Skip to content

TropiMy Przygody


Norwegia – zorza polarna to must have!

Norwegia – zorza polarna to must have!

Skandynawia cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów z naszego kraju. Wakacje w Norwegii mogą stać się niezapomnianym przeżyciem niezależnie od tego, czy podróżujesz samodzielnie, czy w gronie najbliższych i przyjaciół. Wielu odwiedzających marzy przy tym o zobaczeniu zorzy polarnej. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak zorganizować wycieczki do Norwegii na zorzę polarną.

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna jest jednym z najpiękniejszych zjawisk świetlnych, które możemy zaobserwować w okolicy biegunówZa ich powstawanie odpowiedzialne są wybuchy na Słońcu, podczas których do atmosfery zostają wyrzucone ogromne liczby cząsteczek o znacznej energii. Pole magnetyczne następnie wychwytuje je i przyciąga w okolice koła podbiegunowego. Właśnie wtedy przenikają do atmosfery ziemskiej i stają się widoczne podczas kontaktu z różnymi gazami.

W zależności od intensywności linii emisyjnej zorze mogą mieć różne zabarwienie od białego, przez zielony, niebieski aż po żółty i czerwony. Obserwatorzy mogą liczyć także na różne kształty pasów barwnych. Do najpopularniejszych należą pasma, łuki, promienie i kurtyny. Ciekawi, skąd widoczna jest zorza polarna? Norwegia i inne państwa skandynawskie pozwalają na obserwację tego zjawiska z kilku miejsc. Trekking w Norwegii to świetna okazja, aby zobaczyć ten prawdziwy cud natury. Odpowiedzmy teraz na pytanie, kiedy jest zorza polarna w Norwegii.

Zorza polarna w Norwegia – kiedy warto się wybrać?

Marzy Ci się zorza polarna w Norwegii? Kiedy warto się wybrać? W zależności od szerokości geograficznej Aurora Borealis, czyli zorza widoczna na biegunie północnym, widoczna jest od końca sierpnia do końca marca. W tym celu najlepiej udać się na północne obszary kraju. Planujesz wakacje w Norwegii? Rozpocznij od zwiedzania najważniejszych zabytków w Oslo, a następnie zorganizuj pobyt w jednym z północnych miasteczek. Niekiedy zdarza się, że zorza widoczna w stolicy kraju, jednak nie tak dobrze, jak na jego północnych krańcach.

Gdzie zorza polarna w Norwegii jest najlepiej widoczna? Za jeden z najlepszych punktów obserwacyjnych uchodzi LofotyAlta oraz Tromso Norwegia. Zorza polarna widoczna jest jednak w całej północnej części kraju aż do Przylądka Północnego. Podczas oczekiwania, na bieżąco monitoruj wskaźniki KP. Cyfry 1 i 2 sugerują, że światła będą ledwie widoczne. Najlepiej decydować się na odwiedzenie miejsc oznaczonych jako KP 5 i 6. Im wyższa wartość, tym większa jest szansa na zobaczenie przepięknego pokazu świetlnego. Kluczowe znaczenie ma również pogoda. Bardzo często zdarza się, że zjawisko zasłonięte jest przez chmury.

Jak przygotować się do oglądania zorzy polarnej?

Warto pamiętać o tym, że zorza najlepiej widoczna jest poza terenami zurbanizowanymi. Najlepiej wybrać się do ciemnego miejsca pomiędzy 22 a 2 w nocy. Wielogodzinna nocna wyprawa wymaga przy tym odpowiedniego przygotowania. Zadbaj o odpowiedni ubiór, dodatkowe przekąski oraz ciepłe napoje. Koniecznie pamiętaj o zabraniu termosu z gorącą wodą, która pozwoli Ci rozgrzać się w chłodną pogodę.

Sama zorza polarna może trwać zaledwie kilka minut. Niekiedy zdarzają się jednak wielogodzinne, zapierające dech w piersiach spektakle. Planujesz zrobić pamiątkowe zdjęcia? Nie zapomnij o zabraniu aparatu oraz zapasowych baterii. Podczas robienia nocnych ujęć kluczowy pozostaje statyw oraz samowyzwalacz. Dłuższy czas ekspozycji wymaga chwilowego trzymania obiektywu bez ruchu.

Wycieczki do Norwegii – zorza polarna

Interesuje Cię Norwegia i zorza polarna? Wycieczka do północnych zakątków kraju obejmuje szereg dodatkowych atrakcji, które pozwolą Ci na miłe spędzenie czasu w gronie najbliższych. Planujesz pobyt w Tromso? Koniecznie odwiedź punkt widokowy Storsteinen, na który prowadzi kolejka liniowa. Ze szczytu będziesz mógł się cieszyć pięknym widokiem na okoliczne góry. Na miejscu znajdzie sklepiki pamiątkowe oraz kawiarnie, w których odpoczniesz po spacerze. W Norwegii skorzystaj także z przejażdżki psim zaprzęgiem, która przypadnie do gustu turystom w każdym wieku.

Podziel się swoją opinią