Skip to content

TropiMy Przygody


Bergen – miasto sztuki i kultury w Norwegii. Co warto zobaczyć i gdzie zjeść?

Bergen – miasto sztuki i kultury w Norwegii. Co warto zobaczyć i gdzie zjeść?

Norwegia to kraj niezwykły pod wieloma względami. Jego piękno przyrodnicze, bogata historia, wysoki poziom życia i oryginalna kultura przyciągają turystów z całego świata. Jednym z najciekawszych miast w Norwegii jest Bergen – drugie co do wielkości miasto kraju, położone na zachodnim wybrzeżu, u stóp gór i nad brzegiem fiordu. Bergen to miasto z duszą i charakterem, które oferuje wiele atrakcji dla miłośników sztuki, muzyki, historii i kulinariów. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje o Bergen, co warto zobaczyć i gdzie zjeść w tym norweskim zakątku.

Bergen – miasto z historią

Bergen ma ponad 900 lat historii, która odcisnęła swoje piętno na architekturze i klimacie miasta. Bergen był pierwszą stolicą Norwegii i ważnym ośrodkiem handlowym w średniowieczu. Miasto należało do Hanzy – związku kupieckiego, który kontrolował handel na Morzu Bałtyckim i Północnym. Dzięki temu Bergen nawiązał kontakty z innymi miastami europejskimi i stał się miejscem wymiany towarów, kultury i idei.

Jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych symboli Bergen jest Bryggen – zespół drewnianych domów kupieckich, położonych nad nabrzeżem. Bryggen to prawdziwy skarb kulturowy, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zbudowany w XIV wieku, Bryggen był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, takich jak pożary, epidemie, wojny i okupacje. Dziś Bryggen zachwyca swoim kolorowym i urokliwym wyglądem, a także swoją atmosferą. Wśród domów znajdują się liczne sklepy, restauracje, kawiarnie, galerie i muzea, które prezentują historię i kulturę miasta. Warto odwiedzić Hanseatic Museum, które mieści się w jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych domów z XVIII wieku. Muzeum pokazuje, jak żyli i pracowali kupcy z Hanzy, jacy byli ich zwyczaje, ubiór i wyposażenie. Można zobaczyć oryginalne meble, naczynia, dokumenty i przedmioty codziennego użytku.

domki hanzeatyckie bryggen bergen

Innym ciekawym miejscem do zwiedzania jest Bergenhus Fortress – zamek obronny, który jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych w Norwegii. Zamek powstał w XIII wieku i był siedzibą królów norweskich. Zamek składa się z kilku budowli, takich jak Håkon’s Hall – imponująca sala tronowa, Rosenkrantz Tower – wieża obronna z XVI wieku, Kościół Świętej Marii – najstarszy kościół w Bergen z XII wieku, oraz Muzeum Norweskiej Marynarki Wojennej. Zamek oferuje nie tylko wgląd w historię i architekturę, ale także piękne widoki na miasto i fiord.

Bergenhus Fortress

Jeśli chcesz poczuć klimat dawnych czasów, warto wybrać się do Old Bergen Museum – skansenu, który odtwarza życie w Bergen w XIX i XX wieku. Skansen składa się z ponad 50 drewnianych domów, które zostały przeniesione z różnych części miasta i urządzone w stylu epoki. Można zobaczyć, jak wyglądały wnętrza mieszkań, sklepów, warsztatów, szkół i kościołów. Można też spotkać aktorów, którzy odgrywają role mieszkańców i opowiadają o ich codziennych sprawach. Skansen jest otwarty od maja do września i organizuje różne imprezy i pokazy, takie jak koncerty, wystawy, warsztaty i gry.

Bergen – miasto sztuki

Bergen to miasto, które inspiruje i zachwyca artystów. Miasto ma bogatą tradycję i współczesną scenę artystyczną, która obejmuje różne dziedziny sztuki, takie jak malarstwo, rzeźba, fotografia, grafika, instalacja, performance, film i multimedia. W Bergen znajdują się liczne muzea i galerie sztuki, które prezentują zarówno dzieła klasyczne, jak i nowoczesne, zarówno norweskie, jak i międzynarodowe.

