Skip to content

TropiMy Przygody


Ekwador praktycznie – informacje i ceny

Ekwador praktycznie – informacje i ceny

Ekwador cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów z całego świata. Coraz więcej z nich zaczyna również odwiedzać inne miejsca niż globalną atrakcję – Galapagos, Mitad del Mundo – „środek świata” oraz Quito – miasto z największą i jedną z najpiękniejszych starówek w Ameryce Południowej. Planując dłuższy pobyt warto „wyposażyć się” w niezbędne informacje, aby jak najbardziej ułatwić sobie wyjazd. „Ekwador praktycznie” powstał właśnie w tym celu.

Waluta

To, co w przypadku Ekwadoru jest dla podróżnych z jednej strony jego zaletą, staje się również jego wadą. Dolar – od 2000 roku oficjalna waluta tego państwa – z jednej strony ułatwia życie podróżnym, z drugiej znacząco podnosi ceny, czyniąc Ekwador jednym z najdroższych krajów w regionie. Pozostałości po poprzedniej walucie to wciąż obecne monety – centavos – które powielają centy amerykańskiej w stosunku 1:1.

Rada: z bankomatów, które nam nie pobierały żadnej prowizji przy wypłacie polecić możemy Banco Pichincha, który jest również najszerzej dostępny w kraju. PAMIĘTAJCIE, aby przed przyjazdem sprawdzić, czy prowizja za wypłatę nie zostanie naliczona ze strony waszego banku. Dodatkowo, jeśli do Ekwadoru zabieracie ze sobą dolary, pamiętajcie, aby brać banknoty o nominale nie wyższym niż 20, gdyż z nimi będziecie mieć problem przy płaceniu. Sklepy bardzo niechętnie je przyjmują. 

Przekraczanie granicy

Kolumbia/Ekwador: Z Tulcan, ostatniego miasta w Ekwadorze przed granicą, taksówka do przejścia powinna kosztować nie więcej niż 3$. Na trasie Ipiales (Kolumbia) – przejście graniczne 1 400 kolumbijskich peso. Płacić po obu stronach można w obu walutach, jednak przy zamianie taksówkarze zaokrąglą cenę w górę. Samo przejście graniczne nie powinno Was zatrzymać na długo, okienka obu migración znajdują się obok siebie w jednym budynku.

Peru/Ekwador: Do Peru wygodnie można wybrać się nocnym autobusem, np. z Cuenci. Przejście graniczne Huaquillas działa również nocą, a z racji małego ruchu jego przekroczenie nie powinno zabrać więcej niż 15-20 minut na autobus.

Znajdźcie najtańsze bilety dzięki rankingowi najtańszych wyszukiwarek lotów, który dla was przygotowaliśmy!

Komunikacja

W Quito wszystkie rodzaje autobusów kosztują 0.25$ za jeden przejazd, najlepiej więc monety ćwierćdolarowe przy zakupach odkładać sobie na poczet komunikacji miejskiej. W mieście działają dwa rodzaje komunikacji: 3 „nowe” linie miejskie oraz masa autobusów jadących w każdym kierunku.

– „Nowe” linie miejskie: Generalnie w Quito działają 3 linie: czerwona „Ecovia”, zielona „Trole” oraz niebieska (nie mylić z niebieskimi autobusami) „Metrobus”. Mają one wydzielone tylko dla siebie buspasy. Linie ułożone są do siebie mniej więcej równolegle, ciągną się przez prawie całe miasto z północy na południe. Pamiętajcie, że aby z nich skorzystać musicie mieć wyliczone drobne, gdyż wydanie reszty ze wszystkiego powyżej 1$ do dla osób sprzedających bilety (budka na każdym przystanku) to jakieś wielkie męczarnie. Jeśli nie uda wam się rozmienić 10 czy 20 dolarów do przynajmniej 5, o kupnie biletu możecie zapomnieć – nikt Wam nie wyda. Przy wejściu do większości przystanków stoją bramki, przyjmujące jedynie monetę 0.25$. Jeśli takiej nie macie, rozmienicie na drobne w budce.

quito-praktycznie
Źródło: http://metroparaquito.wordpress.com

– „Niebieskie” autobusy: każdy przejazd w obrębie miasta kosztuje 0.25$, do przejazdów podmiejskich standardowo doliczyć trzeba 0.15-0.20$. Aby dojechać do interesującego nas miejsca musimy uważnie wpatrywać się w tabliczki na przodzie autobusu (każda destynacja w innym kolorze) i dla potwierdzenia zapytać „biletowego” lub kierowcę. Plus tych autobusów jest taki, iż prawie zawsze znajdzie się wolne miejsce. Minusem jest to, że zazwyczaj są wolniejsze, gdyż stoją w korkach i zatrzymują się co 5 metrów po pasażerów. Ponadto nigdy nie wiadomo, którędy jadą do upragnionego celu.

