Skip to content

TropiMy Przygody


Express Entry do Kanady.

Express Entry do Kanady.

Marzy się wam emigracja do Kanady, ale nie jesteście wysokiej klasy specjalistami, nie pracujecie w branży IT i nie macie oferty pracy od kanadyjskiego pracodawcy na stole? To jeszcze o niczym nie przesądza, ale – nie ukrywajmy – trochę sprawę utrudnia. Zazwyczaj pozostaje droga przez kanadyjski program Express Entry i… ciułanie punktów. Ale da się.

Opiszę wam poniżej naszą drogę do stałego pobytu w Kanadzie, ale zaznaczam, że nie jest to uniwersalna recepta na przejście programu Express Entry i emigrację do Kanady. Wszak sytuacja każdego jest inna i nie istnieje jeden sposób na zdobycie odpowiedniej liczby punktów w programie Express Entry (No sorry, takie życie…). 

Chcę wam pokazać, że warto przejrzeć WSZYSTKIE możliwe programy imigracyjne, przeczytać stronę kanadyjskiego Immigration (IRCC) od deski do deski i sprawdzić swoje punkty do Express Entry co najmniej kilka razy w różnych kombinacjach odpowiedzi, żeby widzieć jak się zmieniają punkty i czy jest coś, co możecie zrobić, żeby wynik poprawić.

 

Szukacie informacji emigracyjnych do Kanady lub Nowej Zelandii? Zajrzyjcie na stronę o emigracji na naszym blogu!

Jak działa program Express Entry w Kanadzie?

Tak w skrócie, żeby móc w ogóle aplikować o stały pobyt w ramach programu Express Entry trzeba spełnić kilka wymogów, m.in. mieć zawód sklasyfikowany w National Occupational Classification (NOC) na odpowiednim poziomie (tutaj możecie sprawdzić swój zawód) i minimum roczne doświadczenie w nim, odpowiedni wynik z testu językowego oraz potwierdzoną przez jedną z kilku oficjalnych instytucji edukację. Express Entry ma 3 podkategorie zależne od zawodu jaki macie + dodatkową kategorię nominacji prowincjonalnych. Tutaj możecie poczytać o nich szczegółowo oraz sprawdzić, czy spełniacie podstawowe wymogi odpowiadając na kilkanaście prostych pytań.

W programie Express Entry każdy kwalifikujący się aplikant zbiera punkty, dzięki którym może dostać zaproszenie do aplikowania o stały pobyt w Kanadzie. Kiedy kandydat ma wystarczającą liczbę punktów, dostaje zaproszenie do aplikowania i zaczyna zabawę w wypełnianie aplikacji, zbieranie dokumentacji potwierdzającej wszystko, co w niej napisał. Następnie wykonuje badania medyczne, składa aplikację (można też najpierw złożyć aplikację, a potem zrobić badania) i czeka na kolejne kroki od Immigration (m.in. prośbę o biometryczne odciski palców). Jeśli wszystko jest ok, finalnie dostaje stały pobyt i może wyjeżdżać do Kanady (lub zmienić swój status, jeśli w Kanadzie już się znajduje).

Za co dostaje się punkty i ile ich potrzeba, aby dostać zaproszenie?

Skala punktów (Comprehensive Ranking System, zwany CRS) składa się z dwóch części: głównej wartej 600 punktów i dodatkowej, również wartej 600 punktów. Łącznie można zyskać maksymalnie 1200 punktów.

Punktowane jest w wersji głównej (max. 600 punktów):

 • doświadczenie w zawodzie
 • wykształcenie (oczywiście zagraniczne dyplomy należy ewaluować lub, w przypadku zawodów regulowanych, nostryfikować w Kanadzie)
 • znajomość języka angielskiego lub francuskiego (potwierdzona oficjalnymi testami językowymi)
 • minimum roczne doświadczenie zawodowe w Kanadzie
 • wiek
 • edukacja, znajomość języka oraz kanadyjskie doświadczenie zawodowe partnera, jeśli aplikujecie we dwoje

W wersji dodatkowej (max. 600 punktów):

 • oferta pracy od kanadyjskiego pracodawcy
 • nominacja prowincjonalna
 • najbliższa rodzina mieszkająca w Kanadzie (brat lub siostra)
 • kanadyjskie studia wyższe
 • potwierdzona oficjalnymi testami znajomość drugiego oficjalnego języka Kanady

Co 2 tygodnie IRCC wybiera spośród zarejestrowanych w programie Express Entry aplikantów określoną ich liczbę z najwyższą liczbą punktów i do nich rozsyła zaproszenia do aplikowania. Minimalny wynik potrzebny do otrzymania zaproszenia będzie się zatem zmieniał w każdym losowaniu, ale w ciągu ostatnich dwóch latach wahał się pomiędzy 440 a 475 punktów (tutaj możecie sprawdzić rundy zaproszeń do kilku lat wstecz).