Jednym z największych i najważniejszych kompleksów muzealnych w Bergen jest KODE Museums – zespół czterech muzeów, które znajdują się w sąsiedztwie nad jeziorem Lille Lungegårdsvannet. KODE 1 to muzeum sztuki i rzemiosła, które pokazuje kolekcję srebra, porcelany, mebli, szkła, tekstyliów i kostiumów z różnych epok i krajów. KODE 2 to muzeum sztuki nowoczesnej, które prezentuje dzieła norweskich i zagranicznych artystów z XX i XXI wieku, takich jak Pablo Picasso, Joan Miró, Andy Warhol, Damien Hirst, Yoko Ono i wielu innych. KODE 3 to muzeum sztuki dawnej, które zawiera największą kolekcję dzieł Edvarda Muncha poza Oslo, a także obrazy innych norweskich mistrzów, takich jak J.C. Dahl, Harriet Backer, Christian Krohg i Nikolai Astrup. KODE 4 to muzeum sztuki dla dzieci i młodzieży, które oferuje interaktywne i edukacyjne wystawy, warsztaty i zajęcia, które mają rozbudzić zainteresowanie i kreatywność młodych odbiorców.

Innym ciekawym miejscem dla miłośników sztuki jest Bergen Art Museum – muzeum, które mieści się w trzech budynkach: Stenersen Collection, Rasmus Meyer Collection i Lysverket. Stenersen Collection to kolekcja dzieł norweskich i zagranicznych artystów z XX wieku, podarowana miastu przez kolekcjonera i pisarza Rolf Stenersena. Wśród artystów znajdują się m.in. Edvard Munch, Ludvig Karsten, Jean Dubuffet, Asger Jorn i Karel Appel. Rasmus Meyer Collection to kolekcja dzieł norweskich artystów z XIX i XX wieku, podarowana miastu przez kupca i kolekcjonera Rasmusa Meyera. Wśród artystów znajdują się m.in. J.C. Dahl, Erik Werenskiold, Gerhard Munthe i Harriet Backer. Lysverket to nowoczesny budynek, który łączy funkcje muzeum, restauracji i centrum kultury. W Lysverket można zobaczyć wystawy czasowe, które prezentują różne aspekty sztuki współczesnej, takie jak malarstwo, rzeźba, fotografia, wideo i instalacja.

Jeśli chcesz zobaczyć, co dzieje się na bieżącej scenie artystycznej w Bergen, warto odwiedzić Bergen Kunsthall – galerię sztuki, która jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych miejsc prezentacji sztuki współczesnej w Norwegii. Bergen Kunsthall organizuje około 15 wystaw rocznie, które pokazują dzieła norweskich i międzynarodowych artystów, którzy eksperymentują z różnymi mediami, formami i tematami. W Bergen Kunsthall można zobaczyć nie tylko wystawy, ale także uczestniczyć w wykładach, warsztatach, koncertach i dyskusjach, które są częścią programu edukacyjnego i kulturalnego. Bergen Kunsthall znajduje się w historycznym budynku z 1936 roku, który jest przykładem funkcjonalistycznej architektury.

Inną interesującą galerią sztuki jest Bergen Contemporary Art Center – centrum, które promuje i wspiera sztukę współczesną w Bergen i Norwegii. Centrum organizuje wystawy, projekty, rezydencje, publikacje i wydarzenia, które prezentują najnowsze tendencje i prądy w sztuce. Centrum współpracuje z lokalnymi i międzynarodowymi artystami, kuratorami, instytucjami i organizacjami, które zajmują się sztuką współczesną. Centrum znajduje się w nowoczesnym budynku z 2011 roku, który jest przykładem ekologicznej i innowacyjnej architektury.

Bergen – miasto muzyki

Bergen to miasto, które żyje muzyką. Muzyka jest nieodłącznym elementem kultury i tożsamości miasta, która ma swoje korzenie w tradycji ludowej i klasycznej, a także w nowoczesnych gatunkach, takich jak pop, rock, jazz, elektronika i metal. W Bergen znajdują się liczne instytucje i wydarzenia muzyczne, które prezentują różnorodność i jakość muzyki w Norwegii.