Taxi

W Quito działają dwa główne rodzaje taksówek: jadące normalnie pod wskazany adres oraz przemieszczające się tylko w ramach danej strefy na danej trasie. Drugi rodzaj charakteryzuje się również tym, iż mogą się do takiej taksówki dosiadać inni pasażerowie. Jako turyści zainteresowani będziecie więc pierwszym rodzajem. Wśród tych taksówek zobaczycie trzy różne rodzaje: z pomarańczowymi tablicami rejestracyjnymi, białymi z pomarańczowym paskiem, całymi białymi lub bez jakiejkolwiek tablicy. Zaleca się korzystać jedynie z tych, które mają całe tablice w kolorze pomarańczowym. Oznacza to, iż są w 100% legalne i zarejestrowane w urzędzie miejskim w ramach korporacji przewozowej. Są przez to najbardziej bezpieczne, a ich cena nie różni się od pozostałych grup. Generalnie taksówkarze mają obowiązek jeździć z taksometrem, ale w nocy rzadko to robią. Należy wtedy upewnić się (np. w hostelu), jaka powinna być cena przejazdu i negocjować ją przed jazdą.

Ekwador praktycznie

Rada: dla większego bezpieczeństwa polecamy korzystanie z aplikacji na smartfony (w Ekwadorze powszechna jest np. Easy taxi), gdzie zamawiając taksówkę mamy dostępne informacje zarówno o kierowcy, jak i samochodzie, na który będziemy czekać. 

Toalety na dworcach w Ekwadorze

Należą chyba do jednych z najtańszych, jakie widziałem w życiu. Koszt to zazwyczaj 0.10$ dla panów i 0.20$ dla pań.

Komunikacja międzymiastowa

Przyjęło się, że aby mniej więcej oszacować cenę  za autobusy krajowe należy policzyć 1$ za każdą godzinę jazdy. Na wielu większych dworcach autobusowych zapłacimy też dodatkowo opłatę za wejście na platformę odjazdów (o_O) w wysokości od 0.15$ do 0.40$ od osoby.

W Quito działają dwa, a tak naprawdę trzy dworce autobusowe, Carcelen (na północy miasta) oraz Quitumbe (na południu). Dodatkowo, na północy, przy wyjeździe z miasta znajduje się dworzec Ofelia służący do obsługi lokalnych połączeń (niektóre z nich powiela Carcelen).

Przykładowe ceny biletów:

Tulcan-Quito: 6$ (Carcelen)
Quito-Mitad del Mundo: 0,40$ (Ofelia)
Quito-Mindo: 3,25$ (Ofelia)
Quito-Otaval: 2,50$ (Carcelen, Ofelia)
Quito-Ambato: 2,70$ (Quitumbe)
Quito-Banos: 4,20$ (Quitumbe)
Quito-Alausi: 7$ (Quitumbe)

SIM

Największymi operatorami w kraju są Movistar i Claro. Kupując kartę SIM płacimy na start 6$, z tego 3$ na wygadanie i dodatkowo otrzymujemy troszkę internetu (przykładowo 200 MB i darmowy whatsapp). Często są promocje doładowań 2 za 1 lub nawet 3 za 1, więc warto sprawdzić, jakie są aktualnie dni promocyjne (zazwyczaj to jest jeden lub dwa stałe dni w tygodniu).

Internet

Internet publiczny dostępny jest czasami w centrach dużych miast. Poza tym szukajcie go w kawiarniach i lepszych restauracjach. Internet w Ekwadorze jest bardzo niestabilny, jakość połączenia faluje od świetnej do bardzo miernej.

Bezpieczeństwo

Ekwador to stosunkowo bezpieczny kraj, w którym jednak (jak w każdym innym kraju na świecie) zdarzają się złe rzeczy (choćby tegoroczne głośne morderstwo dwóch podróżniczek z Argentyny). Zdarzają się drobne kradzieże oraz (sporadycznie) napady. Aby zminimalizować ryzyko, warto zachować w każdej sytuacji zdrowy rozsądek. Polecamy również zapoznać się z naszym mini przewodnikiem o zasadach bezpieczeństwa w Ameryce Południowej.

Ekwador to również kraj, w którym szczególnie należy uważać na… kierowców. Więcej o tym przeczytacie w tekście o 7 grzechach głównych kierowców w Ekwadorze.

