Skip to content

TropiMy Przygody


Alaska do zwiedzania – jak zaplanować niezapomnianą podróż po dzikim stanie USA

Alaska do zwiedzania – jak zaplanować niezapomnianą podróż po dzikim stanie USA

Alaska to największy i najbardziej wysunięty na północ stan Stanów Zjednoczonych. To także jeden z najpiękniejszych i najdzikszych regionów świata, który zachwyca swoją przyrodą, kulturą i historią. Alaska to idealne miejsce dla osób, które szukają niezwykłych przygód, kontaktu z naturą i odrobiny egzotyki. Jeśli marzysz o podróży na Alaskę, ten artykuł jest dla ciebie. Dowiesz się z niego, jak zaplanować swoją wyprawę, co warto zwiedzić, gdzie się zatrzymać i jak się poruszać po Alasce. Przygotuj się na niezapomniane wrażenia i emocje!

Dlaczego warto odwiedzić Alaskę

Alaska to stan pełen kontrastów i niespodzianek. To tutaj znajdziesz najwyższy szczyt Ameryki Północnej – Denali, który góruje nad rozległymi równinami i lasami. To tutaj możesz podziwiać niezliczone lodowce, które tworzą malownicze fiordy i jeziora. To tutaj możesz obserwować dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie, łosie, wilki, orły, foki, wieloryby i wiele innych. To tutaj możesz doświadczyć nocy polarnej i dnia polarnego, a także zobaczyć zorzę polarną – jeden z najpiękniejszych zjawisk na niebie. To tutaj możesz poznać kulturę i tradycje rdzennych mieszkańców Alaski, którzy żyją w zgodzie z naturą i szanują jej siłę. Alaska to stan, który ma coś dla każdego – niezależnie od tego, czy lubisz aktywny wypoczynek, czy relaks, czy jesteś fanem historii, czy sztuki.

Kiedy jechać na Alaskę

Alaska to stan, który można odwiedzać przez cały rok, jednak każda pora roku ma swoje zalety i wady. Najpopularniejszym i najdroższym sezonem turystycznym jest lato, czyli od maja do września. Wtedy pogoda jest najłagodniejsza, a dni najdłuższe. Możesz wtedy zwiedzać większość parków narodowych, podziwiać kwitnącą roślinność i obserwować zwierzęta. Możesz też skorzystać z wielu atrakcji, takich jak rejsy statkiem, rafting, wędkowanie, piesze wycieczki, jazda na rowerze, kajakarstwo, golf, czy loty widokowe. Jednak musisz się liczyć z tym, że w sezonie letnim ceny są wyższe, a turyści liczniejsi. Dlatego warto wcześniej zarezerwować noclegi, bilety i wycieczki, aby uniknąć rozczarowania.

Jesień, czyli od października do listopada, to czas, kiedy Alaska zmienia swoje kolory. Liście na drzewach przybierają odcienie żółci, pomarańczy i czerwieni, a krajobraz staje się bardziej malowniczy. Jesień to także dobry czas na obserwację zorzy polarnej, która pojawia się na niebie, gdy zapada ciemność. Jesień to również okres, kiedy zaczyna się sezon narciarski i snowboardowy, a także psich zaprzęgów. Możesz wtedy wybrać się na narty, sanki, czy skuter śnieżny i poczuć zimową atmosferę. Jesień to także czas, kiedy ceny są niższe, a turyści rzadsi. Jednak musisz się przygotować na to, że dni są krótsze, a pogoda bardziej zmienna i chłodna. Niektóre drogi i atrakcje mogą być zamknięte lub ograniczone.

Zima, czyli od grudnia do lutego, to czas, kiedy Alaska pokrywa się śniegiem i lodem. To także czas, kiedy panuje noc polarna, czyli okres, kiedy słońce nie wschodzi nad horyzont. Zima to idealna pora dla osób, które lubią sporty zimowe, takie jak narciarstwo, snowboard, psie zaprzęgi, skutery śnieżne, czy łyżwiarstwo. Możesz wtedy wybrać się na narty do jednego z wielu ośrodków narciarskich, takich jak Alyeska, Eaglecrest, czy Hilltop. Możesz też spróbować psich zaprzęgów i poczuć się jak prawdziwy musher. Możesz też podziwiać zimowe krajobrazy, takie jak lodowe jaskinie, wodospady, czy rzeźby. Zima to także najlepszy czas na obserwację zorzy polarnej, która roztacza nad głowami niesamowity spektakl świetlny. Zima to również czas, kiedy ceny są najniższe, a turyści najrzadsi. Jednak musisz się przygotować na to, że dni są bardzo krótkie, a pogoda bardzo zimna i surowa. Niektóre drogi i atrakcje mogą być zamknięte lub niedostępne.

Wiosna, czyli od marca do kwietnia, to czas, kiedy Alaska budzi się do życia. To także czas, kiedy panuje dzień polarny, czyli okres, kiedy słońce nie zachodzi za horyzont. Wiosna to dobra pora dla osób, które chcą połączyć sporty zimowe z wiosennymi aktywnościami. Możesz wtedy nadal jeździć na nartach, snowboardzie, czy psich zaprzęgach, ale także zacząć zwiedzać parki narodowe, podziwiać rosnącą roślinność i obserwować zwierzęta. Możesz też skorzystać z wielu atrakcji, takich jak rejsy statkiem, rafting, wędkowanie, piesze wycieczki, jazda na rowerze, kajakarstwo, golf, czy loty widokowe. Wiosna to także czas, kiedy ceny są umiarkowane, a turyści niezbyt liczni. Jednak musisz się przygotować na to, że dni są bardzo długie, a pogoda nadal zmienna i chłodna. Niektóre drogi i atrakcje mogą być jeszcze zamknięte lub ograniczone.

