Skip to content

TropiMy Przygody


Mało uczęszczane szlaki w Tatrach – 5 propozycji na wędrówkę

Mało uczęszczane szlaki w Tatrach – 5 propozycji na wędrówkę

Tatry stanowią jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju. Malownicze szczyty, różnorodne krajobrazy, świeże powietrze oraz zapierające dech w piersi tzw. okoliczności przyrody zachęcają do aktywnego wypoczynku w polskich górach. Szukasz mało popularnych miejsc turystycznych? Chcesz odpocząć z dala od zgiełku miasta? Przedstawiamy szlaki w Tatrach mało uczęszczane, ale które zdecydowanie warto odwiedzić.

Staników Żleb

Wymieniając mało popularne szlaki w Tatrach, możemy wspomnieć Staników Żleb, czyli głęboko wciętą dolinę reglową położoną w Tatrach Zachodnich. Miejsce zachwyca malowniczą lokalizacją pomiędzy Małym i Hrubym Reglem. Stanowi doskonałe miejsce spacerowe dla początkujących odkrywców. Trasa przez Staników Żleb prowadzi na Przysłop Miętusi (1189 m n.p.m.), z którego roztacza się widok na Kościelisko, Czerwone Wierchy oraz Pasmo Gubałowskie. Spacer możesz rozpocząć i zakończyć w miejscowości Kiry, do której dostaniesz się busem z Zakopanego. Długość szlaku wynosi ok. 6 km, a na jego przebycie będziesz potrzebować ok. 1,5 godziny.

Wielki Kopieniec

Trasa na Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.) prowadzi przez zielony szlak z Toporowej Cyrhli. Na spacer o długości 2,3 km powinno się przeznaczyć ok. godziny. Trasa prowadzi przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego i doskonale sprawdzi się podczas rodzinnego wypadu z dziećmi. Nie wymaga bowiem doświadczenia i zaawansowanych umiejętności trekkingowych. Najtrudniejszym fragmentem trasy jest ostatnie podejście, prowadzące przez śliskie kamienie. Oprócz malowniczego widoku ze szczytu odwiedź także Halę Kopieniec, na której do lat 60. ubiegłego wieku wypasano owce. Postępująca erozja gleby uniemożliwiła jednak dalszą hodowlę na terenie hali. Aktualnie zbocze góry porasta malowniczy las, który warto odwiedzić podczas spaceru na szczyt.

Dolina Za Bramką

Chcesz poznać mało znane szlaki w Tatrach? Mało uczęszczane trasy do Doliny za Bramką zachwycają malowniczym krajobrazem oraz spokojem. Nazwa pochodzi od naturalnego zwężenia skalnego, które mijamy podczas wchodzenia w głąb doliny. Brak dużej liczby turystów sprzyja spokojnemu wypoczynkowi na łonie natury. Początkujący podróżnicy mogą rozpocząć wycieczkę w okolicy Krzeptówek. Spacer prowadzi Doliną za Bramką położoną pomiędzy Doliną Strążyską i Doliną Małej Łąki. Długość trasy wynosi ok. 0,8 km w jedną stronę. Warto pamiętać o tym, że powrót prowadzi tą samą drogą. Podczas spaceru możemy podziwiać las mieszany, niepowtarzalne formacje skalne, w tym formacje wapienno-dolomitowe oraz potok z kaskadami. Na odwiedzających czeka jednocześnie charakterystyczna roślinność dolnoreglowa.

Wrota Chałubińskiego

Szukasz możliwości aktywnego wypoczynku dla zaawansowanych? Odpowiedzią mogą okazać się ciekawe szlaki w Tatrach prowadzące na Wrota Chałubińskiego położone malowniczo między Morskim Okiem i Doliną Pięciu Stawów. Jeśli nie chcesz spotkać zbyt wielu turystów na trasie, wybierz spacer prowadzący przez Dolinę za Mnichem. Szlak jest jednak dosyć stromy i męczący. W ostatnich odcinkach może wymagać użycia rąk. Z tego powodu nie jest to oczywiście dobry wybór dla rodzin z dziećmi. Z przełęczy rozciąga się malowniczy widok na otaczający tatrzański krajobraz. Na miejscu zwróć także uwagę na wyjątkową florę. Znajdziemy tu m.in. sasankę wiosenną, skalnicę odgiętolistną oraz warzuchę tatrzańską.

Palenica Białczańska

Zaawansowani podróżnicy i podróżniczki mogą skierować się w stronę mało znanych szlaków w Tatrach. Na przejście trasy z Doliny Suchej Wody do Palenicy Białczańskiej będziesz potrzebować 7–8 godzin bez przerw. Szlak przebiega przez Dolinę Pańszczyca-Krzyżne, z której rozciąga się widok na najwyższe szczyty i Tatry Słowackie. Następnym punktem na trasie jest legendarna Dolina Pięciu Stawów, gdzie znajdziemy najwyżej położone w Tatrach schronisko. Następnie będziemy kontynuować spacer czarnym szlakiem przez las wiodący Doliną Roztoki. Ostatni odcinek przebiega przez jeden z najbardziej turystycznych czerwonych szlaków, wiodących nad Morskie Oko. Pozostała część trasy zaskakuje jednak spokojem i ciszą otaczającej natury.

Podziel się swoją opinią