Decyzja

CELPIP, IELTS

W naszym przypadku kluczowy jest wynik egzaminu językowego, także to jest pierwszy krok: zdać na wysokim poziomie egzamin z angielskiego. Przygotowujemy się do CELPIP (można zdać międzynarodowy IELTS lub kanadyjski CELPIP.

 

Droga przez mękę Express Entry

 

Jak zrobić ewaluację dyplomu?

Jest 5 instytucji desygnowanych przez kanadyjskie Biuro Imigracyjne do oceny poziomu edukacji zagranicznej. Różnią się między sobą głównie czasem procesowania aplikacji (Obecnie WES robi to najszybciej, ale to i tak jest ok. 5 tygodni, więc warto zrobić to odpowiednio wcześnie). Największe wyzwanie to załatwienie wysyłki dyplomu wraz z kartą przebiegu studiów. Sęk w tym, że nie można po prostu wysłać kopii dyplomu, którą ma się w domu. Przesyłka MUSI zostać wysłana przez placówkę edukacyjną, która dyplom wystawiła. Dokumenty oczywiście muszą być w języku angielskim lub francuskim. My załatwialiśmy to z Kanady, więc było to dodatkowe utrudnienie. Nasze wydziały uniwersyteckie odesłały nas do archiwum, bo tam wylądowały już nasze dyplomy (starość nie radość…). Tam, na szczęście, Panie były zaznajomione z procedurą, więc przygotowały dyplomy, mój brat odebrał je, przetłumaczył u tłumacza przysięgłego i zaniósł z powrotem wraz z tłumaczeniem do Pań w archiwum, a te spakowały wszystko w kopertę, zapieczętowały i wysłały do WESu. Kilka tygodni później dostaliśmy potwierdzenie naszej edukacji.

PRO TIP: jeśli studiowaliście w systemie bolońskim, nie musicie robić dwóch osobnych ewaluacji. Dyplom dwuletnich studiów magisterskich implikuje, że zrobiliście licencjat i wystarczy do uznania ekwiwalentu kanadyjskiej magisterki.

Rejestrujemy profil w systemie IRCC. Po otrzymaniu zaproszenia musimy zrobić badania medyczne. 

Jakie dokumenty są wymagane do aplikacji o Express Entry? 

Składając aplikację online wymagane są skany poniższych dokumentów oraz przysięgłe tłumaczenie na angielski lub francuski każdego z nich (chyba, że oryginał dokumentu jest w jednym z tych dwóch języków).

 • Paszport
 • Potwierdzenie deklarowanego doświadczenia zawodowego. Ważne, żeby nie tylko nazwa stanowiska pokrywała się z tą z klasyfikacji NOC, ale również zakres obowiązków, dlatego najlepiej dołączyć listy napisane przez pracodawców z wymienionymi wykonywanymi obowiązkami
 • Wynik testu językowego
 • Dyplomy, ich tłumaczenia oraz potwierdzenie poziomu edukacji, o którym pisałam wyżej
 • Potwierdzenie oferty pracy od kanadyjskiego pracodawcy (jeśli się ją ma) i\lub nominacji prowincjonalnej (jeśli się ją ma)
 • Zaświadczenia o niekaralności z każdego kraju, w którym mieszkało się dłużej niż 6 miesięcy (w ciągu) przez ostatnie 10 lat
 • Potwierdzenie badania medycznego
 • Wyciągi bankowe jako dowód posiadania wymaganych środków finansowych. Progi finansowe zależą od wielkości rodziny. Można je znaleźć w wymaganiach do programu Express Entry na stronie Immigration
 • Jeśli aplikacja dotyczy pary to potrzebny jest akt ślubu lub potwierdzenie związku, w Kanadzie zwane „common-law”
 • List wyjaśniający wszelkie niezrozumiałe lub wątpliwe informacje zawarte w aplikacji (nie jest wymagany, ale dobrze załączyć, jeśli coś w aplikacji wymaga doprecyzowania)

