafić się w dowolnym momencie. Decydując się na ten sposób komunikacji, warto poinformować swoich bliskich o takim fakcie. Niezłym pomysłem jest także autostopowanie wraz z bliską osobą, czyli we dwójkę. Większość podróży stopem nie jest niebezpieczna, ale zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli jakaś sytuacja wzbudzi nasze podejrzenie, musimy jasno zakomunikować to kierowcy i poprosić o zatrzymanie pojazdu. Podczas przejażdżki trzeba być czujnym i zwracać uwagę na to, czy przemieszczamy się w odpowiednim kierunku.

Czy za autostop się płaci?

Idea autostopu to bezpłatne przemieszczanie się po różnych miejscach. Warto jednak wziąć ze sobą nieco gotówki, aby być przygotowanym na przekazanie niewielkiego napiwku dla kierowcy. W niektórych miejscach kierujący może poprosić autostopowicza o zapłatę za podwózkę, czyli partycypację w kosztach paliwa. Warto ustalić ewentualną kwotę za przejazd jeszcze przed wyruszeniem. W domyśle autostopowanie ma być swojego rodzaju przejawem życzliwości, dlatego sytuacje, w których kierowca zażąda od nas pieniędzy, są stosunkowo rzadkie. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie wystąpią. W niektórych krajach świata, szczególnie w Azji, autostopowanie może być całkowicie zabronione. W przypadku przyłapania przez służby, na turystę może zostać nałożona bardzo duża kara finansowa, którą trzeba będzie pokryć na miejscu. Jeśli więc mamy zamiar przejechać się gdzieś dalej, poza najbliższe otoczenie, warto zapoznać się z obowiązującym prawem miejscowym i krajowym.

Materiał promocyjny.

Podziel się swoją opinią