Jak dostać się na Alaskę

Alaska jest oddalona od reszty Stanów Zjednoczonych o ponad 800 km, dlatego najłatwiejszym i najszybszym sposobem, aby się tam dostać, jest samolot. Możesz polecieć na Alaskę z wielu miast USA, takich jak Seattle, Portland, San Francisco, Los Angeles, Denver, Chicago, czy Nowy Jork. Możesz też polecieć na Alaskę z Kanady, np. z Vancouver, Calgary, czy Toronto. Głównym lotniskiem na Alasce jest Ted Stevens Anchorage International Airport, które znajduje się około 10 km od centrum Anchorage – największego miasta Alaski. Z lotniska możesz dojechać do miasta autobusem, taksówką, czy wynajętym samochodem. Inne duże lotniska na Alasce to Fairbanks International Airport, Juneau International Airport, czy Ketchikan International Airport.Innym sposobem, aby się dostać na Alaskę, jest statek. Możesz wybrać się na rejs po Alasce, który zabierze cię przez najpiękniejsze fiordy, zatoki i wyspy Alaski. Możesz podziwiać z pokładu statku niezwykłe widoki, takie jak lodowce, góry, wodospady, czy zwierzęta morskie. Możesz też zatrzymywać się w różnych portach i zwiedzać miasta i parki narodowe na lądzie. Rejsy po Alasce zazwyczaj trwają od 7 do 14 dni i wypływają z Seattle, Vancouver, czy San Francisco. Możesz wybrać rejs po wewnętrznej drodze wodnej (Inside Passage), która biegnie wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Alaski, lub po zewnętrznej drodze wodnej (Gulf of Alaska), która prowadzi od Anchorage do Juneau lub Skagway. Rejsy po Alasce są dostępne głównie w sezonie letnim, od maja do września.

Kolejnym sposobem, aby się dostać na Alaskę, jest samochód. Możesz wybrać się na samochodową wyprawę po Alasce, która da ci dużo swobody i możliwości zwiedzania. Masz możność jechać własnym samochodem lub wynająć samochód na miejscu. Możesz też skorzystać z usług przewoźników, którzy przetransportują twój samochód na promie lub pociągu. Aby dojechać na Alaskę samochodem, musisz przejechać przez Kanadę, co wymaga posiadania paszportu i ubezpieczenia. Możesz jechać jedną z dwóch głównych tras: Alaska Highway, która biegnie od Dawson Creek w Kolumbii Brytyjskiej do Delta Junction w Alasce, lub Cassiar Highway, która biegnie od Kitwanga w Kolumbii Brytyjskiej do Watson Lake w Jukonie. Obie trasy łączą się w pobliżu granicy z Alaską i prowadzą do Anchorage. Jazda samochodem na Alaskę to niezapomniana przygoda, ale także duże wyzwanie. Musisz się przygotować na długą i męczącą podróż, która może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Musisz też liczyć się z tym, że drogi mogą być w złym stanie, a stacje benzynowe i noclegi mogą być rzadkie lub drogie. Musisz też uważać na zwierzęta, które mogą pojawić się na drodze, takie jak niedźwiedzie, łosie, czy karibu.

Anchorage – największe miasto Alaski

Anchorage to największe i najważniejsze miasto Alaski, które jest zarówno stolicą gospodarczą, jak i kulturalną stanu. To także główny punkt startowy dla większości podróżników, którzy chcą zwiedzić Alaskę. Anchorage to miasto pełne życia i uroku, które łączy w sobie nowoczesność i tradycję. To także miasto pełne kontrastów, które otoczone jest przez dziką i piękną przyrodę. Anchorage to miasto, które ma coś dla każdego – niezależnie od tego, czy szukasz atrakcji miejskich, czy przyrodniczych.

anchorage alaska

Co zobaczyć i robić w Anchorage

Anchorage to miasto, które oferuje wiele ciekawych i różnorodnych atrakcji, które zadowolą każdego turystę. Możesz zacząć swoją wizytę od spaceru po centrum miasta, gdzie znajdziesz wiele sklepów, restauracji, barów, galerii i muzeów. Możesz też podziwiać architekturę i sztukę miejską, taką jak rzeźby, murale, czy fontanny. Niektóre z najciekawszych miejsc w centrum miasta to:

 • Alaska Native Heritage Center – to muzeum i centrum kultury, które prezentuje historię, kulturę i tradycje rdzennych mieszkańców Alaski. Możesz tu zobaczyć wystawy, pokazy, warsztaty, czy występy, które pokazują różnorodność i bogactwo kultury alaskańskiej. Możesz też zwiedzić tradycyjne domy i chaty, które odtwarzają życie różnych grup etnicznych, takich jak Inuici, Aleuci, Atabaskowie, czy Tlingici.
 • Anchorage Museum – to największe i najnowocześniejsze muzeum na Alasce, które poświęcone jest historii, sztuce i nauce Alaski. Możesz tu zobaczyć ponad 25 tysięcy eksponatów, które opowiadają o przeszłości i teraźniejszości Alaski. Możesz też podziwiać dzieła sztuki współczesnej i tradycyjnej, które pokazują kreatywność i talent alaskańskich artystów. Możesz też odwiedzić planetarium, które oferuje pokazy i projekcje związane z kosmosem i zorzą polarną.
 • Alaska Zoo – to ogród zoologiczny, który specjalizuje się w hodowli i ochronie zwierząt arktycznych i subarktycznych. Możesz tu zobaczyć ponad 100 zwierząt, takich jak niedźwiedzie polarnych i brunatnych, wilki, rysie, renifery, łosie, karibu, czy orły. Możesz też wziąć udział w specjalnych programach edukacyjnych i interaktywnych, które pozwalają na bliższe poznanie zwierząt i ich potrzeb.
 • Alaska Botanical Garden – to ogród botaniczny, który prezentuje roślinność typową dla Alaski i innych regionów o podobnym klimacie. Możesz tu zobaczyć ponad 1100 gatunków roślin, które rosną na 45 hektarach ziemi. Możesz też spacerować po malowniczych ścieżkach, które prowadzą przez różne strefy i ogrody tematyczne, takie jak ogród leśny, ogród skalny, ogród ziołowy, czy ogród alpejski.