Po złożeniu aplikacji:

 • Jednym z ostatnich kroków jest wykonanie odcisków linii papilarnych i zrobienie zdjęcia. W Polsce jedynym miejscem, gdzie można to zrobić jest biuro Canada Visa Application Centre (zwane VAC), VFS Global na Al. Jana Pawła II w Warszawie. Na wizytę można się umówić internetowo na stronie VAC lub po prostu przyjść w godzinach pracy biura. Opłata biometryczna wynosi 85 CAD od osoby i zostanie doliczona do opłaty wizowej, którą opłaca się w momencie składania aplikacji. Nie musicie odciskać swoich linii papilarnych w Warszawie, ale w najbliższym punkcie VAC. Tutaj znajdziecie pełną listę biur VAC.
 • Wysłanie paszportów do ambasady

 

Informacje na temat postępu aplikacji o Express Entry w profilu aplikanta

„Złoty email”

Po złożeniu i opłaceniu aplikacji, nie pozostaje nic innego jak czekać… Czekać długo. Standardowy czas procesowania aplikacji o Express Entry w 2019 roku to było 6 miesięcy… Może być trochę krócej, może być też znacznie dłużej. Immigration w każdym momencie może poprosić o dodatkowe dokumenty lub sprostowanie czegoś. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie wszystkich dokumentów i napisanie listu wyjaśniającego wszelkie niedopowiedzenia lub wątpliwości w aplikacji. Zwiększa to szanse na szybsze i bezproblemowo sprawdzenie aplikacji o Express Entry. 

Nasz timeline 

Sierpień 2018 – decyzja o rozpoczęciu procesu aplikowania i pierwszy egzamin językowy CELPIP

Wrzesień 2018 – wysyłka dyplomów z uczelni w Polsce do WES, załatwienie listów od dawnych pracodawców

Listopad 2019 – dostajemy potwierdzenie poziomu edukacji od WES

Styczeń 2019 – ostatni egzamin (IELTS) wreszcie zakończony odpowiednim wynikiem

23 stycznia 2019 – zaproszenie do aplikowania o Express Entry

29 stycznia 2019 – wykonujemy badania medyczne

8 lutego 2019 – złożenie aplikacji o Express Entry online

15 lutego 2019 – potwierdzenie, że badania medyczne są ok

23 marca 2019 – prośba o dokument z upoważnieniem osoby w Kanadzie do kontaktu z Immigration

25 marca 2019 – Prośba o wykonanie odcisków biometrycznych i zdjęcia w VAC

2 kwietnia 2019 – „Golden email”, czyli prośba o wysłanie paszportów do ambasady

6 maja 2019 – potwierdzenie wystawienia COPR (Confirmation of Permanent Residence), które upoważnia nas do wjazdu do Kanady na stałe

I to jest meeega szybko! Wszyscy znajomi imigranci ze stałym pobytem, z którymi rozmawialiśmy czekali znacznie dłużej. Chyba mieliśmy sporo szczęścia, że w tak ekspresowym tempie rozpatrzono naszą aplikację.

Ile kosztuje Express Entry?

Let’s talk money my friends! Wspominałam już na początku, że cała aplikacja o program Express Entry to nie tylko czasochłonny proces, ale też kosztowny. Kosztowny, czyli ile?*

 • Egzamin IELTS kosztuje 810 zł w Polsce, ale już np. w Kanadzie $315 + podatek, a więc prawie 1000 zł. CELPIP kosztuje $280 + podatek
 • Aplikacja Express Entry kosztuje $1325 za osobę (opłata za prawo do stałego pobytu – $500, opłata za przeprocesowanie aplikacji – $825), dziecko to $225
 • Opłata za odciski biometryczne to $85 od osoby (lub $170 dla całej rodziny 2+, jeśli robią je w tym samym czasie i miejscu)
 • Badanie medyczne (wraz z prześwietleniem płuc) to koszt ok. $300, w Polsce ok. 1000 zł za dorosłego i 800 zł za dziecko
 • Ewaluacja dyplomu w WES kosztuje $220 + podatek, w pozostałych instytucjach kwoty te będą zbliżone
 • Do tego trzeba doliczyć tłumaczenia, koszty wycieczek na badanie medyczne, po odciśnięcie palców, koszt kurierów z paszportami, czy opłaty administracyjne (np. za wydanie dyplomu na uczelni lub zaświadczenie o niekaralności). Jednostkowo będą to niskie opłaty (no może poza tłumaczeniami. My na wszystkie tłumaczenia przysięgłe wydaliśmy ponad 800 zł), ale zsumowane trochę dołożą do całego kosztu.