Jednym z najważniejszych i najstarszych miejsc muzycznych w Bergen jest Grieg Museum – muzeum poświęcone życiu i twórczości Edvarda Griega, największego kompozytora norweskiego i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu w muzyce. Muzeum mieści się w Troldhaugen – domu, w którym Grieg mieszkał i pracował przez ponad 20 lat. W muzeum można zobaczyć oryginalne meble, instrumenty, dokumenty, fotografie i pamiątki związane z Griegiem. Można też posłuchać jego muzyki w sali koncertowej, która jest zbudowana na wzgórzu nad jeziorem. Muzeum organizuje regularne koncerty, festiwale i wydarzenia, które upamiętniają i popularyzują dzieła Griega.

Innym znaczącym miejscem muzycznym w Bergen jest Bergen Philharmonic Orchestra – orkiestra symfoniczna, która jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych w Europie. Orkiestra powstała w 1765 roku i od tego czasu gra nieprzerwanie, prezentując repertuar klasyczny i współczesny. Orkiestra współpracuje z wieloma wybitnymi dyrygentami, solistami i zespołami, takimi jak Leif Ove Andsnes, Joshua Bell, Lang Lang, Anne-Sophie Mutter, Yo-Yo Ma i Emerson String Quartet. Orkiestra ma swoją siedzibę w Grieghallen – nowoczesnej sali koncertowej, która jest nazwana na cześć Edvarda Griega. Orkiestra organizuje około 100 koncertów rocznie, które są transmitowane przez radio i telewizję.

Bergen to także miasto, które jest gospodarzem wielu festiwali i imprez muzycznych, które przyciągają zarówno lokalną, jak i międzynarodową publiczność. Jednym z największych i najbardziej znanych jest Bergen International Festival – festiwal, który odbywa się co roku w maju i czerwcu i prezentuje szeroki zakres gatunków i form muzycznych, takich jak opera, balet, teatr, taniec, jazz, folk, world, pop i rock. Festiwal oferuje ponad 200 wydarzeń, które odbywają się w różnych miejscach w Bergen, takich jak teatry, kościoły, muzea, parki i place. Festiwal współpracuje z wieloma artystami i instytucjami, takimi jak Bergen Philharmonic Orchestra, Bergen National Opera, Bergen International Jazz Festival, Bergen Live, Bergen Music Festivals, Bergen Music Academy i wieloma innymi.

Innym popularnym festiwalem muzycznym w Bergen jest Nattjazz – festiwal, który odbywa się co roku w maju i czerwcu i prezentuje różnorodność i jakość muzyki jazzowej. Festiwal oferuje ponad 70 koncertów, które odbywają się w USF Verftet – dawnej stoczni, która została przekształcona w centrum kultury. Festiwal pokazuje zarówno tradycyjny, jak i nowoczesny jazz, a także eksperymentalne i alternatywne gatunki, takie jak fusion, funk, soul, blues, hip hop, elektronika i world. Festiwal współpracuje z wieloma artystami i zespołami, takimi jak Chick Corea, Herbie Hancock, John Scofield, Pat Metheny, Jan Garbarek, Nils Petter Molvær, Bugge Wesseltoft, Jaga Jazzist i wieloma innymi.

Jeszcze innym atrakcyjnym festiwalem muzycznym w Bergen jest Bergenfest – festiwal, który odbywa się co roku w czerwcu i prezentuje szeroki zakres gatunków i form muzycznych, takich jak rock, pop, indie, folk, country, blues, soul, reggae, world i metal. Festiwal oferuje ponad 100 koncertów, które odbywają się na terenie Bergenhus Fortress – historycznego zamku, który jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w Bergen. Festiwal współpracuje z wieloma artystami i zespołami, takimi jak Bob Dylan, Neil Young, Patti Smith, Leonard Cohen, Nick Cave, Tom Waits, David Bowie, Iggy Pop, The Cure, The National, Arcade Fire, Arctic Monkeys, Queens of the Stone Age, Metallica i wieloma innymi.

Bergen – miasto natury

Bergen to miasto, które jest otoczone przez piękną i różnorodną naturę. Miasto leży nad brzegiem Byfjorden – jednego z wielu fiordów, które wcinają się w norweskie wybrzeże. Fiordy to długie i wąskie zatoki morskie, które powstały w wyniku erozji lodowcowej. Fiordy są niezwykle malownicze i zachwycają swoim urokiem i majestatem. Z Bergen można wybrać się na rejs po fiordach i podziwiać krajobraz z wody. Można też zwiedzić okoliczne wyspy i miejscowości, które oferują wiele atrakcji i zabytków.