Anchorage to miasto, które oferuje także wiele atrakcji przyrodniczych, które znajdują się w jego bliskim otoczeniu. Możesz wybrać się na wycieczkę po okolicznych parkach, lasach, górach, czy wodach, które zapewnią ci niezapomniane widoki i doznania. Niektóre z najciekawszych miejsc w pobliżu miasta to:

 • Chugach State Park – to największy park stanowy w USA, który zajmuje ponad 2000 km2 powierzchni. To także jeden z najbardziej malowniczych i różnorodnych parków na Alasce, który oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Możesz tu podziwiać piękno i dzikość gór Chugach, które są częścią łańcucha Gór Skalistych. Możesz też zwiedzać lasy, jeziora, rzeki, wodospady, czy lodowce, które tworzą niezwykłe krajobrazy. Możesz też obserwować wiele gatunków zwierząt, takich jak niedźwiedzie, wilki, łosie, karibu, czy orły. Możesz też skorzystać z wielu szlaków pieszych, rowerowych, konnych, czy narciarskich, które prowadzą przez park. Możesz też spróbować innych aktywności, takich jak wspinaczka, rafting, kajakarstwo, czy loty widokowe.
 • Cook Inlet – to zatoka, która łączy Ocean Spokojny z Zatoką Alaska i otacza Anchorage od trzech stron. To także miejsce, gdzie możesz podziwiać niezwykłe zjawisko, jakim są pływy oceaniczne, które na Alasce osiągają rekordowe wysokości i prędkości. Możesz tu zobaczyć, jak woda cofa się i napływa, tworząc ogromne fale, które nazywane są boreal tide. Możesz też obserwować wiele zwierząt morskich, takich jak foki, morświny, delfiny, czy wieloryby, które często pojawiają się w zatoce. Możesz też wybrać się na rejs statkiem, który zabierze cię do pobliskich wysp, takich jak Fire Island, czy Kodiak Island, gdzie możesz zobaczyć więcej przyrody i kultury Alaski.
 • Turnagain Arm – to cieśnina, która jest częścią Cook Inlet i rozciąga się na południe od Anchorage. To także jedno z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych miejsc na Alasce, które oferuje niezapomniane widoki i doznania. Możesz tu podziwiać panoramę gór, lasów, wód i nieba, które zmieniają się w zależności od pory dnia i roku. Możesz też zobaczyć wiele atrakcji, takich jak lodowiec Portage, który można zwiedzać pieszo lub statkiem, czy Beluga Point, gdzie można obserwować białe wieloryby, które nazywane są belugami. Możesz też przejechać się po jednej z najpiękniejszych dróg na świecie, czyli Seward Highway, która biegnie wzdłuż Turnagain Arm i łączy Anchorage z Seward.

Gdzie się zatrzymać i co zjeść w Anchorage

Anchorage to miasto, które oferuje wiele opcji noclegowych, które pasują do różnych gustów i budżetów. Możesz wybrać się z hotelu, hostelu, pensjonatu, kempingu, czy domu wakacyjnego, który zapewni ci komfort i wygodę. Możesz też zatrzymać się w miejscu, które ma swój własny charakter i styl, takim jak domek na drzewie, igloo, czy jurta. Niektóre z najpopularniejszych i najwyżej ocenianych miejsc noclegowych w Anchorage to:

 • The Hotel Captain Cook – to luksusowy hotel, który znajduje się w centrum miasta i oferuje piękne widoki na Cook Inlet i góry Chugach. Hotel ma 546 pokoi i apartamentów, które są elegancko urządzone i wyposażone w wszystkie udogodnienia. Hotel ma też wiele udogodnień, takich jak basen, spa, siłownia, restauracje, bary, czy sklepy.
 • Bent Prop Inn and Hostel – to przyjazny i tani hostel, który znajduje się w centrum miasta i oferuje proste, ale czyste i wygodne pokoje i łóżka. Hostel ma też wiele udogodnień, takich jak kuchnia, salon, pralnia, internet, czy parking. Hostel ma też przyjazną i pomocną obsługę, która chętnie doradzi i pomoże w organizacji wycieczek i atrakcji.
 • Alaska House of Jade Bed and Breakfast – to uroczy i cichy pensjonat, który znajduje się w spokojnej dzielnicy miasta i oferuje przytulne i komfortowe pokoje i apartamenty. Pensjonat ma też wiele udogodnień, takich jak ogród, taras, jacuzzi, biblioteka, czy kominek. Pensjonat ma też pyszne i obfite śniadania, które serwowane są codziennie rano.
 • Golden Nugget RV Park – to duży i zadbany kemping, który znajduje się na obrzeżach miasta i oferuje przestronne i wygodne miejsca dla namiotów i kamperów. Kemping ma też wiele udogodnień, takich jak prysznic, toaleta, prąd, woda, internet, czy pralnia. Kemping ma też wiele atrakcji, takich jak plac zabaw, boisko, grill, czy kino pod gołym niebem.
 • Alaska Adventure Cabins – to niezwykłe i oryginalne domy wakacyjne, które znajdują się na wzgórzu nad miastem i oferują niesamowite widoki na Cook Inlet i góry Chugach. Domy są różnej wielkości i kształtu, takie jak domek na drzewie, igloo, czy jurta. Domy są też różnie urządzone i wyposażone, takie jak rustykalny, nowoczesny, czy egzotyczny. Domy mają też wiele udogodnień, takich jak kuchnia, łazienka, telewizja, internet, czy kominek.