*Ceny aktualne w czerwcu 2020 roku.

Nietrudno policzyć, że na osobę wychodzi ponad $2200, zakładając uzyskanie zadowalającego wyniku z egzaminu językowego za pierwszym razem i nie wliczając ostatniego punktu z powyższej listy, bo to najtrudniej oszacować, ponieważ zależy całkowicie od indywidualnej sytuacji. Dlatego właśnie decyzję o aplikowaniu o Express Entry do Kanady trzeba dobrze przemyśleć, bo to nie są małe pieniądze. Emigracja za ocean to poważna sprawa, a nie rozkmina co zjeść jutro na obiad. Trzeba swój research zrobić, poświęcić czas i energię.

Gdzie szukać informacji?

Jeśli myślicie o emigracji do Kanady, a nie wiecie gdzie zacząć, zajrzyjcie do fajnych, RZETELNYCH źródeł! Przede wszystkim, pierwsze i podstawowe źródło informacji to oficjalna strona kanadyjskiego Immigration (jeśli na poważnie myślicie o emigracji, to właśnie ta powinna was witać, kiedy włączacie przeglądarkę internetową i powinniście mieć ją przeczytaną od deski do deski. Bo TAM naprawdę są WSZYSTKIE informacje, jakie wam potrzebne)! Jeśli nie wszystkona rządowej stronie jest zrozumiałe, warto pozaglądać na polskojęzyczne strony i blogi prowadzone przez ludzi mieszkających w Kanadzie. Oczywiście, najpierw polecę nasze teksty kanadyjskie, ale nie tylko my piszemy o tym, co w kanadyjskiej trawie piszczy. Świetnym, dość kompleksowym poradnikiem emigracyjnym jest strona Ekanada.pl. Kasia z Kanada Się Nada oraz Sześć Błota Stóp piszą sporo o emigracji i życiu z rodziną w Vancouver, a Monika z Oh Kanada o emigracji, Toronto i podróżach (ach, i Monika właśnie wydała książkę o Kanadzie – Kanadiana!). Przydatne mogą być również grupy polonijne na Facebooku, ale tam najlepiej zajrzeć na końcu i pytać o to, czego nie znajdziecie w powyższych źródłach 🙂

Poświęliciliśmy sporo czasu na przygotowanie tego artykułu, a jeszcze więcej na zdobycie całej wiedzy w nim zawartej. Jeśli powyższe informacje pomogły Ci na którymkolwiek etapie decyzji lub starania się o wizę i jesteś nam wdzięczna/-y za pomoc, możesz się zrewanżować i postawić nam kawę za pomocą Paypala. Pijąc ją na pewno o Tobie pomyślimy! 

[wp_paypal button=”donate” name=”Stawiam kawę w podzięce”]

Udało wam się dostać stały pobyt w Kanadzie? Podzielcie się swoimi przebojami wizowymi w komentarzach, na pewno przydadzą się innym czytelnikom! 

zarezerwuj lot
zarezerwuj nocleg
wypożycz samochód

Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub kampera za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

36 Komentarze

 • Piotr z Co Zobaczyć w

  25 czerwca, 2023

  Po przeczytaniu od razu chce się człowiek pakować i tam jechać 🙂

 • ch

  30 sierpnia, 2022

  Kanada to obecnie raj na ziemi. Chociaż ceny są naprawdę wysokie. Uważam, że każdy powinien odwiedzić to miejsce.

 • Tadeusz

  12 kwietnia, 2022

  Pojechałoby się do Kanady 🙂 połazić, pozwiedzać. Powodzenia w tej odległej krainie 😉

 • Trek Zone

  25 marca, 2022

  Jeden z lepszych tekstów, jakie czytałem na ten temat. Konkretnie i fachowo.

