Skip to content

TropiMy Przygody


Buenos Street Artes

Buenos Street Artes

Buenos Aires jest miastem, któremu wiele innych mogłoby zazdrościć. I pewnie zazdrości. Coś dla siebie znajdą to fani architektury różnych epok, muzeów historycznych oraz współczesnych na najwyższym poziomie, fani literatury, muzyki czy tańca. Buenos Aires ma to wszystko, więc nie mogłoby zabraknąć i street artu na najwyższym poziomie. Zapraszamy zresztą na spacer, podczas którego sami się o tym przekonacie.

Street Art w Buenos Aires

Generalnie street art można podzielić na murale, graffiti oraz tagi/podpisy. Jesteśmy wielkimi fanami pierwszego rodzaju, umiarkowanymi drugiego. O trzecim trudno się wypowiadać, bo to bardziej akt niszczycielski niż sztuka. Dziś pooglądamy sobie głównie murale. Te w Buenos dzielą się na głównie na legalne i nielegalne. Obecnie w stolicy Argentyny policja stara się walczyć z nielegalnymi muralami, z drugiej strony właściciele sklepów, garaży, magazynów czy domów sami często szukają artystów, którzy sprawiliby, że ich posesje będą się wyróżniać z otoczenia. Ale do tego jeszcze wrócimy.

street art w Buenos Aires
W Argentynie mają hopla na punkcie Fridy 🙂

Murale to w zasadzie nieskończona paleta tematów. Od zwykłych historii, ludzi, opowieści po sprawy społeczne, etyczne, globalne, historyczne czy polityczne, a także reklamy, gdyż coraz więcej firm dostrzega potencjał w tej formie docierania do nowych klientów. Póki co są to zazwyczaj slogany na chodnikach czy hasła domalowywane do istniejących dzieł, więc raczej słabo to wygląda, ale z pewnością ta część będzie się rozwijać.

Buenos Aires: mekka twórców street artu

 Buenos Aires to prawdziwa mekka twórców street artu. Jednym z pierwszych był Chu, który zaczął malować swe murale w odpowiedzi na kryzys 2001 roku. Jednym z ważniejszych twórców rodzimych jest Alfredo ‘Pelado’ Segatori, którego mieliśmy zaszczyt poznać podczas pracy. Ale o tym poniżej. Lista twórców jest tak długa, że przydałby się na nią osobny artykuł. Wspomnę tylko kilku, z których niektóre prace zobaczcie poniżej: Blu, Jef Aerosol, Aryz, ROA, Martin Ron, Milu, Alice Pasquini. Zachęcam was do pobuszowania w internecie po więcej prac tych muralistów, bo naprawdę warto.

street art w Buenos Aires

Street Art w Bueno Aires – gdzie, co i jak?

Buenos Aires to 48 dzielnic i prawie każda z nich ma się czym pochwalić. Do najbardziej oczywistych należą San Telmo, La Boca, Palermo, Urquiza, Coghlan czy Barracas, ale warto zejść ze szlaku i pobuszować po innych. Dla nas wisienką na torcie była zdecydowanie Barracas z wielkimi muralami, m.in. jednym z najbardziej znanych – żółwiem wypływającym z muru. Opcji jest kilka. Możecie układać sobie indywidualne trasy spacerowe przekopując internet, jak to zrobiliśmy my w przypadku Barracas.

street art w Buenos Aires

Możecie też wybrać się na spacer z jednym z lokalnych zapaleńców streetartowych, co również zrobiliśmy. Przez dwa dni chodziliśmy po różnych dzielnicach i podziwialiśmy street art w Buenos Aires z dwoma muralowymi freekami z BA Street Art – Mattem i Andersonem. Było rewelacyjnie! Oboje dowiedzieliśmy się sporo, a poza tym na pewne murale nigdy byśmy nie trafili. Dzięki nim mieliśmy również okazję spotkać, pogadać i wypić kawę z uznanym twórcą argentyńskiej sceny street artu – Pelado. Mało tego! Pelado pokazał nam parę trików związanych z malowaniem murali i dzięki niemu postawiliśmy w tym fachu nawet swoje pierwsze kroki, jak nam poszło? 😉

street art w Buenos Aires
Robimy murale w Buenos Aires! O takie murale 🙂

BA Street Art to nie tylko grupka zapaleńców organizujących wycieczki, ale również działacze na rzecz lokalnej wspólnoty łączący artystów (często anonimowych, wschodzące gwiazdy sztuki ulicznej) z ludźmi, którzy mają kawałek powierzchni na budynku czy murze i chcieliby zmienić przestrzeń wokół siebie w niebanalny sposób.