Anchorage to miasto, które oferuje także wiele opcji gastronomicznych, które zaspokoją różne gusta i apetyty. Możesz spróbować tradycyjnej i regionalnej kuchni alaskańskiej, która bazuje na rybach, owocach morza, dziczyźnie, jagodach, czy syropie z brzozy. Możesz też spróbować innych kuchni z całego świata, takich jak azjatycka, meksykańska, włoska, czy francuska. Niektóre z najpopularniejszych i najsmaczniejszych miejsc gastronomicznych w Anchorage to:

 • Glacier Brewhouse – to popularna i renomowana restauracja, która specjalizuje się w rybach, owocach morza i stekach. Możesz tu spróbować takich dań, jak halibut, łosoś, krab, czy wołowina, które są przygotowywane na drewnianym grillu i podawane z warzywami i sosami. Możesz też skosztować własnego piwa, które jest warzone na miejscu i ma różne smaki i aromaty.
 • Snow City Cafe – to urocza i przytulna kawiarnia, która serwuje pyszne i zdrowe śniadania i lunche. Możesz tu zjeść takie dania, jak naleśniki, omlety, jajecznica, czy granola, które są robione ze świeżych i lokalnych składników. Możesz też napić się kawy, herbaty, czy soków, które są dostępne w wielu odmianach i smakach.
 • Moose’s Tooth Pub and Pizzeria – to znana i lubiana pizzeria, która oferuje najlepsze i największe pizze na Alasce. Możesz tu wybrać spośród ponad 40 rodzajów pizzy, które mają różne ciasta, sosy, sery i dodatki. Możesz też zamówić sałatkę, zupę, czy makaron, jeśli masz ochotę na coś innego. Możesz też napić się piwa, które jest warzone na miejscu i ma wiele gatunków i nazw.
 • Spenard Roadhouse – to nowoczesna i stylowa restauracja, która serwuje kreatywną i regionalną kuchnię alaskańską. Możesz tu spróbować takich dań, jak łosoś wędzony, karibu burger, czy tater tots, które są podawane z oryginalnymi sosami i dodatkami. Możesz też napić się drinka, który jest robiony z lokalnych alkoholi i syropów.
 • Simon and Seafort’s Saloon and Grill – to elegancka i klasyczna restauracja, która serwuje wysokiej jakości ryby, owoce morza i steki. Możesz tu zjeść takie dania, jak krewetki, ostrygi, homary, czy filet mignon, które są przygotowywane na zamówienie i podawane z wyśmienitymi sosami i dodatkami. Możesz też podziwiać piękny widok na Cook Inlet i góry Chugach z okien restauracji.

Park Narodowy Denali – dom najwyższego szczytu Ameryki Północnej

Park Narodowy Denali to jeden z najstarszych i największych parków narodowych w USA, który zajmuje ponad 24 tysiące km2 powierzchni. To także jeden z najbardziej imponujących i spektakularnych parków na Alasce, który oferuje wiele atrakcji i możliwości zwiedzania. Park Narodowy Denali to przede wszystkim dom najwyższego szczytu Ameryki Północnej – Denali, który ma 6190 m n.p.m. i jest częścią łańcucha Gór Alaska. Park Narodowy Denali to także miejsce, gdzie możesz podziwiać piękno i dzikość Alaski, która zachowana jest w niemal nienaruszonym stanie.

Jak zwiedzać park narodowy Denali

Park Narodowy Denali to park, który można zwiedzać na wiele sposobów, które dostosowane są do różnych potrzeb i preferencji. Możesz wybrać się na wycieczkę po parku samochodem, autobusem, pociągiem, rowerem, pieszo, czy lotniczo, które zapewnią ci niezapomniane widoki i doznania. Niektóre z najciekawszych sposobów zwiedzania parku to:

Samochodem – to sposób, który daje ci dużo swobody i wygody, ale także ogranicza twój dostęp do parku. Możesz jechać własnym samochodem lub wynająć samochód na miejscu. Możesz też skorzystać z usług przewoźników, którzy przetransportują twój samochód na promie lub pociągu. Aby wjechać do parku samochodem, musisz zapłacić opłatę wjazdową, która wynosi 15 dolarów za osobę lub 30 dolarów za pojazd. Możesz też kupić roczny bilet wstępu do parku, który kosztuje 55 dolarów. Możesz też skorzystać z darmowych dni wstępu do parku, które są ogłaszane na stronie internetowej parku. Aby zwiedzać park samochodem, musisz jechać po jednej z dwóch dróg, które prowadzą przez park. Pierwsza to Park Road, która ma 148 km długości i jest jedyną drogą, która przechodzi przez cały park. Jednak tylko pierwsze 24 km tej drogi są dostępne dla samochodów osobowych, reszta jest zarezerwowana dla autobusów i rowerów. Druga to Denali Highway, która ma 217 km długości i łączy park z miastem Paxson. Jednak tylko pierwsze 34 km tej drogi są asfaltowe, reszta jest żwirowa i może być trudna do przejechania. Jazda samochodem po parku to niezapomniana przygoda, ale także duże wyzwanie. Musisz się przygotować na długą i męczącą podróż, która może trwać od kilku godzin do kilku dni. Musisz też liczyć się z tym, że drogi mogą być w złym stanie, a stacje benzynowe i noclegi mogą być rzadkie lub drogie. Musisz też uważać na zwierzęta, które mogą pojawić się na drodze, takie jak niedźwiedzie, łosie, wilki, czy karibu.