Bergen to także miasto, które jest otoczone przez góry. Siedem gór otacza miasto i tworzy jego charakterystyczną sylwetkę. Góry to idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku, którzy mogą korzystać z licznych szlaków turystycznych, rowerowych i narciarskich. Góry oferują także piękne widoki na miasto i fiord. Z Bergen można łatwo dotrzeć do gór za pomocą kolei linowej lub kolejki zębatej, które zabierają pasażerów na szczyty Mount Fløyen i Mount Ulriken. Z tych gór można podziwiać panoramę Bergen i zrobić niezapomniane zdjęcia.

Bergen to również miasto, które jest otoczone przez wodę. Woda jest nieodłącznym elementem życia i kultury miasta, która ma swoje źródło w morzu, jeziorach, rzekach i wodospadach. Woda daje możliwość uprawiania różnych sportów i rekreacji, takich jak pływanie, żeglarstwo, kajakarstwo, wędkarstwo, nurkowanie i surfing. Woda jest także źródłem piękna i inspiracji, która tworzy niezwykłe zjawiska i widoki, takie jak zachody słońca, tęcze, odbicia i zorze polarne.

bergen góry

Bergen – miasto smaków

Bergen to miasto, które jest stolicą gastronomii w Norwegii. Miasto ma bogatą tradycję i nowoczesną scenę kulinarną, która łączy lokalne produkty i smaki z wpływami z innych krajów i kultur. W Bergen można spróbować zarówno typowej, jak i nowatorskiej kuchni norweskiej, która bazuje na rybach, owocach morza, mięsie, warzywach, zbożach i nabiale. W Bergen znajdują się liczne restauracje, kawiarnie, puby i bary, które oferują różnorodność i jakość jedzenia i picia.

Jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych symboli Bergen jest rynek rybny – targ, który znajduje się nad nabrzeżem i jest jednym z największych i najstarszych w Norwegii. Rynek rybny to prawdziwy raj dla miłośników ryb i owoców morza, którzy mogą kupić lub zjeść na miejscu świeże i smaczne produkty, takie jak łosoś, dorsz, halibut, makrela, śledź, krewetki, kraby, homary, małże i ostrygi. Rynek rybny to także miejsce, gdzie można spróbować lokalnych specjałów, takich jak vannkringler – pierścieniowate bułeczki z makiem, które są podawane z masłem i serem brunost, persetorsk – gotowana głowa dorsza z ziemniakami i marchewką, reindeer hot dog – parówka z mięsa renifera, podawana z cebulą i sosem, bergensk fiskesuppe – gęsta zupa rybna z warzywami i śmietaną, piwo vossaøl – tradycyjne piwo domowej roboty z dodatkiem miodu i ziół.

targ rybny w bergen

Innym ciekawym miejscem do jedzenia i picia w Bergen jest Mathallen – hala gastronomiczna, która znajduje się w dawnej fabryce i jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej popularnych w Norwegii. Mathallen to miejsce, gdzie można znaleźć wiele różnych stoisk i lokali, które oferują różnorodność i jakość jedzenia i picia. Można tu spróbować zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej kuchni norweskiej, a także kuchni z innych krajów i regionów, takich jak włoska, francuska, hiszpańska, azjatycka, bliskowschodnia i latynoamerykańska. Mathallen to także miejsce, gdzie można kupić lub zjeść na miejscu świeże i lokalne produkty, takie jak mięso, ryby, owoce morza, warzywa, owoce, sery, pieczywo, ciasta, czekolada, kawa, herbata, wino, piwo i destylaty.

Bergen to także miasto, które ma wiele klimatycznych i przytulnych knajpek, które są idealne na spotkania z przyjaciółmi, rodziną lub partnerem. W Bergen można znaleźć wiele różnych typów i stylów knajpek, które pasują do różnych gustów i nastrojów. Można tu znaleźć zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne knajpki, zarówno eleganckie, jak i nieformalne knajpki, zarówno spokojne, jak i głośne knajpki. W Bergen można znaleźć knajpki, które oferują różnorodność i jakość jedzenia i picia, takie jak burgery, pizze, sałatki, tapas, sushi, kebaby, zupy, kanapki, ciasta, lody, koktajle, smoothie, lemoniady, kawy, herbaty, wina, piwa i destylaty. W Bergen można znaleźć knajpki, które mają różne koncepcje i atmosfery, takie jak knajpki muzyczne, knajpki sportowe, knajpki literackie, knajpki artystyczne, knajpki historyczne, knajpki romantyczne, knajpki rodzinne, knajpki przyjazne zwierzętom i wiele innych.