 • M

  14 marca, 2022

  Hej, ciekawy wpis. Czy prowadzenie własnej działalności również liczy się jako doświadczenie zawodowe? Studiuje psychologię w biznesie i prowadzę swój mały biznes. Jestem ciekawa czy to się liczy

 • Adrian

  4 lutego, 2022

  Mega dzięki za przydatne informacje! Kanada już od dłuższego czasu jest na naszej liście i czytamy prawie wszystkie wpisy z nią związane. Jeszcze raz dzięki!

 • Słowińska

  28 września, 2021

  Miałam kiedyś koleżankę z Kanady więc co nie co wiem o tym kraju. Ona przyjechała do PL za facetem, ale myślę, że kiedyś jeszcze wrócą do Kanady.

 • yachtic

  1 lutego, 2021

  Ale wam zazdroszczę, planuje skończyć w polsce studia zrobić certyfikaty językowe. Następnie wyjechać do Kanady.

 • Gosia

  30 grudnia, 2020

  Gratulacje! Mnie brakuje odwagi i determinacji do podejmowania takich decyzji.

 • Jarek

  29 grudnia, 2020

  Hej. Razem ze swoją partnerką bardzo poważnie zastanawiamy się nad wyjazdem do Kanady ale trochę nasz entuzjazm przystopowała ilość procedur związana z emigracją do tego kraju opisana przez Ciebie. Po prostu nie zdawaliśmy sobie sprawy jak to skomplikowane 🙂 Z racji małej ilości punktów, która przypada na mnie i na nią, bo 430, niezbędna będzie oferta pracy od Kanadyjskiego pracodawcy. Tutaj mam mega ważne pytanie i będę niezwykle wdzięczny za odpowiedź. Czy może to być jakakolwiek oferta czy stricte związana z moim zawodem i wykształceniem ? Mamy tam rodzinę, znajomych, którzy nas zatrudnią ale boimy się zaryzykować kilkanaście tysięcy złotych i być odprawionych z tzw kwitkiem.
  Czekam z Niecierpliwością na odpowiedz i kontakt mailowy. Dzięki !

  • Koralina

   29 stycznia, 2021

   Szczerze mówiąc, nie wiem dokładnie jak to jest z ofertą pracy do EE, odsyłam na stronę Immigration.

 • kabrel

  29 grudnia, 2020

  Dobra robota 😉 Planuję taką podróż na wiosnę. Tzn. nie wiem, czy to będzie możliwe – liczę, że to szaleństwo się skończy…

  • Koralina

   29 stycznia, 2021

   Oby! Chcociaż póki co sytuacja różowo nie wygląda… 🙁

   • Eve

    16 lutego, 2021

    Ile można dostać maksymalnie punktów za znajomość angielskiego i francuskiego? Czy jakieś certyfikaty mają większą wagę niż inne?

    • Koralina

     28 marca, 2021

     Nie pamiętam jakie są progi punktów, wszystko do znalezienia na stronie Immigration, którą tu linkuję niejednokrotnie.

 • Irmina

  13 listopada, 2020

  Wow, to się nazywa determinacja. Tyle nerwów i pieniędzy… Szacun, że walczyliście do samego końca i że wyszło na wasze:)

 • SmartBlonde

  2 października, 2020

  Super podziwiam wytrwałość i gratuluję pr.

 • Igor

  27 sierpnia, 2020

  Bardzo ciekawa historia oraz masa przydatnych informacji. Super ze chce Wam sie dzielic tym wszystkim z innymi ludzmi. Jezeli kiedykolwiek bedziecie szukac pracy, chciec cos sprzedac lub dodaj jakiekolwiek ogloszenie to polecam polacy.ca – swietna strona dla Polakow w Kanadzie. Polacy w Kanadzie, a w szczegolnosci w Mississauga stanowia dosyc duza czesc ludnosci takze potrzebujemy takich stron jaki i takich blogow ja tutaj. Pozdrawiam !

 • Kaśka

  28 lipca, 2020

  Gratuluje determinacji , półtora roku załatwiania to dużo z perspektywy osoby oczekującej ale w praktyce wyszło naprawdę krótko . Kolega odpuścił temat ,ale cały czas mieszka w Kanadzie co prawda nie dopytywałam się na jakich zasadach tam funkcjonuje ,ale ma normalne stałe zatrudnienie .