Autobusem – to sposób, który daje ci dużo możliwości i bezpieczeństwa, ale także ogranicza twój czas i swobodę. Możesz wybrać się na wycieczkę po parku autobusem, który zabierze cię po Park Road i pokaże ci najciekawsze miejsca i atrakcje. Możesz wybrać jeden z czterech rodzajów autobusów, które różnią się ceną, trasą i usługami. Są to:

 • Shuttle Bus – to najtańszy i najprostszy rodzaj autobusu, który zabiera cię z centrum odwiedzających do jednego z pięciu punktów końcowych: Savage River, Teklanika River, Eielson Visitor Center, Wonder Lake, czy Kantishna. Możesz wysiadać i wsiadać z autobusu w dowolnym miejscu, jeśli chcesz zwiedzać park pieszo lub rowerem. Możesz też rezerwować miejsce w autobusie powrotnym, jeśli chcesz wrócić do centrum odwiedzających. Bilet na shuttle bus kosztuje od 27 do 60 dolarów za osobę, w zależności od punktu docelowego. Shuttle bus nie oferuje przewodnika ani komentarza, tylko kierowcę, który odpowiada na pytania i zatrzymuje się na zwierzęta i widoki.
 • Narrated Bus Tour – to droższy i bardziej komfortowy rodzaj autobusu, który zabiera cię z centrum odwiedzających do jednego z trzech punktów końcowych: Toklat River, Eielson Visitor Center, czy Kantishna. Możesz wysiadać i wsiadać z autobusu tylko w wyznaczonych miejscach, jeśli chcesz zwiedzać park pieszo lub rowerem. Możesz też rezerwować miejsce w autobusie powrotnym, jeśli chcesz wrócić do centrum odwiedz zających. Bilet na narrated bus tour kosztuje od 80 do 200 dolarów za osobę, w zależności od punktu docelowego. Narrated bus tour oferuje przewodnika i komentarz, który opowiada o historii, kulturze i przyrodzie parku. Narrated bus tour oferuje też przekąski i napoje, które są wliczone w cenę biletu.
 • Non-Narrated Bus Tour – to tańszy i mniej komfortowy rodzaj autobusu, który zabiera cię z centrum odwiedzających do jednego z dwóch punktów końcowych: Toklat River lub Eielson Visitor Center. Możesz wysiadać i wsiadać z autobusu tylko w wyznaczonych miejscach, jeśli chcesz zwiedzać park pieszo lub rowerem. Możesz też rezerwować miejsce w autobusie powrotnym, jeśli chcesz wrócić do centrum odwiedzających. Bilet na non-narrated bus tour kosztuje od 40 do 50 dolarów za osobę, w zależności od punktu docelowego. Non-narrated bus tour nie oferuje przewodnika ani komentarza, tylko kierowcę, który odpowiada na pytania i zatrzymuje się na zwierzęta i widoki. Non-narrated bus tour nie oferuje też przekąsek ani napojów, które musisz kupić lub zabrać ze sobą.
 • Camper Bus – to specjalny rodzaj autobusu, który zabiera cię z centrum odwiedzających do jednego z czterech kempingów, które znajdują się w parku: Riley Creek, Savage River, Teklanika River, czy Wonder Lake. Możesz zabrać ze sobą namiot, kamper, czy sprzęt kempingowy, który zostanie umieszczony na dachu lub w bagażniku autobusu. Możesz też zabrać ze sobą rower, który zostanie zamocowany na tylnym zderzaku autobusu. Bilet na camper bus kosztuje od 30 do 60 dolarów za osobę, w zależności od kempingu. Camper bus nie oferuje przewodnika ani komentarza, tylko kierowcę, który odpowiada na pytania i zatrzymuje się na zwierzęta i widoki. Camper bus nie oferuje też przekąsek ani napojów, które musisz kupić lub zabrać ze sobą.

Pociągiem – to sposób, który daje ci dużo komfortu i przyjemności, ale także ogranicza twój zakres i elastyczność. Możesz wybrać się na wycieczkę po parku pociągiem, który zabierze cię z Anchorage lub Fairbanks do Denali Park Station, która znajduje się około 3 km od centrum odwiedzających. Możesz też wysiąść z pociągu w innych stacjach, które znajdują się w pobliżu parku, takich jak Talkeetna, Healy, czy Nenana. Bilet na pociąg kosztuje od 100 do 300 dolarów za osobę, w zależności od klasy i trasy. Pociąg oferuje wygodne i przestronne miejsca, które mają duże okna i fotele. Pociąg oferuje też usługi, takie jak restauracja, bar, czy toaleta. Pociąg oferuje też komentarz, który opowiada o historii, kulturze i przyrodzie parku. Pociąg oferuje też możliwość zobaczenia zorzy polarnej, jeśli podróżujesz w nocy.

Rowerem – to sposób, który daje ci dużo wolności i przygody, ale także wymaga od ciebie dużo wysiłku i przygotowania. Możesz wybrać się na wycieczkę po parku rowerem, który zabierze cię po Park Road i pokaże ci najciekawsze miejsca i atrakcje. Możesz jechać własnym rowerem lub wynająć rower na miejscu. Możesz też skorzystać z usług przewoźników, którzy przetransportują twój rower na promie lub pociągu. Aby wjechać do parku rowerem, musisz zapłacić opłatę wjazdową, która wynosi 15 dolarów za osobę. Możesz też kupić roczny bilet wstępu do parku, który kosztuje 55 dolarów. Możesz też skorzystać z darmowych dni wstępu do parku, które są ogłaszane na stronie internetowej parku. Aby zwiedzać park rowerem, musisz jechać po Park Road, która ma 148 km długości i jest jedyną drogą, która przechodzi przez cały park. Możesz jechać po całej długości drogi lub tylko po części, w zależności od twojej kondycji i czasu. Możesz też korzystać z autobusów, które zabierają rowery na dachu lub w bagażniku. Jazda rowerem po parku to niezapomniana przygoda, ale także duże wyzwanie. Musisz się przygotować na długą i trudną podróż, która może trwać od kilku godzin do kilku dni. Musisz też liczyć się z tym, że droga może być w złym stanie, a pogoda może być zmienna i nieprzewidywalna. Musisz też uważać na zwierzęta, które mogą pojawić się na drodze, takie jak niedźwiedzie, łosie, wilki, czy karibu.

