Skip to content

TropiMy Przygody


Polskie prawo jazdy w Kanadzie – czy działa?

Polskie prawo jazdy w Kanadzie – czy działa?

Kanada jest od wielu dekad domem dla blisko miliona Polaków, którzy w Kraju Klonowego Liścia znaleźli przystań życiową i lepsze perspektywy. Okazuje się jednak, że lokalne prawo nie zawsze „idzie na rękę” przyjezdnym, przez co również nasi rodacy muszą się liczyć z dodatkowymi formalnościami. Dotyczy to między innymi zezwoleń na prowadzenie pojazdów, co jest dla wielu osób zaskakującą wieścią. Czy polskie prawo jazdy w Kanadzie jest respektowane?

Prawo jazdy w Kanadzie – komu przysługuje?

Większość osób wyjeżdżających na stałe do Kanady posiada już dokument, który zezwala na prowadzenie pojazdów osobowych w Polsce. Tak też jest w przypadku turystów i podróżników przybywających na miejsce z planem, którego ważną częścią jest wynajem na miejscu samochodu. Przepisy drogowe w Kanadzie są jednak restrykcyjne, ponieważ w zależności od prowincji władze podchodzą do tej kwestii w różny sposób. W ten sposób posiadacze polskiego prawa jazdy mają możliwość prowadzenia samochodu wyłącznie w Ontario i Albercie. W obu przypadkach zezwolenie to ma charakter tymczasowy, bowiem w Ontario poruszanie się z polskim „prawkiem” jest legalne przez okres trzech miesięcy, natomiast w Albercie pół roku. Przepisy te wydają się być wyjątkowo surowe, jednak reguła ta działa również w drugą stronę – kanadyjskie prawo jazdy w Polsce także jest respektowane przez zaledwie pierwsze kilka miesięcy pobytu.

Międzynarodowe prawo jazdy – Kanada i jej stosunek do innych dokumentów

Posiadacze dokumentów wydanych w Polsce – w przypadku chęci poruszania się po terenie całej Kanady – mogą zdecydować się na opcję alternatywną. Międzynarodowe prawo jazdy jest dokumentem, który uprawnia do poruszania się po wszystkich prowincjach Kraju Klonowego Liścia, jednak zezwolenie to również ma charakter tymczasowy. Podróżni i turyści, którzy planują pobyt w Kanadzie w okresie nieprzekraczającym trzech miesięcy, mogą swobodnie posługiwać się takim dokumentem. Chęć dłuższego przebywania na terytorium Kanady lub osiedlenia się na stałe wymaga jednak uzyskania kanadyjskiego „prawka”, co wiąże się z koniecznością przejścia przez szereg standardowych procedur. Istnieje również opcja, która polega na ubieganiu się o wydanie kanadyjskiego prawa jazdy poprzez dokument brytyjski lub amerykański – oba są bowiem honorowane w tym kraju. Sama procedura jest jednak skomplikowana i wymaga od kierowcy między innymi posiadania meldunku na terenie Wielkiej Brytanii lub Stanów Zjednoczonych, dlatego zalecaną opcją jest podejście do kanadyjskiego egzaminu na prawo jazdy.

Prawo jazdy w Kanadzie – od ilu lat, jak wygląda egzamin?

Wydanie prawa jazdy kanadyjskiego przysługuje osobom, które ukończyły 16 rok życia – w zależności od prowincji wyróżnia się kilka typów zaawansowania kierowcy, tak zwanych „Class”. W ten sposób młodzi kierowcy mogą przystąpić do nauki wcześniej, jednak wówczas wymagane są odpowiednie oznaczenia samego pojazdu. Kategorie prawa jazdy w Kanadzie mają inne nazewnictwo – zamiast stosowanych w Polsce oznaczeń literowych, stosuje się liczbowe zamienniki. Dla przykładu „Class 5” to odpowiednik polskiej kategorii „B”, natomiast „Class 1” to zezwolenie na wszystkie typy pojazdów. Sam egzamin nie różni się od tego znanego z realiów naszego kraju – tutaj również wyróżnia się część teoretyczną i praktyczną, gdzie druga z wymienionych składa się z elementów parkowania, zawracania, hamowania awaryjnego i jazdy po mieście. Istotna różnica polega jedynie na tym, że w Kanadzie egzamin zdaje się we „własnym” samochodzie, do którego wsiada egzaminator.

Czy trudno jest zdać egzamin na prawo jazdy w Kanadzie?

Dla wielu Polaków sam fakt konieczności ubiegania się o lokalny dokument jest dużą komplikacją. Warto jednak pamiętać o tym, że również w Polsce obowiązuje podobny przepis – jedynie obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej w momencie wydania mogą prowadzić bez ograniczeń pojazdy po „naszych” drogach. Prawo jazdy kanadyjskie w Polsce także nie ma pełnej mocy prawnej – dlatego Kanadyjczycy również są zmuszeni do ubiegania się o wydanie polskiego dokumentu. Inną kwestią jest sam poziom trudności, z jakimi wiążą się testy na prawo jazdy. Kanada – ze względu na swoją specyfikę i inne regulacje – upoważnia do prowadzenia pojazdów osoby, które przestrzegają lokalnych przepisów. Podchodząc do takiego egzaminu, należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak na przykład ruch głowy w stronę lusterka oraz odpowiednio wysoka prędkość na autostradzie. Kanadyjski egzamin ma jednak standardowy poziom złożoności, dlatego doświadczeni kierowcy nie muszą się niczego obawiać – uzyskanie prawa jazdy będzie dla nich czystą formalnością.

Podziel się swoją opinią