Skip to content

TropiMy Przygody


Parki narodowe USA – 4 najpiękniejsze miejsca w Stanach Zjednoczonych

Parki narodowe USA – 4 najpiękniejsze miejsca w Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone słyną ze swojej różnorodności i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Ile jest parków narodowych w USA? Na terenie kraju znajduje się ponad 60 parków narodowych, które pozwalają na skuteczną ochronę poszczególnych ekosystemów. Planujesz wyprawę do Ameryki Północnej? Zastanawiasz się, których miejsc nie może zabraknąć na Twojej liście? W dzisiejszym artykule podpowiemy, które parki narodowe USA warto zobaczyć.

1. Park Narodowy Grand Canyon

Parki narodowe w USA zachwycają swoją różnorodnością, przez co każdy z nich zasługuje na poznanie i zobaczenie. Jednym z najważniejszych pozostaje jednak Park Narodowy Wielkiego Kanionu w północnej części stanu Arizona. Każdego roku tysiące turystów odwiedzają te wyjątkowe formacje skalne utworzone wskutek erozji. Sam kanion ma ponad 440 km długości i można podziwiać go z wielu punktów widokowych na szlakach wycieczkowych. Warto pamiętać także o zróżnicowanej faunie i florze. Wielki Kanion zamieszkuje ponad 385 gatunków zwierząt i ok. 1730 gatunków roślin.

Turyści mogą zdecydować się na zwiedzenie South Rim lub North Rim, czyli południową i północną krawędź kanionu. Pierwsza z nich otwarta jest przez cały rok. Druga jest mniej popularna wśród zwiedzających i pozwala jedynie na sezonowe zwiedzanie. Trasy są bardziej dzikie i mniej zatłoczone. Szacuje się, że jedynie 10% turystów decyduje się na odwiedzenie północnej krawędzi. Zanim zdecydujesz się na odwiedzenie Wielkiego Kanionu, pamiętaj o stworzeniu planu wycieczki i zaznaczeniu najważniejszych punktów widokowych.

2. Park Narodowego Yosemite

Wymieniając najpiękniejsze parki narodowe USA nie można zapomnieć o malowniczo położonym Yosemite. Park znajduje się w paśmie górskim Sierra Nevada w stanie Kalifornia. Charakteryzuje się licznymi wodospadami, które spływają z wysokich skalistych ścian. Na obszarze zajmującym 3030 km2 znajdziemy granitowe urwiska, skupiska sekwoi, kaniony, lasy oraz potoki.

Na terenie parku turyści mogą korzystać z licznych przygotowanych atrakcji. Największą popularnością cieszą się piesze wycieczki. Przed wyruszeniem w trasę sprawdź jej poziom trudności dopasuj ją do posiadanego doświadczenia. Co więcej, możesz zdecydować się również na wędkowanie lub biwakowanie. Podczas planowania podróży nie zapomnij o wizycie w blisko położonym mieście San Francisco, w którym możesz odwiedzić wzgórze Twin Peaks.

3. Park Narodowy Yellowstone

Wybierasz się na kurs językowy do Stanów Zjednoczonych? Chcesz odwiedzić najpiękniejsze miejsca tego kraju? Koniecznie poznaj Park Yellowstone, czyli najstarszy park narodowy w USA, który słynie z wyjątkowych zasobów geotermalnych, gejzerów i wodospadów. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się także wyjątkowe wulkany błotne oraz zabarwione bakteriami zbiorniki wodne. Co więcej, na uwagę zasługuje bogata fauna i flora. Na terenie parku narodowego możemy spotkać wilki, rysie kanadyjskie oraz niebezpieczne niedźwiedzie grizzly.

Planujesz odwiedzić parki narodowe USA? Wycieczka do Yellowstone powinna zostać odpowiednio zaplanowana. Pamiętaj o tym, że park nie jest czynny w okresie zimowym, a na jego zwiedzanie należy przeznaczyć co najmniej dwa dni. Wielu turystów decyduje się przy tym na rezerwacje miejsc biwakowych i noclegowych ze znacznym wyprzedzeniem.

4. Park Narodowy Glacier

Ostatnim parkiem na naszej liście jest Park Narodowy Glacier położony w stanie Montana blisko granicy z Kanadą. Rozciąga się na terenie 4102 km2, obejmując dwa pasma górskie w obrębie gór skalistych. Na jego obszarze znajdziemy ponad 700 jezior oraz lodowiec górski. Liczne wycieczki pozwalają na odbywanie rejsów i odkrywanie lokalnej flory i fauny.

Wyjątkowa rzeźba terenu powstała w wyniku działania lądolodu i ruchów górotwórczych. Jego obecny wygląd wykształcił się podczas ostatniego zlodowacenia. Szczególne zainteresowanie turystów i badaczy budzi lodowiec, którego powierzchnia regularnie się zmniejsza. Parki narodowe stanowią jedno z największych bogactw Stanów Zjednoczonych. Każdego roku zachwycają miliony turystów, umożliwiając poznanie niepowtarzalnych krajobrazów i tajemniczej fauny i flory.

Podziel się swoją opinią