Pieszo – to sposób, który daje ci dużo satysfakcji i kontaktu z naturą, ale także wymaga od ciebie dużo siły i planowania. Możesz wybrać się na wycieczkę po parku pieszo, który zabierze cię po różnych szlakach i pokaże ci najciekawsze miejsca i atrakcje. Możesz chodzić własnymi nogami lub skorzystać z usług przewodników, którzy poprowadzą cię po bezpiecznych i ciekawych trasach. Aby wjechać do parku pieszo, musisz zapłacić opłatę wjazdową, która wynosi 15 dolarów za osobę. Możesz też kupić roczny bilet wstępu do parku, który kosztuje 55 dolarów. Możesz też skorzystać z darmowych dni wstępu do parku, które są ogłaszane na stronie internetowej parku. Aby zwiedzać park pieszo, musisz wybrać jeden z wielu szlaków, które prowadzą przez park. Niektóre z nich są oznaczone i utrzymane, a inne są dzikie i niebezpieczne. Niektóre z nich są krótkie i łatwe, a inne są długie i trudne. Niektóre z nich są dostępne z drogi lub kempingu, a inne wymagają dojścia lub dojazdu. Niektóre z najciekawszych szlaków to:

 • Horseshoe Lake Trail – to krótki i łatwy szlak, który ma 3 km długości i prowadzi do malowniczego jeziora, które ma kształt podkowy. Szlak zaczyna się przy centrum odwiedzających i schodzi w dół przez las i łąkę. Szlak oferuje piękne widoki na góry i jezioro, a także możliwość obserwacji zwierząt, takich jak bobry, wiewiórki, czy ptaki.
 • Savage River Loop Trail – to krótki i łatwy szlak, który ma 3 km długości i prowadzi wokół rzeki Savage, która płynie przez skalistą dolinę. Szlak zaczyna się przy parkingu na 24 km Park Road i biegnie po obu stronach rzeki. Szlak oferuje piękne widoki na góry i rzekę, a także możliwość obserwacji zwierząt, takich jak niedźwiedzie, łosie, wilki, czy karibu.
 • Mount Healy Overlook Trail – to długi i trudny szlak, który ma 8 km długości i prowadzi do punktu widokowego na górze Healy, która ma 1683 m n.p.m. Szlak zaczyna się przy centrum odwiedzających i podnosi się w górę przez las i łąkę. Szlak oferuje wspaniałe widoki na góry, doliny i lasy, a także możliwość obserwacji zwierząt, takich jak orły, kozice, czy świstaki.
 • Triple Lakes Trail – to długi i trudny szlak, który ma 29 km długości i prowadzi do trzech jezior, które leżą w głębokich kotlinach. Szlak zaczyna się przy parkingu na 231 km Park Road i biegnie po obu stronach drogi. Szlak oferuje niezwykłe widoki na jeziora, góry i lasy, a także możliwość obserwacji zwierząt, takich jak łosie, bobry, czy łabędzie.

Lotniczo – to sposób, który daje ci dużo emocji i perspektywy, ale także kosztuje cię dużo pieniędzy i zależy od pogody. Możesz wybrać się na wycieczkę po parku lotniczo, który zabierze cię nad park i pokaże ci najciekawsze miejsca i atrakcje. Możesz wybrać jeden z wielu rodzajów lotów, które różnią się czasem, trasą i pojazdem. Są to:

 • Lot samolotem – to najtańszy i najprostszy rodzaj lotu, który zabiera cię nad park i pokaże ci podstawowe atrakcje, takie jak góra Denali, lodowiec Kahiltna, czy rzeka Toklat. Lot samolotem trwa od 1 do 2 godzin i kosztuje od 200 do 400 dolarów za osobę. Lot samolotem oferuje komentarz, który opowiada o historii, kulturze i przyrodzie parku. Lot samolotem oferuje też możliwość lądowania na lodowcu, jeśli warunki pogodowe na to pozwalają.
 • Lot helikopterem – to droższy i bardziej komfortowy rodzaj lotu, który zabiera cię nad park i pokaże ci bardziej szczegółowe atrakcje, takie jak lodowiec Ruth, lodowiec McKinley, czy lodowiec Muldrow. Lot helikopterem trwa od 1 do 3 godzin i kosztuje od 300 do 600 dolarów za osobę. Lot helikopterem oferuje komentarz, który opowiada o historii, kulturze i przyrodzie parku. Lot helikopterem oferuje też możliwość lądowania na lodowcu, jeśli warunki pogodowe na to pozwalają.
 • Lot balonem – to najdroższy i najbardziej romantyczny rodzaj lotu, który zabiera cię nad park i pokaże ci najpiękniejsze widoki i kolory, które zmieniają się w zależności od pory dnia i roku. Lot balonem trwa od 2 do 4 godzin i kosztuje od 500 do 1000 dolarów za osobę. Lot balonem nie oferuje komentarza, tylko ciszę i spokój. Lot balonem oferuje też możliwość podziwiania zorzy polarnej, jeśli podróżujesz w nocy.

