Skip to content

TropiMy Przygody


Cmentarze świata: Cmentarz Recoleta w Buenos Aires

Cmentarze świata: Cmentarz Recoleta w Buenos Aires

Jest taki czas w roku, w którym codzienny pęd ma się zatrzymać i skłonić ludzi do refleksji. Tym dniem jest Święto Zmarłych, choć postronny obserwator powiedzieć by mógł, że pęd jest wtedy podwójny. Są też takie miejsca, które do refleksji nad przemijaniem skłaniają cały rok. Trafiliśmy do takiego w Buenos Aires, na Cmentarz Recoleta.

Cmentarz Recoleta znajduje się w dzielnicy o tej samej nazwie, która wywodzi się od francuskich zakonników spod znaku Franciszkanów – ojców „Recollets”. Francuzi zresztą zasłużyli się dzielnicy w znacznym stopniu, projektując nie tylko sam cmentarz, ale również najważniejsze zabytki Recolety, ale to nie o nich dziś będzie.

W 1822 roku rozwiązano zakon ojców „Recollets”, a w miejsce ogrodu przy kościele (Nuestra Señora del Pilar), który założyli otwarto pierwszy w Buenos Aires publiczny cmentarz. Cały Cmentarz Recoleta to niezliczone uliczki wypełnione mauzoleami i figurami upamiętniającymi zmarłych z bogatszych miejscowych rodzin oraz wielu polityków, działaczy i znanych osobistości. Style, w jakich zostały wykonane mauzolea oscylują od Neoklasycyzmu i Neogotyku po Art deco i Secesję, tworząc cmentarz prawdziwie unikatowy. W 2011 roku BBC nazwało Cmentarz Recoleta jednym z najwspanialszych, a dwa lata później CNN zaliczyło go do dziesięciu najpiękniejszych na świecie.

Cmentarz Recoleta

Na Cmentarzu Recoleta pochowanych zostało wiele osobistości zasłużonych dla Argentyny, których imieniem nazwano ulice w całym kraju (jak Dorrego, Mitre, Saavedra czy Sarmiento). Głównym punktem wizyt na cmentarzu jest jednak grób rodziny Peron, w którym pochowana została Evita (Maria Eva Duarte de Peron), druga żona prezydenta Argentyny Juana Perona, działająca aż do jej przedwczesnej śmierci w obronie biednych i uciśnionych w jej kraju. Stała się symbolem dla wielu. Na podstawie jej życia powstał musical Evita (z muzyką Andrew Lloyd Webbera), w którego filmowej wersji w postać Evity wcieliła się Madonna.

Cmentarz Recoleta to obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania Buenos Aires. Miejsce, które w zadumę nad życiem i śmiercią wprawiać może cały rok. Dlatego też dziś, 1 listopada zapraszamy was na fotograficzny spacer po alejach Recolety.

Szukacie ciekawych miejsc w Argentynie? Zajrzyjcie na stronę o Argentynie na naszym blogu!

Jeśli lubicie oglądać zdjęcia cmentarzy, zajrzyjcie do naszego wpisu o Starym Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu.

Lubicie spacerować po cmentarzach? Dlaczego, co was w nich pociąga? Podzielcie się w komentarzach! 

[ezcol_1third]zarezerwuj lot[/ezcol_1third] [ezcol_1third]zarezerwuj nocleg[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]wypożycz samochód[/ezcol_1third_end] Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

4

 • Ewelina Malina

  1 listopada, 2016

  To bardzo wyjątkowe miejsce. Przyznam, że przysiadłam tam na chwilę i zatrzymałam myśli. Wrócę tam.

  • TropiMy Przygody

   1 listopada, 2016

   Tak, można się szwendać i szwendać spacerując po woli po kolejnych uliczkach. Też wrócimy 🙂

  • Ewelina Malina

   1 listopada, 2016

   Racja. Jest magia w tym miejscu.

  • TropiMy Przygody

   1 listopada, 2016

   Oj tak.

Podziel się swoją opinią