Zdrowie

Przed wyjazdem warto się ubezpieczyć, wiadomo. Większość ubezpieczeń zagranicznych powinno obejmować również pomoc doraźną w Ekwadorze (Twoja Karta Podróże, z której my korzystamy działa w Ekwadorze. Możecie ją kupić tutaj). Szpitale i punkty medyczne znajdziecie nawet w małych miejscowościach, a koszt pomocy (w razie nie objęcia usługi przez ubezpieczenie) nie jest wysoki. Znajoma za opatrzenie ręki, założenie szwów i środki przeciwbólowe zapłaciła równowartość 15 dolarów. Przed wyjazdem do Ekwadoru warto się również zaszczepić. Listę szczepień oraz profilaktykę zdrowotną z naszymi sugestiami znajdziecie na blogu.

Odzież i obuwie

Jeśli potrzebujecie uzupełnić jakkolwiek swoją garderobę, przy szukaniu większych rozmiarów może Was spotkać niemiłe zaskoczenie. Generalnie obowiązują małe rozmiary wszystkiego, zwłaszcza butów. Panowie, potrzebujecie sporo szczęścia, żeby kupić buty w większym rozmiarze niż 42-43, znajdziecie je jedynie w sieciówkach i po dosyć wysokiej cenie. Przykładowo, trampki czy lekkie buty zaczynają się tam od 50$, najzwyczajniejsze, liche, importowane buty na bazarze (półbuty ze sztucznej skóry lub podrobione adidasy) od 30$, lecz tam jedynie w rozmiarówce miejscowej.

Szukacie ciekawych miejsc w Ekwadorze? Zajrzyjcie na stronę o Ekwadorze na naszym blogu!

Przykładowe ceny:

Menu lunchowe: 1,5-4$
Piwo 0.33 w sklepie: 0,70$
Piwo 0.66 Pilsner/Club: 2-3$
Piwo kraftowe: 3-5$
Chleb tostowy: 1,7$
Wino: 5$ do miliarda
1 kg bananów: 0,7$ (na targu kiść ok. 13 bananów kosztuje 1$)
3 małe ananasy na targu: 1$
5 awokado na targu: 1$
5-6 smoczych owoców (pitahaya) na targu: 1$
1 kg ziemniaków: 2$
Ser żółty 250g: od 2,5$
Woda 1l: 0,7$
Pizza średnia: od 11$
Pizza duża: od 14$
Świeżo wyciskane soki: od 1,25$ do 3$
Kawa: 1-2$

Rada: owoce i warzywa najlepiej kupować na targu. Prosząc o kilogram możemy dostać bardzo różną ilość, lepiej pytać ile dostaniemy za dolara, bo taką „miarą” operują miejscowi.

Wybieracie się do Ekwadoru? Zapewne będziecie też w Quito, a wtedy przyda się wam nasz przewodnik po mieście, w którym mieszkaliśmy prawie 3 miesiące! Do pobrania i wydrukowania tutaj.

Byliście w Ekwadorze? Odkryliście coś, o czym waszym zdaniem powinni wiedzieć inni tam się wybierający? Podzielcie się tym w komentarzach, wymiana informacji pomiędzy podróżnikami to jedna z większych zalet podróżowania 🙂

[ezcol_1third]zarezerwuj lot[/ezcol_1third] [ezcol_1third]zarezerwuj nocleg[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]wypożycz samochód[/ezcol_1third_end] Jeśli zarezerwujecie lot, noclegi lub samochód za pomocą powyższych linków, my dostaniemy parę groszy. Waszej rezerwacji nie zrobi to różnicy, a my wprawdzie kokosów nie zarobimy, ale zawsze na jakiś obiad czy wino się uzbiera 🙂 Dziękujemy!

7 Komentarze

 • tota

  23 stycznia, 2023

  a co myslicie o urugwayu?

 • Asia

  1 września, 2016

  Mam ogromną nadzieję, że kiedyś te informacje wykorzystam w podróży po Ameryce Południowej 🙂

  • Bartek

   6 września, 2016

   Mamy nadzieję, że się uda wyjechać i się przydadzą 🙂

 • almosttraveler

  30 sierpnia, 2016

  Mega przydatne informacje!:) Jestem ciekawa jakie będą Wasze odczucia co do Paragwaju. Ja niedawno wróciłam stamtąd i zakochałam się w tym państwie oraz w całej Ameryce Południowej. Teraz jeszcze pilniej będę śledzić Wasze wpisy:)
  Powodzenia w dalszej podróży!

  • Bartek

   30 sierpnia, 2016

   Paragwaj już niebawem, także się okaże 🙂 Dzięki wielkie 🙂

 • Marta Kapica

  29 sierpnia, 2016

  Tropimy Przygody, co my byśmy bez Was zrobili?;-) Dzięki za przecieranie szlaków i wszystkie cenne informacje ❤️

  • TropiMy Przygody

   29 sierpnia, 2016

   <3 Nie ma za co! :)

Podziel się swoją opinią