Co zobaczyć i robić w parku narodowym Denali

Park Narodowy Denali to park, który oferuje wiele ciekawych i różnorodnych atrakcji, które zadowolą każdego turystę. Możesz zacząć swoją wizytę od centrum odwiedzających, gdzie znajdziesz wiele informacji, map, wystaw, filmów i programów, które pomogą ci zaplanować i zorganizować swoją wycieczkę. Możesz też skorzystać z usług przewodników i wolontariuszy, którzy chętnie doradzą i pomogą ci w zwiedzaniu parku. Niektóre z najciekawszych miejsc i atrakcji w parku to:

Góra Denali – to najwyższy szczyt Ameryki Północnej i największa atrakcja parku. Góra Denali ma 6190 m n.p.m. i jest częścią łańcucha Gór Alaska. Góra Denali jest widoczna z wielu punktów w parku, ale najlepiej podziwiać ją z punktu widokowego na 137 km Park Road, który nazywa się Eielson Visitor Center. Góra Denali jest też celem wielu wspinaczy i alpinistów, którzy chcą zdobyć jej szczyt. Jednak wspinaczka na górę Denali jest bardzo trudna i niebezpieczna, i wymaga specjalnego pozwolenia, sprzętu i przygotowania.

góra denali

Lodowce – to kolejna duża atrakcja parku, która pokazuje siłę i piękno natury. W parku znajduje się ponad 600 lodowców, które zajmują ponad 30% powierzchni parku. Lodowce są tworzone przez śnieg, który gromadzi się i zamarza na wysokich wysokościach, a potem spływa w dół pod wpływem grawitacji. Lodowce mają różne kształty, rozmiary i kolory, i tworzą niezwykłe krajobrazy. Niektóre z największych i najbardziej znanych lodowców w parku to:

 • Lodowiec Kahiltna – to najdłuższy lodowiec w parku, który ma 71 km długości i 6 km szerokości. Jest częścią góry Denali i jest miejscem, gdzie zaczyna się większość wspinaczek na jej szczyt. Lodowiec jest też miejscem, gdzie znajduje się najwyżej położone lotnisko na świecie, które nazywa się Kahiltna Base Camp. Lodowiec Kahiltna można podziwiać z samolotu lub helikoptera, lub zwiedzać pieszo lub na nartach.
 • Lodowiec Ruth – to najgłębszy lodowiec w parku, który ma 61 km długości i 5 km szerokości. Lodowiec jest częścią góry Denali i jest otoczony przez wysokie i strome ściany skalne, które nazywane są Great Gorge. Lodowiec Ruth jest też miejscem, gdzie znajduje się wiele jaskiń lodowych, które można zwiedzać z przewodnikiem. Lodowiec Ruth można podziwiać z samolotu lub helikoptera, lub zwiedzać pieszo lub na nartach.
 • Lodowiec Muldrow – to najstarszy lodowiec w parku, który ma 53 km długości i 3 km szerokości. Lodowiec jest częścią góry Denali i jest miejscem, gdzie znajduje się pierwsza i najtrudniejsza trasa wspinaczkowa na jej szczyt, która nazywa się Muldrow Glacier Route. Lodowiec Muldrow jest też miejscem, gdzie znajduje się wiele szczelin i seraków, które stanowią zagrożenie dla wspinaczy i zwiedzających. Lodowiec Muldrow można podziwiać z samolotu lub helikoptera, lub zwiedzać pieszo lub na nartach.

Zwierzęta – to kolejna duża atrakcja parku, która pokazuje bogactwo i różnorodność życia na Alasce. W parku znajduje się ponad 200 gatunków zwierząt, które żyją w różnych środowiskach i ekosystemach. Zwierzęta są chronione i dzikie, i nie można ich karmić, dotykać, czy zaburzać. Zwierzęta można obserwować z bezpiecznej odległości, najlepiej z samochodu, autobusu, czy samolotu. Niektóre z najbardziej charakterystycznych i popularnych zwierząt w parku to:

        – Niedźwiedzie – to największe i najgroźniejsze zwierzęta w parku, które są symbolem Alaski. W parku znajdują się dwa gatunki niedźwiedzi: niedźwiedź brunatny, który nazywany jest też grizzly, i niedźwiedź czarny, który ma różne kolory sierści, od czarnego do białego. Niedźwiedzie żyją w całym parku, ale najczęściej można je spotkać w pobliżu rzek, jezior, czy łąk, gdzie szukają pożywienia, takiego jak ryby, jagody, czy owady. Niedźwiedzie są aktywne głównie w sezonie letnim, od maja do września, kiedy przygotowują się do zimowego snu. Niedźwiedzie są bardzo inteligentne i ciekawe, ale też bardzo nieprzewidywalne i agresywne, dlatego należy zachować ostrożność i szacunek wobec nich.

        – Łosie – to największe i najcięższe zwierzęta z rodziny jeleniowatych, które są charakterystyczne dla Alaski. W parku znajdują się około 2000 łosi, które żyją w różnych częściach parku, ale najczęściej można je zobaczyć w pobliżu lasów, bagnisk, czy strumieni, gdzie znajdują schronienie i pożywienie, takie jak trawa, liście, czy kora. Łosie są aktywne przez cały rok, ale najbardziej interesujące są w sezonie godowym, od września do października, kiedy samce walczą ze sobą o samice, używając swoich potężnych poroży. Łosie są zazwyczaj spokojne i obojętne, ale mogą być też bardzo niebezpieczne i agresywne, zwłaszcza gdy mają młode, dlatego należy trzymać się od nich z daleka.

        – Wilki – to najbardziej tajemnicze i fascynujące zwierzęta w parku, które są częścią ekosystemu i kultury Alaski. W parku znajduje się około 100 wilków, które żyją w kilku stadach, które nazywane są watahami. Wilki żyją w całym parku, ale najczęściej można je zobaczyć w pobliżu gór, dolin, czy lodowców, gdzie polują na swoje ofiary, takie jak karibu, łosie, czy owce. Wilki są aktywne przez cały rok, ale najbardziej interesujące są w sezonie rozrodczym, od stycznia do marca, kiedy tworzą pary i rodzą młode. Wilki są bardzo inteligentne i społeczne, ale też bardzo nieśmiałe i płochliwe, dlatego trudno je zobaczyć i sfotografować.

