Skip to content

TropiMy Przygody


Japonia – ciekawostki na temat Kraju Kwitnącej Wiśni

Japonia – ciekawostki na temat Kraju Kwitnącej Wiśni

Kraj Kwitnącej Wiśni fascynuje wielu ludzi. Ta odległa i obca kulturowo kraina wydaje się być czymś niezwykłym, zupełnie innym od europejskiego postrzegania świata. Oto 5 ciekawostek o Japonii, które z pewnością Cię zaskoczą!

1. Japonia – ciekawostki o cyfrze cztery

Liczby przynoszące pecha są obecne w każdej kulturze, jednak mało kto wie do jakiego stopnia ten rodzaj przesądu jest rozpowszechniony w Japonii. W budynkach najtańsze mieszkania są zlokalizowane na czwartym piętrze lub czasem piętro to jest całkowicie zlikwidowane, a po trzecim następuje bezpośrednio piąte. Dodatkowo większość nazw, modeli produktów lub serii jest pozbawionych tej cyfry. Wynika to ze znaczenia „czwórki”, która w kulturze japońskiej – a także w niektórych innych kulturach azjatyckich – jest utożsamiana z pechem i złem. Powodów takiej tradycji należy upatrywać w wymowie japońskiego określenia „cztery”, które jest fonetycznie zbliżone do słowa „śmierć”. Podobna sytuacja dotyczy również liczby dziewięć, która z kolei ma oznaczać „ból”. Przesądy są mocno zakorzenione w kulturze japońskiej, a w numerologii obie cyfry stanowią odpowiednik naszej „trzynastki”, którą też wiele osób unika jak ognia.

2. Żywa bestia w centrum kraju

Ciekawostki na temat Japonii są bardzo często związane z górą Fudżi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ majestatyczna sylwetka wulkanu góruje nad całym okolicznym krajobrazem, będąc jednocześnie najbardziej rozpoznawalnym japońskim widokiem. Pomimo faktu, że samotne góry wyłaniające się z płaskiego ukształtowania powierzchni można oglądać również w Europie lub Nowej Zelandii, to właśnie Fudżi kryje w sobie „coś więcej”. Japońska góra szczyt swojej aktywności ma już najprawdopodobniej za sobą, jednak wciąż istnieje ryzyko erupcji. W przypadku wybuchu wulkanu może dojść do całkowitego zniszczenia pobliskiego Tokio, które zostanie pokryte ponad pięcioma miliardami metrów sześciennych pyłu. Perspektywa ta jest oczywiście jedną z wielu możliwych, jednak według naukowców w najbliższych latach może dojść do największej aktywności wulkanu od setek lat. Serce Japonii bije w Tokio, jednak prawdziwy potwór czyha na horyzoncie tej ogromnej metropolii!

3. Japonia – ciekawostki. Zwyczaje i kultura gejsz

Gejsze to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli całego kraju i aspekt, z którego dumna jest cała kultura Japonii. Ciekawostki o ubranych w tradycyjne stroje kobietach można mnożyć, jednak mało kto wie o tym, że „profesja” ta nie wymarła całkowicie. Ich nazwa wywodzi się od połączenia słów „sztuka” oraz „osoba”, a prezentowana przez gejsze sztuka parzenia herbaty i zabawiania gości zyskała niezwykłą renomę. Obecnie gejsze można spotkać między innymi w Kioto, gdzie współcześnie funkcjonują miejsca oferujące pokaz tańca gejszy lub rytualne picie herbaty. Dla cudzoziemców możliwość uczestnictwa w takim obrzędzie jest praktycznie niemożliwa, ponieważ prestiżowe lokale starannie dobierają klientów, decydując się z reguły na rodowitych Japończyków.

4. Historia Japonii w pigułce

Trudno znaleźć na świecie państwa z bardziej burzliwą i niezwykłą historią niż Japonia. Ciekawostki o tym kraju często koncentrują się na pierwszych cesarzach i dynastiach władających tymi terenami, jednak równie interesujące fakty dotyczą bardziej współczesnych czasów. Pomimo bogatej przeszłości Japonia nigdy nie utraciła swojej niepodległości, przez co w kalendarzu japońskim próżno szukać odpowiednika naszego jedenastego dnia listopada. Dodatkowo jest to jedyny kraj na świecie, który stał się ofiarą ataku nuklearnego. Mottem Japonii po dziś dzień są słowa „pokój i postęp”, będące znakomitym obrazem mentalności obywateli tego kraju. Większość Japończyków za najważniejszą wartość w swoim życiu uważa pracę i szeroko rozumiany honor, dzięki którym cały kraj nieustannie się rozwija pod względem ekonomiczno-gospodarczym.

5. Japonia – ciekawostki dla dzieci i nie tylko!

Interesujący kształt obrał system edukacji w Japonii. W kraju Kwitnącej Wiśni rok szkolny rozpoczyna się wiosną, a uczniowie mają do dyspozycji zaledwie miesiąc wakacji. Czas wolny od szkoły podzielony jest na dwa terminy – przerwę zimową oraz letnią. Zupełnie odmienny jest również system funkcjonowania placówek, w których próżno szukać kadry sprzątającej. Czynności porządkowe przeprowadzają sami uczniowie, którzy zyskują dzięki temu szansę uzmysłowienia wartości miejsc użytku wspólnego. Nie są to jednak jedyne fakty, które dotyczą systemu nauczania i sposobu, w jaki funkcjonuje szkoła w Japonii. Ciekawostki o szkolnictwie obejmują również rygorystyczne przestrzeganie ubioru, obecność kilkunastominutowego czasu na krótką drzemkę oraz brak charakterystycznych dla Polski przerw lekcyjnych. Edukacja w Japonii jest całkowicie odmienna od tej europejskiej, do której zostaliśmy przez lata przyzwyczajeni.

Podziel się swoją opinią