  • Koralina

   26 sierpnia, 2020

   Dzięki! To prawda, dobry test na cierpliwość 😀

 • Jaś

  13 lipca, 2020

  Bardzo fachowy blog, dużo przydatnych informacji. Fajnie, że taki malutki dzidziuś będzie od razu uczył się dwóch języków, zdolności poznawcze małych dzieci są ogromne.

  • Bartek

   14 lipca, 2020

   To prawda, z pewnością wpłynie to korzystnie na jego rozwój i cieszymy się z tego powodu 🙂
   Dzięki wielkie@

 • Monika Flawia

  3 lipca, 2020

  hej hej
  mam takie pytanie: jak dokładnie wam się te punkty rozłożyły? Bo piszecie, że zawodu nie macie jakiegoś super, a mimo wszystko sporo tych punktów dostaliście. My z mężem mieszkamy w Australii ale chcemy się przenieść. jak liczyliśmy to nam wyszło marne 350, mimo że mamy zawód w NOC (mąż w B), doświadczenie zawodowe, studia wyższe z PL, Meksyku, Australii, dwa IELTS. czy ja coś źle licze? a może ta strona rządowa nie liczy wszystkich punktów? i ile punktów dostaliście za transferable skills? i jak o to aplikować? czy to z automatu idzie? i jeśli mogę zapytać ile wam wyszło z IELTS? 🙂 Z góry dzięki za pomoc 😀

  • Koralina

   4 lipca, 2020

   Wiesz co, nie mam nigdzie punktów spisanych 🙁 Zawód mam w NOC B, jak u was, 3 lata udokumentowanego doświadczenia, magisterka z PL. IELTS 9, 9, 7, 7.5. Żeby dostać punkty za transferable skills trzeba mieć wynik minimum 7 z każdej części IELTS (oczywiście tylko główny aplikant, druga osoba może mieć niższy), one się naliczą automatycznie. A ile u was IELTS?

   • Monika

    4 lipca, 2020

    Hej, dziękuję za odpowiedź. My mamy ielts za dwa tygodnie bo ostatnie mieliśmy w 2015, ja w 2018 ale academic więc się nie liczy. mam jednego genarala z 2016. I się zastanawiam czy mogę tego załadować na profil. Bo czytałam że są punkty za poprawę wyników. orientujesz się może jak „stare” ielts można im dać? Czy to prawda że na potwierdzenie doświadczenie zawodowego wymagają jedynie listu od pracodawcy? Bo to jakoś za łatwo wygląda ???? w porównaniu chociażby z Australią ???? czy pytają o inne dokumenty?

    • Koralina

     16 lipca, 2020

     To jest tak, że wypełniasz swój profil i wpisujesz dane, ale je możesz później edytować, więc ten wynik po prostu zmieniasz. I on Ci przelicza punkty. Także możesz po prostu wpisać stare wyniki, a jak dostaniesz nowe to je zmienisz. Tak, to prawda z doświadczeniem zawodowym. Co więcej, ja pisałam sobie te listy sama, żeby opis obowiązków (oczywiście faktycznych obowiązków, nie zmyślonych) dobrze współgrał z opisem danego zawodu w NOC, a moi byli pracodawcy podpisali i podbili mi tak przygotowany list. Oczywiście Immigration może poprosić o inne, dodatkowe dokumenty.

     • Maria

      30 sierpnia, 2020

      Gratulacje zdobycia pernament residenta, mega zazdroszczę!

      Pamiętam jak byliśmy na wspólnym hike w Buntzen Lake (2017) jeszcze jako kanadyjskie „szczypiory”. Ile od tego czasu się zmieniło!

      Macie super blog. Mega dużo przydatnych informacji i w świetnej oprawie. Nie ukrywam, że dzięki Wam wpisom zdobyłam skutecznie IEC (choć z różnych powodów nadal jestem jeszcze w PL). Mimo przewałkowania każdego postu kilka razy lubię wracać Jeszcze raz. Jeszcze raz – świetna robota!

      I czekam na kolejne wpisy 🙂

     • Koralina

      30 października, 2020

      Hej hej! Oj tak, dawno to było! Zaraz na samym początku naszej kanadyjskiej przygody 🙂 Daj znać jak wrócisz do Vancouver! <3

Podziel się swoją opinią