Co zwiedzić w okolicach Bergen

Bergen to miasto, które ma wiele pięknych miejsc do zobaczenia i podziwiania, ale także wiele atrakcji w swojej okolicy. Jeśli chcesz odkryć więcej uroków i ciekawostek Norwegii, możesz wybrać się na jednodniową wycieczkę z Bergen do jednego z wielu ciekawych miejsc, które znajdują się w pobliżu. Oto kilka propozycji:

  • Jondal: to miejscowość położona na u podnóży lodowca Folgefonna, około 95 km od Bergen. Jondal jest popularnym celem dla miłośników przyrody i aktywności na świeżym powietrzu, ponieważ znajduje się tu największy lodowiec w Norwegii, który oferuje wiele możliwości uprawiania narciarstwa, snowboardu, pieszych wycieczek i wspinaczki. Jondal ma kilka zabytków i atrakcji dla zwiedzajacych, takich jak Agatunet – kompleks 30 drewnianych domów z XVIII i XIX wieku, Norsk Vasskraft – muzeum historii i technologii wodnej, czy Stiftinga Hardanger og Voss Museum  (prezentuje tradycyjne rzemiosło i kulturę ludową regionu).

folgefonna lodowiec w jondal

  • Lysøen: to wyspa położona na przedmieściach Bergen, na której znajduje się idylliczny dom z 1873 roku należący do Ole Bulla – wielkiego norweskiego skrzypka. Dom jest dostępny dla zwiedzających od 1973 roku i zachwyca swoim oryginalnym wystrojem i architekturą. Na wyspie można też spacerować po 13 kilometrach ścieżek, odpoczywać w altance, czy podziwiać liczne stawy. Na wyspie znajduje się także muzeum, które oferuje wycieczki po domu i jego otoczeniu. Atrakcją na wyspie jest też Klasztor Lyse – pierwszy klasztor cysterski w Norwegii, z 1146 r.
  • Mount Fløyen: to góra na północ od Bergen, która wznosi się na wysokość 400 metrów. Z góry roztacza się wspaniała panorama na miasto i fiord. Dla najpiękniejszych widoków warto odwiedzić górę o świcie lub o zmierzchu. Na górze znajduje się sieć malowniczych szlaków pieszych i rowerowych, które biegną przez cały obszar. Na górę można łatwo dotrzeć kolejką linową lub pieszo.
  • Grieg Museum: to muzeum poświęcone życiu i twórczości Edvarda Griega – największego kompozytora norweskiego i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu w muzyce. Muzeum mieści się w Troldhaugen – domu, w którym Grieg mieszkał i pracował przez ponad 20 lat. W muzeum można zobaczyć oryginalne meble, instrumenty, dokumenty, fotografie i pamiątki związane z Griegiem. Można też posłuchać jego muzyki w sali koncertowej, która jest zbudowana na wzgórzu nad jeziorem. Muzeum organizuje regularne koncerty, festiwale i wydarzenia, które upamiętniają i popularyzują słynnego norweskiego kompozytora.
  • Trolltunga, czyli Język Trolla. Półka skalna w Norwegii, o której pisalismy wiecej w osobnym poście.

To tylko kilka z wielu ciekawych miejsc w okolicach Bergen, które warto odwiedzić. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nich lub o innych atrakcjach w pobliżu Bergen, możesz skorzystać z linków, które podałem, lub zapytać mnie o coś konkretnego.

Jaka jest pogoda w Bergen?

Pogoda w Bergen jest zmienna i deszczowa. Według prognozy na dziś, 11 listopada 2023 roku, temperatura wynosi 4 stopnie Celsjusza, a zachmurzenie jest duże. Szansa na opady wynosi 1%. Wschód słońca był o 9:24, a zachód będzie o 17:18. Najwyższa temperatura dziś wyniesie 6 stopni, a najniższa 1 stopień. Możesz sprawdzić szczegółową prognozę na najbliższe dni na stronie AccuWeather lub Weather Underground.

 

Podziel się swoją opinią