Buenos Aires – jak się poruszać po mieście szukając murali?

Najlepiej korzystać z dosyć rozbudowanej sieci metra i kolejki miejskiej. Czasami trzeba pokombinować i skomunikować metro z autobusami, w czym akurat pomóc nam może dobra, oficjalna aplikacja miejska na smartfony. Jedyny minus – potrzebujecie internetu do wyszukiwania. Po dzielnicach najlepiej chodzić na piechotę.

street art w Buenos Aires

W życiu czytałem wiele artykułów, wpisów i rankingów na temat najbardziej streetartowych miast na świecie. Nie wierzcie tym, w których nie znajdziecie street artu z Buenos Aires, gdyż zarówno ilością, jak i jakością sztuki ulicznej urywa tyłki innym miastom przy samej szyi!

street art w Buenos Aires
Ptaka na udzie chłopca domalowano… po protestach emerytki z sąsiedztwa 😉

 

Szukacie ciekawych miejsc w Argentynie? Zajrzyjcie na stronę o Argentynie na naszym blogu!

Ten artykuł zawiera lokowanie produktu. O co chodzi? 

Jeśli chcecie zobaczyć street art w mniej oczywistych miejscach w Ameryce Południowej to polecamy zajrzeć do Kolumbii:
1. Street art w Cartagena
2. Cali – miasto ptaków i murali
3. Comuna 13 w Medellin – sztuka przeciwko wykluczeniu

Jak się podobał steet art w Buenos Aires? Zwiedzalibyście? 🙂 Dajcie znać w komentarzach!

[ezcol_1third]zarezerwuj lot[/ezcol_1third] [ezcol_1third]zarezerwuj nocleg[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]wypożycz samochód[/ezcol_1third_end] Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

17 Komentarze

 • Emilia Szulczyk

  9 grudnia, 2016

  Wy zrobiliście taga, wandale! 😀 czy te koła też wasze? 🙂

  • Bartek

   9 grudnia, 2016

   No to głównie o te koła chodzi 🙂 A podpis obok, bo każdy artysta swoją pracę podpisuje 😉

 • łukasz kędzierski - podróże i fotografia

  9 grudnia, 2016

  Jak dla mnie mural z Fridą rządzi – piękna robota!!!

  • Bartek

   9 grudnia, 2016

   Też jeden z naszych ulubionych 🙂 A Frida w Buenos na każdym kroku, do końca nie wiadomo dlaczego.

 • kami

  9 grudnia, 2016

  Fantastyczne!! Parę znajomych murali widzę, ale te nowe są niesamowite! A ten w metrze to w ogóle mistrzostwo!

  • Bartek

   9 grudnia, 2016

   W ogóle metro to też mistrzostwo, polecam nową trasę żółtą, więcej tam stacji z muralami 🙂

 • Kamila Anna Napora

  9 grudnia, 2016

  że na świecie to jestem trochę zdziwiona, ale rzeczywiście street art tam mega daje radę! też byłam zachwycona!

  • TropiMy Przygody

   9 grudnia, 2016

   W naszej skromnej opinii 🙂 Ale jeszcze sporo świata przed nami, jak gdzieś będzie fajniej, to edytujemy 😉

 • Kinga Madro

  8 grudnia, 2016

  na bogato! mega dobre te murale!

  • TropiMy Przygody

   8 grudnia, 2016

   Bardzo, a jest ich dużo, dużo więcej 🙂

 • Natalia Fraś

  8 grudnia, 2016

  O proszę, nigdy bym nie powiedziała, że Boskie Buenos to miasto street artu!

  • TropiMy Przygody

   8 grudnia, 2016

   Tak, kojarzone pewnie głównie z tango ma wiele innych zalet, my się w nim zakochaliśmy 🙂

 • Grażyna Wudniak

  8 grudnia, 2016

  To co bardzo lubię, dużo wspaniałych zdjęć Murale cudne

  • TropiMy Przygody

   8 grudnia, 2016

   Rewelacyjne 🙂

 • Magdalena Polańska

  8 grudnia, 2016

  Haha , nieźle 🙂

  • TropiMy Przygody

   8 grudnia, 2016

   Na żywo jeszcze lepiej to wygląda 🙂

  • Magdalena Polańska

   8 grudnia, 2016

   Wierzę :))

Podziel się swoją opinią