Gdzie się zatrzymać i co zjeść w parku narodowym Denali

    Park Narodowy Denali to park, który oferuje wiele opcji noclegowych, które pasują do różnych gustów i budżetów. Możesz wybrać się z hotelu, hostelu, pensjonatu, kempingu, czy domu wakacyjnego, który zapewni ci komfort i wygodę. Możesz też zatrzymać się w miejscu, które ma swój własny charakter i styl, takim jak domek na drzewie, igloo, czy jurta. Niektóre z najpopularniejszych i najwyżej ocenianych miejsc noclegowych w parku to:

        – Denali Princess Wilderness Lodge – to luksusowy hotel, który znajduje się tuż przy wejściu do parku i oferuje piękne widoki na górę Denali i rzekę Nenana. Hotel ma 656 pokoi i apartamentów, które są elegancko urządzone i wyposażone w wszystkie udogodnienia. Hotel ma też wiele udogodnień, takich jak basen, spa, siłownia, restauracje, bary, czy sklepy.

        – Denali Hostel and Cabins – to przyjazny i tani hostel, który znajduje się około 20 km od wejścia do parku i oferuje proste, ale czyste i wygodne pokoje i łóżka. Hostel ma też wiele udogodnień, takich jak kuchnia, salon, pralnia, internet, czy parking. Hostel ma też przyjazną i pomocną obsługę, która chętnie doradzi i pomoże w organizacji wycieczek i atrakcji.

        – Denali Dome Home Bed and Breakfast – to uroczy i cichy pensjonat, który znajduje się około 15 km od wejścia do parku i oferuje przytulne i komfortowe pokoje i apartamenty. Pensjonat ma też wiele udogodnień, takich jak ogród, taras, jacuzzi, biblioteka, czy kominek. Pensjonat ma też pyszne i obfite śniadania, które serwowane są codziennie rano.

        – Riley Creek Campground – to duży i zadbany kemping, który znajduje się przy wejściu do parku i oferuje przestronne i wygodne miejsca dla namiotów i kamperów. Kemping ma też wiele udogodnień, takich jak prysznic, toaleta, prąd, woda, internet, czy pralnia. Kemping ma też wiele atrakcji, takich jak plac zabaw, boisko, grill, czy kino pod gołym niebem.

        – Denali Backcountry Lodge – to niezwykłe i oryginalne domy wakacyjne, które znajdują się na końcu Park Road, około 150 km od wejścia do parku i oferują niesamowite widoki na górę Denali i park. Domy są różnej wielkości i kształtu, takie jak domek na drzewie, igloo, czy jurta. Domy są też różnie urządzone i wyposażone, takie jak rustykalny, nowoczesny, czy egzotyczny. Domy mają też wiele udogodnień, takich jak kuchnia, łazienka, telewizja, internet, czy kominek.

    Park Narodowy Denali to park, który oferuje także wiele opcji gastronomicznych, które zaspokoją różne gusta i apetyty. Możesz spróbować tradycyjnej i regionalnej kuchni alaskańskiej, która bazuje na rybach, owocach morza, dziczyźnie, jagodach, czy syropie z brzozy. Możesz też spróbować innych kuchni z całego świata, takich jak azjatycka, meksykańska, włoska, czy francuska. Niektóre z najpopularniejszych i najsmaczniejszych miejsc gastronomicznych w parku to:

        – 229 Parks Restaurant and Tavern – to renomowana i elegancka restauracja, która znajduje się około 40 km od wejścia do parku i serwuje wysokiej jakości ryby, owoce morza i steki. Możesz tu zjeść takie dania, jak halibut, łosoś, krab, czy wołowina, które są przygotowywane na drewnianym grillu i podawane z warzywami i sosami. Możesz też skosztować własnego piwa, które jest warzone na miejscu i ma różne smaki i aromaty.

        – The Bake – to urocza i przytulna kawiarnia, która znajduje się w centrum odwiedzających i serwuje pyszne i zdrowe śniadania i lunche. Możesz tu zjeść takie dania, jak naleśniki, omlety, jajecznica, czy granola, które są robione ze świeżych i lokalnych składników. Możesz też napić się kawy, herbaty, czy soków, które są dostępne w wielu odmianach i smakach.

        – Prospector’s Pizzeria and Alehouse – to znana i lubiana pizzeria, która znajduje się około 10 km od wejścia do parku i oferuje najlepsze i największe pizze na Alasce. Możesz tu wybrać spośród ponad 40 rodzajów pizzy, które mają różne ciasta, sosy, sery i dodatki. Możesz też zamówić sałatkę, zupę, czy makaron, jeśli masz ochotę na coś innego. Możesz też napić się piwa, które jest warzone na miejscu i ma wiele gatunków i nazw.

        – Black Bear Coffee House – to nowoczesna i stylowa kawiarnia, która znajduje się około 20 km od wejścia do parku i serwuje kreatywną i regionalną kuchnię alaskańską. Możesz tu spróbować takich dań, jak łosoś wędzony, karibu burger, czy tater tots, które są podawane z oryginalnymi sosami i dodatkami. Możesz też napić się drinka, który jest robiony z lokalnych alkoholi i syropów.

        – McKinley Creekside Cafe – to elegancka i klasyczna restauracja, która znajduje się około 20 km od wejścia do parku i serwuje wysokiej jakości ryby, owoce morza i steki. Możesz tu zjeść takie dania, jak krewetki, ostrygi, homary, czy filet mignon, które są przygotowywane na zamówienie i podawane z wyśmienitymi sosami i dodatkami. Możesz też podziwiać piękny widok na rzekę McKinley i góry z okien restauracji.

 

Podziel się swoją opinią